raul81

Cum sa "modernizati" casetofon-ul de la MazdaPremacy 2001

5 posts in this topic

-se i-au niste scule:o spatula de plastic,surubelnita stelara,ciocan de lipit, niste fire la care se lipesc niste mufe RCA-mama
-se desface consola principala a bordului folosind spatula de plastic ca si in fig.1
post-15711-0-20246900-1395238196_thumb.jpg
-se vor desface in ordinea urmatoare: mufa de la butonul de "avarie", si cele patru suruburi stelare care fixeaza cas-ul
-il scoatem cu grija si ii desfacem mufa de alimentare, de la boxe si antena radio
-se desfac capacele din metal aflate deasupra si dedesupt de cas
-pe partea de dedesupt se lipesc firele de la iesire (creata anterior cele 2 mufe RCAmama) ca si in fig.2 (avand grija la lipituri)
post-15711-0-81957400-1395238200_thumb.jpgpost-15711-0-50255500-1395238188_thumb.jpgpost-15711-0-31312300-1395238202_thumb.jpg
-pe partea de deasupra de deslipeste un fir de la motoras, si se cupleaza MECANISMUL DE LA CASETOFON SIMULAND O CASETA INAUNTRU.(sau introduceti o caseta)
post-15711-0-26206000-1395238203_thumb.jpg
-puneti totul inapoi cum era si scoateti cablul creat pe sub bord unde va permite putin loc.
-cablul va fii functional pe butonul "TAPE" de pe casetofon.NUMAI ATENTIE !!! La conectarea unui dispozitiv pe cablul creat VERIFICATI VOLUMUL SA FIE MINIM!!!
-eu am legat telefonul un S2 FUCTIONEAZZA BRICI...
DISTRACTIE SA AVETI!!!

1 person likes this

Salutari si felicitari ! Apreciez oamenii care mesteresc ceva, orice.

Salut! Am incercat sa fac asta, dar nu imi functioneaza. Am taiat cele doua fire de la motoras, dar nu l-am cuplat la mecanism. Am lipit firele corect, dar nu vrea sa mearga indiferent ce as face. M-ai putea ajuta?

...ceea ce a mesterit @raul81 se intimpla prin 2014 :ermm:, acum suntem in 2020 si probabil ca tehnologia este mult mai avansata :sorry:

Stiu, dar mie imi place sa mesteresc, sa fac ceva cu mana mea. Am gasit inclusiv cabluri pentru aux, dar nu fac asta pentru muzica, o fac pentru a-mi ocupa timpul. Am scris asta in speranta ca ma mai poate ajuta cineva.