mituc

Ghid Tuning 2.3 DISI Turbo

95 posts in this topic

On 6/16/2018 at 9:27 AM, mituc said:

Cred ca ar trebui sa incep sa cer bani pentru asta, ca ma contacteaza prea multi.

E buna ideea, atata timp cat vor fi taxati doar noii veniti. :whistling: :BigGrin:

Si ce vrea tipul de la cele doua DISI-uri? Duce unul catre extrem daca tot le-a intarit bine?

3 minutes ago, VladdGeorge said:

Si ce vrea tipul de la cele doua DISI-uri? Duce unul catre extrem daca tot le-a intarit bine?

Tipul e un nene la vreo 58 de ani, cu MPS-ul vrea sa intinereasca si cu CX7-ul vrea s-o imbatrineasca pe nevasta'sa ca sa aiba motiv sa se duca cu MPS-ul la gagici.

MPS-ul are deja kit de WMI comandat, mai tre' sa se hotarasca asupra configuratiei injectoarelor - ca nu prea vrea sa ma asculte, insa nici ce vrea el sa faca nu e rau deloc si avind galerie de admisie de la CS isi poate permite injectoare dedicate per port - si apoi sa achizitioneze piesele si materialele necesare montajului. ...Dupa care sa faca niste teste sa vedem ca nu ia foc si asta e.

Complicata alegere... Am vazut vreo 2 setup-uri de genul, pe net. Intra mult mai multe piese si furtune in discutie. Merita oare atata bataie de cap cu furtune pe fiecare port, regulator de presiune etc. etc. ? Cat sa castige fata de clasicul injector de dupa clapeta de acceleratie? Nu de alta, dar poate vara viitoare completez si eu cu o galerie de admisie de la Corksport si o galerie de evacuare de la CP-E.

Vei obtine mai multa putere decit poate duce masina pe strada. Daca iei galerii atunci ti-as recomanda GTX3071R gen2, pentru ca dupa ce bubui motorul asta si-l refaci sa ai loc de 500+cp.

1 person likes this

Masina estimata la 325-330cp la roata (320g/s de aer debit maxim, reper 11.2-11.5 grade de avans la 6000rpm), scoate pe dinamometru 341cp la roata si 368 la volanta.

60ba367ba7ad3_WhatsAppImage2021-06-04at15_54.22-p.thumb.jpeg.55d3eca7c84226a92c71b49949a79f64.jpeg60ba367c0534b_WhatsAppImage2021-06-04at15_54.22-p2.thumb.jpeg.861ea34df428c3e62811161c2172b5a5.jpeg

Asta e fosta masina a lui @danf94 dar cu diverse modificari: intercooler CS, admisie CS de 3", turbina CST4, downpipe + test pipe CS si interne de pompa VIS Motorsports pentru ca alea de pe masina erau OEM si era sa bubuim motorul noi stiind altceva (asta se intimpla cind te duci cu piesele in mina la necunoscuti, crezi ca ti le monteaza si de fapt...).

Deocamdata in configuratie inca exista boost controllerul stock, dupa ce-l upgradam si pe ala si vom putea duce debitul de aer spre 345-360 g/s daca reusim sa mentinem aproximativ aceleasi valori de avans masina va mai capata inca vreo 30cp la roata, deci teoretic conform acestor estimari ale dinamometrului va trece de 400 la volanta.

Acuma, sincer sint foarte curios cit ar scoate alte MPS-uri de pe aici de pe forum sau grupurile de FAILbook care inca mai au sistemul stock de injectie si turbine mari ( @VladdGeorge, @dani_L, @florinop2002, Dorin, Ovidiu, @punkyd, @indeed, etc) si bat (sau vor bate cind vor fi gata) spre 350-370g/s de aer.

P.S.: calibrarea dinamometrului s-a facut dupa turatia indicata pe dashboard-ul lui Versatuner, nu dupa turometru. Daca s-ar fi facut dupa turometru cuplul ar fi fost acelasi insa puterea ar fi fost cam cu 4.4% mai mare (deci 356 la roata si 376 la volanta, daca s-ar fi facut exact si precis 100% desi de obicei se "greseste" in favoarea spectacolului si a multumirii clientului).

2 people like this

Sa termin si eu cu schioapa mea si am dyno run pregatit la @koz. Am facut tot la el un run inainte de a ma apuca de modificari, pentru a avea un baseline. Vedem unde ajungem cand e gata.

Am luat o pauza lunga de la mepeseu, dar acum a reintrat in zona de todo-uri :) Mai am si cateva mici achizitii/upgrade-uri de facut pe langa finalizarea proiectului din punctul asta (posibil si ceva reparatii :D )

1 minute ago, dani_L said:

Mai am si cateva mici achizitii/upgrade-uri de facut pe langa finalizarea proiectului din punctul asta (posibil si ceva reparatii :D )

Poate-i dam si la a ta de cap, ca a ta inghite cam aceeasi cantitate de aer ca a lui @punkyd insa la 0.4BAR de boost mai mult (care urmeaza sa vedem daca-s reali sau raportati aiurea).

1 person likes this

31 minutes ago, dani_L said:

Am luat o pauza lunga de la mepeseu, dar acum a reintrat in zona de todo-uri :) Mai am si cateva mici achizitii/upgrade-uri de facut pe langa finalizarea proiectului din punctul asta (posibil si ceva reparatii :D )

Te asteptam sa stii. Chiar as vrea sa vad ce poate ,,aia mica".

1 person likes this

4 hours ago, mituc said:

... si brusc intelegi ca nu ai mai vazut nicaieri, niciodata, la nici o masina cu motorul asta, in nici un log postat pe vreun forum, facebook sau primit, valori mai mari de 77.x%:

Habar nu aveam ca ăsta e un criteriu asa important.

Uitandu-ma acum pe logurile mele, constat:

- valori pentru throttle position de 77.22% între 5.300 - 6.000 rpm, mass airflow de pana la cca 310 g/ s, sporadic  cu valori usor peste, boost  in zona a 19.5 psi si AFR in zona a 11; ma rog, 77.22 e in zona lui 77, dar nu e sub, e deasupra

-valori pentru trhottle position de 78.39% la turatii de 3.300- 3.500 - 3.800 rpm, dar si in zona a 5.000 - 5.500 rpm, dar cu valori AFR  intre 8.0 si 9.5.

Toate astea nu o data, nu de doua ori, de mai multe ori intr-un log de cateva minute luat pe circuit.

Astfel de repere zau ca ma ajuta sa înteleg putin din ceea ce poate motorul asta, strict in cazul meu cu configuratia stock: interne + turbina.

Ah, de masurat, masoara ca intra 310 g/ s ceea ce e super bine, doar ca nu se simte ca si cum i-ar inghiti, tema urmatorului proiect fiind pe unde pierde pe traseu  ce masoara la intrare:ninja:

3 minutes ago, tipografu said:

Ah, de masurat, masoara ca intra 310 g/ s ceea ce e super bine, doar ca nu se simte ca si cum i-ar inghiti, tema urmatorului proiect fiind pe unde pierde pe traseu  ce masoara la intrare

!!

Pai daca-ti spune ca inghite 310g/s de aer dar AFR-ul e - sa zicem, 9.0 in loc de 10.5 cit m-as astepta intr-un soft OEM (nu zic de 11.2-11.5 intr-un soft aftermarket) asta inseamna aproximativ 260-265g/s de aer.

Intre noi fie vorba tema urmatorului proiect ar trebui sa fie o calibrare corecta a softului in functie de piesele de pe masina :) Dar asta presupune logari, analiza de date, refaceri ale softului + teste, etc.

Asta insemnand pierderi pe traseu echivalentul diferentei 310 - 265 = 45 g/ s?

Inteleg eu ca i vorba de calibrari.

10 minutes ago, mituc said:

Intre noi fie vorba tema urmatorului proiect ar trebui sa fie o calibrare corecta a softului in functie de piesele de pe masina :) Dar asta presupune logari, analiza de date, refaceri ale softului + teste, etc.

Stii ca e in plan, doar ca toate semnalelele din timpul calibrarilor anterioare au fost ca e ceva in neregula pe partea de etansare.

Fara o verificare in sensul asta, sunt sceptic ca poate fi corectat doar din soft.

Pe un madular sanatos poate fi aplicata o solutie pentru potență, pe unul care fasaie din orice pozitie, nu:search:

12 minutes ago, tipografu said:

Asta insemnand pierderi pe traseu echivalentul diferentei 310 - 265 = 45 g/ s?

Asta, sau debitmetrul e calibrat foarte gresit. Insa fara niste loguri cu un soft in care sa stiu exact ce e nu ma pot pronunta cu precizie.

@florinop2002 iti poate confirma ca am dat de cap la mai multe masini cu probleme ciudate dupa folosirea unor abordari ca mai sus, deci e vorba de disponibilitate si incredere ;)

Just now, tipografu said:

Pe un madular sanatos poate fi aplicata o solutie pentru potență, pe unul care fasaie din orice pozitie, nu:search:

Da, dar cind ii aplici solutia pentru potenta si vezi ca nu se misca nici cu Melc-melc-Codobelc macar stii ca problema celmai probabil e de etansare ;)

...si in felul asta stii ce e de facut: te duci la rucsacul cu petice, nu la cel cu pastile.

OK, am inteles ideea, vreau doar ca inainte de orice sa ma asigur ca nu alearga cu masca pe fata de-i iese aerul prin urechi.

Apoi intra si la alergatul pe banda si, daca rasufla greu, vedem apoi ce e de peticit.

Asa cum e acum am impresia ca  ajunge, Doamne Fereste, direct  pe masa de operatie supusa  la un efort intensiv.:sorry:

Mută, te rog, discutia unde crezi de cuviința, n-as vrea sa-ți poluez topicul destinat Vacii cu fantasmele mele.:drinks:

2 minutes ago, tipografu said:

Mută, te rog, discutia unde crezi de cuviința, n-as vrea sa-ți poluez topicul destinat Vacii cu fantasmele mele.:drinks:

E ok, eram cit de cit in tema :)

2 minutes ago, tipografu said:

Asa cum e acum am impresia ca  ajunge, Doamne Fereste, direct  pe masa de operatie supusa  la un efort intensiv.:sorry:

La cite ture de circuit a avut facute cu softul asta sau in starea asta lucrurile chiar nu au cum sa mearga mai prost decit pina acum. Daca era ca ceva sa degenereze intr-un defect major se intimpla pe circuit, nu intr-o rulare cu pedala la fund de la 3000 la 6000-6500rpm intr-o treapta convenabil aleasa (de obicei 4 daca e loc, daca e aderenta merge si 3) si fara a ajunge pina in limitare.

Pe circuit acumularea de caldura in piese e mult mai mare si se disipa mult mai greu, practic singura echivalenta este stresul mecanic luat punctual pe plaja de turatie, ca altfel nimic nu seamana. Eu cam la toti le recomand sa lase cel putin 30 de secunde intre doua rulari succesive in vederea logarii, de obicei 1 minut. O rulare dureaza cam 10-12 secunde la o masina slabuta. Ori intr-o tura de circuit de Adincata care dureaza 2m:00s-2m:20s de cite ori apesi pedala la fund si de cite ori ajungi in limitare voit sau accidental?

Daca vrei sa faci masina aia mareata din nou recomandarea mea e sa-i faci ce vrei tu sa-i faci acum (curatare galerie, inlocuire furtune cu probleme, inspectie cap-coada a tubulaturii, evacuarii si eliminarea eventualelor fisuri de oriunde sint ele), cumperi Versatuner (eventual fara cablu desi ideal ar fi cu, daca e fara imprumutam de la alti posesori de 2.3DISI-fTw din zona), dai unmary la AP si-l vinzi cuiva care inca mai crede in conceptele dictatoriale ale marafeţilor de la Cobb si ori facem sesiuni de logging + ajustare de soft ori cind am drum prin bucuresti in 3-4 ore o facem cum trebuie ;) Cam asta e parerea mea, sau asa as face eu.

Eu sunt de acord si ajut cu tot ce pot.

Asa facem!

Multumesc amandurora!:thumbsup:

Cu Versatuner pot folosi AP in paralel doar pentru monitorizare parametrii si luat loguri?

Sau sunt incompatibile, pe principiul ori, ori?

29 minutes ago, tipografu said:

Sau sunt incompatibile, pe principiul ori, ori?

Poti sa loghezi cu orice. AP-ul e chiar o idee mai bun la logging decit la VT si cu siguranta mai comod. Doar ca nu are sens sa le tii pe ambele decit daca vrei neaparat. Insa ca sa folosesti VT tre' sa dai unmary la AP si atunci nu stiu daca te mai lasa sa loghezi.