Sign in to follow this  
Followers 0
numai_silviu

pilot automat

15 posts in this topic

Salutari!

Nu mi'am dat seama din lista de dotari daca varianta GT are sau nu pilot automat.

Voi ce stiti ?

din pacate nu are, m-am interesat si eu si am aflat ca s-a scos pilotul automat de catre producator deoarece s-a considerat a fi inutil. daca vezi primele poze de interior cu mazda o sa vezi ca pe volan in stanga erau comenzile pentru computerul de bord si audio, iar in dreapta comenzile pentru pilot automat. Acum aceste comenzi au disparut :(

exact despre acele comenzi de pe volan ma intrebam si eu. deci volanul de gt e identic cu te pro/plus si nu mai are nimic in partea dreapta :(. Intr'adeavar la o masina de oras mai rar pilot automat dar daca vrei sa faci un weekend pana la budapesta... ar fi fost util.

da asta asa este desi uite opel corsa cel nou are si cruise control si e considerata tot masina de oras, dar oricum stai chill ca nu ai pierdut nimic, e ff monoton cu pilotul automat ;)

ai dreptate referitor la monotonie, dar dupa sfarsitul unei zile de mers pe autostrazile din europa, esti mult mai odihnit si consumul de carburant scade, ceea ce numesc eu avantaje

ai dreptate referitor la monotonie, dar dupa sfarsitul unei zile de mers pe autostrazile din europa, esti mult mai odihnit si consumul de carburant scade, ceea ce numesc eu avantaje

pe pilot automat consumul creste cam cu un litru la suta. So I've heard.

Guys, come on.

1. Nu e monoton cu pilotul automat, ci pilotul automat il folosesti cand e monoton. E o mare diferenta.

2. Cum sa creasca consumul frate cand folosesti pilotul automat? Da' ce face ala, merge cu frana pusa? Imi pare rau daca jignesc pe cineva, dar cine ti-a spus asta, Demostene, vorbeste fara sa stie.

Pilotul automat este extrem de util prin faptul ca iti ia gandul de la controlul vitezei, adica nu trebuie sa te mai uiti din cand in cand la viteza sa vezi ca nu ai accelerat fara sa vrei cu vreo 30 km/h, asa ca la primul radar sa iti pierzi si permisul nu doar sa iei amenda.

La fel de bun este un limitator de viteza, dar din asta am vazut doar la Mercedes.

nu stiu de mercedes, dar stiu ca toate variantele de C4 au limitator de viteza si pilot. insa se pare ca este si periculos tot odata, un membru al forumului citroen a avut un accident tocmai din cauza ca i'a luat jumatate de secunda in + sa isi puna picioarele la locul lor pe pedale....

insa se pare ca este si periculos tot odata, un membru al forumului citroen a avut un accident tocmai din cauza ca i'a luat jumatate de secunda in + sa isi puna picioarele la locul lor pe pedale....

asta e un alt aspect. e cam greu sa "expect the unexpected" cand esti au ambele picioare pe podea tocmai pentru ca totul pare monoton. dar la vitezele foarte mari jumatatea de secunda in plus face uneori diferenta intre life & death. Decupland pedalele cred ca se decupleaza si atentia intr-o oarecare masura.

Cum sa creasca consumul frate cand folosesti pilotul automat? Da' ce face ala, merge cu frana pusa? Imi pare rau daca jignesc pe cineva, dar cine ti-a spus asta, Demostene, vorbeste fara sa stie.

Informatia poate fi eronata. Intrebarea ta ironica nu tine, totusi, loc de explicatie. Daca as gandi in aceeasi maniera: de ce masinile cu cutie automata consuma mai mult? "Da' ce face ala, merge cu frana pusa?" :lol:

Imi cer scuze pentru ironie. Nu am crezut ca e deranjanta.

Cutia automata este diferita de cea manuala, si prin constructia ei ( a piesei care tine loc de ambreiaj, de fapt, numita convertor de cuplu )consuma o parte mai mare din puterea motorului fata de una manuala. De aici consumul crescut.

Pilotul automat e un sistem electromecanic care tine acceleratia intr-o anumita pozitie. Deci face exact ce faci si tu, dar nu mai trebuie sa faci tu. Nu exista nici un motiv sa consume mai mult. Din experienta personala pot sa iti spun ca de fapt consuma mai putin decat un sofer cu mancarici in talpa, care acum accelereaza ca poate, acum franeaza si il injura pe cel din fata care il incetineste.

Daca vrei o explicatie de ce pilotul automat consuma mai mult, cred ca ar fi bine sa o ceri de la cel care ti-a dat aceasta informatie. Simpla analogie "pilot automat" versus "cutie automata" as zice ca nu e suficienta.

Transmisia automata n-are nimic de-a face cu cruise controlul. La prima creste consumul din cauza managementului vitezelor, la al doilea scade datorita mentinerii unei cantitati de combustibil injectate foarte aproape de constanta.

Simpla analogie "pilot automat" versus "cutie automata" as zice ca nu e suficienta.

I know that, era doar o ironie, nu era o analogie serioasa. :)

Simpla analogie "pilot automat" versus "cutie automata" as zice ca nu e suficienta.

I know that, era doar o ironie, nu era o analogie serioasa. :)

Of course, si raspunsul meu la fel :D

eu zic ca totusi, reusesc sa consum nitel mai putin decat pilotul automat.

cu o singura remarca : nu mentin 100% viteza constanta.

ex : urca un deal, o las nitel mai moale, sa zicem 5%. pilotu ala automat se chinuie sa pastreze viteza la 100 km/h sa zicem.

dupa deal, multumita legilor fizicii :P, voi ajunge fara sfortare la viteza propusa.

apoi, daca ma indrept catre o masina pe care urmeaza sa o depasesc dupa camionu ce vine din sens opus, e suficient sa ridic nitel piciorul de pe acceleratie, iar apoi sa reaccelerez finut la loc, in loc de a frana violent inaintea masinii respective.

pe o sosea "curata", e de folos, in rest, zic eu pentru o mica dezmorteala (sau in Bulgaria, unde treceau 3 masini pe 5 minute) sau antiradar.