Salt la continut

Fotografie

Plangere Csa

• Please log in to reply
9 replies to this topic

#1 dani_L

dani_L

• Membri
  • 1.748 Postari:
  • Model:Mazda 3

Postat 16 noiembrie 2012 - 11:04

Salutari,

A mai apelat cineva dintre voi la CSA pana acum? As dori sa stiu care e procedura de urmat.

Recent (adica acum o luna jumatate) am gasit-o zgariata pe ambele usi de pe partea soferului. La o inspectie vizuala am descoperit ca si bara spate era sparta, lovita cu ceva, cred ca vreun destept a intrat cu un carlig de remorcare dand cu spatele prin vreo parcare. In ziua in care am vazut daunele, am mers si am deschis doua dosare pentru CASCO, iar pentru zgarietura am facut si plangere la politie (polita acopera si vandalism). Toate bune si frumoase. Am dus masina in service acum 3 saptamani, oamenii au reparat-o (cu toate ca nu m-au intrebat nimic) si au depus dosarele pentru acceptul de plata, asta pe 31 Octombrie.
Dosarul cu bara a ajuns la un inspector din Constanta iar celalalt cu zgarietura a ajuns la cineva in Pitesti. Cel din Constanta a dat acceptul de plata la vreo 2 zile, in schimb, cel din Pitesti, nici dupa 17 zile nu a trimis nimic. Nici macar vreo informatie, daca ar mai trebui ceva la dosar sau nu. Am sunat ZILNIC de zeci de ori in ultimele 7 zile (lucratoare). Cred ca sunt sute de apeluri, insa am reusit sa vorbesc cu cineva de acolo doar de 4 ori. Prima oara chiar cu inspectorul in cauza care s-a plans ca are foarte multe dosare, iar urmatoarele dati cu o doamna/domnisoara care nu prea putea face nimic. Ieri, tot de la dansa am aflat ca inspectorul in cauza si-a depus demisia. Asa ca sunt sanse foarte mari sa ignore dosarul meu si in urmatoarele doua saptamani pana pleaca de tot.
Le mai dau ragaz astazi, iar luni as vrea sa depun plangere la CSA si eram curios daca stie cineva mersul treburilor. Care sunt pasii si in cat timp au ei obligatia sa imi dea un raspuns? Sau daca aveti alte sfaturi, sunt binevenite.

Multumesc!

#2 Tby

Tby

Junior

• Membru Asociatie ClubMazda
  • 68 Postari:

Postat 16 noiembrie 2012 - 12:30

Salutari,

A mai apelat cineva dintre voi la CSA pana acum? As dori sa stiu care e procedura de urmat.

Recent (adica acum o luna jumatate) am gasit-o zgariata pe ambele usi de pe partea soferului. La o inspectie vizuala am descoperit ca si bara spate era sparta, lovita cu ceva, cred ca vreun destept a intrat cu un carlig de remorcare dand cu spatele prin vreo parcare. In ziua in care am vazut daunele, am mers si am deschis doua dosare pentru CASCO, iar pentru zgarietura am facut si plangere la politie (polita acopera si vandalism). Toate bune si frumoase. Am dus masina in service acum 3 saptamani, oamenii au reparat-o (cu toate ca nu m-au intrebat nimic) si au depus dosarele pentru acceptul de plata, asta pe 31 Octombrie.
Dosarul cu bara a ajuns la un inspector din Constanta iar celalalt cu zgarietura a ajuns la cineva in Pitesti. Cel din Constanta a dat acceptul de plata la vreo 2 zile, in schimb, cel din Pitesti, nici dupa 17 zile nu a trimis nimic. Nici macar vreo informatie, daca ar mai trebui ceva la dosar sau nu. Am sunat ZILNIC de zeci de ori in ultimele 7 zile (lucratoare). Cred ca sunt sute de apeluri, insa am reusit sa vorbesc cu cineva de acolo doar de 4 ori. Prima oara chiar cu inspectorul in cauza care s-a plans ca are foarte multe dosare, iar urmatoarele dati cu o doamna/domnisoara care nu prea putea face nimic. Ieri, tot de la dansa am aflat ca inspectorul in cauza si-a depus demisia. Asa ca sunt sanse foarte mari sa ignore dosarul meu si in urmatoarele doua saptamani pana pleaca de tot.
Le mai dau ragaz astazi, iar luni as vrea sa depun plangere la CSA si eram curios daca stie cineva mersul treburilor. Care sunt pasii si in cat timp au ei obligatia sa imi dea un raspuns? Sau daca aveti alte sfaturi, sunt binevenite.

Multumesc!

Iti recomand sa faci in primul rand sesizare (la departamentul reclamatii) la firma de asigurari si sa le ceri sa-ti rezolve altcineva dosarul daca nu mai e inspectorul ala) si ar fi bine sa citesti contractul tau, la mine era scris ca au 30 zile! sa deconteze un dosar si doar dupa putea sa intervina CSA-ul asa ca mai insista
Bafta !

#3 Codrin

Codrin

• Fondatori
  • 5.101 Postari:
  • Model:Mazda CX5

Postat 16 noiembrie 2012 - 01:03

Tot 30 zile retin si eu ca au termen.

#4 adytzu

adytzu

• Membri
  • 1.254 Postari:
  • Model:Mazda 6

Postat 16 noiembrie 2012 - 01:18

Da, am apelat eu cu ani in urma, adica prin 2002-2003. Dupa ce ca service-ul mi-a tinut 3 luni masina, asiguratorul nu vroia sa faca plata. In sec 2 dupa ce am trimis mail la CSA cu CC la asigurator, am fost sunat ca banii sunt in casierie su ca nu am trecut eu sa-i iau.
A fost ceva mai ciudat, cu regres de RCA, platit apoi de mine ca sa pot ridica masina si apoi asteptat ca asiguratorul sa-mi plateasca mie.

#5 dani_L

dani_L

• Membri
  • 1.748 Postari:

Postat 16 noiembrie 2012 - 01:47

O sa caut in contract daca au termen limita, ca doar azi m-am hotarat la treaba cu CSA-ul si nu il am la indemana. Luni o sa incerc sa iau primele masuri, sa vorbesc la sediul central al asiguratorului sau sa depun o cerere/plangere catre ei initial. Daca nu se rezolva nimic, va trebui sa apelez la CSA. Stiti cumva daca exista diferente intre metodele de depunere a plangerii? Adica fax, mail sau formular? Au aceeasi "greutate" sa zic asa? Stiu doar ca si ei au termen de 30 de zile in care vor trebui sa dea un raspuns.

#6 Codrin

Codrin

• Fondatori
  • 5.101 Postari:
  • Model:Mazda CX5

Postat 16 noiembrie 2012 - 03:28

Merge si pe mail. Da-le unul preventiv cu asiguratorul in copie, cat mai detaliat, sa-si dea seama ca nu te joci. In cel mai rau caz iti spun de la csa ca au termen 30 zile.

#7 dani_L

dani_L

• Membri
  • 1.748 Postari:

Postat 20 noiembrie 2012 - 12:11

Momentan am trimis un mail detaliat catre seful ierarhic al domnului in cauza. Mai este "doar" o saptamana in care ei ar trebui sa imi dea un raspuns cu privire la dosar, decii abia luni o sa fac plangere catre CSA. Va tin la curent, poate mai ajuta si pe altii pe viitor.

#8 Klaudius

Klaudius

*

• Membri
  • 199 Postari:

Postat 20 noiembrie 2012 - 01:34

Momentan am trimis un mail detaliat catre seful ierarhic al domnului in cauza. Mai este "doar" o saptamana in care ei ar trebui sa imi dea un raspuns cu privire la dosar, decii abia luni o sa fac plangere catre CSA. Va tin la curent, poate mai ajuta si pe altii pe viitor.

In urma cu vreo 3 ani am depus si eu o plangere la CSA impotriva Generali Aisgurari, dar din pacate cei de la CSA nu m-au ajutat cu nimic, trimitandu-mi dupa 30 zile un raspuns evaziv de genul "nu e de competenta noastra, adresati-va justitiei, bla bla". Eu am depus plangerea personal la sediul CSA (undeva prin Aviatorilor parca) cu numar de inregistrare. Oricum, in momentul in care am intrat pe usa lor si am vazut ca pe toti peretii erau calendare cu Generali, am stiut care o sa fie rezultatul. Pasul urmator a fost sa ii dau in judecata pe cei de la Generali, proces pe care l-am castigat fara probleme si in urma carora mi-au platit cu tot cu cheltuieli de juedecata si dobanzi aferente vreo 3300 RON on loc de 1600 RON cat era dauna initiala.
Daca vrei pot sa-ti trimit un word doc cu plangerea mea catre CSA si sa o modifici in concordanta cu problema ta.

#9 dani_L

dani_L

• Membri
  • 1.748 Postari:

Postat 20 noiembrie 2012 - 03:44

Mersi, nu cred ca e nevoie, ca problemele presupun ca difera. Daca o sa fie necesar, te contactez ulterior :)
Si la mine, dauna e destul de mica, doar 1270RON. In cel mia si cel mai rau caz, o platesc, iau masina si astept sau ma judec, dar sper sa nu fie necesar. Inca sunt calm ca nu am nevoie urgenta de masina, dar se apropie sarbatorile...

#10 dani_L

dani_L

• Membri
  • 1.748 Postari:

Postat 29 noiembrie 2012 - 11:23

s-a rezolvat, in sfarsit!!! :sweat: dupa ceva interventii si plangere la sediul central, uite ca s-a rezolvat. Din pacate pentru asigurator, indivizi de genul astia le fac imaginea de rahat, pentru ca aveam o parere foarte buna despre ei, nu am avut ani de zile nicio problema din partea lor si acum, m-a dat peste cap specimenul respectiv!

Va multumesc de info si reply-uri si va urez sa nu patiti nimic asemanator (~40 de zile fara masina din cauza unui dobitoc)

0 User(i) citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 useri anonimi