Salt la continut

Fotografie

Ulei Motor Mazda Dexelia Dpf 5w-30 Pentru Motoare Pe Benzina

• Please log in to reply
16 replies to this topic

#1 nik2

nik2

Junior

• Membri
  • 31 Postari:
  • Model:Mazda 3

Postat 12 iunie 2009 - 08:40

MAZDA 3 SEDAN,1.6 BENZINA.Am descoperit cu stupoare ca la ultima revizie de 55000 de km,(dealer Mazda),mi-au pus in motor ulei din asta MAZDA DEXELIA DPF 5w-30.Va rog lamuriti-ma,e bine ce au facut?Nu cumva acest ulei e recomandat EXCLUSIV pentru motoare diesel?Oare o fi bine daca l-au folosit si la motorul meu pe BENZINA?Ce sa fac??HELP ME...

#2 sferdiand

sferdiand

**

• Membru Asociatie ClubMazda
  • 316 Postari:

Postat 15 iunie 2009 - 10:07

Din cate am citit eu pe forum pana acum Mazda Romania foloseste numai ulei Dexelia, ulei care eu nu l-am vazut pe piata.
Sunt si eu curios daca a vazut cineva si la ce pret.

#3 nik2

nik2

Junior

• Membri
  • 31 Postari:

Postat 15 iunie 2009 - 10:23

Corect,uleiul DEXELIA,e de fapt un produs facut de catre cei de la TOTAL,diferenta consta in denumirea comerciala.In general majoritatea producatorilor de automobile recomanda folosirea unor anumite tipuri de uleiuri,fapt ce se datoreaza in urma unor colaborari comerciale intre ei.Bineanteles ca cei ce-si respecta clientii fac si anumite teste vis-a-vis de uleiurile si componentele recomandate.Sa speram ca asta se intampla si cu uleiurile DEXELIA,care se comercializeaza in general prin reteaua de dealeri MAZDA,zic eu in urma unor strategi de marketing.Oricum pana una alta TOTAL,recte DEXELIA,e un nume destul de solid in piata lubrifiantilor auto.

#4 nik2

nik2

Junior

• Membri
  • 31 Postari:

Postat 15 iunie 2009 - 10:32

Ca sa revin,problema mea nu consta in faptul ca au folosit ulei DEXELIA,(ca de aia m-am dus la ai),ci faptul ca au folosit un ulei dexelia de tip DPF.Ori eu stiu ca acest tip de ulei e recomandat pentru motoare pe motorina si aici e problema mea daca e corect ca l-au folosit la motorul meu care e pe benzina?

#5 adytzu

adytzu

• Membri
  • 1.265 Postari:
  • Model:Mazda 6

Postat 15 iunie 2009 - 10:43

QUOTE (nik2 @ Jun 15 2009, 11:23 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Corect,uleiul DEXELIA,e de fapt un produs facut de catre cei de la TOTAL,diferenta consta in denumirea comerciala.In general majoritatea producatorilor de automobile recomanda folosirea unor anumite tipuri de uleiuri,fapt ce se datoreaza in urma unor colaborari comerciale intre ei.Bineanteles ca cei ce-si respecta clientii fac si anumite teste vis-a-vis de uleiurile si componentele recomandate.Sa speram ca asta se intampla si cu uleiurile DEXELIA,care se comercializeaza in general prin reteaua de dealeri MAZDA,zic eu in urma unor strategi de marketing.Oricum pana una alta TOTAL,recte DEXELIA,e un nume destul de solid in piata lubrifiantilor auto.

Putin OffTopic: Dai ai dreptate, Total e un nume in materie de lubrifianti, PROBLEMA E LA PRET. Cand aveam Citroen si puneam Total Quartz 9000 5W40, era 100-120RON bidonul de 5l. Si Quartz 9000 e cam varful de gama la ei. Fa si tu o socoteala cu cat vand service-urile la noi Dexelia asta. In afara de eticheta...ce i-au mai pus in plus?

LE: Hmmm...cam ai dreptate. sad.gif Din ce am gasit pe net, la un search rapid, pare sa fie special pt Diesel. nasol moment, nu stiu ce sa zic. SUnt multe uleiuri sintetice comune, si pt diesel si pt benzina, dar, daca pe asta scrie clar Diesel, du-te repede sa ti-l schimbe. Si sa-ti spele musai si baia de ulei. Bafta!

#6 nik2

nik2

Junior

• Membri
  • 31 Postari:

Postat 15 iunie 2009 - 01:53

Daca cineva mai pateste asta,prin bunavointa celor de la ARIAN MOTORS,iata un raspuns:Ulei de tip DPF are intr-adevar niste caracteristici mai bune de ungere, insa asta nu inseamna ca daca v-a fost inlocuit uleiul cu acest tip de ulei de tip dpf in loc de ulei dexelia 5w30 simplu este o problema (caracteristicile de vascozitate sunt asemanatoare--indicile 5w30 reflecta acest lucru) .Astept pareri si comentari.

#7 nik2

nik2

Junior

• Membri
  • 31 Postari:

Postat 15 iunie 2009 - 02:28

Am luat si eu in calcul varianta pe care tu o propui,dar totusi in urma sfaturilor primite nu stiu ce sa fac.Oricum sunt constient ca trebuie sa schimb uleiul tot pe bani mei deoarece ma indoiesc ca dealerul respectiv v-a mai catadicsi sa-si recunoasca greseala.Ca idee de exemplu am verificat factura emisa si bineanteles ca acolo nu se specifica tipul de ulei(dpf)ci numai ca e dexelia 5w30.Asa ca...Va intrebati eu de unde stiu ca e dpf,simplu a mai ramas cateva grame intr-un bidon pe care l-am gasit in portbagaj.Ilaritatea consta in faptul ca am batut vreo 300 de km ca sa fac respectivul schimb de ulei,eu aflandu-ma cu treaba in zona(bineanteles a moldovei tongue.gif )mai precis la Neamt,iar de acolo special m-am dus la Iasi(BUCURESTIUL PREA DEPARTE).Ulterior am aflat ca cei de la Iasi nici nu mai sunt dealeri MAZDA,da eu ce sa fi facut sa bat jumatate de tara pentru un banal schimb de ulei.

#8 napalmd

napalmd

• Membri
  • 973 Postari:

Postat 29 iunie 2009 - 03:38

De unde stii tu ca e ulei pentru dpf? de pe eticheta care ti-au lipit-o pe masina? Daca e asa, poate nu mai aveau oamenii etichete ptr ulei normal si ti-au lipit una din aia ptr dpf.....si mie mi s-a intamplat asa, numai ca eu bagasem ulei castrol si mi-au lipit eticheta de mobil 1, dar macar s-au obosit baietii sa imi explice. Oricum din punctul meu de vedere Dexelia este ulei Total , cu eticheta schimbata si cu pret dublu. Exista uleiuri mult mai bune si la preturi mai accesibile.

#9 mituc

mituc

iBoost

• Admin
  • 12.291 Postari:

Postat 29 iunie 2009 - 09:35

uleiul 5w30 e ulei 5w30, fie ca e dpf fie ca e ultra sau abc lmt 358whatever.

#10 ga!nusha

ga!nusha

Membru VIP

• Membri
  • 1.236 Postari:

Postat 30 iunie 2009 - 09:10

QUOTE (sferdiand @ Jun 15 2009, 11:07 AM) <{POST_SNAPBACK}>
Din cate am citit eu pe forum pana acum Mazda Romania foloseste numai ulei Dexelia, ulei care eu nu l-am vazut pe piata.
Sunt si eu curios daca a vazut cineva si la ce pret.

Am vazut eu in UK mai demult la un supermarket, nu mai stiu exact pretul, dar era cu maxim 10% mai mic in UK decat la BDT.

#11 nik2

nik2

Junior

• Membri
  • 31 Postari:

Postat 30 iunie 2009 - 10:21

QUOTE (napalmd @ Jun 29 2009, 04:38 PM) <{POST_SNAPBACK}>
De unde stii tu ca e ulei pentru dpf? de pe eticheta care ti-au lipit-o pe masina? Daca e asa, poate nu mai aveau oamenii etichete ptr ulei normal si ti-au lipit una din aia ptr dpf.....si mie mi s-a intamplat asa, numai ca eu bagasem ulei castrol si mi-au lipit eticheta de mobil 1, dar macar s-au obosit baietii sa imi explice. Oricum din punctul meu de vedere Dexelia este ulei Total , cu eticheta schimbata si cu pret dublu. Exista uleiuri mult mai bune si la preturi mai accesibile.

Salut,am precizat cum am descoperit asta.Dupa ce au schimbat uleiul(oameni salon de altfel)a mai ramas cateva grame de ulei intr-un bidon pe care l-au pus in portbagaj,pe care l-am descoperit si am citit pe el(pe bidon) cu atentie ce scrie, dexelia-DPF.Asta e.In materie de uleiuri,e greu de stiut care uleiuri sunt mai bune.Pana una alta pentru MAZDA din moment ce producatorul recomanda DEXELIA nu inteleg ce motive ar fi sa nu mergem pe mana lor.Cred si sper ca au facut ceva teste serioase inainte de a recomanda acest ulei,care asa e, e un ulei TOTAL.Dar ce te face sa crezi ca e mai prejos decat MOBIL,CASTROL,AGIP,BP,etc.TOTAL e un concern frantuzesc serios si cu traditie,pe langa dexelia de ex. si ELF din cate stiu tot lor le apartine.Oricum eu cred ca uleiurile respective sunt ok pana la proba contrarie,problema mea insa ramane,adica nu cred ca au facut bine ca mi-au pus DPF-DEXELIA,astept pareri.

#12 Cos667

Cos667

*

• Membri
  • 154 Postari:

Postat 29 aprilie 2010 - 09:05

Salutare,

Si eu am patit aceasi chestie. Azi am descoperit, si deja aproape am 38000 km... sad.gif
Am postat in Club Mazda>Dealeri>Uleiuri
De ce nu clarifica nimeni chestiunea?

#13 Cos667

Cos667

*

• Membri
  • 154 Postari:

Postat 29 aprilie 2010 - 10:47

Dupa ce am sunat la Mazda se pare ca uleiul recomandat pentru motorul meu e: Dexelia Ultra 5w-30.
Da chiar si asa vestea buna e ca uleiurile astea 2 sunt destul de asemanatoare intre ele (vezi pdf-urile).

Dupa ce am citit despre fiecare caracteristica cred ca Dexelia Ultra e mai rezistent decat DPF, plus ca cel DPF are niste aditivi doar pentru
motoare diesel.

Fisiere atasate

#14 sferdiand

sferdiand

**

• Membru Asociatie ClubMazda
  • 316 Postari:

Postat 29 aprilie 2010 - 03:14

Mie mi-au pus ulei Castrol la prima revizie. Deci merge si cu alta marca de ulei care respecta specificatiile.
Partea mai rea a fost ca nu mi-au zis, am citit pe factura si mi-au confirmat apoi verbal ca au pus Castrol.
Avand in vedere ca am fost la reprezentanta nu imi fac griji.

#15 mituc

mituc

iBoost

• Admin
  • 12.291 Postari:

Postat 29 aprilie 2010 - 09:39

QUOTE (Hyp @ Apr 29 2010, 05:01 PM) <{POST_SNAPBACK}>
toti care ne-am facut revizia in reprezentatna avem acel ulei in motor...eu saptamana trecuta facut la arian nord bucuresti - tot dexelia 5w30

Hyp, esti atit offtopic cit si offtopic. E o diferenta intre dexelia 5w30 (oricare, posibil si ultra) si dexelia DPF 5w30.

#16 c0s

c0s

Junior

• Membri
  • 7 Postari:

Postat 29 aprilie 2010 - 11:17

Intreb si eu aici, ca alt thread nu am gasit. Trebuie sa fac revizia la mazda 6 din 2004 motor CD 121 cp. Ma intereseaza daca trebuie pus neaparat ulei Dexelia sau se poate pune si altul, cum ar fi Castrol, daca respecta specificatiile?

Eu as fi vrut sa merg in service cu consumabilele mele, si sa platesc doar manopera. Este posibil?

#17 mituc

mituc

iBoost

• Admin
  • 12.291 Postari:

Postat 30 aprilie 2010 - 05:54

Se poate pune si altul dar atentie ca esti offtopic.

0 User(i) citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 useri anonimi