cbmaster

Navigatie

186 posts in this topic

Salut

Stiti cumva daca pe CX5 se poate pune IGO sau alt soft de navigatie, in afara de TOMTOM?

mersi,

cbmaster

M-as mira. Poate ca nu este imposibil, dar putin probabil.

Sistemul de navigatie e conceput in colaborare cu TomTom, deci ma indoiesc de faptul ca vei putea pune altceva.

Daca ai TomTom, in spate e un Linux cel mai probabil. Asa ca, nu prea poti pune altceva. Stiu, exista TT si pentru alte platforme (WM5-6, iOS), dar, nativ, TT e pe Linux.

Dar poti fi fericit pentru ca, atunci cand vei iesi afara din tara, nu vei avea probleme de niciun fel. Pt Europa de West, TT e imbatabil. :)

Voi primiti vreo avertizare de vechime a hartii? Pe mine ma atentioneaza de fiecare data cand ii pun o ruta, ma avertizeaza ca hartile sunt vechi de 11 luni. A facut cineva vreun update?

Timp de 6 luni mi se pare ca ai dreptul la un update gratuit. Verifica pe site-ul TomTom.

O impresie,ceva,legat de nivelul de detaliu al navigatiei Tom Tom de pe CX5,va rog!

Ma intereseaza daca chiar e util in RO,grafica nu ma intereseaza.

E si in romana sau doar in limbi d-astea de circulatie,gen poloneza,ceha etc?

Nivelul de acoperire este de 100% pentru orasele mari (Bucuresti, Constanta, Iasi, Cluj samd), in rest ai majoritatea soselelor nationale si unele judetene, iar in orasele mici (gen Giurgiu, Eforie, Cernavoda) ai doar drumurile principale. Mie unul mi s-a parut ok pana acum.

Referitor la limba, este disponibila si romana, insa e stalcita rau, vorbeste unul cu accent de moldovean. Oricum, se descurca si cineva care nu cunoaste nicio alta limba. Eu personal prefer sa pastrez navigatia pe engleza.

Multumesc mult pentru raspuns.

Intrebare:

Acum ca stii cum merge si care ii sunt limitele,daca ai mai fi din nou in postura sa alegi navigatia ca optional, ai mai cumpara-o?

Sincer, da, am negociat-o la achizitie si am luat-o mai avantajos decat daca as fi cumparat-o ulterior. 95% din timp nu am mai apelat la vechiul meu Mio, deci fara ventuze in geam, tras cablu de la priza samd. Ideea e sa-i intelegi limitarile pe drumurile judetene si comunale, cel putin pentru moment (softul e updatabil, eu i-am facut 2 updateuri pana acum, deci e posibil ca intr-un an-doi sa evolueze si la capitolul asta).

Ok,inseamna ca nu are alte lipsuri,cu exceptia lipsei de detaliu in afara oraselor mari si a drumurilor judetene principale.

Asta ma si interesa,multumesc!

In orasele mari este impecabila. In Bucuresti ai si cele mai minuscule stradute.

Pot sa iti spun ca in Austria, Germania si Italia e extraordinara. Iti calculeaza si iti da rute alternative pentru blocajele din trafic, poti sa afli starea vremii la destinatie, etc. TomTom sunt cei mai buni in Europa de vest. La noi mai au inca de acoperit. Timisoara este la nivel de strazi principale si cateva secundare.

Oare daca face cineva o copie la tot cardul si il formatez pe al meu merge cu acea copie?

Poate si-a updatat cineva softul in primele 6 luni de cand a luat masina, era un free update daca faceai in intervalul acela.

Acuma cere 70 $ pentru update. Se ofera cineva care a facut update sa faca o copie? :D

Eu am facut ultimul update in noiembrie. Varianta v900.

Cea mai simpla proba e sa copiezi continutul actual pe un alt card SD si sa vezi daca functioneaza.

Merge :) am copiat ce era pe sd-ul de la masina pe alt card de la o camera digitala si l-a luat.

Cine poate pune versiunea updatata aici intr-o arhiva? Ovidiu se poate...? cand ai timp :p Sau oricine altcineva de a facut acel update gratuit.

Cand o sa am timp, o sa o pun pe transfer.ro. Nu stiu daca pot pune linkul aici intrucat e vorba de un material protejat de copyright.

Eu am facut update la versiunea 10.xx acum cateva zile cu TomTom Home (harti + speed cams + GPSFix) fara nicio problema.

Masina o am de mai mult de 6 luni, iar acesta ar fi primul update pe care il fac.

Soft-ul de update este intuitiv, insa pentru a fi sigur am urmat pasii de aici: http://discussions.tomtom.com/t5/Built-in-car-navigation/Tips-Updating-Mazda-CX-5-Nav/td-p/278423

Ultima varianta a hartii din noiembrie era 900. Acum in februarie ar trebui sa apara 905, care se pare ca va mai intarzia putin. 10.XX este probabil versiunea softului de navigatie.

Cosmic, update acela l-a facut si eu, dar harta tot aceeasi a ramas...

@Ovidiu: m-am uitat astazi la versiunea hartii si am v875 si este destul de veche din ce am vazut pe site-ul acela.

Am incercat sa ii dau acel "latest map guarantee" dar zice ca am trecut de cele 90 de zile.

Astept sa faceti o copie la sd sa am si eu o harta mai noua.

Am copiat cardul insa nu stiu cu ce sa ti-l transfer. Pe transfer.ro vad ca au bagat limita de 1GB, iar pe fastupload.ro de 2GB.

Fisierul are 2,75 GB.

1 person likes this

Bucati mai mici ca sa incapa pe transfer?

Fisierul principal are peste 1GB si mai sunt niste fisiere maricele bagate prin tot felul de foldere, destul de greu de arhivat separat si de "reasamblat" la loc.

Ma gandeam de arhivat in bucati mai mici de 1GB.