Salt la continut

Fotografie

Achizitie Mazda 6 Sau Mazda Rx-8

• Please log in to reply
48 replies to this topic

#1 CorneaRares

CorneaRares

Junior

• Membri
  • 79 Postari:
  • Model:Mazda 6

Postat 10 decembrie 2011 - 08:31

Buna. Cer si eu de la voi opinii si pareri . Ma apropriu de 18 ani si doresc sa imi cumpar o mazda dar nu stiu ce sa aleg intre mazda 6 2.3 sau un RX-8 second hand cu motor 1.3 si 23 de mii km rulati. Astept pareri pro si contra pentru fiecare si daca sunt ok motoarele . avem in familie o mazda 6 2.0 cd si o mazda 2 de 1,25 l dar as dori ceva mai puternic:) astept pareri mersi!

rx-8 este automat 4 trepte , mazda 6 e manuala 6+1 ,10 mii km rulati , 2008 printre ultimele fabricate inainte sa apara facelift

#2 mituc

mituc

iBoost

• Admin
  • 12.289 Postari:
  • Model:Mazda 3

Postat 11 decembrie 2011 - 08:37

Mergi pe 6 deocamdata. RX8 e pretentioasa la intretinere si fiind cu tractiune spate, oricit ti s-ar parea de cool, te va aduce la stirile de la ora 5 destul de rapid daca nu ai experienta in condus.
De fapt la virsta ta, daca parintii iti vor lua masina exclusiv pentru tine si nu pentru ei, ar fi mai nimerita o mazda 2 sau 3.

#3 CorneaRares

CorneaRares

Junior

• Membri
  • 79 Postari:

Postat 11 decembrie 2011 - 05:28

vreau peste 190 cp :)

#4 sidewinder

sidewinder

*

• Membru Asociatie ClubMazda
  • 140 Postari:

Postat 11 decembrie 2011 - 06:25

mazda 3 MPS :rolleyes:
Dar o masina puternica, daca te dai mult prin oras, vei avea niste cheltuieli uriase cu benzina.

#5 mituc

mituc

iBoost

• Admin
  • 12.289 Postari:

Postat 11 decembrie 2011 - 08:05

In cazul asta banuiesc ca nu te prea intereseaza ce spunem noi, probabil tot rx8-ul il vei alege in detrimentul mazdei 6 (aparent mps) pentru ca ti se pare mai cool. Succes!

#6 Codrin

Codrin

• Fondatori
  • 5.134 Postari:
  • Model:Mazda CX5

Postat 11 decembrie 2011 - 08:08

Ma apropriu de 18 ani

dar as dori ceva mai puternic

Nu cred ca numarul de km parcursi pana acum sunt destui ca sa-ti faci o parere obiectiva. In locul tau as mai sta cateva luni (2-3000 km) sa ma acomodez cu ce e deja in parcare pana sa dau banii pe altceva, chiar daca m-ar manca buzunarul. 2.3-ul de pe 6 are 170 de cai daca nu e mps. 1.3-ul de pe rx8 e incadrat ca 3.2 la rar, vezi de impozit.

#7 tipografu

tipografu

• 904 Postari:
  • Model:Mazda RX8

Postat 11 decembrie 2011 - 11:25

Tintesti cam prea sus.
Tinand cont ca nu ai nici un fel de experienta,e ca si cum ai aborda escaladarea unei stanci pe ploaie,incaltat in slapi.

Pentru siguranta ta si linistea familiei tale,pana capeti ceva experienta(2-3 ani de sofat intensiv,>30000 km),iti recomand orice varianta auto pana in 120 cp(suficienti cat sa depasesti ceva bus-uri,camioane)
care sa nu-ti fure mintile si "sa-ti dea aripi".Orice gene de pilot crezi c-ai avea,retine ca nici unul dintre piloti n-a fost in competitii din prima zi,totul a presupus multa experienta anterioara.

Daca intentia este sa epatezi cu performantele masinii tale in cercul de prieteni,uita de asta,nu vei obtine absolut nimic si siguranta ta e mai presus de toate.Ia-o usurel si treptat cu sportivitatea la volan ca nu-i de joaca,implicatiile sunt foarte mari, atat pentru tine cat si pentru cei din jur.

Dupa ce treci de etapa de "acomodare"ar trebui sa conduci atat variante turbo cat si aspirate,asta ca sa vezi ce se muleaza mai bine pe preferintele tale:brutalitatea unui motor turbo sau rafinamentul unui motor aspirat,apoi poti sa iei o decizie in mai multa cunostinta de cauza.

#8 DaniT

DaniT

**

• Membri
  • 579 Postari:

Postat 12 decembrie 2011 - 10:56

Tintesti cam prea sus.
Tinand cont ca nu ai nici un fel de experienta,e ca si cum ai aborda escaladarea unei stanci pe ploaie,incaltat in slapi.

Ia-o usurel si treptat cu sportivitatea la volan ca nu-i de joaca,implicatiile sunt foarte mari, atat pentru tine cat si pentru cei din jur.

Subscriu!

Eu zic sa te uiti la crash teste, in fiecare zi, asa, ca la un serial TV. Sa vezi cum te faci evantai de la 100+km/h. Testele euroncap sunt facute la 64km/h. Adica tu mergi cu 64 la ora si zidul sta! Daca tu mergi cu 150km/h (ca deh.. ai de alergat 190 de cai) si nevinovatul din fata vine cu 90km/h ai facut cacatul praf.

Cand am inceput si eu sofatul am facut-o pe Daciana tatalui meu. 1310 din 97; 45 cai. Poate vei rade, dar imi era frica atunci cand treceau masinile pe langa mine pe sensul celalalt. Am inteles ce inseamna responsabilitatea!!

Am prieteni care lucreaza la Continental aici in Timisoara; se fac teste de siguranta pentru diverse sisteme. Imi ziceau ca de cand or vazut ce se poate intampla in cazul unui accident sunt mult mai responsabili in trafic.

Sa mergi pe drumurile mioritice unde limita e 100km/h nu cred ca-ti trebuie atatia cai de inhamat. Daca vrei experiente traznite fa-le doar pentru tine (prin alte moduri), nu implica si pe altii (riscul sa-i implici e destul de mare).

Vezi ca faci 18 ani; asta inseamna ca vei avea mai multe responsabilitati, iar printre altele si cateva drepturi (cum ar fi sofatul.. si dreptul de vot :) ).

P.S. Daca am fost folosit exprimari dure, imi cer scuze, intentia mea nu e de a jigni, sub nici o forma!

Tine-ne la curent cu decizia ta.

#9 BillyTheOne

BillyTheOne

**

• Membri
  • 325 Postari:
  • Model:Mazda 2

Postat 12 decembrie 2011 - 01:12

Salut,

Eu daca as fi sa aleg intre M6 si RX-8, as alege Mazda 6.

Insa mie mi se pare ca pui un pic boii inaintea carului.
Iti cauti deja masina, pentru ca te apropii de 18 ani. Inseamna ca inca nu ai permis de conducere, asa-i?
Sa stii ca nici un simulator auto PC, consola, ce vrei tu, nu te va invata sa conduci. Sper sa ai un instructor auto care sa stie sa te responsabilizeze in perioada scolii de soferi.

Din propria mea experienta: dupa ce am facut scoala de soferi si m-am vazut cu permisul in mana, mi-am luat masina. O dacie 1310 din '95. Ma credeam mare zmeu si buricul pamantului la volanul ei. Soseaua era a lui tata, deci toata a mea.

La primul drum inafara orasului, noroc ca nu m-a lasat tata singur si a fost in dreapta, ca nu mai scriam acum aici.
A fost nevoie doar de acel drum, pentru a-mi da seama ce inseamna sa ai permis de conducere, si mai ales ce responsabilitate duci pe umeri. Nu e numai viata ta in joc. Poate fi a celor din masina, a celor de pe strada, de pe trotuar, de pe trecerea de pietoni.

Ti-am scris aceasta polologie, nu pentru a te plictisi, ci pentru a nu fi nevoit sa treci prin ce am trecut eu, ca sa intelegi unele riscuri.

Eu am o Mazda 2 1,3TE si 86 cp. Si-mi sunt super-suficienti. Sunt convins ca si tie ti-ar fi, pana ai capata experienta.

Deci, daca trebuie sa alegi intre Mazda 6 si RX-8, te rog, alege Mazda 2. Asa vei ramane in familia Mazda, si ar fi si parintii tai mai linistiti, si noi, cei de pe forum. :thumbsup:

#10 torro

torro

• 937 Postari:
  • Model:Mazda Mx5

Postat 12 decembrie 2011 - 01:56

cred ca poti alege si un MX 5 - te-ar caracteriza mai bine :)

#11 mecea

mecea

**

• Membri
  • 420 Postari:
  • Model:Mazda /

Postat 12 decembrie 2011 - 02:39

cred ca poti alege si un MX 5 - te-ar caracteriza mai bine :)

chiar crezi ca pentru un pusti de 18 ani care abia isi ia carnetu o masina de circa 140 cai cu tractiune spate si cam 1.1 tona greutate e indicata ?

si eu zic tot ca tipografu, ceva pe 120cp, o mazda 6 1.8i, sau mazda 3 1.4i-1.6i, oricum ceva cu tractiune fata mai catinel, sa invete mai intai ce inseamna o iarna, zapada, etc.

#12 torro

torro

• 937 Postari:

Postat 12 decembrie 2011 - 02:47

pai mazda mx 5 cu motor de 1,6 , mazda 6 mi se pare prea mare iar mazda 2 prea mica, iar la 18 ani el isi ia masina pt vara, mers in statiuni si distractie, nu stiu daca isi ia ceva pentru carat prieteni si mers la munte, ca poate sa imprumute masina lu tata pentru asta. si oricum si eu am avut masina la 18 ani mai mica cu motor de 1,4 apoi am trecut la motor de 2,0. deci doar din perspectiva asta am recomandat mx 5, mi se pare mai interesant decat mazdad 6 sau rx 8. Si poate baiatul e si responsabil, eu tind sa cred ca a mai condus nu doar pe calculator....

#13 xedos6

xedos6

xedos

• REGISTERED_COPPA
  • 1.332 Postari:
  • Model:Mazda Xedos

Postat 13 decembrie 2011 - 06:18

eu am invatat sa conduc pe mazda 626 din 82 cu propulsie,101cp...si derapa la cea mai mica fortare chiar si pe uscat...si nu am facut nici un accident...am avut doua tamponari la 28 de ani.
experienta vine conducand:) si eu ma intrebam ce sa aleg pentru urmatoarea mazda...mazda 6mps sau rx8...rx8 e mai ieftina si mai deosebita...dar e incadrata la 2.6(nu la 3.2 cum zice codrin)ideea e ca va costa 20000 de lei impozitul si consumul de aproximativ 18/100 fac ca 6mps sa fie alegerea ceva mai practica:)
dar daca mai ai alte masini in familie poti sa iti iei rx8 doar de distractie...mazda 2 sau alta masina puturoasa nu iti recomand...eu mai degraba era sa mor cu o fiesta de 1.3 decat cu mazda mea de 140cp...masinile puturoase sunt pentru femeile care nu depasesc niciodata...nici macar un camion...pentru doi litri mai putin sa mergi cu o masina urata si puturoasa eu consider ca nu se merita.
eu as lua mazda 6 mps.

#14 Coni

Coni

• 779 Postari:

Postat 13 decembrie 2011 - 07:22

mazda 2 sau alta masina puturoasa nu iti recomand...eu mai degraba era sa mor cu o fiesta de 1.3 decat cu mazda mea de 140cp...masinile puturoase sunt pentru femeile care nu depasesc niciodata...nici macar un camion...pentru doi litri mai putin sa mergi cu o masina urata si puturoasa eu consider ca nu se merita.

Ai mers in viata ta cu un doiar diesel? Chiar nu mai stiu ce motorizare are masina aia, insa am ajuns de la 60 km/h la 110 km/h (pe undeva pe langa Cisnadioara) intr-un timp atat de scurt, incat m-am speriat de buburuza. M-a surprins, pentru ca nu ma asteptam la asa ceva.
Nu vorbi in necunostinta de cauza, te rog.

Rares, cu ce te deranjeaza sa te dai cu Mazda 2 ici-colo, iar la o plimbarica cu prietenii sa iei sasele? Doar ca nu este a ta? pffff. Mofturi. Nu zic de reflexe pe care, oricat crezi ca le ai, clar nu iti sunt prezente acum. Spun doar ca poti sa te formezi pe un stil propriu, conducand mai multe motoare, pana iti dai seama pe ce pozitie te afli. De ce sa incerci sa strunesti 190 caluti, cand poti, peste un an - doi, sa le comanzi unde sa te duca, relaxat si intreg?
Sper sa nu imi iei in nume de rau propunerea si nici limbajul. Majoritatea astora mai "inaintati in varsta" de pe aici (adicatelea si eu) s-au calit pe masini echipate cu 3-4 servo directii si alte 5 perechi de frane asistate electronic. Sa nu mai pomenesc de TCS, EBD, ESP si alte asemenea abrevieri. Singurul sprijin ne-a fost creierul care transmitea semnalele necesare extremitatilor. Atat.
Multi se lasa condusi de electronicele masinii. Prea putin conduc in ziua de azi. Pentru binele tau si linistea familiei tale, nu fa aceeasi greseala.
Bafta!

#15 xedos6

xedos6

xedos

• REGISTERED_COPPA
  • 1.332 Postari:

Postat 14 decembrie 2011 - 08:01

nu e o greseala ...nu e obligatoriu sa o bage in primul pom daca are o masina tare...e bine sa ai caii chiar daca nu ai folosesti tot timpul.
daca nu e clio rs corsa opc, fiesta st...o buburuza e naspa...asta e adevarul!

#16 dorunegru

dorunegru

• Membri
  • 1.803 Postari:
  • Model:Mazda /

Postat 14 decembrie 2011 - 08:11

Fara suparare :
Xedos 6 ti-ai dori sa mergi cu familia spre partia de la Predeal si intre Timisul de Sus si Sacele sa te intersectezi cu el conducand un RX 8 , pe o sosea cu zapada de 5 cm duminica (dupa o noapte in club)?

#17 torro

torro

• 937 Postari:

Postat 14 decembrie 2011 - 09:18

Doru depinde ce masina ai cand te intalnesti cu el :) :) :) ca daca ai o masina mare poti sa treci linistit peste, e mai rau daca esti cu M2 la intalnire :) :)
Pt Xedos6 iti pot spune ca eu sunt super incantat de buburuza lu nevastamea merge super ai si demaraj, in schimb o recomand pt oras si pt familie deplasari mici, nu o consider o masina de tineret (decat in situatia in care nu iti poti permite altceva financiar si totusi vrei sa te simti bine) dar nu ii recomand motor mai mare de 1,6 sau 1,8 maxim, pentru ca ar dispune de putere prea mare care la o varsta mica e mai greu de stapanit fara sa te dai mare in fata prietenilor (eu am avut la 20 ani masina cu motor de 2,0 140 CP si tre sa recunosc ca si eu m-am mai dat mare dar nu am avut nici un accident) am mai dese acum cand de cand m-am intalnit cu un baiat vesel pe contrasens care nu avea permis si era de 19 ani si avea audi A 4 cu motor de 2,0 si s-a dat mare, si am mai avut parte de altcineva dragut care avea Touareg tot motor mare si care tot pe contrasens a avut grija de mine, concluzie = din ce se observa pe sosele si la modul cum se obtine permis acum NU recomand in primul an, cel putin cat esti incepator, masina cu motor mare si putere mare.
Sper sa nu tragi concluzii pripite si sa le iei ca pe sfaturi, oricum nimeni nu te poate obliga sa-ti cumperi ce iti permiti si anume isi doreste sufletelul tau.

#18 mesterX

mesterX

Presedinte

• 1.873 Postari:

Postat 14 decembrie 2011 - 10:23

Doru depinde ce masina ai cand te intalnesti cu el :) :) :) ca daca ai o masina mare poti sa treci linistit peste,....

Imagine postata

#19 BillyTheOne

BillyTheOne

**

• Membri
  • 325 Postari:
  • Model:Mazda 2

Postat 15 decembrie 2011 - 11:08

Citesc cu interes parerile si sfaturile tuturor si observ cateva idei care mie, personal, mi se par nepotrivite:
- cei cu masini puternice, vad “buburuzele” puturoase, in cazul in care nu sunt ST, RS, OPC, WRC, OMFG... (parerea lor)
- ca daca esti pe serpentine, sau pe drumuri in conditii grele, nu e nici o problema daca te intalnesti cu diversi idioti, atata timp cat tu ai masina mai mare.
- ca daca inca nu avem 18 ani, nu avem permis, insa ne dorim masini puternice, probabil am mai condus. Unde ? Pe camp? In parcare la Mall? Sau pe strada, nevand permis ?

Nu uitati ca soselele sunt pentru toata lumea, iar traficul nu e NFS, iar condusul in parcare nu e condus.

Cele scrise mai sus sunt doar indemne la responsabilitate, si trebuie tratate ca atare! :thumbsup:

#20 xedos6

xedos6

xedos

• REGISTERED_COPPA
  • 1.332 Postari:

Postat 15 decembrie 2011 - 12:28

se pare ca numai mie mi se par puturoase si fara sens:)dar conduc zilnic o fiesta(care e maricica cat un golf aproape)...are stabilitate...dar doar atat...in depasiri trebuie sa te rogi inainte la doamne doamne:)...daca e plina trebuie sa opresti a/c sau sa renunti sa urci serpentine prea abrupte ca nu trage deloc si te vor depasi si bicicletele:)...cum am mai spus...pentru un consum ceva mai mic...ai prea multe batai de cap...asa ca fugiti de ele.
voi il sfatuiti sa isi cumpere o dacie 1300 ca sa invete sa conduca precum ati facut-o voi!...eu am invatat pe mazda din prima clipa, ca am fost mai norocos ...cred ca sunt primul de pe forum care s-a plimbat cu o mazda...ca in 90 nu prea vedeai pe strada.
dorule...eu l-am sfatuit sa opteze pentru mps6 care e mai practica si mai sigura iarna...dar si rx8 are voie sa circule daca e echipata corespunzator...chiar nu vedeti cate bmw si merge des sunt pe strada...si ele au propulsie si nu ai vezi la stiri.
nu toti tinerii sunt teribilisti!!!...tatal meu are 52 de anisori si merge mai tare decat toti tinereii pe care ai cunosc...si mie imi e teama cu el:)
nu mai generalizati!...si oricum omul zice ca mai are cateva alternative in familie asa ca nu e nevoit sa mearga la munte cu rx8:)

0 User(i) citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 useri anonimi