Salt la continut

Fotografie

Discutii Generale

• Please log in to reply
146 replies to this topic

#1 mituc

mituc

iBoostMore

• Admin
  • 18236 Postari:
  • Model:Mazda 3

Postat 19 November 2014 - 12:10 PM

New model features Mazdaâs latest technology including new-generation AWD

Mazda's first crossover SUV in one of the fastest-growing vehicle segmentsReveal streamed live at approx. 03:45am (GMT) at

pfuuuuu. cx3 ăla... frumos foc

Mi se pare ca seamana cu primele modele de Infinity FX care arata superb la vremea lui (pe la inceputul/mujlocul anilor 2000).

Deci motorizarile cica vor fi 2.0 Skyactiv-G si mult asteptatul diesel de 1.5, FWD si AWD.

#2 vtcris

vtcris

*

• Membri
  • 238 Postari:
  • Model:Mazda 2

Postat 19 November 2014 - 01:18 PM

http://0-100.hotnews...-si-nissan-juke

#3 ovidiua

ovidiua

**

• Membri
  • 895 Postari:
  • Model:Mazda /

Postat 19 November 2014 - 01:18 PM

http://www.automarke...a-in-58846.html

Mult prea tare masina, cu acel diesel 1.5 si cutie AT va reprezenta un pachet fenomenal. Se pare ca cei de la Mazda incep sa deseneze din ce in ce mai "ascutit", dupa tendintele europene. Grila frontala de forma oarecum hexagonala si a carei colturi se prelungeste in faruri e fix ce-au facut si cei de la Audi cu ultimul Q3. La interior nu-mi place combinatia aia de piele crem, cu alcantara (sau ce-o fi) neagra pe centrul scaunelor si rosu tip bordel pe portiere (bleah).

In rest arata bine, probabil vor fi mai multe tipuri de tapiterie in fct de nivelul echiparii (ca la noua 2). Imi place ca au "rezolvat" acest aspect, la Mazda 3 ai aceeasi textila amarata pt toate echiparile (mai putin Revo Top), e unul din lucrurile care nu mi-au placut deloc cand am luat masina. Or fi pastrat oare acelasi sistem audio BOSE care n-are difuzoare de inalte ? :Devil:

Astea fiind zise, eu astept cu nerabdare urmatorul CX-5 :Big Grin: . Cu design similar ca al CX-3-ului, un portbagaj mai mare, tapiterie de mai buna calitate decat la actualele modele din gama si va fi oare suficient sa renunt la actuala Mazda 3 ? Hmm....poate cand voi vedea pe noile modele geamuri atermice, suspensii adaptive si dotari optionale cum au pe alte piete (gen trapa).

LEDIT: Uitandu-ma mai atent la poze vad ca au "tras" si becurile de semnalizare de pe oglinzi spre partea din fata a capacului oglinzii. Asta e un lucru bun, la actuala 3 semnalizarile de pe oglinzi nu se vad absolut deloc din fata.

In schimb, au pastrat semnalizatoarele frontale in afara blocurilor optice principale, mai exact sunt integrate acu cu farurile de ceata. O sa vedeti voi distractie cu acea semnalizare in condtii de ninsoare/viscol ;).

#4 Ovi

Ovi

• Membru Asociatie ClubMazda
  • 2613 Postari:
  • Model:Mazda /

Postat 19 November 2014 - 01:24 PM

Design-ul a inceput sa semene cu cel al altor marci. Bleah.

#5 dani_L

dani_L

• Membri
  • 3299 Postari:

Postat 19 November 2014 - 02:40 PM

seamana cu un tractoras de jucarie  :Raised Eyebrow:

#6 DuduVlad

DuduVlad

*

• Membri
  • 150 Postari:

Postat 19 November 2014 - 04:43 PM

Spatele mi se pare ca seamana cu cel de la Clio 4. Nu spun ca ar fi un lcuru rau, din contra. 

Mie chiar imi place cum arata doar ca e cam mica pentru gusturile mele. Astept si eu cu nerabdare sa vad cum va arata CX-5 facelift. Nu cumva si acela trebuie sa fie dezvaluit la acest salon auto ?

#7 whitesnake

whitesnake

**

• Membri
  • 612 Postari:

Postat 06 December 2014 - 01:06 PM

Am un amic care e foarte interesat de aceasta viitoare apariție.
A găsit cineva vreo informație referitoare la garda la sol?

#8 mituc

mituc

iBoostMore

• Admin
  • 18236 Postari:

Postat 06 December 2014 - 04:11 PM

N-o sa gasesti aceste informatii pina nu e lansta oficial. Insa daca mazda 2 de cum are vreo 14cm, asteapta-te la cx3 sa aiba macar 18.
In plus, garda la sol nu e asa importanta cum sint unghiurile de atac si astea arata foarte bine.

#9 tipografu

tipografu

• 1397 Postari:
  • Model:Mazda RX8

Postat 07 December 2014 - 07:18 PM

Subscriu, pentru proportiile masinii  o garda la sol in jur de 180 mm pare sa fie una reala.

Daca ma gandesc ca noua Mazda 2 are o inaltime la sol de aprox 140 mm(neverificat,ma bazez pe strict pe afirmatia lui mituc) si o inaltime totala de 1495 mm=>Mazda 2=1350 mm inaltimea efectiva a caroseriei.

CX3 are inaltimea de 1550 mm -1350 mm de mai sus=> 200 mm garda la sol,dar si portierele de  la CX3 par mai inalte,implicit inaltimea totala a caroseriei pt CX3.

Asa ca,undeva intre 180 si 190 mm ar trebui sa fie garda la sol reala intre punti,ramane de vazut cand vor fi facute publice specificatiile tehnice.

Strict comparativ:

CX5 -garda la sol = 215 mm(FWD)/210 mm(AWD)

Mazda 6-garda la sol =165 mm

Mazda 3-garda la sol =155 mm

Referitor la unghiurile de atac,CX3 are niste console care nu-l avantajeaza deloc.

E insa un crossover urban si nu e destinat pentru abordarea de pante abrubte de genul celor din off road.

Totusi, din poze pare ca daca il parchezi cu botul peste o bordura,risti sa calci pietonii sau sa blochezi trotuarul.

Incerc sa explic mai jos printr-un comparativ,cu riscul de a plictisi si a aprea ca alta treaba n-am :Silly:

Ca idee de dimensiuni/proportii

1.Cx3 vs Mazda 2:

CX3 e construit pe platforma de la M2 si pastreaza exact acelasi ampatament=2570 mm

Lungimea totala pt CX3 =4275 mm vs Mazda 2 =4060 mm

Diferenta de( 4275-4060=)215 mm e atribuita consolelor fata/spate,probabil 60/40%

=>CX3 console = + 130 mm fata/+ 85 mm spate ,comparativ cu Mazda 2

(nici p-asta M2 nu am vazut-o vreodata pe viu sau macar sa gasesc specificatii,asa ca doar presupun)

Fac o comparatie strict pe cifre si intre CX3, pe care l-am evaluat doar din poze,cu Juke pe care l-am vazut o singura data in realitate de foarte aproape.

2.CX3 vs Juke

Mazda CX3:

Overall length* x width x height: 4,275 X 1,765 X 1,550 mm/Wheelbase: 2,570 mm                                    
Nissan Juke:

Overall length* x width x height: 4,135 X 1,765 X 1,565 mm/Wheelbase: 2,530 mm

Inaltimea nu conteaza,diferenta de 15 mm poate proveni si de la inaltimea maxima a plafonului care la Juke e considerabila raportata la partea posterioara spre care plonjeaza dramatic,ma rog,nu e important.=>iese din ecuatie

Latimea e identica=>iese din ecuatie

Difera

1.Lungimea=+140 mm pt CX3

si

2.Ampatamentul=+40 mm pt CX3

Adica are 100 mm in plus fata de Juke ,doar din console

Aspect verificat si cu dimensiunile de mai jos:

CX3

-front overhang = 910mm

-rear overhang = 795mm

Juke:

-front overhang = 855 mm

-rear overhang = 750 mm

=>

CX3 vs Juke

front overhang : 910mm-855 mm=+55 mm

+

rear overhang : 795mm-755 mm= +40 mm

=95 mm suplimentari la lungimea totala proveniti din dimensionarea diferita a consolelor fata/spate(mai sunt + 5 mm care se regasesc pe undeva)

Nu aveam imaginea unui CX3 ca proportii,asa ca am facut comparativul asta pe cifre astfel incat sa-mi formez o imagine,comparativ pe care l-am impartasit si aici pana apare si o sa o tot vedem pana ne plictisim de ea.

Concluzie:

CX3 e de dimensiunea unui Juke, la care adaugam:

+ 4 cm intre roti=avantaj pt CX3 care ar trebui sa se regaseasca in spatiul din habitaclu

si

+extensia consolelor cu 5,5 cm in fata si 4 cm in spate=dezavantaj CX3 pt destinatia lui in utilizarea urbana si in privinta unghiurilor de atac

#10 Coni

Coni

**

• 985 Postari:

Postat 08 December 2014 - 01:34 PM

Dacă CX3-ul nu mă va atrage, clar mă voi orienta spre un CX5, sh, + un motor. 3-ul meu nu se cere schimbat, dar... :p

#11 whitesnake

whitesnake

**

• Membri
  • 612 Postari:

Postat 08 December 2014 - 03:51 PM

Multumesc mult băieți.
O sa transmit mai departe concluziile voastre.
Din cate am citit n-au decat motorul diesel de 1.5 și 105CP si cele pe benzina de 2.0lit. de 120 si 165.
Cred ca del de 120cp ar fi OK.

#12 flocampean

flocampean

**

• Membri
  • 843 Postari:

Postat 25 December 2014 - 08:28 PM

Din cate am mai citit portbagajul este destul de mic, gen 264 l ? 

#13 mituc

mituc

iBoostMore

• Admin
  • 18236 Postari:

Postat 25 December 2014 - 10:03 PM

Pai e pe platforma de mazda 2...

#14 flocampean

flocampean

**

• Membri
  • 843 Postari:

Postat 26 December 2014 - 10:26 AM

Pai are dimensiuni de ASX, S-CROSS, etc..

Mare pacat, strict parere si nevoi personale.

Oricum pana voi putea renunta la actuala cine stie ce mai apare pe piata.

Cele bune.

#15 mituc

mituc

iBoostMore

• Admin
  • 18236 Postari:

Postat 26 December 2014 - 10:46 AM

ASX de exemplu e pe platforma de lancer, ca si CX5 care e pe platforma de 3. Deci ASX se compara cu CX5 daca vrei, si-si incaseaza o batalie cu strigaturi cam la toate capitolele.
CX3 va fi cam la fel cu juke si alte crossovere mici.

Daca ai nevoie de spatiu atunci gindeste-te la un CX5.

#16 Codrin

Codrin

• Fondatori
  • 6242 Postari:
  • Model:Mazda CX-5

Postat 26 December 2014 - 03:11 PM

Autobild zice ca 2-ul vine in februarie, CX3-ul in iulie si MX5-ul in august.

#17 vvede

vvede

• Membri
  • 1173 Postari:
  • Model:Mazda 6

Postat 28 December 2014 - 10:16 AM

In auto motor si sport se spune ca portbagajul va avea in jur de 350L

#18 flocampean

flocampean

**

• Membri
  • 843 Postari:

Postat 28 December 2014 - 06:55 PM

In auto motor si sport se spune ca portbagajul va avea in jur de 350L

Ar fi destul de ok, atunci, poate facea referire doar la varianta cu 4x4.

Vom vedem mai inclo cred date oficiale.

#19 w3edflorin

w3edflorin

Junior

• Membri
  • 4 Postari:

Postat 02 January 2015 - 11:37 PM

#20 vvede

vvede

• Membri
  • 1173 Postari: