vvede

Offtopic

2316 posts in this topic

Noul recall a marit rezervorul? :woot::rofl:

Eu cand am luat-o, avea range vreo 19km, alimentat cand mai aveam vreo 15, a luat vreo 42l parca pana s-a decuplat pistolul.

Ma refeream la faptul ca este mult mai exacta acea indicatie ( la mine ) - vazut si pe parcursul benzinei in rezervor pe anumite sectoare de drum

Daca citesti pe jurnalul meu, dupa soft acul indica o pozitie ceva mai sus decat cand am lasat masina la BDT. Nu zic ca m-ar fi deranjat ceva prea mult inainte, dar asta am observat eu ( nu 10 CP in plus sau in minus cum am mai citit ). As fi vrut sa astept sa se aprinda becul ca sa vad cat intra din acel moment.

https://adevarul.ro/locale/timisoara/modificari-codul-rutier-conditii-depasiti-biciclistii-masini-1_6164209e5163ec42713f8189/index.html

Care sunt retardatii care au votat legea asta?

Fara camera e greu sa demonstrezi ca tovarasu a tras de ghidon aiuera.

WTF!

Eu am doar 27k km facuti pe 2 roti, acum 15 18 ani. In prezent tovarasii biciclisti circula pe centrul benzii, nu tu margine etc. WTF!!

Ahh, pentru tovarasii biciclisti, gura si du-va-n dragoste, s-a ridicat generatia 0 sa se dea verde degeaba, existam si pe vremuri si ne descurcam fara atatea privilegii useless. In prezent beciclistii se cred autos, banda e a lor, ce xxx mea.

27k km pe biclă? :o

Unde nu shnt piste, merg undeva la vreo 30cm de bordura. Altii merg pe jumatea benzii.

51 minutes ago, Titan1um said:

27k km pe biclă? :o

Unde nu shnt piste, merg undeva la vreo 30cm de bordura. Altii merg pe jumatea benzii.

Alte orase, alte vremuri, pe cand bagam mai zilnic 40 doar ca sa mergem la un lac, si alti 20 ca sa ne distram cu 40 50 la coborare. In prezent a mai ramas doar un drum ok, restul sunt mult prea circulate si periculoase. Zalele de la shimano XT erau ovale : ))

Vremuri cand o potcoava era 150000ron iar alocatia 60000ron, vremuri cand erau alte ...vremuri iar a merge cu bitza nu era considerat nici eco, nici la moda, nici blabla, era fun in vacantele de vara.

Beciclistii de azi nu merg pe acostament sau in dreapta liniei, merg pe banda, pe centrul ei, multi in card, nu in sir indian, drepturi domle.

Am pocnit doi once, ambii au ajuns in sant, cu siguranta nu au mai mers in paralel ulterior(nu ranit etc, ci doar atins pe unul, doar nu intram in betoniera de pe contrasens datorita faptului ca erau ei zeni). Viata in cutia cazan e mai sigura decat pe 2 roate, cei pe 2 roate sa faca bine sa isi pazeasca oasele si sa respecte legislatia, acum e si mai permisiva. Cand trecea TIR-u pe langa noi la 30cm ingheta kku in noi, dar ghidonu drept si viteji dupa.

Legea asta e de kkt si in oras si in afara, in oras trebuia data lege care sa oblige pulirmarii sa faca banda de biciclete, in extraurban idem, sa oblige construirea de cai adiacente, precum in alte state. Ligia asta obliga soferii la accidente. 

4 people like this

1 hour ago, cupitza said:

masina fiind joasa, se poate atinge cu usurinta orice denivelare mai pronuntata.

Mai mult decat atat, are un fel de scut firav de plastic sub baia de ulei... trebuia de metal ...un minus pentru Mazda 

Nu cred ca se mai instaleaza scuturi din metal pe autoturismele noi, am intrebat si la alt producator care mi-a zis ca masina vine cu scut din fibra de sticla.

Eu cred ca nu se mai pun scuturi de metal pentru ca: costuri, greutate suplimentara, consum, noxe.

On 10/7/2021 at 9:57 PM, Ballistic23 said:

In alta ordine de idei, pot sa presupun ca IulianM beneficiaza de conditii de trafic mai bune in SUA, si ca el conduce exemplar, cu mainile pe volan la 10 si 10, asa cum trebuie (nu sunt ironic). In jurnalul lui de bord la pagina 16, are o poza din interiorul Mazdei postata la 29 Septembrie. Ar fi ok pt mine sa cred ca ceea ce se vede la “10 si 10” in partea dreapta a volanului este o ciupitura in volan?

M-am uitat azi la volan la a mea dupa 28.000km (condus de nevasta-mea si mine) si pare ok; nu-mi dau seama de uzura mai mare fata de cum era nou (nici nu mai tin minte cum era).

M-am uitat acolo la "10 si 10" si nu se simte nimic la mana; pare sa fie doar ceva patat.

Am facut azi cateva poze si le-am pus aici. (nu am curatat niciodata volanul sau uns cu vreo solutie)

On 10/9/2021 at 11:28 PM, xxGiCuxx said:

... iar in rezervor, isi baga fiecare, cat are nevoie... apropo, noua Mazda 2 are rezervorul de 54 l... Codrin, clar nu are doua Mazda 2

Sigur ca da. Aici vorbeam de o categorie sociala care 'are nevoie' constant de cate 50 de lei. 

1 person likes this

Golf V prodductie 2005 avea scut din plastic (ma rog nu stiu ce compozit era, cert e ca nu era metal) si nu se putea pune din configurator de metal, doar comandat AF. In vremea respectiva motoarele de benzina nici nu aveau scutul respectiv, aveau o protectie de plastic in dreptul baii de ulei, ca sa nu sufere vreun soc termic. Deci... cam demult apusa chestiunea asta cu scuturile de metal 

1 person likes this

Unele mașini au acel scut cu scop aerodinamic și stabilitate, plus că nu lasă apă să intre în zona motor. De aceea este din plastic și nu are nicidecum rol de protecție la lovituri.

1 person likes this

Discutia nu isi are locul aici.

Cumva de vorbeste de pachetul , drumuri grele ? Nu de alta dar in 2008 s-au cumparat in familie o Octavia si un Golf si va pot zice ce diferente era la scutul motor.

@01ZFR alta poveste alta mancare de peste. Acolo se stie despre ce vorbim.

12 hours ago, 01ZFR said:

Cumva de vorbeste de pachetul , drumuri grele ? Nu de alta dar in 2008 s-au cumparat in familie o Octavia si un Golf si va pot zice ce diferente era la scutul motor.

Aloooo... aici e Mazda, si topic de probleme tehnice. Nu e grup 'volsvagin' si nici despre accesorii ale lor.

Ba nici cand are omu covid nu poa sa stea linistit?:huh: 

45 minutes ago, Titan1um said:

Ba nici cand are omu covid nu poa sa stea linistit?

Sanatate multa! ☺️

51 minutes ago, Titan1um said:

Aloooo... aici e Mazda, si topic de probleme tehnice. Nu e grup 'volsvagin' si nici despre accesorii ale lor.

Relocat la discuții generale..adică aici :) . 

1 person likes this

Mulțam! :friends:

E o varianta soft, nu e grav.

Doar ceva tuse si nema gust, miros.

1 person likes this

sa inteleg ca nu doresti sa gusti? e doar 7 lei!

Huh? Ce 7 lei?

Repet si reformulez usor: tusesc si nu am gust si miros.

P.s. gustul pare ca incepe sa isi revina.

4 minutes ago, Titan1um said:

Huh? Ce 7 lei?

tuica sau visinata.

scuza-ma ca ti-am provocat anevrism cerebral.

Nu imi dadusem seama ce vrei sa zici.

Nu gust :) la propriu si la figurat:rofl: