milkydan

Anvelope / Jante

659 posts in this topic

Propun acest topic pentru discutii despre anvelope si jante. Consider ca anvelopele nu sunt accesorii si de aceea am decis acest topic.

Rog un moderator sa mute celelalte discutii despre anvelope si jante din Acesorii / Cx 5 aici.

Multumesc.

Detalii utile pt. achizitia jantelor / anvelopelor la CX5-ul dvs. :

7x19, ET50, 5x114,3, arbore 67,1 mm - anvelope 225/55R19

7x17, ET50, 5x114,3, arbore 67,1 mm - anvelope 225/65R17

1 person likes this

Cine-s PMC ? Nu am auzit niciodata de ei sau testele lor.

Unii de prin Canada, nu e ceva oficial, unii care fac si ei teste....dar sigur sunt niste teste mai amanuntite fata de o parere de la unul si altul de pe forum, aia au testat toate anvelopele si au facut aceste departajari. eu unul am avut dunlop winter 3d...am fost multumit, le recomand, dar pot sa stiu daca nu cumva sunt mai bune unele nokian ?

eu zic ca sunt niste teste...sa ne facem pareri, evident putem cauta si alte teste / comparatii si sa ne dam seama care este cel mai bun...

Din cautarile mele totusi am ajuns la parerea ca acele nokian hakkapeliitta - sunt bune, poate chiar mai bune decat anvelopele mele, cel putin asa reiese din diferite informatii....evident atunci cand am sa le am - am sa ma conving.

Pana acum testele Adac si cele de pe Tirerack mi s-au parut cele mai relevante.

Hakkapeliitta n-am vazut la niciun distribuitor Nokian din Romania.

Cei de la Nokian sunt singurii fabricanti de cauciucuri de iarna cu facilitati permanente de testare a acestora.

Gama Hakka e recunoscuta pentru performante.

Sa fie sanatoase. :) La 1330 lei bucata, nu sunt deloc rentabile. Costa cat doua Winter Icept Evo sau WRG2.

am aruncat un ochi pe e-bay si pe la americani sunt cam 720 ron :D

Am scris si la cativa importatori de-ai nostri...si asteptam. Unul deja mi-a raspuns ca nu are pe stoc...am intrebat daca cumva pana in toamna ar fi posibil...

Dar oricum ar fi....daca depaseste 850 ron / bucata nu am de gand sa iau....am gasit nokian wr 2 la sub 700 ron

Daca nu locuiesti la munte sau nu mergi mai mereu pe zapada, se vor uza destuld e repede. Nici indicele ala de viteza R nu prea te avantajeaza.

R= 170 km/h

LE. POti incerca si Yokohama W.drive

hmm... Eu unul nu am mers niciodata iarna cu o viteza de 170 km/h. Maxim 140 :D

Si acum.....am obtinut un raspuns, dar cine e interesat sa ma contacteze, poate daca ne strangem mai multi si comandam mai multe ne fac reduceri....

oferta e urmatoarea:

Buna ziua Domnule xxx,

Gasiti mai jos oferta noastra pentru anvelopa solicitata.

ANV 225/65R17 106R XL HAKKAPELIITTA R SUV – 850 RON/BUC

Termen livrare 5-6 saptamani

Pretul contine TVA si Ecovaloare

Pentru orice nelamurire va stau la dispozitie

O zi buna

In functie de cati doritori suntem...poate obtinem o oferta mai buna...

astept...

Daca sunteti interesati de alte modele de nokian...de asemenea va rog sa scrieti model / etc. poate obtinem reduceri.

Eu unul imi iau anvelope de iarna ca sa merg cu ele prin zapada :D ; bucurestiul nostru drag este mai tot timpul plin de zapada... iar daca mergi si la munte este ok...

nu imi pare un profil care sa se toceasca asa repede...nici cele dunlop winter 3D nu s-au tocit...si am mers si pe asfalt uscat cu ele ceva....nu am avut probleme;

Mai studiez inca problema....recunosc insa ca nici cele WR2 nu sunt parca stralucite...nu imi pare un profil de anvelopa prea bun pe zapada :)

Si-a luat un coleg si se plange ca nu sunt bune la acvaplanare. Bine, el are si propulsie.

Eu am BF Goodrich winter si s-au descurcat onorabil. Ce imi place cel mai mult la ele e ca sunt silentioase.

Desi masina imi ajunge doar la sf lui noiembrie ma intereseaza sa cumpar anvelope de iarna. Pana acum am folosit doar goodyear ug de care sunt multumit. Daca obtinem un pret bun pt haka astea si sa fie produse in primavara asta mai ca as lua si eu.

Daca ne strangem cativa poate obtinem o oferta buna....din moment ce se livreaza in 4-5 sapt. (adica comanda)cred ca sunt fabricate anul acesta...

@macione -#Si-a luat un coleg si se plange ca nu sunt bune la acvaplanare. Bine, el are si propulsie#

Ciudat....mai ales ca in teste aici sta mai bine...

Intre timp am mai primit o oferta la hakkapeliitta -1000 ron / buc - 6 sapt.

Clar raman la cei mai de sus....

Apropo, cei de mai sus cu 850 / buc mai au si alte brand-uri....in principiu am sa trimit un e-mail sa intreb ce au de iarna / ce putem comanda pe 225 65 r 17.

Va salut.

Vad ca au indicele XL, ceea ce nu e tocmai grozav. Pierzi destul de mult la confort. Apoi si anvelopele de iarna sunt pe caprarii (performance winter, studless ice & snow, samd). Pentru conditiile din tara noastra, niste anvelope orientate doar spre zapada si gheata sunt relativ inutile. Avem mult mai des mazga si lapovita decat nameti.

Dan, de la ce firma ai luat oferta cu 850 lei ?

anvelope-discount.ro

am intrat la nokian pe site...distribuitori, romania, bucuresti si alte orase...si am inceput sa dau email-uri.

Dar ar fi bine sa vorbim si sa ne strangem mai multi....pt a obtine ceva discount-uri, chiar daca luam modele diferite.

Oricum eu nu sunt decis pe acel model...am cerut si o oferta pe tot ce au la dimensiunile ce ne intereseaza.

Poate cumva...vorbim cu Codrin si vedem prin Club / Asociatie cum obtinem o reducere pt. membri, eu am de gand sa devin membru :)

ANV.CONTINENTAL 225/65 R17 102T CRC WINTER -795 ron/buc

ANV.DUNLOP 225/65 R17 101Q GRANDTREK SJ6 - 729 ron/buc

ANV.NOKIAN 225/65 R17 106H XL WR G2 SUV -693 ron/buc

ANV.YOKOHAMA 225/65 R17 102H V902A -787 ron/buc

Tot de la anvelope-discount ...avem si cele mai sus, cu mentiunea ca sunt pe stoc.

Preturile sunt bune, chiar prea bune :). La hil serv am vazut ca dunlopul e 980. Unde o fi pretul corect?

Pana la urma, se face vreo achizitie in grup organizat sau fiecare e pe cont propriu?

Eu pentru moment, mai astept. Am alte cheltuieli la orizont.

Ce pot sa spun? Momentan si eu am alte cheltuieli, dar cred ca in sept. ma bate gandul sa iau...

Putem insa pana atunci sa facem o lista, sa ne decidem asupra unui "vanzator" si sa incepem negocieri. Dar nu pot face negocieri nestiind un numar.... oferta se face in functie de cate produse achizitionezi.

Oricum, ma gandeam sa vorbim si poate facem ceva cu Codrin, prin asociatie. Asta daca sunteti si voi de acord.

Eu ma ofer sa port discutiile si negocierile cu "vanzatorii", daca vrea altcineva sa o faca nu as avea nimic impotriva.

De preferat sa facem o lista cu doritori (anvelope + jante- cine vrea ) - de unde a luat Ovidiu sper sa mai obtinem o reducere...

Dupa ce facem lista (termen: 30 august);

Pana la 30 august, identific furnizori de anvelope, modele, etc, la crearea listei ar fi bine sa precizati si model anvelopa si model jante.

apoi ne ocupam si de negocieri (termen: 20 sept. - 1-15 sept. sunt plecat - daca se ocupa altcineva, dam un termen mai scurt).

Va salut....

Deocamdata astept opinii, incepand cu 15 iulie am sa incep si lista...