Mazda CX5 - Jinba Ittai - Just like the symbiotic relationship developed over time by a horse and rider
Codrin

Discutii Generale

1786 posts in this topic

De maine, 17 Ianuarie, la BDT vor fi expuse 4 exemplare din noul 6.

Masina de drive-test probabil pe saptamana viitoare.

pe 26 sunt la Bucuresti poate fac si eu un test si poate ne vedem la BDT ca fac revizia la M2

1 person likes this

La noua mazda 6 nu e foarte interesanta dinamica (imbunatatita totusi fata de vechea 6, din cite am inteles) pentru ca motoarele sint in mare aceleasi, ci cit de bine arata toate elementele (inclusiv din interior) si cit de bine sint ele imbinate avind in vedere exteriorul de pe alta planeta.

Din nefericire noua 6MPS nu va fi 2.3DISI Turbo (sau vreun 2.0 sau 2.5 turbo) ci va fi motorul diesel de 2.2. Welcome to BMW/VAG FAIL world. Insa la aia ar fi interesanta partea de dinamica...

Pe hartie totul arata foarte bine, sa vedem si in practica. Dpdv tehnologic pare extrem de apropiata de CX5. Sunt curios sa vad care-i treaba si cu I-eloop-ul.

Au adus una si la Expocar in Constanta. 2.0 benzina , echiparea de top.

Ai mers cu ea ? Ceva impresii ?

Au adus azi 4 la BDT, pana seara vandusera 2 si n-am apucat sa vad decat un Attraction alb si un Revolution negru. Live arata intr-un mare mare fel, pielea de pe volan/scaune e peste cea de pe CX-5, portbagajul e enorm, mai lat si adanc decat cel de Mondeo, care oricum mi se parea cavernos. Lumina de la ceas/temperatura e acum alba. Pozitiile sunt o variatiune de angel eyes, din 4 arcuri de cerc. Arata superb.

Lansarea oficiala pe 26 la Arian, 2 la BDT.

post-993-0-80641400-1358445945_thumb.jpg

post-993-0-65406200-1358445954_thumb.jpg

post-993-0-42192500-1358445963_thumb.jpg

una din cele vandute era cumva rosie/visinie? ieri ma duceam la decathlon pe iuliu maniu, si coincidenta a facut sa o vad pe o platforma, iar dupa 2-300 de metri am vazut si reprezentanta Arian motors pe dreapta, fiind prima data cand m-am dus pe strada aia habar nu aveam ca e delaer pe acolo.....oricum tare frumoasa e:)

Arata bine. Partea din bord prezentata pare identica cu cea de pe CX5.

Ai mers cu ea ? Ceva impresii ?

Inca nu e disponibila pt test drive.

Parbriz incalzit ioc, lumina portbagaj optionala (tare asta), foarte usoara deci insonorizare cel mult mediocra, acelasi audio Bose obosit, de AWD nu se aude nimic. Daca ar pune macar AWD pe ea...

post-1846-0-93101400-1358507992_thumb.png

Am fost azi la BDT sa vedem noua Mazda 6. La prima vedere mi-a placut, mai ales cea alba expusa afara. La interior erau doua modele expuse, unul negru si parca unul gri.

Masina la exterior arata bine, cu un design sportiv/agrsiv, ceea ce ma bucra deoarece modelul precedent mi s-a parut ca s-a indepartat destul de mult de la latura sportiva. Modelele expuse aveau jante de 17'' si 19''

La interior mi-a placut materiarul cu care este acoperit bordul, mai bun decat ma Mazda 6 din 2007. Ceasurile arata bine in schimb consola imi place mai mult cea de la modelul precedent. Un alt lucru care nu mia- placut sunt buzunarele de pe usile fata care acum s-au transformat in loc de depozitat o sticla, un lucru bun este ca usile spate sunt dotate cu acelasi spatiu de depozitatre.

Locurile din spate mi se par mai spatioase la modelul precedent, asta dupa ce mi-am reglat scaunul soferului dupa pozitia mea de condus.

De asemenea am observat ca volanul nu permite reglarea pe verticala mai sus, astfel ca atunci cand te urci in masina lovesti cu pisiorul de el, personalconsider ca are o pozitie destul de joasa, nu am incercat sa-l imping axial sa vad daca era la maxim in sus.

Portbagajul este mare si frumos compartimentat, nu stiu daca este mai mare decat la modelul precedent, dar este destul de incapator (490 l daca nu ma insel).

Am observat ca nu s-au indurat sa puna piston la capota, globalizarea si reducerea cheltuielilor isi spune cuvantul.

Noua Mazda 6 este o masina care arata bine dar daca ar fi maine sa-mi iau masina noua probabil as scormoni putin piata sa vad daca este cea mai buna alegere.

Amortizoarele/pistoanele la haioane mai au sens ca umbli des. La capota e doar moft.

Nu spun ca nu ai dreptate, dar comparand cu modelele din clasa ei la acest capitol a ramas in urma.

Si inaintarea tehnologica inseamna optiuni fara sens? O masina trebuie sa fie o minune a tehnicii prin prisma calitatilor ei de masina, nu prin cit de fain lumineaza un bec din portbagaj si cit de putin consuma in cele 30 de secunde cit deschizi protbagajul.

1 person likes this

Va intreb doar atat: ati vazut careva lansarea noului Lexus?

Eu unul, care eram fan Lexus, nu mi-as mai lua asa uratenie nici de frica. :(

Da, sunt poate subiectiv, ca privesc problema doar prin prisma designului. Dar pt mine, cum arata, e unul din factorii hotaratori in alegerea ei.

Noul lexus IS seamana cu vechea mazda 3 (si mazda 6 2008) mai mult decit seamana noua mazda 3 cu vechea mazda 3. Are un look si niste linii cit se poate de japonezoase. Grila aia introduce factorul "o iubesti sau o urasti", pentru mine e o urasc, dar restul e ok, inclusiv interiorul. Iar punctul meu particular de vedere despre lexus... din punctul meu de vedere ori fac CT-F ori pot sa dispara. Daca nu au o compacta animalica nu au ce cauta pe planeta cu mine (desi cind o sa fiu batrin, gras si besinos m-ar incinta un IS-F - daca va mai exista).

mituc tie iti trebuie o masina americana, pontiac sau ford din anii 50-60 sa te satisfaca :)) nu astea noi

Am vazut-o si eu pe cea de la BDT Splai. Live arata intr-un mare fel, iar portbagajul e pentru mafioti, bagi lejer 2 cadavre acolo:))

1 person likes this

Foarte frumoasa, impresionanta pe viu! Si interiorul lasa o impresie f. buna. Imi plac materialele, imi place forma bordului, ecranul HMI e ok. Nu sunt dezamagit ca nu are mai mult de 5,8", mi se pare suficient pentru ce e pus acolo, televizor am acasa.

Din brosura:

i-ELOOP disponibil doar pe diesel sau Revolution benzina.

Pilotul automat adaptiv (MRCC) disponibil doar cu Revolution.

i-Stop si push button start disponibile cu orice echipare.

Asistent de franare pt oras (SCBS) disponibil pe toate in afara de Emotion.

Am uitat sa ma uit daca marsarierul se cupleaza tot prin apasarea schimbatorului.

1 person likes this

A venit si la Brasov ! E pur si simplu breathless....

post-207-0-90400500-1358767484_thumb.jpg

post-207-0-12602400-1358767493_thumb.jpg

post-207-0-73487900-1358767499_thumb.jpg

1 person likes this

Luminile spate sunt becuri? Asa par din poza.

Luminile spate sunt becuri? Asa par din poza.

Sunt Led. Dar nu sunt in stilul Audi, sa distingi fiecare led in parte, sunt ascunse in spate si dau o lumina difuza. Foarte misto.

post-207-0-02975400-1358769915_thumb.jpg

A venit si la Brasov ! E pur si simplu breathless....

Daca e breathless pe linga carburant conectati o butelie de NOS. Daca e breathtaking atunci lasati-o asa :)

V-au adus vreo una cu care sa va si plimbati sa ne spuneti cum merge?

Daca e breathless pe linga carburant conectati o butelie de NOS. Daca e breathtaking atunci lasati-o asa :)

V-au adus vreo una cu care sa va si plimbati sa ne spuneti cum merge?

Inca nu. dar asteptam cu nerabdare !