Salt la continut

Fotografie

Zgomot Pompa De Vacuum Mazda 6 Diesel 143 cp

• Please log in to reply
10 replies to this topic

#1 bobolika

bobolika

Junior

• Membri
  • 45 Postari:
  • Model:Mazda 6

Postat 02 noiembrie 2013 - 09:52

Salutare,

Astazi am fost sa fac itp-ul si stiti faza cu turatia motorului, cand s-au apucat baietii de acolo de turat s-au oprit destul de repede deoarece au crezut ca bubuie motorul, si m-au trimis la Mazda. Problema este urmatoarea. Pompa de Vacuum bazaie.

Daca din pacate mai este vre-un ghinionist ca mine disponibil sa imi dea un sfat, astept cu nerabdare. Am inteles ca au fost destule cu zgomot in pompa de vacuum dar nu au bubuit, doar schimbate pentru zanganeala. Ideea este ca in sarcina eu nu am sesizat, decat acum la itp cand eram afara din masina.

Am citit undeva ca se schimba si o piesa din pompa, nu palele.

Aveti mai jos un link atasat

http://piese-auto.an...95700.html#poze

+ poze

Fisiere atasate

#2 alexzabava

alexzabava

Junior

• Membri
  • 6 Postari:

Postat 04 noiembrie 2013 - 02:45

Salutare,

Astazi am fost sa fac itp-ul si stiti faza cu turatia motorului, cand s-au apucat baietii de acolo de turat s-au oprit destul de repede deoarece au crezut ca bubuie motorul, si m-au trimis la Mazda. Problema este urmatoarea. Pompa de Vacuum bazaie.

Daca din pacate mai este vre-un ghinionist ca mine disponibil sa imi dea un sfat, astept cu nerabdare. Am inteles ca au fost destule cu zgomot in pompa de vacuum dar nu au bubuit, doar schimbate pentru zanganeala. Ideea este ca in sarcina eu nu am sesizat, decat acum la itp cand eram afara din masina.

Am citit undeva ca se schimba si o piesa din pompa, nu palele.

Aveti mai jos un link atasat

http://piese-auto.an...95700.html#poze

+ poze

Ciao bobolika, problema cu zgomotul la pompa am avut-o si eu la ambele m6 (prima si a doua serie), se aude destul de "naspa" atunci cand turezi motorul la peste 2500. Prima data (la prima m6) i-am schimbat numai "surubul" iar la asta de acum i-am schimbat toata pompa (masina fiind inca in garanzie). 

Daca intelegi ceva italiana ai aici un link care vorbeste exact de problema.

http://www.mazdaclub...hp?f=25&t=18149

#3 bobolika

bobolika

Junior

• Membri
  • 45 Postari:

Postat 04 noiembrie 2013 - 05:14

Ciao bobolika, problema cu zgomotul la pompa am avut-o si eu la ambele m6 (prima si a doua serie), se aude destul de "naspa" atunci cand turezi motorul la peste 2500. Prima data (la prima m6) i-am schimbat numai "surubul" iar la asta de acum i-am schimbat toata pompa (masina fiind inca in garanzie). 

Daca intelegi ceva italiana ai aici un link care vorbeste exact de problema.

http://www.mazdaclub...hp?f=25&t=18149

Ai schimbat surubul care este pus in anut?Sau si acea "saiba"? Se mai auzea acel zanganit dupa?

#4 alexzabava

alexzabava

Junior

• Membri
  • 6 Postari:

Postat 04 noiembrie 2013 - 06:24

Ai schimbat surubul care este pus in anut?Sau si acea "saiba"? Se mai auzea acel zanganit dupa?

Reparatia sa facut in service (mazda italia/aici stau) sincer nu stiu daca au schimbat si ”saiba”, imi aduc aminte (au trecut mai bn de 5 ani) ca mecanicul imi spunea numai de surub....in forumul italian se vorbeste tot de surub, surub care este ca cel din anuntul tau...in link-ul pus de mine sunt si poze cu pompa demontata.(sper ca poti sa-l vezi).

”zanganitul metalic” dispare cu siguranta.

#5 bobolika

bobolika

Junior

• Membri
  • 45 Postari:

Postat 04 noiembrie 2013 - 08:07

Reparatia sa facut in service (mazda italia/aici stau) sincer nu stiu daca au schimbat si ”saiba”, imi aduc aminte (au trecut mai bn de 5 ani) ca mecanicul imi spunea numai de surub....in forumul italian se vorbeste tot de surub, surub care este ca cel din anuntul tau...in link-ul pus de mine sunt si poze cu pompa demontata.(sper ca poti sa-l vezi).

”zanganitul metalic” dispare cu siguranta.

Multumesc frumos. Da am vazut anuntul. Ma gandesc sa schimb si eu surubul. Sa stau linistit.

#6 itiberius

itiberius

Junior

• Membri
  • 1 Postari:

Postat 19 februarie 2014 - 02:48

Multumesc frumos. Da am vazut anuntul. Ma gandesc sa schimb si eu surubul. Sa stau linistit.

Ai schimbat surubul? Sau a fost pompa?

Se aude si la mine un carait intre 2200-2600 rpm, am fost la bdt cars si n-au ajuns la nici o concluzie...masina inca e in garantie si as vrea sa rezolv problema. Am 

Mazda 6 Diesel 143 cp.

Cine a a mai avut problema asta il rog sa posteze.

Multumesc

#7 dorunegru

dorunegru

• Membri
  • 1.801 Postari:
  • Model:Mazda /

Postat 19 februarie 2014 - 02:56

Nu este un defect , nu este de la surub ci din interiorul pompei si este un zgomot normal in functionare , datorat lovirii elemetilor de peretii pompei .

#8 bobolika

bobolika

Junior

• Membri
  • 45 Postari:

Postat 22 februarie 2014 - 12:09

Nu este un defect , nu este de la surub ci din interiorul pompei si este un zgomot normal in functionare , datorat lovirii elemetilor de peretii pompei .

Am facut 3000 de km de cand am sesizat zgomotul din pompa, Bucuresti|-Viena-Praga-Bucuresti, Nu am avut nici un fel de problema.

#9 dorunegru

dorunegru

• Membri
  • 1.801 Postari:
  • Model:Mazda /

Postat 22 februarie 2014 - 09:26

Ai schimbat surubul? Sau a fost pompa?

Se aude si la mine un carait intre 2200-2600 rpm, am fost la bdt cars si n-au ajuns la nici o concluzie...masina inca e in garantie si as vrea sa rezolv problema. Am 

Mazda 6 Diesel 143 cp.

Cine a a mai avut problema asta il rog sa posteze.

Multumesc

Saraca ea BDT CARS este defuncta de fo 3 ani , acum este sub nepriceputa conducere bdt srl .

#10 mcc

mcc

Junior

• Membri
  • 3 Postari:

Postat 18 august 2014 - 02:41

Nu stiu daca mai este de actualitate post-ul. Eu am avut recent aceeasi problema si am schimbat toata pompa. Zgomotul era major, iar acum a "disparut". Ghilimele pentru ca intr-adevar acum se aude un zgomot extrem de redus (zgomot de exploatare). S-ar putea ca zgomotul de uzura normala sa fie si de la piesa de ghidaj pe care o indici in imaginea dreapta. Eu pe aceea nu am reusit sa o schimb inca (pompa mentionez ca am luat-o din dezmembrari).

#11 bobolika

bobolika

Junior

• Membri
  • 45 Postari:

Postat 15 septembrie 2014 - 03:35

Am mai facut de la ultima mea postare inca 12.000 de km :D, zgomotul nu s-a accentuat, nici nu se aude sincer in masina, decat daca merg pe langa vreun zid cu geamul dat la max. jos si doar fiindca stiu eu ca de acolo vine. Asa cum spune si Doru, nu intrati in panica! :D

0 User(i) citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 useri anonimi