mircione

Stiati ca...

31 posts in this topic

hai sa umplem acest subiect cu tot mai multe informatii mai mult sau mai putin comune pe care le descoperim de-a lungul timpului... asa ca voi incepe eu prin a spune:

stiati ca daca folositi apa in loc de lichid de parbriz veti risca sa stricati motorasul care pompeaza lichidul din cauza calcarului din apa (a patit-o un prieten care punea doar apa de la robinet si eventual cu spirt pe timpul iernii)

Stiati ca...

Daca vreti sa scoateti CD-ul si sa il inlocuiti cu altul, apasati o data pe "unload" (nu mai stiu daca asa ii spune), discul iese, mai apasati inca o data si iese inca un pic, fiind usor de apucat :idea: . M-am prins abia la doua luni dupa ce am luat masina, dupa ce pana atunci trageam din greu de el si injuram sistemul, nu intelegeam de ce se trage atat de greu si de ce nu iese destul cat sa il apuc bine.

Voie buna :)

stiati ca daca folositi apa in loc de lichid de parbriz veti risca sa stricati motorasul care pompeaza lichidul din cauza calcarului din apa (a patit-o un prieten care punea doar apa de la robinet si eventual cu spirt pe timpul iernii)

Trebuie chiar sa fii zgarcit rau sa pui apa de la robinet (nici macar demineralizata???) cand 4 litri de lichid Winny costa 3 lei. Si stupid...

dar tu crezi ca apa aia winny e de calitate? ca sa nu spu ca compozitia apei de parbriz face rau ochilor atunci cand patrunde in masina sub forma de vapori....si in legatura cu cdplayerul eu tin mai mult apasat si iese direct....

dar tu crezi ca apa aia winny e de calitate? ca sa nu spu ca compozitia apei de parbriz face rau ochilor atunci cand patrunde in masina sub forma de vapori

apa e apa, conteaza sa fie demineralizata, si asta e, cel putin asa scrie pe eticheta. oricum nu folosesc marca cea mai ieftina din principiu. iar geamurile le ridic tot timpul cand stropesc parbriziul, asta e clar.

si ce daca ridici geamurile .... intra pe la aerisire vapori...nu ti s-a intamplat ca atunci cand folosesti apa de parbriz chiar si cu geamurile inchise sa simti miros de alcool?... :D

eu am probleme in parcarile inguste sau la manevrele mai inghesuite ca nu pot sa apreciez bine unde se termina coltul de la bara din fata pe dreapta. sunt si incepator. aveti cumva vreo sugestie cum as putea sa apreciez mai exact cand am loc si cand nu am ? am primit cateva injuraturi in trafic deoarece am considerat ca trebuie sa dau inapoi 20-30 cm ca sa am loc sa fac manevra si ceilalti ma claxonau ca aveam loc :roll:

si ce daca ridici geamurile .... intra pe la aerisire vapori...nu ti s-a intamplat ca atunci cand folosesti apa de parbriz chiar si cu geamurile inchise sa simti miros de alcool?... :D

Daca ajungem sa chiorim de la apa de parbriz e clar. La cat de poluata este lumea din ziua de azi si la cate toxine inghitim din multe alte surse, sincer dar cred ca as inghiti apa aia de parbriz si nu as avea nici pe dreaq ...

eu am probleme in parcarile inguste sau la manevrele mai inghesuite ca nu pot sa apreciez bine unde se termina coltul de la bara din fata pe dreapta. sunt si incepator. aveti cumva vreo sugestie cum as putea sa apreciez mai exact cand am loc si cand nu am ? am primit cateva injuraturi in trafic deoarece am considerat ca trebuie sa dau inapoi 20-30 cm ca sa am loc sa fac manevra si ceilalti ma claxonau ca aveam loc :roll:

Raspunsul e simplu: Senzori de parcare fata+spate :)

Eu am aceeasi problema, cu spatele e si mai rau, am impresia ca conduc un tanc :)

Eu mi-as pune si pe laterala senzori daca s-ar putea.

Hahahaha... Nu sunt singura care are probleme cu parcarea... :D

Oops, sorry de off topic! *angel*

offtopic: hello zaply si bine ai revenit pe forum

@ciuperca ...da apare pe site la mazda :D

Bine v-am gasit!

@Ciuperca: Hihi, a fost si asta unul dintre motivele pentru care multi au ales mazda 2, nu?

Cea mai ieftina solutie pentru ca sa faci parcarile bine o gasesti aici: http://wikimapia.org/#lat=44.411705&lon ... =0&m=a&v=2

Te costa 3 Ron intrarea pe ora si merge si seara, defapt cred ca e cam non-stop. Te rog sa nu imi consideri raspunsul ironic, si eu am probleme cu parcarea fiind ultra newb, dar dupa 2 drumuri in poligon e foarte simplu.

Spor!

Bine v-am gasit!

@Ciuperca: Hihi, a fost si asta unul dintre motivele pentru care multi au ales mazda 2, nu?

aa...nu,am avut`o la testdrive in noiembrie,inainte sa fie declarata masina anului si mi-a placut foarte mult,mi s`a parut cea mai buna si cea mai frumoasa din clasa ei,iar pana acum nu m`a dezamagit(mai putin capacul de la benzina care nu vrea sa se inchida cum trebuie:)

aceeasi problema o am si eu...cu acel capac de la benzina...:lol:

m-am hotarat ca dupa ce vin de la bucuresti sa o bag pana la urma in service...cu:

1) greierash bord ..langa aerisirea din stanga + parca icnepe in portiera din drpata sau ceva ceva se aude :evil::evil:

2) cred ca mi-a intrat frunze ceva pe udneva...ca de la o turatie mai mare incolo se aude de'am bouela sistemul de ac

3) inchiderea capacelului de la benzina :lol:...m-am chinuti de cateva ori...si ba intra mai in interior..ba nu vrea sa se inchida

si eu am problema cu capacul ala afurisit :D

tre sa-l impingi mai tare. se desprinde suportul ala de plastic si de-aia nu se inchide cum trebuie.

am condus si eu recent o mazda 2 si aceeasi problema am intampinat-o si eu. ca varianta: "tragi de clapeta de langa scaun si rogi pe nenea de la pompa (daca nu iti pui singur benzina) sa-ti impinga capacul"... stiu e cam jenant dar nu fortezi plasticurile alea ... :)

am o gaura in tapiserie la scaunul din dreapta de la tigara. a fumat prietena mea :|

stie cineva cum as putea sa o schimb ? sau unde gasesc niste huse care sa se potriveasca...

am o gaura in tapiserie la scaunul din dreapta de la tigara. a fumat prietena mea :|

stie cineva cum as putea sa o schimb ?

mai bine schimbi prietena :D Lasand gluma la o parte huse gasesti in targ la vitan daca totusi nu gasesti acolo incearca la bdt..numai bine si drum bun cu zoom-zoom.

Atentie ce fel de huse iti pui. Stiu ca la mazda3 airbagurile laterale sunt in scaun si nu trebuie sa le acoperi. Nu stiu cum e la mazda 2...

Iti recomand intai sa vorbesti la service pt confirmare apoi sa iei niste huse fara parti laterale de genul celor cu bile de lemn dar nu din lemn ca nu prea sunt confortabile. Am vazut ceva interesant la Cora lujeurului dar nu m-am uitat cat costa. Mi-au placut ca aveau suport lombar si lateral.

pai de-asta am intrebat, ca are airbaguri in scaune si nu pot sa le acopar. cred ca optez si eu pentru varianta celor din lemn, cum ai zis.

p.s. prietena a zburat deja... :evil:

defapt eu ziceam sa fie similare ca forma cu cele din lemn dar nu din lemn :)

p.s. prietena a zburat deja... :evil:

uitati om care isi iubeste cu adevarat masina :))