Sign in to follow this  
Followers 0
missionnad

Pret Inlocuire Lichid De Frana

26 posts in this topic

Buna ziua,am fost la Arian Brasov sa ma interesez cat mai costa inlocuirea lichidului de frana,inclusiv manopera,aerisire,tot tacamul.

Am ramas putin bulversat cand mi s-a comunicat pretul:pana in 150 lei.

Nu este cam mult?Am aruncat un ochi pe facturile postate de diversi posesori de Mazda si nu era mai mult de 90 lei.

Lichidul de frina (1l) n-o fi mai mult de 90 de lei. Insa inlocuirea lichidului de frina dureaza ceva timp si e o lucrare destul de migaloasa. Marea parte a timpului se pierde cu aerisirea frinelor si ambreajului. Si la un service de cartier esti taxat cu o ora de manopera tehnologica, si de aici pretul e cel care reiese.

Uita-te cat costa un bidon de TOTAL HBF4 de 500 ml,e mult mai ieftin,in fine.

Iar la schimbat stiu ca se foloseste un fel de pompa de vid care nu prea prinde aer in momentul inlocuirii.

Cert este ca trebuie schimbat,doar e vorba de masina pana la urma,nu de bicicleta,dar am vrut sa vad daca pretul este cel corect.

Pai, cum sa nu prinda aer in momentul inlocuirii?! Pompa aia trage aerul pina cind ajunge lichidul nou, si atunci o deconectezi, astupi aerisirea respectiva si mergi la urmatoarea.

Sincer nu am vazut niciodata si nici nu stiu cum se foloseste,stiu ei mai bine ce au de facut.Instalatia de franare imi este ca o necunoscuta,nu m-am priceput la asa ceva.

Mituc,de curiozitate unde se afla aerisitorul ambreiajului la 1.6 CD,este langa cutie sau mai sus langa recipientul lichidului de frana?

Pretul e relativ ok tinand cont ca iei lichidul de frana de la ei. La pretul lichidului mai vine si aproximativ o ora de manopera, deci aia e.

Oricum, in foarte putine cazuri la un schimb de lichid de frana reusesc sa scoata mai mult de 600-700 ml din instalatie, deci nu vor folosi in totalitate acel litru cumparat.

Mituc,de curiozitate unde se afla aerisitorul ambreiajului la 1.6 CD,este langa cutie sau mai sus langa recipientul lichidului de frana?

Imi pare rau dar nu pot sa-ti raspund la intrebarea asta. Am o banuiala ca aerisirea de face pe la cilindrul receptor care e pe undeva pe sub galeria de evacuare sau macar in partea din fata a motorului, insa nu stiu cum e la diesel.

@missionnad

Il gasesti chiar langa cutie este pe cilindrul slave

Legat de pret in Bucuresti eu am gasit pentru a mea mai ieftin la BDT ...

si mai de bun simt dar asta este alta discutie (referitoare la profesionalism unora)

Pentru a ajunge la acel cilindru este necesar demontareaa scutului sau se poate si pe deasupra?

Intreb si pentru curiozitatea mea,dar si pentru a vedea daca se justifica pretul cerut de 150 lei.

150RON cu lichid inclus e suspect de ieftin. Poate nu am fost foarte clari pina acum.

Pentru a ajunge la acel cilindru este necesar demontareaa scutului sau se poate si pe deasupra?

Intreb si pentru curiozitatea mea,dar si pentru a vedea daca se justifica pretul cerut de 150 lei.

Salve,

Daca este vorba de cilindrul/pistonul care actioneaza parghia de la ambreiaj, da, trebuie dat jos scutul pentru un acces mai facil in zona aceea (se poate presupun si pe deasupra, daca ai maini de ginecolog :) ); nu e mare problema sa dai jos scutul, e prins in 7 suruburi si doua "clips-uri" din plastic.

A, tot ce am spus este valabil pentru cele cu motor 1.6 benzina...banuiesc ca ambreiajul o fi dispus la fel si la a ta...doar banuiesc!

Arian buc foloseste lichid Total 20ron si cam 0.8 ore manopera pentru M2 care nu are scut spre ex.

Deci cam asta ar fi pretul zic eu la un m3 ca doar nu este enorm de complicat...

LE nu te complica sa il schimbi tu, e mai riscant sa versi lichid sau sa iti intre cumva aer, etc.

Mituc,daca tu zici ca este ieftin 150,atunci este super ok.

Gicuta,tot TOTAL folosesc si cei de la Brasov si stai linistit ca nu imi bag nasul unde unde nu ma pricep si nu e de competenta mea.

Nu e de joaca cu sistemul de franare si nici cu ambreiajul care as risca sa nu il aerisesc bine,iar apoi sa dauneze bunei functionari a acestuia.

Uita-te cat costa un bidon de TOTAL HBF4 de 500 ml,e mult mai ieftin,in fine.

Iar la schimbat stiu ca se foloseste un fel de pompa de vid care nu prea prinde aer in momentul inlocuirii.

Cert este ca trebuie schimbat,doar e vorba de masina pana la urma,nu de bicicleta,dar am vrut sa vad daca pretul este cel corect.

exista biciclete cu frine hidraulice la care se face aerisire exact ca la o masina. si exista biciclete la care frinele costa cit la o mazda3.

asta offtopic

nu e nici o pompa de vid implicata, doar se trage lichidul pina este scos aerul de pe conduca

Eu stiu doua modele unul cu pompa aplicata pe vasul de la cilindru master unde se face presiune si se introduce lichid iar apoi la fiecare aerisitor se recupereaza cel uzat pana vine cel nou sau al doilea cu o mica pompa care extrage aer pentru a face presiune scazuta intr-un recipient, acest recipient

este conectat la furtunul de aerisitor la fiecare roata. Diferenta de presiune "trage" lichidul.

Cel de al doilea este chiar pompa de vid cu un randament mic dar suficient. :-)

Nu ma pot abtine de la o intrebare: cum crezi ca se trage lichidul? In afara de o diferenta de presiune? ;-)

Unele instalatii au amandoua sistemele agregate intr-unul singur, vezi arian vest bucuresti. Exista si o membrana in vasul cu lichid nou sub presiune

care sa nu permita umiditatii sa afecteze lichidul nou si inca niste ventile etc, dar in mare functioneza ca mai sus.

Eu stiu doua modele unul cu pompa aplicata pe vasul de la cilindru master unde se face presiune si se introduce lichid iar apoi la fiecare aerisitor se recupereaza cel uzat pana vine cel nou sau al doilea cu o mica pompa care extrage aer pentru a face presiune scazuta intr-un recipient, acest recipient

este conectat la furtunul de aerisitor la fiecare roata. Diferenta de presiune "trage" lichidul.

Cel de al doilea este chiar pompa de vid cu un randament mic dar suficient. :-)

Nu ma pot abtine de la o intrebare: cum crezi ca se trage lichidul? In afara de o diferenta de presiune? ;-)

Unele instalatii au amandoua sistemele agregate intr-unul singur, vezi arian vest bucuresti. Exista si o membrana in vasul cu lichid nou sub presiune

care sa nu permita umiditatii sa afecteze lichidul nou si inca niste ventile etc, dar in mare functioneza ca mai sus.

daca replyul tau imi este destinat.. eu stiu doar de prima metoda descrisa de tine...

de a doua nu am auzit niciodata si oricum pare dubioasa dpdv al fizicii...

Dpdv. al fizicii lichidul de frina este suficient de viscos si aderent la peretii conductelor incit diferenta de presiune data de diferenta de nivel sa nu fie suficienta pentru a face tot lichidul sa se scurga atunci cind acesta ramine prea putin (cred ca asta era legea lui Bernouli, ca tot invocam legile fizicii?).

si chiar daca diferenta de nivel ar putea face lichidul sa curga asta nu ar scoate aerul prins in lichid. ma refer la lichidele de frina DOT bazate pe glycol.

in cazul in care ramin bule in lichid pe conducte la presiune acestea se acumuleaza in pistoane si in mod momentul in care avem aer apare o diferenta brusca de presiune.

si asta este marea problema la aerisire.

nu stiu cum e la DOT 5 dar banuiesc ca e la fel

nu vad cum o pompa de vid ar putea sa scoata doar aerul din instalatie si sa si completeze cu lichid in acelasi timp, din acest motiv am zis ca e dubios

Pompa de vid nu trage doar aer... trage si lichid. Practic se trage pina cind pompa scuipa doar lichid, fara aer si fara spume.

P.S.: sa nu cumva sa pui lichid DOT5, ala are silicon si-o sa cam omori pompa.

Am gasit intamplator pe net ca exista lichid de frana special pentru Esp. Eu l-am schimbat o data cu placutele in martie si am pus ATE SL DOT 4 si am vazut acum ca exista si ATE SL6 si cica ar fi special pentru ESP. Am facut ceva grav sau mai merge pana la anul cand ii vine sorocul?

Bine ca nu exista lichid de frina special pentru frina, ca asta ar fi fost si mai si decit lichid de frina special pentru ESP. Pentru DSC si TC nu este special? :) Eh, marketingul "lucreaza".

Eu as lua ATE Typ 200. SL6 e ok si el, viscozitatea scazuta mai temperaturi mici care nici iarna nu se prea pastreaza mici in sistemul de frinare e in mare parte doar o chestie de marketing, in realitate nu e diferenta asa cum spun ei pe acolo.

Acum pot sta linistit. Am citit pe site-ul celor de la ATE ca fiind de o densitate mai mare, exista riscul ca ESP-ul sa nu lucreze corect si sa se infunde niste orificii. Atunci il las asa si la anul pun ATE TYP 200

Pai ti s-a infundat deva cu lichidul de pina acum la -20C (ca banuiesc ca ai prins cu masina si temperaturi de genul asta)?

Inainte am avut tot Ate, dar nu am vazut ambalajul. A fost totul ok, nu am avut probleme.