Salt la continut

Fotografie

Trepidat puternic bord

• Please log in to reply
33 replies to this topic

#1 Nauer172

Nauer172

*

• Membri
  • 154 Postari:
  • Model:Mazda 2

Postat 17 December 2016 - 04:01 PM

https://youtu.be/lBHz5BTzK_Q

De la o vreme cand trec peste denivelarile de incetinit de tip mai multe linii albe, bordul masinii se aude foarte tare, de parca s-ar rupe. Are cineva idee cum as putea sa rezolv aceasta problema?

#2 artware

artware

*

• Membri
  • 448 Postari:
  • Model:Mazda 3

Postat 17 December 2016 - 04:10 PM

si eu am avut aceasta nemultumire, din pacate am platit si constatare la Arian Pipera pentru asta, concluzia a fost ca sunt eu paranoic,....desi sunt sigur ca ceva era.

Nu ai intrebat si de asta la Doru?

#3 Nauer172

Nauer172

*

• Membri
  • 154 Postari:

Postat 17 December 2016 - 04:12 PM

Ba da, a zis ca daca e trebuie desfacut bordul, in realitate se aude mult mai rau..

#4 artware

artware

*

• Membri
  • 448 Postari:

Postat 17 December 2016 - 04:15 PM

eu cred ca este ceva din mecanica, posibil sa se simta fals vibratia

#5 Nauer172

Nauer172

*

• Membri
  • 154 Postari:

Postat 17 December 2016 - 04:17 PM

eu cred ca este ceva din mecanica, posibil sa se simta fals vibratia

Imi da impresia ca nu are suspensie deloc, asa se simte.

Insa la testul de amortizoare a dat ca sunt ok.

#6 artware

artware

*

• Membri
  • 448 Postari:

Postat 17 December 2016 - 04:21 PM

se poate sa fie ce am banuit eu mereu, rulmentul/flansa de la amortizor.

Aste se pot schimba foarte usor si nu costa mult.

#7 Nauer172

Nauer172

*

• Membri
  • 154 Postari:

Postat 17 December 2016 - 04:23 PM

se poate sa fie ce am banuit eu mereu, rulmentul/flansa de la amortizor.
Aste se pot schimba foarte usor si nu costa mult.

Saca erau deteriorate ar fi trebuit sa apara la testul de amortizoare, nu?

#8 mituc

mituc

iBoostMore

• Admin
  • 18526 Postari:

Postat 17 December 2016 - 07:07 PM

Nu prea apar la testul de amortizoare.

#9 Helloween

Helloween

**

• Membri
  • 526 Postari:

Postat 17 December 2016 - 09:11 PM

https://youtu.be/lBHz5BTzK_Q

De la o vreme cand trec peste denivelarile de incetinit de tip mai multe linii albe, bordul masinii se aude foarte tare, de parca s-ar rupe. Are cineva idee cum as putea sa rezolv aceasta problema?

Man, daca vrei sa reduci toate zgomotele/troncanelile alea la mazda 2, eu ti-as mai recomanda sa schimbi si bucsa de la montantul antirasturnare al motorului sau montantul cu totul ca nu-i o avere, caci doar am vazut-o impreuna cu Doru astazi ca-s crapate nervurile pe ea. Eventual toti montantii/suportii motorului sa-i schimbi. BTW, burdufurile de protectie de la amortizoarele spate erau rupte/forfecate si trebuie cel putin si alea schimbate, si de asemenea bieletele antiruliu...eventual si rulmentii de la flansele de la amortizore (se schimba pereche si necesita implicit si geometrie roti dupa) desi cand unul cel putin ii dus de tot face ca dreaq cand brachezi/invarti volanul stand pe loc. Eu am patit-o cu rulmentii din capetele amortizoarelor la seatul ibiza al sotiei, iar cand incercam sa parchez si invarteam de volan ziceai ca se rupe masina in doua...(scrasneau ca dreaq).

#10 Nauer172

Nauer172

*

• Membri
  • 154 Postari:

Postat 17 December 2016 - 10:46 PM

Man, daca vrei sa reduci toate zgomotele/troncanelile alea la mazda 2, eu ti-as mai recomanda sa schimbi si bucsa de la montantul antirasturnare al motorului sau montantul cu totul ca nu-i o avere, caci doar am vazut-o impreuna cu Doru astazi ca-s crapate nervurile pe ea. Eventual toti montantii/suportii motorului sa-i schimbi. BTW, burdufurile de protectie de la amortizoarele spate erau rupte/forfecate si trebuie cel putin si alea schimbate, si de asemenea bieletele antiruliu...eventual si rulmentii de la flansele de la amortizore (se schimba pereche si necesita implicit si geometrie roti dupa) desi cand unul cel putin ii dus de tot face ca dreaq cand brachezi/invarti volanul stand pe loc. Eu am patit-o cu rulmentii din capetele amortizoarelor la seatul ibiza al sotiei, iar cand incercam sa parchez si invarteam de volan ziceai ca se rupe masina in doua...(scrasneau ca dreaq).

Pai a zis ca imi trimite luni o oferta: cu protectia pt amortizoare, bieleta anti ruliu( cea care se misca la motor). O sa ii zic sa adauge si flansele + rulmenti :-) poate scap de trepidatul asta

#11 Helloween

Helloween

**

• Membri
  • 526 Postari:

Postat 17 December 2016 - 11:36 PM

E super atunci! Sincer nu am fost pe faza la tot ce ti-a trecut pe necesarul de piese. Oricum, am vazut "scurt metrajul" tau de pe youtube si poate ar fi bine sa faci si o verificare la drum usor denivelat (cu Doru in masina caci are "urechea" formata mai bine ca noi) dar sa te asiguri ca nu ei nimic care sa zornaie prin torpedou sau alte spatii de depozitare. Ma gandesc sa n-ai si ceva (surub/piulita) desprins prin interiorul bordului.

Apropos, stergatoarele vibreaza si ele destul de tare la trecerea peste marcajele alea in relief (cel putin asa am remarcat din filmulet).

Multa bafta!

#12 Nauer172

Nauer172

*

• Membri
  • 154 Postari:

Postat 17 December 2016 - 11:44 PM

E super atunci! Sincer nu am fost pe faza la tot ce ti-a trecut pe necesarul de piese. Oricum, am vazut "scurt metrajul" tau de pe youtube si poate ar fi bine sa faci si o verificare la drum usor denivelat (cu Doru in masina caci are "urechea" formata mai bine ca noi) dar sa te asiguri ca nu ei nimic care sa zornaie prin torpedou sau alte spatii de depozitare. Ma gandesc sa n-ai si ceva (surub/piulita) desprins prin interiorul bordului.

Apropos, stergatoarele vibreaza si ele destul de tare la trecerea peste marcajele alea in relief (cel putin asa am remarcat din filmulet).

Multa bafta!

Vibreza asa pt ca masina merge de parca nu ar avea suspensie( parca ar fi fixa) peste acele linii albe, nu cred ca sunt "opritoare" de genul ala in zona serviceului.

Merci, sper sa rezolv pb asta.

#13 artware

artware

*

• Membri
  • 448 Postari:

Postat 18 December 2016 - 01:06 AM

Neuer bag de seama ca nu ai deloc inclinatii spre mesterit, eu am schimbat bieletele antiruliu de 2 ori, este foarte simplu, apropo..... nu sunt dispuse  la motor, sunt la roata/amortizor.

Sa schimbi amortizor nu este greu, insa ai nevoie de presa, pentru flanse ai nevoie doar de cric si chei, acum daca nu te pricepi si nu ai spatiu mai bine mergi la service, insa mie imi plac "maruntisurile" astea.

Fenomenul de il ai tu l-am avut si eu, si am cam schimbat tot ce putea face asta,...in afara de flanse/rulment,...pe care le schimbasem cu 3 ani in urma.

#14 Nauer172

Nauer172

*

• Membri
  • 154 Postari:

Postat 18 December 2016 - 10:27 AM

Neuer bag de seama ca nu ai deloc inclinatii spre mesterit, eu am schimbat bieletele antiruliu de 2 ori, este foarte simplu, apropo..... nu sunt dispuse la motor, sunt la roata/amortizor.
Sa schimbi amortizor nu este greu, insa ai nevoie de presa, pentru flanse ai nevoie doar de cric si chei, acum daca nu te pricepi si nu ai spatiu mai bine mergi la service, insa mie imi plac "maruntisurile" astea.
Fenomenul de il ai tu l-am avut si eu, si am cam schimbat tot ce putea face asta,...in afara de flanse/rulment,...pe care le schimbasem cu 3 ani in urma.

Nu ma pricep la mecanica auto+ nici nu am unde sa fac unele reparatii..pe strada? :p

Sper sa se rezolve problema dupa ce le schimb, pt ca ma dispera sunetul pe care il scoate bordul..

#15 artware

artware

*

• Membri
  • 448 Postari:

Postat 18 December 2016 - 11:48 AM

troncanitul asta a fost unul din motivele care m-a disperat si am dat masina.

#16 cichity

cichity

*

• Membri
  • 201 Postari:
  • Model:Mazda /

Postat 18 December 2016 - 03:31 PM

acest troncanit a aparut si la mine.insa am observat ca nu face tot timpul.sunetul este metalic(cloncanit) ca un surub nestrans si pare a se auzi din bord.masina merge pe 9 ani,nah....

#17 Nauer172

Nauer172

*

• Membri
  • 154 Postari:

Postat 18 December 2016 - 10:55 PM

acest troncanit a aparut si la mine.insa am observat ca nu face tot timpul.sunetul este metalic(cloncanit) ca un surub nestrans si pare a se auzi din bord.masina merge pe 9 ani,nah....

La mine se aude rau cand trec peste denivelarile respectice.. + ca, constant se aude ceva din bord

#18 AndreiMR

AndreiMR

*

• Membri
  • 186 Postari:

Postat 19 December 2016 - 09:36 AM

Da, si la mine se aude la fel...si eu m-am gandit ca nu e neaparat ceva care troncane in bord, ci e ceva pe partea de suspensie care nu isi mai face bine treaba. Pentru ca nu se aude mereu, chiar daca vorbim de aceleasi denivelari/marcaje albe.

#19 cichity

cichity

*

• Membri
  • 201 Postari:
  • Model:Mazda /

Postat 19 December 2016 - 12:12 PM

daca stie cineva rezolvarea situatiei,o sa ne rugam pentru sanatatea lui,e tare enervant :)

#20 Nauer172

Nauer172

*

• Membri
  • 154 Postari:

Postat 19 December 2016 - 01:02 PM

O sa vad eu daca pot sa rezolv ceva si daca da, va anunt care este rezolvarea :) .

0 User(i) citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 useri anonimi