Salt la continut

Fotografie

Motor benzina calat - lipsa ulei

• Please log in to reply
5 replies to this topic

#1 IulianApostol

IulianApostol

Junior

• Membri
  • 3 Postari:

Postat 04 January 2017 - 07:11 PM

Salut, am si eu o problema cu Mazda cx-7 2.3 benzina2007, trebuie schimbat blocul motor cu toate accesoriile, distributia, pompa de ulei, mi au dat un pret de 200 milioane....
Ce parere aveti!?? Ce ma sfatuiti

#2 IulianApostol

IulianApostol

Junior

• Membri
  • 3 Postari:

Postat 04 January 2017 - 07:15 PM

Am lasat masina unui prieten 3 zile si mi a nenorocit masina, se pare ca mi a calat motorul, din spusele celor de la service a mers motorul fara ulei, urmari: schimbare bloc motor cu accesorii, distributie cu accesorii, pompa ulei..pret dat de un service din bucuresti ALTGRAD 200 milioane.
Ce ma sfatuiti sa fac?? Cum sa fac ca sunt diseperat!!!

#3 florinop2002

florinop2002

**

• Membri
  • 837 Postari:
  • Model:Mazda 6

Postat 04 January 2017 - 07:21 PM

Pai nu ai decit sa cauti un motor second.

#4 mituc

mituc

iBoostMore

• Admin
  • 17864 Postari:
  • Model:Mazda 3

Postat 04 January 2017 - 08:39 PM

Salut, am si eu o problema cu Mazda cx-7 2.3 benzina2007, trebuie schimbat blocul motor cu toate accesoriile, distributia, pompa de ulei, mi au dat un pret de 200 milioane....
Ce parere aveti!?? Ce ma sfatuiti

Poti aleza blocul de la 87.5 la 88mm si-ti dau eu o sursa din care sa-ti cumperi pistoane, biele, cuzineti, pompa de ulei, kit distributie, etc, si rezultatul va fi un motor care suporta cel putin 500cp fara probleme (stiu ca nu ai nevoie de atit, dar asta e alternativa la piesele de fabrica care-s mai scumpe). Insa tot vei iesi pe la 3500EUR cu piese + manopera, insa macar nu iesi la 20k RON careinseamna vreo 4500EUR cred.
Eu ma aflu in aceeasi situatie cumva, adica tocmai am refacut un motor si vreau sa-l refac si pe cel care s-a stricat (si pe care l-am mai refacut odata), deci am o idee destul de clara despre ce presupune tot bilciul...

#5 mituc

mituc

iBoostMore

• Admin
  • 17864 Postari:
  • Model:Mazda 3

Postat 04 January 2017 - 09:28 PM

Am lasat masina unui prieten 3 zile si mi a nenorocit masina, se pare ca mi a calat motorul, din spusele celor de la service a mers motorul fara ulei, urmari:

Pai motorul nu a mers fara ulei in alea 3 zile... ca nu arde asa mult ulei in 3 zile. I-ai dat masina prietenului tau fara suficient ulei in ea (daca verificai uleiul macar odata pe luna vedeai ca a consumat ulei) si prietenul tau doar a avut ghinionul sa plesneasca masina la el.

#6 IulianApostol

IulianApostol

Junior

• Membri
  • 3 Postari:

Postat 04 January 2017 - 09:53 PM

Idea este dc nu mi a aprins nimic in bord de ulei si asa mai departe..faptul este consumat, as vrea idei sa vad si eu ce pot sa fac mai departe...se merita sa il fac sau sa cumpar altul...

2 User(i) citesc acest topic

0 membri, 2 vizitatori, 0 useri anonimi