milkydan

Anvelope / Jante

659 posts in this topic

Salut

Eu am Nokian de iarna ... abia cumparate. Pentru vara am Toyo - cele originale cu care a venit masina.

Ambele pe 19"

Sent from my SM-N9100 using Tapatalk

Salut,

Ce model de Nokian pe 19 ai comandat?

Eu am gasit pe net :

Nokian WR 3 SUV 225/55 R19 103V

Sarcina 103, fata de talon 99 .. dar banuiesc cu cat e mai mare cu atat e mai bine. 

Lucru valabil si la femei :)

Acelasi model il am si eu. Au fost luate de la Euromaster, dar nu stiu pretul final

Sent from my SM-N9100 using Tapatalk

Cam mare pretul :sad:

Dimensiunile(dupa cum se vede si in poza 185/80/R17 95M)

Salut,

aveti care idee de unde pot cumpara o roata de rezerva pentru CX5?

La dealer am vazut ca is foarte scumpe.

Multumesc

Verifica dezmembrarile, avand dimensiunea.

Verifica dezmembrarile, avand dimensiunea.

Cam aia fac...nici pe acolo nu prea gasesc.

Dimensiunea e cea pe care am scris-o, nu?

Cam aia fac...nici pe acolo nu prea gasesc.

Dimensiunea e cea pe care am scris-o, nu?

Daca ai masina din semnatura, dimensiunile din fabrica sunt: 225/65/17

Daca ai masina din semnatura, dimensiunile din fabrica sunt: 225/65/17

si crezi ca pe dimensiune asta incape in spatiul din portbagaj?

Puse in "picioare" si fara protectia de portbagaj, incap una langa alta si 4 anvelope 225/65r17 cu jante cu tot

Sub placa din portbagaj, nu incape decat o anvelopa temporara, cu janta cu tot.

Ce dimensiune de jante si cauciucuri sunt trecute in CIV pentru Mazda CX 5 din 2018? Mi se par cele cu care vine masina foarte inguste, 225/55/19 !

Putem pune 8J sau 9J si jante de 20'? Cu ET-ul putem jongla putin?

Joglezi cu ce vrei atata timp cat la ITP esti cu ce scrie in carte, si mai ales nu faci vreun accident cu alte dimensiuni.

Pe forumurile din State ai multe variante cu poze. 20urile mi se pare ca dau cel mai bine.

Chiar doresc sa fie ceva legal, dar, m-am gandit ca poate sunt omologate la noi in tara si alte dimensiuni ! 

La BMW-ul meu, in CIV am o gramada de dimensiuni de jante si cauciucuri.

Aici e simplu, ai 2, ca sa nu se agite lumea prea tare.

Poti pune ce vrei tu pe masina, apoi mergi la rar cu roole noi si faci omologare, parca era 900 de ron omologarea, si iti fac ei teste ca sa vada daca se incadreaza intre niste limite.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Pentu maxima siguranta, cauta innfo direct la rar, pentru a efectua testele si omologarea trebuie sa ai jantele/cauciucurile montate, daca trstele trec ok atunci fac omologarea, faca nu, treb sa le dai jos.

http://www.rarom.ro/?p=667

Cea mai mare necunoscuta ar fi totusi pretul, dar eu cam asa am vazut pe afise la ei. Oricum poti afla detaliile la rar.

Sent from my Mi A1 using Tapatalk

Salutari tuturor! Am nevoie de uns sfat din partea voastra. Sunt posesor de CX5 de abia o saptamana (model 2015), masina a venit echipata cu jante de 19 si cauciucuri  Michelin Pilot Alpin  5 SUV M+S. Nu stiu cand sunt fabricate, nici de cand sunt pe masina, cauciucurile par in regula. Ma gandeam sa mai cumpar un set de jante, dar sunt in impas... sa iau de 17 cu cauciucuri noi (si sa folosesc cauciucurile de acum pe port de "all season" pana le schimb pe iarna ) sau sa pun la pastrare anvelopele Michelin si sa iau acum ceva altele pentru vara, urmand a mai achizitiona un set de jenti  jante de 19 candva anul acesta sau anul ce vine. Sper ca am fost destul de explicit, va multumesc pentru rabdarea de a citi. Merci! 

Edited by Codrin

Ai pe cauciuc un cod de 4 cifre, gen 2315. 23 e saptamana anului, 15 e 2015, anul producerii.

Pe langa km facuti de cauciucuri, conteaza mult si vechimea lor. Vezi pe ele cand sunt facute. Daca nu au uzura foarte mare, eu le-as schimba pentru urmatorul sezon doar din cauza varstei.

Low cost, cumperi cauciucuri de vara pe 19. Mai scump, iei jante pe 17 cu cauciucuri noi de iarna, + cauciucuri noi de vara pe 19.

Nu-ti recomand sa mergi vara cu cauciucuri de iarna.

2 hours ago, Codrin said:

Ai pe cauciuc un cod de 4 cifre, gen 2315. 23 e saptamana anului, 15 e 2015, anul producerii.

Pe langa km facuti de cauciucuri, conteaza mult si vechimea lor. Vezi pe ele cand sunt facute. Daca nu au uzura foarte mare, eu le-as schimba pentru urmatorul sezon doar din cauza varstei.

Low cost, cumperi cauciucuri de vara pe 19. Mai scump, iei jante pe 17 cu cauciucuri noi de iarna, + cauciucuri noi de vara pe 19.

Nu-ti recomand sa mergi vara cu cauciucuri de iarna.

Multumesc pentru sfat Codrin si pentru edit :D Desi am citit ce am scris de doua ori, vad ca tot mi-au scapt cateva greseli :)) Ma duc acum sa investighez cuciucurile existente :D Ai ceva recomandari la cauciucuri de vara? Merci mult, o zi faina!!!

Cat mai scump iti permiti, gama premium. Alde Pirelli, Continental, Dunlop, Goodyear. Cauciucurile sunt singurul contact pe care il ai cu drumul, degeaba ai x cai daca nu poti sa-i pui jos / sa stai pe sosea in curba / sa franezi.

Mai depinde si cum conduci. Un bun sofer, franeaza prea putin, frana inseamna bani arsi, inutil....cand eram mic, doamna m-a invatat ceva: "guma e arma prostului, fa in asa fel incat sa ai nevoie cat mai putin de ea"  :sweat:

2 people like this

E nevoie doar de o situație de urgență în care vei fi obligat la o frana puternica. Daca la acel moment nu ai anvelope de care trebuie...

Multumesc tuturor pentru raspunsuri! Imi cer scuze ca nu am scris mai devreme. 

Unde se gasesc oare anvelope de iarna 225/65R17 cu indice de viteza V? 102V minim? voi ati gasit?

De curiozitate, ce faci cu anvelope de 240 km/h?