Mazda CX5 - Jinba Ittai - Just like the symbiotic relationship developed over time by a horse and rider
Stef

Mazda 6 * Facelift * Sport * 2,2 Cd180 * Gta Top

118 posts in this topic

Eu nu am in stinga display ului acele mici butoane hh:mm pt. schimbarea orei,iar cu,comenzile de pe volan nu reusesc decit sa resetez chestiile alea cu,consumul,km ramasi,etc...care sunt afisate tot in meniul unde este si ceasul/ora,adica in dreapta display ului. Am vazut in manual ca unitate originala avea un buton CLOCK ...

Masina am cumparat o cu aceasta unitate,am aflat ce model este,am citit despre ea si totusi nu reusesc sa aud muzica de pe memorystick,sdcard !!! le citeste/le vede mp3 urile de pe ele dar nu se aude. Le am copiat pe hdd unitatii si la fel,nu se aud chiar daca arata ca ele ruleaza !!!

In schimb daca bagi un cd/dvd cu mp3 uri/audiotrack uri totul functioneaza,chiar si dvd cu filme le pot vedea si auzi, radio ul functioneaza si se aude. Nu am incercat inca un stick cu internet sa vad ce si cum se conecteaza la net. Functioneaza bluetooth ul,vorbesc/ascult muzica de pe telefon ,totul OK in afara de faptul ca nu se aude de pe sdcard si memorystick !!! Am vazut la detaliile unitati ca nu suporta sdcard/memorystick mai mari de 8gb/16gb si m am conformat :Peace:

Am atins 42390 km si la cel mai recent plin de motorina am observat un consum de 6.77 in conditiile in care, de data aceasta, aproape toti cei 700 km au fost facuti pe traseul casa-serviciu si retur, insemnand zilnic 15+15+.. ceva km, cu traversarea orasului. Oricum, la cat am amestecat in cutia de viteze, ma asteptam sa vad un numar apropiat de 8. Probabil a contat si faptul ca am inceput sa schimb mai devreme in treptele superioare atunci cand nu am nevoie de un demaraj rapid. Am vazut ca asa fac si transmisiile automate, indiferent ca-i vorba de benzinar sau diesel.

Revizie facuta astazi intr-o reprezentanta Mazda/Ford din sudul Italiei, la 75 de luni si 46.857 kilometri la bord pana acum..

-schimbat ulei si filtru ulei;

-schimbat ulei cutie de viteze manuala;

-schimbat lichid de frana;

-schimbat filtru combustibil.

Filtrele de polen si de aer le schimbasem in Octombrie 2015 la 40.700 km. Dupa doar 7000 km inca nu au avut nevoie de inlocuire.

Toate materialele au fost de la ei, cu exceptia uleiului Mazda Original DPF 5W30 pe care-l adusesem cu mine din Romania (costase 294 lei, de la Altgrad Auto). Total cu tot cu manopera 185 euro, timp de lucru 4 ore. La final am primit si foaia cu evidenta service actualizata.

29xdr8o.jpg

s4sad1.jpg

1 person likes this

Nu te-au taxat mult ținând cont că au fost 4 ore de manoperă și ți-au dat și factură (în Italia chiar și la reprezentanțe de obicei sunt 2 preturi:unu cu factura și unu dacă nu vrei factura.Evaziunea fiscală e sport national la italieni)

Nu ai schimbat tot ce îți recomandasera pt revizia asta

Trimis de pe al meu Nexus 5X folosind Tapatalk

Da, poate ca m-am exprimat eu gresit. Patru ore a fost timpul efectiv cat am stat cu masina acolo. La plata mi-au pus doar doua ore tehnologice (pretul afisat era 30 eur+tva / ora tehnologica).

Stiu ca evaziunea e mare si la ei dar nu mi s-a intamplat niciodata sa ma puna sa aleg intre doua preturi, unul cu si altul fara factura. Mai degraba in Romania..

N-am schimbat tot ce scria in cartea masinii pentru ca filtrele de aer si polen aveau doar 7000 km si nu erau deloc murdare iar reglajul tachetilor n-am considerat eu ca este necesar acum avand in vedere numarul mic de kilometri (47.000) si faptul ca motorul merge rotund, fara niciun fel de tremur sau bataie. Dar nici n-o sa astept sa ajunga la 120.000 km. Imi propusesem s-o fac pe la 60.000 km sau poate la urmatoarea revizie.

Aici este toata smecheria cu orele si cu manopera, fiecare atelier are tarife diferite pe ora si timpi diferiti pentru efectuarea unei lucrari/reparatii. Atelierul A are un tarif de 60€/ora, atelierul B  are un tarif de 45€/ora. Toata lumea fuge la atelierul B , toate cunostiintele si prietenii mei fac la fel  :LMAO:  :Applause: ,dar surpriza:  atelierul A iti taxeaza 2h manopera ca sa iti monteze 4 telescoape,pe cand atelierul B taxeaza 4h ca sa iti monteze cele 4 telescoape, cel putin asa este pe aici / eu intotdeauna am intrebat inainte: cit costa ? si de fiecare data mi au dat un deviz cu suma totala pe care trebuie sa o platesc cand e gata montajul/reparatia, fara vrajeli de genul: stiti ca a durat mai mult ca erau ruginite suruburile  :Big Grin: sau alte texte ...Peste tot in lumea asta cauta sa te fraieresca,asa ca mai bine ceri un deviz inainte unde scrie ce va face la masina si pretul exact ...

Salut Stef! Detin o Mazda 6 2.2 180hp cam ca a ta. Sunt super multumit de ea, dar din pacate nu detin cartea de service sa vad la ce interval se fac reviziile si ce presupun ele fectiv. Am rugamintea, daca poti sa-mi atasezi scanat aceasta brosura. Merci! mail: iolepadatu13@yahoo.com

@Faustus, daca intre timp n-ai gasit, se poate rezolva si cu scanarile pe mail dar abia la sfarsitul lui Septembrie. Ti-am trimis si un mesaj personal.

Update la jurnal: 48500 km pana acum. Cam o data pe luna mai facem un drum de 2-300 km, sa-i mai scuturam praful de pe toba si sa-i mai incarcam bateria. In rest, doarme in garaj.

Edited by Stef

Ai repatriat-o?Atât de mult te-a prins "microbul" Duster?De când nu mai merge forumul Duster pe tapatalk nu ți-am mai urmărit jurnalul Duster-ului.Aveai ceva probleme cu nivelul uleiului.

Trimis de pe al meu Nexus 5X folosind Tapatalk

N-am repatriat-o, desi acolo mai mult prefer sa folosesc un Clio fiindca-i deh.. nu-i al meu si nu eu platesc motorina :)

Dusterul s-a intentionat si s-a dovedit a fi o alegere mai rationala pentru zona unde-l folosesc (in Piatra Neamt si vecinatati). Deocamdata totul e bine cu el. Inca nu am nicio confirmare ca motorul meu e din lotul cu probleme, poate scap..

Salut, si felicitarile mele pentru cum ai grija de masina. Motorul acesta are distributia pe lant? Este acelasi cu cel de pe modelul actual ? Este  foarte apreciat pentru nivelul redus de zgomot.

Multumesc. MZR CD180 model 07.2010-2012 are distributia pe lant. Nu mi se pare foarte silentios, in schimb este foarte elastic. Banda de putere este mare, trage foarte bine si la mai mult de 4000 rpm. Accelereaza fara probleme de la 80 la 160 km/h intr-o singura treapta de viteza (4).

Actualul 2.2 SkyActivD 175cp >2015 este imbunatatit. Din motive ecologice (euro 6) are un raport de compresie foarte mic pentru un diesel (14:1) si vine cu turbina variabila in doua trepte. Are un cuplu mai bun (420 Nm la 2000 rpm) si putere maxima intre 3300 si 5300 rpm. Teoretic, accelereaza intr-a 4-a pana la 186 km/h.

Revenind la jurnal, a trebuit sa schimb lamela stergatorului de luneta. La cea originala se rupsese cauciucul dupa aproape 7 ani. Am pus o lamela Denso 50 cm, 71 lei+transport de pe stergatoareonline.ro

Niste poze mai recente de la Marea Ionica..

eq88wj.jpg

2pz9t81.jpg

Chiar trebiua sa pui pozele astea??:aggressive:Unii mai si muncesc. Masina arata SUPERB, nu este cu nimic mai prejos decat privelistea, vorbesc foarte serios. Raman cu ochii pe masina ta:woot:.....eleronul ala de care zic eu ii mai trebuia si era perfecta.:Applause:

Sa mai stergem praful..

50500 km si fix 8 ani

Bateria originala Panasonic a cedat de tot, dupa ce o resuscitasem de cateva ori cu cablurile. Sa-i fie reconditionarea usoara. Am inlocuit-o astazi la aceeasi reprezentanta Mazda din Italia, 180 euro totul. Daca stiam cat de simplu e si ca n-o sa apara nicio eroare in bord, o schimbam singur.

160pi6x.jpg

Salut!
Văzând că nu mai "ștergi" praful pe aici,m-am gândit să o fac eu :)
Bănuiesc că mașina e tot in Italia si tot la fel bănuiesc că ești la curent cu schimbările legislației în peninsulă.
Cum și eu sunt într-o situație relativ asemănătoare și mi-am adus aminte de jurnalul tau am zis să îți dau un sfat,asta in caz ca e așa cum am înțeles din ce ai scris pe aici.Masina e a ta si o folosești in Italia,unde ai lăsat-o din comoditate...Dupa noile modificăriîn cazul tau nu e nimic nou, doar faptul că vor fi mai vigilenți,mai ales daca dai peste un polițist zelos.Masina cu numere străine care sta pe teritoriul italian mai mult de un an trebuie înmatriculată în Italia.In teorie ei trebuie să demonstreze că mașina nu a ieșit din Italia timp de un an,dar în practică s-ar putea să îți ceară ție să faci asta.
Cel puțin în cazul meu varianta cea mai simpla și economică e sa cumpăr o rovigneta online in Ungaria.O cumpăr in perioada asta și în aprilie când mașina va lua drumul României, în cazul în care dau peste cineva care îmi caută nod în papură, ii pot demonstra că mașina a tranzitat teritoriul unui alt stat .
Sper că nu te-am plictisit dar am zis că îți poate servi!
Toate cele bune!

Inviato dal mio moto g(6) play utilizzando Tapatalk

Salut @Paul83 , abia acum ti-am vazut mesajul, multumesc ca te-ai gandit.. Sunt la curent cu toate noutatile. Regula se aplica rezidentilor si e mai dura acum: tre sa inmatriculezi masina in cel mult 60 de zile de la obtinerea rezidentei, nu 12 luni. Eu nu stau in Italia mai mult de 6 luni intr-un an si nu am rezidenta acolo. Intradevar, am fost oprit de cateva ori de carabinieri (cel mai recent acum doua luni), verificat si lasat apoi sa-mi continui drumul. Ar fi fost problema mare daca masina era condusa de un rezident, chiar daca eu, ca proprietar, eram in masina. Iar faptul ca masina iese sau nu din Italia nu are nicio importanta, totul se raporteaza la proprietar si persoana care o conduce.

In aprilie anul acesta am facut un nou schimb de ulei Mazda Original DPF 5W30, filtru ulei si filtru motorina, total 135 euro. Filtrele de aer si de habitaclu le-am inlocuit singur. Cei de la reprezentanta Mazda din Italia m-au anuntat ca pentru masina mea exista emis un TSB, ceva legat de schimbare airbag pasager. Au spus ca totul va fi gratuit, ca vor comanda piesa si ma vor anunta, dar pana acum n-am primit nicio veste.

1 person likes this

Am avut si eu norocul sa stau in dreapta in aceasta limuzina.E supermega faina.Cred ca as cumpara.o dar vanzatorul nu se desparte de ea pe cativa firfirei!