OvidiuH

Cum Ne Intretinem Masina

1601 posts in this topic

Aveti vreo idee ce as putea sa fac sa repar sau macar sa opresc o deteriorare si mai puternica a volanului? Chiar nu imi dau seama ce s-a intamplat, probabil l-am frecat cu blugii sau ceva de genul.

IMG_20190909_094753.jpg

Sau cu o verigheta/inel, mai sigur. Cu capsele de la blugi cam greu daca intri normal in masina :)

Rezolvarea ar fi retapitarea volanului

Nu as retapita tot volanul pt atat.Vreo idee cum sa stopez o degradare si mai tare a zonei?

Folosirea produselor pt ingrijirea pielii.

Exista in Iasi cineva care poate face un ceramic coating ca cele facute de Ovidiu?

3 hours ago, vvede said:

Folosirea produselor pt ingrijirea pielii.

Poti da exemple. Eu am primit ceva solutie de la tipul care a aplicat protectia ceramica pe piele, si sterg pielea cam o data la 2 3 saptamani cu o microfibra si solutia respectiva.

Habar nu am ce solutie e, tipu a zis sa o folosesc cu incredere si sa merg la el cand se termina. E ceva lichid roz.

Nu as retapita tot volanul pt atat.Vreo idee cum sa stopez o degradare si mai tare a zonei?

Nu ai ce sa stopezi acolo. Așa o să rămână. Arată a zgârietură de inel/verighetă. Ai grija sa nu mai faci altele.

Trimis de pe al meu HD1903 folosind Tapatalk

Salutare. Proaspat posesor de CX-5.

Gratie informatiilor de pe acest topic mi-am format in mare o parere despre ce ar trebui sa-mi achizitionez pentru a spala singur masina, pe langa o decontaminare +sealant la un atelier de detailing (pana imi fac eu curaj sa fac singur).

Din cate am inteles, procesul ar fi cam asa, pas pentru care am ales produse de pe ingrijireauto.ro

1. Prespalare
    1. Valet Pro - PH Neutral Snow Foam
  2. Spalare 
    1. Sampon Chemical Guys Citrus Wash&Gloss
    2. Meguiar's Super Thick Microfiber Wash Mitt
    3. 2 galeti cu grid guard
  3. Uscare
    1. Prosop uscare DOUBLE SOFT TOUCH 900

Mai am totusi o nelamurire:

pentru partea de prespalare, am vazut ca sunt pulverizatoare manuale de spuma. Dupa aplicarea spumei manual (cu febra musculara aferenta la dejte), se poate da jos cu ajutorul apei de la retea, fara un aparat de spalat cu presiune? 
Ma gandesc sa tin un pic in control bugetul pentru inceput, prin evitarea achizitionarii unui aparat de genul(minim 300 RON din cate am vazut variante cat de cat: bosch sau karcher)

Daca mi-a mai scapat ceva, v-as ruga sa mentionati. 

Merci de lamuriri.

14 hours ago, paleer said:

Dupa aplicarea spumei manual (cu febra musculara aferenta la dejte), se poate da jos cu ajutorul apei de la retea, fara un aparat de spalat cu presiune?

In viata aproape orice este posibil pentru un anumit pret. Pretul in cazul acesta este sa inlaturi foarte putina mizerie, crescand astfel sansele de a zgaria vopseaua la etapa urmatoare.

14 hours ago, paleer said:

(minim 300 RON din cate am vazut variante cat de cat: bosch sau karcher)

Cam asta-i pretul pt un aparat rezonabil.

Pasii mentionati de tine sunt ok

Un merci tardiv de info. Pana la urma am luat si un Bosch Aquatak 110

Salutare. Am niste nelamuriri legat de spalarea masinii pt cei mai experimentati in spalari proprii.

Ieri cum au fost 5-6 grade si mașină murdară, am scos din cutie aquatak ul pentru o prespălare cu autobrite magifoam (era totuși cam frig pt maini sa fac si 2BM).

Cantitatea de spuma concentrata a fost de 18 ml la recipient de 300 ml (un pic mai mult decât ce recomandă ei de 1:100).

Stratul de spuma rezultat nu a fost unul consistent, care sa persiste pe mașină (dupa 5 min au ramas doar stropi de spuma pe portiere).

Indiferent cat am insistat cu clatirea sub presiune (110 bari, la fel si pt spuma), a rămas dupa urcarea naturala un strat fin de praf.

Atasez si poze, nu stiu cat de bine se va vedea.

Si in final si intrebarile :

1. Murdăria de genul nu merge decât după 2BM ?
2. Trebuie temperatura mai mare ca sa rezulte un strat de spuma mai consistent sau sa măresc raportul de amestec?
Ca si comparatie, am extras o imagine dintr un clip de pe net 1710580f58a1d66d441db001bde9c6d2.jpg
3. Ajuta un strat de spuma de genul (toata masina acoperita in alb) ca eficacitate sau e doar "spuma n ochi" (ca sa nu zic praf)?
Nici n as vrea sa fac risipa de s p urma daca nu e cazul

Merci mult pt lamuriri999af1395699de150f5bd3f75ea32986.jpg1f24f80afbf5bfeb79f75adc69f86114.jpg9b977aec5052f6205ee100a8d261f138.jpg0df2611b10ebbd23ae8e29d9c2ea9488.jpg

7 minutes ago, paleer said:

1. Murdăria de genul nu merge decât după 2BM ?

DA, doar 2BM

7 minutes ago, paleer said:

2. Trebuie temperatura mai mare ca sa rezulte un strat de spuma mai consistent sau sa măresc raportul de amestec?

Daca ai sursa de apa calda ajuta putin

8 minutes ago, paleer said:

3. Ajuta un strat de spuma de genul (toata masina acoperita in alb)

Ajuta la inmuierea mizeriei

18ml de solutie la 300ml de apa este foarte putin. Ei recomanda 1:100 dilutie finala. Tine cont ca mixul bagat in lance este diluat mai departe si de aparatul de spalare. In lancea de spumare ar trebui sa ai un raport solutie/apa undeva intre 1:5 si 1:10, in functie de aparat, lance si cat de murdara e masina. Referitor la rezultat, ce faci tu se numeste prespalare si are rolul de a elimina mizeria grosiera si de a o inmuia pe cea de dedesubt. Nu vei putea scoate niciodata mizeria complet de pe masina , acel traffic film, in siguranta fara a apela la 2BM.

salutare, vreau sa fac in viitorul apropiat un detailing exterior, posibil si interior la masina. Intrebarea mea este pe la ce ateliere din Bucuresti ati ajuns cu masinile si daca imi puteti da o recomandare, sfaturi, situatii neplacute intampinate la ateliere? Va multumesc 

Da, voi fi offtopic dar nici nu pot sa nu scriu ca unii dintre noi #stamacasa iar ceilalti vor sa se plimbe prin oras pentru un detailing.

Tare is curios ce vei motiva politiei cand vei fi oprit ?

2 people like this