thefane

B35Tie Vs Octavia Tsi

12 posts in this topic

Salut everybody!

Nu am mai scris de 1000 de ani... S-au schimbat chestii la mine, nu prea mai am asa mult timp...

Inainte sa incep subiectul sa va dau un update:

B35TIE (Mazda 3 MPS din 11.2007, pentru cei mai noi) a trecut de 160,000 km. Indraznesc sa cred ca e cel mai longeviv MPS, probabil din Europa :). In continuare fara probleme. Nici de ambreiaj, nici de turbina, nici de mancat vreo picatura de ulei... bat in lemn... Peste vreo 10k probabil va trebui sa schimb (din nou) capetele de bara (200 RON or so, cinste drumurilor noastre).

Ieri am primit de la noul job masina de servici (temporara). Skoda Octavia TSI, 1.8 turbo benzina, 160 CP.

Masina nu e puturoasa dar nu e nici MPS...

Aseara am bagat un drum pana in Vama (cu Octavia). Mi-am facut un obicei de a face primul drum cu orice masina noua (pt mine) pana in Vama.

Cateva impresii initiale:

Confort: Sorry, dar Octavia are 5k km, B35TIE 160k... Octavia jante de 15" (!) deci niste baloane de camion, aproape ca nu simti ca ai drum sub tine. B35TIE are jante de 18, si cu toate amortizoarele Koni FSD, nu recupereaza. Scaunele sunt excelente la B35TIE, OK la Octavia, 500+ km si nici o durere de spate.

Acceleratie: Octavia nu e lenesa, a fost aproape o surpriza placuta, dar nu e nici MPS. Octavia are turbo lag mai mare (supriza, ma asteptam ca la MPS sa fie obosita turbina), este overall mai putin responsive (nu doar mai putin violenta cand raspunde, stiu diferenta). Reprizele 80-120 sunt: MPS in a 3a: 2.9s, in a 4a 3.9s, Octavia in a 3a 4.8s, in a 4a 6.8s.

Stabilitate: Octavia se inclina clar mai mult, simti ca se rostogoleste... E o curba intre Mangalia si 2 Mai, pe care cu B35TIE o iau cam cu 120, cu Octavia nu am avut @#$ie sa ii dau mai mult de 105... Poate e doar problema de @#$ie...

La drum lung... Octavia e mai silentioasa, mai lina, recunosc. E usor sa mergi repede si constant cu ea, pe un drum absolut gol. Am scos Vama Veche - Bucuresti (sfarsitul autostrazii) 2h03m. Overall Bucuresti - Vama - Bucuresti au fost 4h40m, cu opriri, plin, etc.

Consumul... e cam la fel. La drum lung Octavia e mai economica (cel putin pe la 150), cam cu 1 l/100km. In oras sunt la fel. Am scos cu ea si 14% (cand cu B35TIE zic eu ca as fi scos un 13%), am scos si 10.6 %, cand cu B35TIE as fi scos probabil 11%.

Concluzie... nu am... Fiecare cu treaba ei... Pt cineva care trebuie sa aleaga pe banii lui, daca nu ai bani de MPS, merge si Octavia. Ca masina de firma, e destul de OK sa merg cu ea prin oras ca sa nu mai pun km pe B35TIE, si sa merg cu B35TIE cand e de fun...

1 person likes this

Multam de review. Am un prieten care vrea sa ia asa ceva, Octavia 2 TSI 1.8, o sa ii foloseasca

Cred ca are un pret foarte bun, la putin peste 17.500 iei una careia nu ii poti spune chiar ca e dezechipata total :)

Ok, dar nu poti compara octavia de 160cp su 3MPS :) La oricare criteriu le-ai compara, fiecare a fost facuta pentru opusul celeilalte :)

1 person likes this

Mie mi se pare mult 17500 pentru o Skoda Octavia.

Cu 17500 gasesti multe alte masini in clasa C mult mai bune si nu din zona "low cost".

cam ce? preturi de catalog te referi? sau oferte?

La oferte ma refeream.

Ca exemplu (nu vreau sa fac reclama dar aceasta informatie imi e cel mai la indemana) Noul Focus sedan, 1.6 150CP, nivel de echipare Sport este 17.500 euro, iar trend este 16700.

Mie mi se pare mult 17500 pentru o Skoda Octavia.

Cu 17500 gasesti multe alte masini in clasa C mult mai bune si nu din zona "low cost".

Depinde foarte mult de cumparator. De la mazda iti poti lua doar un 3 cu 105cp in banii astia (cel putin judecind dupa pretul de lista si reducerea actuala).

da, la oferte cred ca oricum o sa arunce inca un ochi cand va fi gata de cumparare. Focusul e clar peste, dar ramane de vazut cat ramane in picioare oferta, ca altfel sare de 19.000.

mi se pare urat focusul...indiferent de generatie...un prieten are penultima generatie si desi are tapiterie de piele are plastice de 2 lei si dua un an i s-au julit toate imitatiile de aluminiu/crom de pe bord/portiere.

octavia mi-a placut dintodeuna si nasul meu o recomanda(el a avut 1.9tdi:)...mai bine mai pui2000 si cumperi octavia rs...desi stok varianta disel nu e foarte rapida,cel putin pe 0-100km/h,desi eu prefer benzinara rs...e interesant sa poti opta pentru un model sportiv atat diesel cat si benzina:)

sunt enervante tsi/fsi:)cu cilindree mici si cai multi...triseaza la plata darilor:)

La oferte ma refeream.

Ca exemplu (nu vreau sa fac reclama dar aceasta informatie imi e cel mai la indemana) Noul Focus sedan, 1.6 150CP, nivel de echipare Sport este 17.500 euro, iar trend este 16700.

Plus ca parcheaza si (aproape) singura, numa' buna pentru doamne.

Ok, dar nu poti compara octavia de 160cp su 3MPS :) La oricare criteriu le-ai compara, fiecare a fost facuta pentru opusul celeilalte :)

Ei bine, uite ca tocmai le-am comparat :). Si amundoua au fost facute sa mearga pe sosea :p. Sincer nu mi se par asa de diferite, din contra. Mi se pare ca au exact acelasi use-case, doar ca MPS e mai salbatica/fun si mai scumpa pentru asta.

DPDV confort, cred ca diferentele nu sunt date de masina in sine, ci de chestii care nu tin de model:

- greierii de la 160k km vs soliditatea de la 5k km

- 45/R18 vs 65/R15

Bag mana in foc ca octavia asta cu aceleasi roti si aceiasi km se simte f aproape la fel (dpdv confort) ca un MPS cu Koni FSD.

Acestea fiind zise, si la acelasi consum, versatilitate, etc., mi se pare o comparatie mult mai putin complexa decat altele: Dau x EUR in plus pentru inca 100 CP?

octavia cu roti de 18 o sa te scuture de zici ca n-ai nimerit planeta corect (zic de rs tfsi, ca asta mai domestica nu stiu cum e cu roti de 18).

A propos de greieri, eu la 101k inca nu prea am, sint sigur ca se pot rezolva si la tine. Mi se pare excelent inchegata mazda 3.