Codrin

Aplicatie Mazda Android/iOS

157 posts in this topic

MyMazda App will support Mazda customers with a quick and direct connection to roadside assistance. The MyMazda App will make Mazda customers some of the very first vehicle owners in Europe to have information about their vehicle and service history available anywhere, at any time.

The new Mazda customer-service App goes hand-in-hand with the unique Mazda Digital Service Record (DSR), which records all service events for Mazda vehicles at a centrally-held database. The MyMazda App takes full advantage of Mazda’s DSR system and allows registered owners to access stored information about their vehicle, its service record and their
customer details. With a personal access code, owners can manage their data using the MyMazda App.
post-993-0-22813800-1361849354_thumb.jpg
Intrucat aceasta aplicatie nu este disponibila pentru Romania, din diverse considerente, nu poate fi descarcata din Google Play / App Store.

Totusi, pentru utilizare in .ro trebuie instalata o aplicatie – APTOIDE versiunea 4.0.1 – aceasta putand fi descarcata gratuit din Google play. Dupa instalare accesati aceasta aplicatie si cautati si instalati MyMazda, versiunea pentru Europa. Primul pas este Register, cu VIN si adresa de mail din baza de date Mazda. Imediat este generat un mail de confirmare.

Pentru Iphone, a fost necesara inregistrarea in Itunes Marea Britanie.

Tutorial pentru inscrierea in Itunes UK: http://howtoworkmyappledevice.wordpress.com/2011/11/29/creating-a-usa-or-uk-itunes-account/

Atasate, cele 2 aplicatii existente pentru piata US.

mazda assist.apk

mymazda.apk

*aplicatia de US nu va merge pentru ca necesita VIN de State. Totusi, ea poate fi frunzarita cu conditia ca net-ul sa fie inchis.

:Hug: tipitip

1 person likes this

Tocmai l-am incercat. Este epic!

Eu unul nu am gasit aplicatia APTOIDE in Play Store (poate nu am cautat suficient de bine) dar am descarcat-o de la http://aptoide.com/apks/Aptoide.apk

Sincer v-as recomanda sa faceti inscrierea de pe un calculator, in ideea ca tastezi mai repede de la tastatura VIN-ul, la adresa https://app.mazdamotors.eu/repository/service/mazda/signup?guest=true

In rest...it just works!

Aparuse si pe mazdapress anul trecut sau acum doi ani comunicatul legat de aplicatie, de ce este restrictionata in Romania nu au precizat.

Codrin poti sa faci niste print screen-uri ce date ofera aplicatia?

salut,

precum apare in primul POST, ''APTOIDE versiunea 4.0.1 – aceasta putand fi descarcata gratuit din Google play.'' , aceasta aplicatie este disponibila numai pentru utilizatorii de ANDROID , putand fi descarcata din GOOGLE PLAY, nefiind disponibila si pentru IPHONE.

cu stima

_Codri poti sa faci niste print screen-uri ce date ofera aplicatia?

Inca nu, la mine nu ma recunoaste dupa nume. Trebuie facuta modificarea in sistemul lor.

Ai acces la istoricul de service, inclusiv cu previzionarea urmatoarelor intrari ca timp/km. Plus ca poti primi pe mail istoricul pe care sa-l dai viitorului propietar.

Good...cum aflu cu ce nume m-au inregistrat in Mazda Service? Ca sigur nu cu numele meu... :LOL:

Suna un prieten.

Bogdan are 004 0751 26 1814

Ete fasss...deranjez omu' pt atata lucru :(

Mi se pare de-a dreptul penibil sa-l sun sa-l intreb asta.

Eu mi-am instalat aplicatia pe un samsung s2 Totul este minunat pina dau click sa zicem pe una dintre revizii.Se deschide tabul respectiv numai ca afiseaza doar niste linii si sagetile pt. zoom in si zoom out.L-am instalat si reinstalat de vre-o 3 ori.Sincer nu-mi dau seama de unde poate fi.Ma gindesc ca poate am nevoie de vreun flash player sau imi lipseste vreun plug in habar nu am.Daca are cineva idee despre ce este vorba va rog ajutati-ma.Versiunea android de pe S 2 este 4.0.3 daca conteaza..Aplicatia am instalat-o in ultima faza de pe linkul postat de gainusha

La mine n-a mers pentru ca nu am o adresa de mail de contact trecuta in sistemul mazda.

Musicman, vezi ce format au fisierele alea, daca-s pdf atunci e posibil sa fie ceva legat de setul de caractere disponibil lui acrobat reader de pe telefonul tau.

La mine n-a mers pentru ca nu am o adresa de mail de contact trecuta in sistemul mazda.

Musicman, vezi ce format au fisierele alea, daca-s pdf atunci e posibil sa fie ceva legat de setul de caractere disponibil lui acrobat reader de pe telefonul tau.

Eu am si adresa imi apare tot numai ca nu reusesc sa vad exact ce scrie pt. fiecare revizie in parte.

Eu am aplicatia instalata de pe linkul meu de dropbox. Dupa ce am gasit-o pe aptoide (o platforma pe care o folosesc zilnic la munca) am descarcat-o direct pe pc.

Din cate am vazut eu, aplicatia nu foloseste flash ci incarca direct o pagina HTML de pe un server mazda. Inca n-am apucat sa o pun intr-o retea wireshark sa vad exact despre ce adresa este vorba.

PS: tot SGS 2 cu 4.0.3 am si eu.

LE: este clar HTML, aplicatia + baza de date fiind facute in SABiDU iar managementul istoricului fiind facut cu Alfresco :D

Eu am aplicatia instalata de pe linkul meu de dropbox. Dupa ce am gasit-o pe aptoide (o platforma pe care o folosesc zilnic la munca) am descarcat-o direct pe pc.

Din cate am vazut eu, aplicatia nu foloseste flash ci incarca direct o pagina HTML de pe un server mazda. Inca n-am apucat sa o pun intr-o retea wireshark sa vad exact despre ce adresa este vorba.

PS: tot SGS 2 cu 4.0.3 am si eu.

LE: este clar HTML, aplicatia + baza de date fiind facute in SABiDU iar managementul istoricului fiind facut cu Alfresco :D

Pe intelesul meu?asta ce insemna?Trebuie sa mai instalez ceva anume ca sa pot vedea continutul reviziilor sau?Multumesc frumos

Teoretic nu ai nevoie de nimic in afara de aplicatie si o conexiune la internet (GSM sau WiFi) pentru a putea se sincroniza cu serverul de date.

Ai cumva un ROM custom pe telefon?

sau este asa cum a venit el din magazin?

Poti verifica la "Settings"- > "About phone" ce scrie la Android version si Kernel version

Crap, eu nu reusesc sa ma inregistrez.

Am sunat la dealer, zice ca am masina inregistrata la service Mazda pe numele firmei. dau cu denumirea firmei si-mi tot zice ca la VIN-ul respective nu este asociat acel nume. Ghinion.

O fi numele trunchiat. Vezi cu/fara SC/SRL. Sau sa-ti dea un printscreen de la ei din program, sa-ti citeasca pe litere, cine stie cum au scris.

Ai cumva un ROM custom pe telefon?

sau este asa cum a venit el din magazin?

Poti verifica la "Settings"- > "About phone" ce scrie la Android version si Kernel version

La android scrie4.0.3 si la kernel scrie 3.0.15-i9100xwlp7-cl340913 dpi@dell134#3

Doar inscrierea merge in browser. Pentru restul serverul cere datele de identificare din aplicatie direct deci ai nevoie de aplicatie.

Am deschid aplicatia de pe telefonul unui coleg Un sony xperia si merge perfect.La m9ne nu merge perfect din pacate.Nu stiu ce sa-i fac.El are Android 4.0.4 dar nu cred ca asta este problema.....sau asta sa fie?

M-am uitat inca o data mai cu atentie si eu am 4.0.4... Teoretic nu ar trebui sa fie de la asta deoarece in store se precizeaza ca e compatibila cu 2.1 sau mai mare...

Insa ce ma ingrijoreaza pe mine cel mai mult sunt drepturile pe care le cere aplicatia, mai exact:

SEND SMS MESSAGES

DIRECTLY CALL PHONE NUMBERS

MODIFY YOUR CONTACTS

READ YOUR CONTACTS

READ CALL LOG

WRITE CALL LOG

MyMazda - Android Apps on Google Play