Salt la continut

Fotografie

Computer bord

• Please log in to reply
12 replies to this topic

#1 LEXetORDO

LEXetORDO

Junior

• Membri
  • 19 Postari:
  • Model:Mazda 5

Postat 27 December 2016 - 12:22 AM

da, computerul de bord are, consum instant, consum mediu, numar de km pe care il poti parcurge cu carburantul  si viteza medie

Cum accesez computerul de bord să-mi afișeze datele respective? Am în stânga, lângă butonul CLOCK, un buton INFO, dar nu se întâmplă nimic când apăs pe el. Nici ceasul nu pot să-l reglez. O fi defect. La diagnoză se poate vedea dacă e defect?

#2 torro

torro

• Membru Asociatie ClubMazda
  • 1035 Postari:
  • Model:Mazda MX-5

Postat 29 December 2016 - 12:38 AM

Cum accesez computerul de bord să-mi afișeze datele respective? Am în stânga, lângă butonul CLOCK, un buton INFO, dar nu se întâmplă nimic când apăs pe el. Nici ceasul nu pot să-l reglez. O fi defect. La diagnoză se poate vedea dacă e defect?

o poza cu bordul poti sa pui ? teoretic din butonul de info schimbi informatiile, dar iti afiseaza fie ceasul fie celelalte informatii

#3 LEXetORDO

LEXetORDO

Junior

• Membri
  • 19 Postari:

Postat 30 December 2016 - 01:31 PM

o poza cu bordul poti sa pui ? teoretic din butonul de info schimbi informatiile, dar iti afiseaza fie ceasul fie celelalte informatii

Iată-le

Fisiere atasate

#4 torro

torro

• Membru Asociatie ClubMazda
  • 1035 Postari:
  • Model:Mazda MX-5

Postat 31 December 2016 - 02:41 PM

ar fi trebuit sa functioneze din butonul de info, cand apesi pe el trece automat pe computerul de bord si dispare ceasul. daca nu merge nu stiu ce ar putea fi. Eu am incercat sa pun un CD/mp3 de pe o mazda cx7 ca sunt aproximativ la fel, ei bine nu imi mai functionau cele 2 butoane, am revenit la unitatea originala, posibil sa fie schimbata unitatea din interior.

A ta vad ca are o unitate mai performanta a mea nu are butoane in zona aia neagra dintre butoanele rotunde argintii. Deci daca a schimbat ceva la unitate in interior nu mai functioneaza cele 2 butoane restul merg bine inclusiv comenzile de pe volan

#5 florinop2002

florinop2002

**

• Membri
  • 951 Postari:
  • Model:Mazda 6

Postat 31 December 2016 - 03:14 PM

Sunt 2 unitati: cu si fara computer de bord. E posibil sa fi schimbat unitatea cu una fara computer. Deci @torro are dreptate!

#6 LEXetORDO

LEXetORDO

Junior

• Membri
  • 19 Postari:

Postat 31 December 2016 - 03:45 PM

ar fi trebuit sa functioneze din butonul de info, cand apesi pe el trece automat pe computerul de bord si dispare ceasul. daca nu merge nu stiu ce ar putea fi. Eu am incercat sa pun un CD/mp3 de pe o mazda cx7 ca sunt aproximativ la fel, ei bine nu imi mai functionau cele 2 butoane, am revenit la unitatea originala, posibil sa fie schimbata unitatea din interior.

A ta vad ca are o unitate mai performanta a mea nu are butoane in zona aia neagra dintre butoanele rotunde argintii. Deci daca a schimbat ceva la unitate in interior nu mai functioneaza cele 2 butoane restul merg bine inclusiv comenzile de pe volan

Butonul CLOCK funcționează, apăs lung pe el și intră în modul setare. INFO nu funcționează. Din el, probabil ar fi trebuit să potrivesc ora și, bineînțeles, să-mi afișeze datele computerului de bord. Butoanele din zona neagră sunt pentru HDD, unitatea de stocare mp3.

#7 LEXetORDO

LEXetORDO

Junior

• Membri
  • 19 Postari:

Postat 31 December 2016 - 03:50 PM

Sunt 2 unitati: cu si fara computer de bord. E posibil sa fi schimbat unitatea cu una fara computer. Deci @torro are dreptate!

La unele modele, în locul butonului INFO, se află butonul SET folosit pentru reglarea ceasului. Bănuiesc că măcar funcția asta trebuia s-o îndeplinească acest buton, indiferent dacă are sau nu computer de bord. 

#8 florinop2002

florinop2002

**

• Membri
  • 951 Postari:

Postat 31 December 2016 - 04:06 PM

Pff vorbim aceeasi limba si nu ne intelegem. Unitatea multimedia e schimbata dar nu si fata.
Butoanele de pe fata info si clock indeplinesc functia clock si set in configuratia actuala.

#9 LEXetORDO

LEXetORDO

Junior

• Membri
  • 19 Postari:

Postat 31 December 2016 - 04:28 PM

Pff vorbim aceeasi limba si nu ne intelegem. Unitatea multimedia e schimbata dar nu si fata.
Butoanele de pe fata info si clock indeplinesc functia clock si set in configuratia actuala.

Păi tocmai că nu o îndeplinesc. Butonul INFO, care așa cum spui ține locul butonului SET, ar trebui să funcționeze ca și butonul SET numai că, așa cum am spus mai sus, NU funcționează. Doar butonul ăsta nu funcționează. Ne este relevant dacă e schimbată unitatea multimedia, decât dacă acest buton nu a fost conectat fizic la ea, ceea ce mi-e greu să cred, dar nu imposibil. În afară de această posibilă cauză, ar mai fi vreuna ca numai acest buton (INFO/SET) să nu funcționeze, repet, indiferent dacă am sau nu computer de bord (care momentan nu mă interesează)?

#10 florinop2002

florinop2002

**

• Membri
  • 951 Postari:

Postat 31 December 2016 - 05:00 PM

Poate are o problema fizica butonul. Se poate repara sau inlocui. E simpla treaba.

#11 LEXetORDO

LEXetORDO

Junior

• Membri
  • 19 Postari:

Postat 31 December 2016 - 05:22 PM

Merci. Așa mă gândeam și eu. Mă bucur că acum ne înțelegem. :)

#12 LEXetORDO

LEXetORDO

Junior

• Membri
  • 19 Postari:

Postat 13 January 2017 - 02:21 AM

De schimbat nu știu dacă e schimbat ceva. Toate celelalte butoane funcționează, inclusiv cele din ”zona neagră”, cum îi zici,mai puțin butonul INFO. Înainte de a desface lucrurile p-acolo, nefuncționarea butonului poate fi văzută la diagnoză?

#13 LEXetORDO

LEXetORDO

Junior

• Membri
  • 19 Postari:

Postat 07 February 2017 - 04:13 PM

Gata lume. Am rezolvat cu butonul INFO. Era contactul murdar. Am potrivit ceasul și-am intrat și-n computerul de bord. Pictures follows:

Fisiere atasate

0 User(i) citesc acest topic

0 membri, 0 vizitatori, 0 useri anonimi