Salt la continut

Fotografie

Dauna Totala

• Please log in to reply
79 replies to this topic

#41 crispy

crispy

• Membri
  • 1.098 Postari:
  • Model:Mazda 6

Postat 05 aprilie 2012 - 12:22

ai terminat leasing-ul? sau nu e pe leasing?
ai depus devizul si cu cererea de despagubire la asigurator?
reparatia e mai mult decat este asigurata masina. parca ai spus ca e asigurata la 8500eur. e clar dauna totala

#42 cabinetav

cabinetav

*

• Membri
  • 220 Postari:

Postat 05 aprilie 2012 - 01:18

timpii? nope..nu scrie nici de "evaluarea" cat la suta iti da si cat iti evalueaza epava...asta e de la asigurator la negocieri
iar cat de pot lungi..conform legislatiei romane in vigoare..pe fiecare operatiune pe care o mai au de facut...dar cat ..cat e? ce mai e de facut? cat au termen maxim la fiecare nu am de unde sti
Teoretic cineva care lucreaza la asigurari ar trebui sa stie

ps: am atasat devizul

Trebuie sa citesti cu atentie conditiile de asigurare - parte integranta a contractului de asigurare facultativa. Exceptand aceasta, exista un termen legal de despagubire de 10 zile de la depunerea ultimului document la dosarul de dauna, termen stabilit prin ordin CSA (comisia supraveghere asigurari). Sfatul meu: intocmesti o cerere de despagubire la care atasezi devizul si orice alt document justificativ, indici un numar de cont si soliciti ca in termen de max. 10 zile de la primire sa ti se vireze suma asigurata de.... De asemenea in cerere sa specifici ca acestea sunt ultimele documente justificative depuse la dosar, iar in cazul in care in termenul legal nu vei fi despagubit te vei adresa CSA pt. solutionare.

Stiu ca pare dur, dar crede-ma... daca nu ii lovesti din prima vom discuta aici pe forum si peste 3 luni despre faptul ca nu ai incasat banii...

#43 realmode

realmode

• Membri
  • 1.154 Postari:

Postat 05 aprilie 2012 - 05:44

Trebuie sa citesti cu atentie conditiile de asigurare - parte integranta a contractului de asigurare facultativa. Exceptand aceasta, exista un termen legal de despagubire de 10 zile de la depunerea ultimului document la dosarul de dauna, termen stabilit prin ordin CSA (comisia supraveghere asigurari). Sfatul meu: intocmesti o cerere de despagubire la care atasezi devizul si orice alt document justificativ, indici un numar de cont si soliciti ca in termen de max. 10 zile de la primire sa ti se vireze suma asigurata de.... De asemenea in cerere sa specifici ca acestea sunt ultimele documente justificative depuse la dosar, iar in cazul in care in termenul legal nu vei fi despagubit te vei adresa CSA pt. solutionare.

Stiu ca pare dur, dar crede-ma... daca nu ii lovesti din prima vom discuta aici pe forum si peste 3 luni despre faptul ca nu ai incasat banii...

10 zile lucratoare, calendaristice sunt 15 daca nu ma inseala memoria.

#44 Hyp

Hyp

"Ci eu in lumea mea ma simt / Nemuritor si rece"

• Membri
  • 2.700 Postari:
  • Model:Mazda /

Postat 05 aprilie 2012 - 06:36

cabinetav daca nu cer prea mult ma poti ajuta te rog cu un mini model de astfel de cerere?
leasingul l-am terminat luna aceasta, nu apuicasem sa inmatriculez masina pe numele meu..practic inca e pe leasing, insa la ei nu mai am nimic de plata
nu ma deranjeaa...poa sa livreze banii in contul leasingului , insa sa ii livreze cat mai rapid
contractul de asigurare era pe numele meu, nu pe leasing

#45 kol

kol

*

• Membri
  • 203 Postari:
  • Model:Mazda 323

Postat 07 aprilie 2012 - 11:08

Este prima despagubire pe care ti-o dau?Daca ti-au mai platit si alte reparatii atentie la reintregirea sumei asigurate.
Epava ori ti-o dau tie s-o valorifici si primesti restul (suma asigurata-primele de asigurare) sau pot sa-ti gaseasca ei cumparator pe un site de licitatie si iti vor da ce ramane din suma asigurata-epava.
Inainte sa-ti faci calcule cu ce vei face cu banii pe care ti-i vor da citeste cu atentie contractul ca sa nu ai surprize si sa nu-ti mai dea nimic,ca si mie.
Eu am avut un Peugeot 206 din 2008 de la reprezantanta si la dauna totala de acu' 6 luni,in afara de banii de epava (licitata pe site) nu mi-au mai dat aproape nimic pe motiv ca mi-au mai platit si alte reparatii si ca in total se depaseste suma asigurata.
Tot asa mi-am facut planuri cu ce voi face cu banii si cand sa-mi dea banii mi-au spus ca nu am facut reintregirea sumei conform contractului,prin urmare nu mai trebuie sa-mi dea nimic.Deci eu am platit 10200 Euro cash pe masina noua din care am ramas doar cu 1150 Euro primiti pe epava.Noroc ca am avut pusi deoparte ceva bani pentru zile negre de am reusit sa-mi iau repede o Mazda 323F cu care mai umblu si acuma.
Deci,atentie mare la clauze,citeste si reciteste contractul de asigurare.
De asemenea,cere-le sa-ti dea in scris suma ce ti se cuvine ca sa poti s-o contesti cu un avocat,daca nu vei fi multumit.
Desigur,sunt mici diferente de la asigurator la asigurator da in principiu,scopul lor este acelasi,adica sa-ti dea cat mai putini bani.
Eu la prima mea dauna totala (tot cu un Peugeot 206 nou platit in cash,de la reprezentanta) am avut asigurare la Generali si n-am avut probleme cu ei.Mi-am platit reintregirea sumei (pentru ca bineinteles,nu era primul accident),mi-au scazut primele de asigurare restante,mi-au gasit cumparator la epava si in cateva zile mi-au dat restul de bani pana la suma asigurata.
La cea de-a 2-a dauna totala (cea de acu' 6 luni,descrisa mai sus) am avut asigurare Casco la Astra dar cu ei a mers mai greu si dupa ce mi-au scazut cheltuielile cu reparatiile anterioare si banii luati pe epava mi-au mai dat doar 90 Euro (nemaiavand prime restante).Mi-au spus ca daca preferam sa tin epava mi-ar fi dat cu 2-300 Euro mai putin si asta ar fi insemnat ca sa fi scos eu bani din buzunar.

#46 Hyp

Hyp

• Membri
  • 2.700 Postari:

Postat 07 aprilie 2012 - 11:21

imi pare rau sa aud de "experienta" ta
masina a fost pe leasing pana acum, am avut o singura dauna [o portiera aprox 1000 de euro cheltuieli] si din cate stiu a fost reintregit sau ceva de genu
cei de la brokerul leasingului mi-au confirmat ce sume ar trebuie sa primesc conform contractului...deci nu ar trebui sa am astfel de surprize..
oricum m-ai bagat un pic in sperieti..mai ales cum ii stiu eu pe omniasig

#47 kol

kol

*

• Membri
  • 203 Postari:

Postat 07 aprilie 2012 - 11:44

Da,cunosc si eu Omniasig-ul pentru ca am avut Casco si la ei dar ei eu scapat usor,cu niste mici vopsiri si usoare indreptari de tabla.Nu-mi mai amintesc exact contractul lor dar tot ce pot sa-ti spun este sa le recitesi cu atentie contractul.Nu te speria dar fii foarte informat.Si mie cei de la asigurari la inceput mi-au spus ca voi primi suma asigurata minus banii pe epava si cand sa-mi dea banii m-au chemat sa-mi spuna ca au gresit la clacule si ca au uitat sa scada banii ce mi i-au platit pe reparatii si nu mai trebuie sa-mi dea aproape nimic.

#48 smardu

smardu

• Membri
  • 1.421 Postari:
  • Model:Mazda 3

Postat 08 aprilie 2012 - 11:42

Eu din ce am citit prin ctr. meu de casco suma asigurata se reintregeste automat fara a scoate un ban din buzunar (Groupama). Sa inteleg ca la alte societati in caz de dauna totala iti calculeaza sumele astea si se scad mai apoi?

#49 Hyp

Hyp

• Membri
  • 2.700 Postari:

Postat 08 aprilie 2012 - 12:16

o sa citesc si eu la mine..din cate stiu e la fel
kol de curiozitate unde aveai asigurarea?

#50 cabinetav

cabinetav

*

• Membri
  • 220 Postari:

Postat 08 aprilie 2012 - 04:26

Hyp, e o cerere de despagubire tipizata la asigurator. Pe aceasta cerere sa faci si mentiunea pe care ti-am indicat-o. Atentie insa la situatia usor incerta as spune eu in ceea ce priveste proprietarul de drept al masinii care inteleg ca inca e leasing-ul, sa nu se incurce aici lucrurile.

#51 Hyp

Hyp

• Membri
  • 2.700 Postari:

Postat 08 aprilie 2012 - 08:00

pai am procura ca sa ma ocup eu de tot...
in contract scrie ca o sa intre banii in contul leasingului..nu ma deranjeaza asta pentru ca oricum am vb cu ei si banii acetia vor fi folositi la un alt leasing etc ..iar ce ramane de la avans si dauna mi-i trimit in cont

#52 kol

kol

*

• Membri
  • 203 Postari:

Postat 08 aprilie 2012 - 11:06

Eu din ce am citit prin ctr. meu de casco suma asigurata se reintregeste automat fara a scoate un ban din buzunar (Groupama). Sa inteleg ca la alte societati in caz de dauna totala iti calculeaza sumele astea si se scad mai apoi?

Da,modul de reintregire a sumei asigurate (daca este cazul) depinde de societatea de asigurare.De exemplu, Generali si Astra,cu care am avut dauna totala,calculeaza suma de platit pentru reintegire pe baza unor pe baza unor formule proprii societatii.Daca nu citesti cu atentie contractul (sau nu-l ntelegi) sau nu-ti atrage cineva atentia asupra acestui aspect,se poate ca sa treci cu vederea plata sumei numita "reintregiriea sumei asigurate" si sa te trezesti la momentul platii cu foarte putini bani de luat.Bineinteles ca aceasta reintregire se plateste doar daca ai avut miai multe dosare de dauna platite de asigurator.Clar ca daca ai avuta stipulata si o fransiza,ti se scade aceasta suma din din suma asigurata chiar si la dauna totala.
La modul simplist e ca si cum societatea de asigurari ti-ar rezerva o suma (numita suma asigurata) din care-ti plateste reparatiile si de fiecare data dupa ce iti plateste reparatiile iti scade nota de plata din suma ta totala.Este clar ca in momentul in care ai depasit suma asigurata ea nu-ti mai plateste,ba chiar s-ar putea sa scoti bani din buzunar.
Eu la prima dauna totala cu Generali am avut noroc cu inspectorul de dauna care m-a atentionat asupra "reintregirii " de platit asa ca primul lucru a fost sa platesc cei 1000 Roni calculati de ei pentru reintregire.
La a doua dauna toala n-am mai fost asa de norocoasa pentru ca am crezut ca reintregirea se putea stipula in contract doar la incheierea politei de asigurare (asa mi-a explicat agenta de asigurari si asa a sustinut si inspectorul de daune) dar la urma a reiesit ca as fi putut plati si pe parcurs,dupa fiecare dosar de dauna achitat de ei.
Deci Generali iti dadea posibilitatea ca sa platesti aceasta reintregire si inainte de plata dosarului de dauna (nu neaparat dupa fiecareaccident) dar Astra iti da voie sa faci reintregirea doar dupa fiecare accident,doar intre accidente si nu u te lasa sa platesti inainte de a-ti fi achitat dosarul de dauna tocmai ca sa nu iasa ei in pierdere.

Hyp- ti-am raspuns si tie la intrebare,este Astra societatea care m-a lasat fara bani asa ca n-as recomanda Astra pentru Casco.Sunt curioasa cati bani iti vor da pana la urma.

#53 Hyp

Hyp

• Membri
  • 2.700 Postari:

Postat 09 aprilie 2012 - 01:29

maine o sa am de dat niste telefoane..printre care..service...omniasig si brokerul de asigurari/firma de leasing...o sa ma interesez despre acest lucru sa imi iau bolovanu de pe inima. La ultimul apel mi-a spus clar minim 8500...asta daca imi dau 100%suma asigurata..daca aleg sa iau x% si sa pastrez epava...si pot sa o valorific cu mai mult rezulta un 8500+
acum...sa dea domnu sa fie ok..si cat mai rapid...ca ce vreau sa imi iau nu prea se mai gaseste pe stoc in tara..mai sunt 3 si nici nu se mai produc..mda
kol..imi pare rau de tine...insa se pare ca ai avut multe daune...si totale si "banale" care totusi ti-au "mancat" toata suma la astra
sper ca ai iesit intreaga din toate...si multa bafta in viitor.

#54 kol

kol

*

• Membri
  • 203 Postari:

Postat 09 aprilie 2012 - 08:15

Multumesc.Multa bafta si tie!

#55 Hyp

Hyp

• Membri
  • 2.700 Postari:

Postat 18 aprilie 2012 - 01:38

dupa o luna de la accident..pe 4 aprilie devizul final...dauna totala...astazi am fost contactat de omniasig sa imi ofere raspunsul oficial: dauna totala
mi s-au oferit 2 variante:
1) 75% suma asigurata si epava [adica sa o cumpar cu vroe 2200 de euro]
2) introducerea epavei in licitatie si dupa primesc suma asigurata [adica 8533 euro]
daca licitatia se termina cu o suma care mie imi convine am prioritate la cumparare...adica de ex 1000 euro sa platesc pe ea si 7533 primesc de la omniasig
am ales varianta 2 bineinteles..acum astept licitatia..etc
wish me luck

#56 gicuta13

gicuta13

**

• Membru Asociatie ClubMazda
  • 495 Postari:
  • Model:Mazda 2

Postat 18 aprilie 2012 - 06:17

Bafta!

#57 OzTan

OzTan

• 951 Postari:

Postat 18 aprilie 2012 - 06:51

Succes !!

#58 W3Killer

W3Killer

sexy white beauty :)) sāc

• 1.362 Postari:
  • Model:Mazda 2

Postat 18 aprilie 2012 - 07:13

fain, sa ma anunti cand e licitatia :) cu 2200 am si eu piese de rezerve :D
deci tu primesti 8533 Euro, o recuperezi cu 2000 Euro, renunti la airbaguri si faci doar reparatiile de caroserie sa zicem 3000 Euro (nu stiu cat dar am inteles ca cel mai scumpe sunt acele controale de airbaguri), deci ramai cu 3000 si cu epava reparata nu ca noua dar functionala?
Pentru ca din cate am vazut motorul, este perfect

#59 mesterX

mesterX

Presedinte

• 1.873 Postari:

Postat 18 aprilie 2012 - 08:24

In primul rand BAFTA !
In al doilea rand, eu nu i-am inteles niciodata pe astia cu asigurarile...poate sunt eu mai greu de cap. Deci imi asigur o masina, pentru ce o asigur? Sa primesc avansul pentru o noua masina in caz de dauna totala? Eu nu pentru asta o asigur ...o asigur pentru cazul in care se intampla ceva cu ea si nu mai poate fi folosita sa primesc una in loc, noua ! Asta inteleg eu prin asigurare.

#60 mituc

mituc

iBoost

• Admin
  • 12.286 Postari:

Postat 18 aprilie 2012 - 08:35

Asta intelegi tu si orice om intreg la cap. Nu si cei care aduceau masini furate de afara, le asigurau ca masina noua (pina intr-un an vechime) si le dadeau de pom si incasau asigurarea.

0 User(i) citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 useri anonimi