Salt la continut

Fotografie

Cu masina Bucuresti-Viena

• Please log in to reply
20 replies to this topic

#1 mishu

mishu

Junior

• Membri
  • 32 Postari:
  • Model:Mazda 3

Postat 23 aprilie 2008 - 04:54

Salut, as dori sa fac un drum pana la Viena cu masina si m-ar interesa cam cat ajunge benzina si celelalte rovignete care mai trebuiesc cumparate.
Voi merge cu o Mazda 3 motor de 1.6.
De asemenea alte impresii vizavi de o astfel de calatorie ar fi folos. Ce ar trebui sa am la mine si ce sa nu uit.

#2 GxG

GxG

*

• Membri
  • 110 Postari:

Postat 23 aprilie 2008 - 05:50

Vigneta in Ungaria este de 2,550 forinti (se poate cumpara de la benzinarii sau imediat dupa vama Nadlac - daca pe acolo treci). In Austria vigneta este de 7.7 Euro.
Benzina este mai scumpa in general pe autostrada asa ca iti recomand sa faci plinul inainte de iesirea din Romania, iar apoi sa mai bagi benzina tocmai la destinatie.
Un site care prezinta pretul benzinei este http://gasoline-germany.com/international.phtml, dar nu stiu cat este de actualizat.
In rest, din ce am citit pe diverse site-uri, trebuie sa ai pachetul legislativ, set de becuri si vesta reflectorizanta. Si sa mergi legal, mai ales in Austria.
Apropo, cand pleci si de unde esti (nu de alta, dar sambata plec si eu in aceeasi directie)?

#3 Trappy

Trappy

*

• Membri
  • 156 Postari:
  • Model:Mazda 6

Postat 24 aprilie 2008 - 08:56

("GxG":13gjtieh)
In rest, din ce am citit pe diverse site-uri, trebuie sa ai pachetul legislativ, set de becuri si vesta reflectorizanta.

Acu, daca gasesti un maniac care sa te purice... trebuie sa mai ai si un set de sigurante in masina, iar vesta trabuie sa fie la indemana - adica sa nu trebuiasca sa te dai jos din masina ca sa ajungi la ea, ca teoretic, pe autostrada, nu ai voie sa te dai jos din masina fara sa o ai pe tine. Trusa medicala valabila se cere, de asemenea. Dar cazuri din astea, in care sa te verifice ala de tot ceea ce ii trece prin cap, sunt mai rare. In general te opreste daca ai facut ceva si se rezuma la atat.
Sa mai fi atent cand ocolesti Budapesta... sa nu cumva sa gresesti si sa intri spre oras ca pana ajungi inapoi pe autostrada pierzi o gramada de timp si nervi.
Pentru cost te poate ajuta si http://www.viamichelin.com
Drum bun!

#4 valerium

valerium

Junior

• Membri
  • 67 Postari:

Postat 24 aprilie 2008 - 09:05

Apropos de sigurante. Am inteles, de la alti prieteni care si-au cumparat masinile de noi, ca au primit si un set de sigurante. Si/sau de becuri. Eu nu. Voi?
Oricum ar fi, spuneti-mi, va rog, de unde as putea sa cumpar repede. Luni plec la Praga, o saptamina, si as vrea sa am un set de sigurante la mine. Nu pentru eventualitatea unui control, ci pentru confortul meu psihic, sa stiu ca-s asigurat in caz de ceva.
Multumesc!

#5 heki_t

heki_t

Junior

• Membri
  • 43 Postari:

Postat 26 aprilie 2008 - 07:59

In privinta vignetei, in Ungaria te sfatuiesc sa ai forinti la tine, sa nu te bazezi ca o poti cumpara si cu euro, pentru ca la benzinarii au un "curs de schimb" propriu si personal si nu prea cred ca o sa iti convina. Iesi mult mai ieftin daca ai forinti la tine.
Daca iesi din Romania pe la Bors si o iei catre Budapesta, via-Szolnok (varianta pe care ti-o recomand pentru ca poti ocoli usor Budapesta pe M0), ultima ocazie sa cumperi vigneta este dupa Szolnok, inainte de Albertirsa (este o benzinarie, OMV parca, pe partea dreapta).
In Austria, vigneta e obligatoriu sa o cumperi imediat ce treci de granita, pt ca intri in tara direct pe autostrada. Cel mai simplu e sa o cumperi de un Shell care e imediat dupa granita (by the way, diferenta intre pretul la litrul de benzina pe autostrada vs. in afara autostrazii ajunge si la 15 euro centi/litru.).
Pentru cazare in Viena, cel mai simplu e la Etap, dar e recomandabil sa iti faci rezervare din timp.
In rest, Sarbatori Fericite si drum bun!

#6 oaspetele

oaspetele

**

• Membri
  • 383 Postari:
  • Model:Mazda /

Postat 26 aprilie 2008 - 08:35

in ciuda parerii majoritatii, recomand traversarea Budapestei in detrimentul lui M0, dar dimineata pana la 7 cu navigatie. apreciez la cel putin 30 de minute avantajul in timp.
plus ca traversarea Dunarii e chiar spectaculoasa.

#7 mishu

mishu

Junior

• Membri
  • 32 Postari:

Postat 30 aprilie 2008 - 02:02

Salut si multumesc pentru informatii.

GxG, eu vreau sa plec joi 15 mai pe la 7-8 seara din Bucuresti pentru a ajunge dimineata in Viena.

Daca mai sunt doritori care merg cu masina in perioada asta mi-ar placea sa am companie...:))

#8 ATENZA

ATENZA

**

• Membri
  • 333 Postari:

Postat 30 aprilie 2008 - 06:09

Drum bun.Din pacate abia in octombrie am sa merg de la CTA la BUDAPESTA!

#9 Dinu Lazar

Dinu Lazar

Junior

• Membri
  • 75 Postari:
  • Model:Mazda 2

Postat 03 mai 2008 - 08:10

Si eu plec pe 12 in Austria si am tot scotocit pe Internet.
Foarte bune sunt forumurile de la Softpedia si de la Daciaclub si de reno...
Este bine de stiut ca detector de radar e permis si in Ungaria si in Austria.
Oricum in Ungaria 80% sunt lasere si nu se pot detecta decit cind e prea tirziu.
In Austria nu e voie de folosit functia de avertizare la camere si radare fixe de pe GPS.
http://www.reno.ro/index.php?act=Attach ... 1627439289
http://www.hoteladvisor.com/
http://www.daciaclub.ro/Austria-page-21-t2476-s600.html
http://www.reno.ro/Austria-t2476.html
Si o adresa foarte utila tutror care vor sa mearga cu masina pe afara:
http://forum.softpedia.com/lofiversion/ ... /f279.html

#10 oaspetele

oaspetele

**

• Membri
  • 383 Postari:

Postat 04 mai 2008 - 08:03

atentie, in Ungaria si Austria NU sint permise detectoarele radar.

#11 heki_t

heki_t

Junior

• Membri
  • 43 Postari:

Postat 04 mai 2008 - 09:57

Si eu stiu ca detectoarele de radar nu sunt permise in Ungaria si Austria. Oricum nu cred ca sunt de prea mare folos, radarele pe care le-am vazut, in ambele tari, erau pe laser (in Austria sunt montate inclusiv pe motociclete).

#12 Dinu Lazar

Dinu Lazar

Junior

• Membri
  • 75 Postari:

Postat 04 mai 2008 - 11:46

oameni buni, ce spun eu acilea nu e din vise, de ce nu va uitati pe linkurile pe care vi le-am dat?
E usor sa iti dai cu parerea, da` eu chiar ma documentez, nu le spun ca sa ma aflu in treaba.

A fost Ministerul de Ciorcolatie Austriac adica

Bundesministerium für Verkehr,
Innovation und Technologie
Abteilung II/ST4
Rechtsbereich Kraftfahrwesen
und Fahrzeugtechnik
Stubenring 1, 1010 Wien
Postfach 3000

si el zice: In Austria the possession and use of a Radar Detector, that only receives signals, is allowed without a special permission (BGBl. II Nr.542/2003).

Si la unguroi, care este:

Dear XXXXXX,

Let me inform you that according to the information given by the Traffic Enforcement Department of the Hungarian National Police the use of Radar Detection is not forbidden in Hungary.

There is no specific act or ordinance dealing with this topic.

Best regards,
XXXXXXXXX
Hungarian National Police
International Relations Department

Asa ca vorbiti despre ce sunteti absolut siguri, ca e pacat de timpul pierdut.

#13 oaspetele

oaspetele

**

• Membri
  • 383 Postari:

Postat 05 mai 2008 - 07:05

vizavi de Austria, cunosc cel putin 2 persoane care au luat amenda si le-au fost confiscate aparatele de detectie radar in aceasta tara.

#14 Dinu Lazar

Dinu Lazar

Junior

• Membri
  • 75 Postari:

Postat 05 mai 2008 - 08:31

Nu stiu, si eu cunosc pe cineva care cunoaste pe cineva care stie pe matusa unchiului sorei doamnei care stie pe cineva care nu a patit nimic...

Vorbim sau de experiente reale, personale si confirmate, sau povestim.

Eu am pe bord si gesepeul si antiradaru` si am trecut de jdemii de ori pe linga echipaje unguresti si austriece care s-au uitat dar nu au zis nimic.

Legea e destul de clara. Ce se mai intimpla sunt abuzuri.

#15 GxG

GxG

*

• Membri
  • 110 Postari:

Postat 05 mai 2008 - 09:08

Vad ca se discuta atat despre aceste detectoare dar stau si ma intreb: chiar nu putem merge legal, macar cand suntem intr-o alta tara? Prin Romania se mai pot acorda circumstante atenuante, ca nu avem autostrazi si ne deplasam greu, si in plus sunt multe zune unde sunt limite aberante, dar prin alte parti chiar nu vad motive sa nu putem circula legal.

#16 Dinu Lazar

Dinu Lazar

Junior

• Membri
  • 75 Postari:

Postat 05 mai 2008 - 09:24

In Ungaria mergi cu o suta si de o data apare un indicator de limitare de viteza de 30 la ora. Sa-l vad si eu pe ala care rezista sa mearga paishpe km cu 30 la ora, cind aparent nimic nu te impiedica sa mergi cu triplu. Apoi satele nesfirsite din AU unde mergi cu 30, cu 40, cu cit vrea mushchii primarului... Sigur ca se poate merge legal. Si asa e bine. nu sunt adeptul vitezelor mari, nici nu am cu ce, dar totusi...

#17 GxG

GxG

*

• Membri
  • 110 Postari:

Postat 05 mai 2008 - 10:13

In Austria nu stiu unde ai vazut sate nesfarsite, dar au suficiente autostrazi astfel ca pe distante mari nu esti nevoit sa treci prin sate.
In Ungaria, intr-adevar sunt unele localitati enervante, cu limite de 30; pe acolo eu unul nu am vazut radare; singurele echipaje cu radare pe care le-am intalnit au fost pe drum national (nu am pus la socoteala radarele fixe de pe autostrazi).

#18 Dinu Lazar

Dinu Lazar

Junior

• Membri
  • 75 Postari:

Postat 19 mai 2008 - 06:55

Tocmai venii din Austria. 4000 Km intr-o saptamina; cu treaba, nu de placere. Foarte multe stau ( cozi pe autostrada de cite o ora) - se ocolesc pe drumurile adiacente, dar fara GPS e imposibil de mers astfel. Cu GPS e boierie. Mi-am luat la Garmin o harta acolo, ca aici e jale, nu se gaseste la distribuitorul local nimic din ce ai nevoie.
Radare, am prins si in Ungaria si in Austria. Lasere. Te ia in colimator si detectorul radar e bun doar daca sunt masini in fata pe care sa se faca reflexii... altfel e jale, serveste doar ca confirmare ca ai mushcat-o.
Eu mergeam incet insa si am scapat.
In RO am simtit insa prima oara dupa Deva un radar cu laser... straniu... cu o masina de politie alba. Deci si la noi apar si atunci e jale, nu mai e nevoie de detector de radar, e mai rau decit atunci cind stau politaii cu veioza.
Altfel, in orasele austriece si unguresti, un GPS devine aproape obligatoriu... multe dopuri de circulatie, care trebuie ocolite, mai ales la orele de trafic mare.

#19 mituc

mituc

iBoost

• Admin
  • 11.742 Postari:

Postat 13 iulie 2008 - 09:21

Iasi-Viena-Salzburg-Innsbruck si retur, in 10 zile, vreo 4600km. Nu am avut parte de blocaje pe autostrada decit in germania (GPS-ul m-a dus pe acolo intre salzburg si innsbruck, ca e autostrada). Singurele neplaceri le-am avut pe o portiune de aproximativ 60km in zona toplita, cred ca edilii din orasul/judetul ala sint pur si simplu idioti, ori au drumurile cu gropi (pardon, hortoape, fintine, gropi pentru fundatii de case) ori au pus un fel de petice de parca au aruncat asfaltul pe strada cu caldarea.

Am mers aproximativ legal: 130Kmph pe GPS pe autostrada, cu un sprint pina prin 200 prin .de, 55-65 pe gps in localitati, consumul la final a fost de 8.4l/100 si ieri la spalatorie (am spalat masina dupa 4665km, in austria cind a plouat s-a curatat, aia nu au praf!) am constatat ca discurile de frina nu au culoarea metalica ci sint ruginii (nici nu prea le-am folosit, frina de motor e foarte buna la viteze de peste 40-50Kmph). Astept cu drag primul paianjen pe ele :)

#20 cristian_th

cristian_th

*

• Membri
  • 292 Postari:
  • Model:Mazda 6

Postat 19 august 2008 - 11:04

am fost si eu Buc - Viena - Buc, viteza medie 75km/h, consum 6.2, dupa computer. Atat a iesit consumul si empiric, adica am pus motorina de aprox 4.3 ron (petromv euro4) in val de 630 ron, si am mers 2300 km in total. rezultatul e 6.3l/100 km. mi s pare un consum mai mult decat respectabil, in conditii de mers cu 135km/h p autostrazile d la unguri si austrieci (care sunt o binecuvantare) si cu 80 - 120 la noi, destul d mult in a 3a si a 4a ca a fost aglomerat.

e un soc trecerea din romanica in ungaria si invers. p valea oltului am ajuns la concluzia ca romanii sunt o natiune sinucigasa; am evitat 3 situatii in care nu mi-a venit sa cred cat d idioti pot fi unii soferi (2 logan si o furgoneta) care s baga in depasiri fara sa aiba minima vizibilitate. niste cretinoizi, dupa mine. apoi, ajungi la unguri, si treci la austrieci, si nu mai pomenesti claxoane, injuraturi, flashuri si depasiri care t fac sa vezi direct costume d scanduri... si la intoarcere, e deprimant sa revii in nenorocirea asta a noastra d trafic

un lucru care m-a distrat a fost ca la o carciuma in Viena am intrat in vorba cu niste nemti, o familie cu 2 copii, care atunci cand le-am zis ca suntem din Romanica, ne-au intrebat daca e safe sa traverseze tara noastra p bicicleta... :lol: :lol: Nu am stiut cum sa ii conving sa nu faca asta

0 User(i) citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 useri anonimi