vvede

Offtopic

2316 posts in this topic

14 hours ago, IulianM said:

Pai e mai bine de aia cu rezervoare de 90-100l, nu? au luat mai multa benzina la pretul vechi pe cand astia care baga 10l, alimenteaza din ce in ce mai scump.

Cu un litru de benzina la 10 lei ar accelera mai rapid trecerea la electrice; chiar ar fi interesant de vazut cat ar trebui sa creasca pretul ca sa se reduca traficul.

10 lei litrul nu accelereaza spre electrice, ca atunci nici kW nu o sa mai fie la fel de ieftin ca acum, nu ca acum ar fi chiar moca. Electrica acum se merita daca stai la casa sau la apartament unde poti sa o incarci. Altfel, cam scumput, chiar daca pretul pe un plin este la jumatate fata de benzina. 

Edited by Codrin
1 person likes this

1 hour ago, 01ZFR said:

Pun trei poze cu ultima vizita, unde am stat 12 zile. Hotelul la bulevard, la 100 m de faleza. In urmatoarele 2, poze din spatele hotelului, american dream.

USA are 4000km dintr-o parte in alta. Eu n-as putea generaliza ca peste tot e la fel ca si Europa e foarte diferita dintr-o parte la alta.

Problema in homelesii la americani in unele zone in schimb e una majora.

Unde-s pozele alea?

46 minutes ago, easy_do said:

ca atunci nici kW nu o sa mai fie la fel de ieftin ca acum, nu ca acum ar fi chiar moca

O diferenta ar fi ca unii si-ar putea produce acei kWh singuri (mai ales de prin zone cu mult soare gen Italia, Spania, Portugalia, Grecia, etc).

2 hours ago, sandu said:

Dupa ce ca pana la vârsta de pensionare iti ia tot ce poate, pana și apa de ploaie o plătești ți se pare normal sa fii bătaie de joc și pt acei 10 ani ( cu indulgenta) de pensie? 

In SUA? tax rate e 20% in medie pe cand in Europa e in jur de 50%. In Europa practic 4 ore pe zi le muncesti pentru stat; sau din ianuarie si pana in iunie.

2 hours ago, sandu said:

Fac ceva pe asa zisa democrație,capitalism și era omului modern. 

Care ar fi acum alternativa la democratie si capitalism?

2 hours ago, sandu said:

Adică sa fii un sclav și la bătrânețe.

Vinzi si iti iei doua case si cinci apartamente in Romania si iti platesc chiriasii cheltuielile lunare :p

1 hour ago, sandu said:

Serios? Interesează-te. Nu contează ca ești sau nu racordat la canalizare cu sistemul pfluvial al casei. Plătești. Apropo,eu îmi deversez apa de ploaie pe proprietate, ca am unde.

Tot felul de reguli ciudate sunt peste tot. Alta tampenie mi se parea prin unele tari unde te pune sa platesti soarele, cum era Spania pana de curand.

"The term “impuesto al sol” or solar tax is a toll or tax that the authorities ask to pay for the costs of distribution and maintenance of the electricity network in Spain.
According to this law, those who use solar panels have to pay extra taxes, the so-called “impuesto al sol”. This must be paid for every kWh produced by the own installation. It is a tax that is almost half the kWh price paid by the consumer to the electricity company."

1 hour ago, 01ZFR said:

Natie, per total, mai idioata ca aia de acolo inca nu am gasit. ( Never been in Africa ) 

Sunt doua care se bat acum, dar din pacate una se pare ca, cam castiga.

coronavirus-data-explorer-3.png

7 hours ago, IulianM said:

"The term “impuesto al sol” or solar tax is a toll or tax that the authorities ask to pay for the costs of distribution and maintenance of the electricity network in Spain.
According to this law, those who use solar panels have to pay extra taxes, the so-called “impuesto al sol”. This must be paid for every kWh produced by the own installation. It is a tax that is almost half the kWh price paid by the consumer to the electricity company."

Ceva similar https://www.electricafurnizare.ro/asistenta/ce-este-si-cum-se-calculeaza-contributia-pentru-cogenerarea-de-inalta-eficienta/

7 hours ago, IulianM said:

Sunt doua care se bat acum, dar din pacate una se pare ca, cam castiga.

Sa nu-mi spui acum ca nu esti mandru ca esti roman... Suntem pe primul loc, ce naiba... eram extrem de ironic dar sunt convins ca ai prins-o:thumbsup:

2 people like this

11 hours ago, agentul said:

Mie nu mi se pare corect să forțezi oamenii la bătrânețe șă-și părăsească casele doar pentru că în alte țări impozitele sunt mai mari.

Mie nu mi se pare corect ca din cauza unuor proprietari ajunși la bătrânețe, care stau singuri în apartamentele lor de 3 camere din centrul orașului, care nu își permit să plătească încălzirea centralizată subvenționată masiv sau care nu își permit/nu vor să plătească lucrări de reparație, renovare a blocului să sufere și alți locatari doar pentru că lor le este lene/incomod să se mute.

Nu înțeleg de ce e o rușine așa de mare să îți adaptezi stilul de viață conform posibilităților și condițiilor curente.

1 person likes this

9 hours ago, sandu said:

Serios? Interesează-te. Nu contează ca ești sau nu racordat la canalizare cu sistemul pfluvial al casei. Plătești. Apropo,eu îmi deversez apa de ploaie pe proprietate, ca am unde.

Apa aia care curge pe strada unde ai casa nu se evapora, e captata, dirijata si pompata, si asta costa.

6 minutes ago, Codrin said:

Apa aia care curge pe strada unde ai casa nu se evapora, e captata, dirijata si pompata, si asta costa.

Corect ar fi sa si primesti bani cand deverseaza canalizarea si "captezi" apa in propria casa si gradina...

Pai de ce? Nu tot afară arunci apa captată?

28 minutes ago, Akbhar said:

Mie nu mi se pare corect ca din cauza unuor proprietari ajunși la bătrânețe, care stau singuri în apartamentele lor de 3 camere din centrul orașului, care nu își permit să plătească încălzirea centralizată subvenționată masiv sau care nu își permit/nu vor să plătească lucrări de reparație, renovare a blocului să sufere și alți locatari doar pentru că lor le este lene/incomod să se mute.

Nu înțeleg de ce e o rușine așa de mare să îți adaptezi stilul de viață conform posibilităților și condițiilor curente.

Faci parte din categoria "Pensionarii sunt prea multi si trebuiesc exterminati" ?

O sa ajungem toti acolo.

Ca fapt divers care e diferenta la costurile unei renovari, fie ca stai in centru sau la periferie, sau in prima comuna arondata orasului ? 

Daca nu are bani in centru, nu o sa aibe nicaieri

1 person likes this

9 minutes ago, mucix said:

Pai de ce? Nu tot afară arunci apa captată?

Corect, doar ca o arunci cu tot cu mobilier, electronice si ce ai mai agonisit prin batatura, 

Ai dreptate, in cazul asta trebuie sa te taxeze ca faci si mizerie pe domeniul public. 

24 minutes ago, Bogdan68 said:

Corect ar fi sa si primesti bani cand deverseaza canalizarea si "captezi" apa in propria casa si gradina...

Sigur ca primesti. Se cheama asigurare.

19 minutes ago, 01ZFR said:

Ca fapt divers care e diferenta la costurile unei renovari, fie ca stai in centru sau la periferie, sau in prima comuna arondata orasului ? 

Daca nu are bani in centru, nu o sa aibe nicaieri

Diferenta e ca in centru e mai probabil sa stea la bloc decat la casa, si acel condominiu se mentine intr-o stare corespunzatoare prin consolidare sau renovare periodica - ca sa evit eu sa mai fiu nevoit sa citesc pe toti pereti cacade tencuiala - decisa de primar / consiliu. Cui nu-i place, e liber sa se mute in primul rand la casa, ca sa nu aiba ce negocia la voturi cu vecinii, apoi la o casa dintr-un sat unde nu sunt reguli de urbanism, gen tufi o casa cum ai visat mata azi noapte intr-o zona protejata, eventual si roz bonbon.

Ai dreptate, in cazul asta trebuie sa te taxeze ca faci si mizerie pe domeniul public. 

Mi se pare normal, atât timp cât există servicii de salubrizare.

Și oricum, nici alea nu vin gratis, ai deșeuri voluminoase? Trebuie transportate, procesate, etc.

Asigurarea ar trebui sa acopere toate astea, dar asta e altceva.

4 hours ago, 01ZFR said:

Faci parte din categoria "Pensionarii sunt prea multi si trebuiesc exterminati" ?

Nu, fac parte din categoria celor care sunt realiști. Ce motiv ai să stai pensionar singur în apartament cu 3 camere? Și să te plângi că e încălzirea scumpă, că te costă mult cheltuielile cu asociația, că nu vrei să se renoveze scara blocului pentru că te deranjează zgomotul etc. Oricum majoritatea țin caloriferul deschis doar într-o cameră.

2 people like this

6 hours ago, Codrin said:

Tocmai ca nu curge pe stradă.  Dupa noile norme de proiect fațada casei,implicit streasina trebuie sa fie la cel puțin 2m în interiorul proprietății.  Sunt f mulți care au rigole de degajare direct prin gazon,bazine de captare pt a-si uda iarba mai târziu.  Dar la mentalitatea unora nu pot sa facă diferența între un cartier nou de case și nu numai și un bloc de apartamente.  Sunt destui care au făcut dovada ca nu depind de canalizare ( apa fluviala) chiar i-au invitat să verifice. Dar na,cu mentalitatea ca dacă ai casa trebuie neapărat sa fii și sclavul unor companii. 

12 hours ago, vvede said:

Sa nu-mi spui acum ca nu esti mandru ca esti roman... Suntem pe primul loc, ce naiba... eram extrem de ironic dar sunt convins ca ai prins-o:thumbsup:

"Recorduri negative pe linie - Peste 18.800 de cazuri noi / 561 morti / 1.805 oameni în stare gravă".

M-a sunat azi taica-miu mega speriat; nu mai iese din casa de frica sa nu i se intample ceva si sa ajunga la spital ca nu-l primeste ca sunt pline de covid.

El si-a facut a 3a doza acum vreo 3 saptamani si de atunci se fereste la greu; efectiv plangea omul in telefon de mi s-a facut asa o mila.

Eu am plecat din Romania pe 25 septembrie cand abia incepea sa devina nasoala treaba; incredibil cat de mult s-a schimbat in nici o luna.

Ce-ai vere? N-ai vazut? Covidu’ nu exista, sectiile ATI sunt goale, ambulantele sunt recuzita si pamantul e plat! 

1 person likes this

Hai sa nu transformam si forumul asta in tot ceea ce ma plictiseste pe facebook. 

Cu cat deschizi mai putin TV-ul si tot ce a tinut in prim plan ultimul an, esti mai sanatos. Doamne fereste sa ajungi la urgenta cu febra ca ai dat in peritonita. Noroc ca mai exista si spitale private...

PS Ca sa nu inceapta o discutie fara rost, pozitia mea in acest scenariu este - Nu suport extremistii din ambele tabere. "Just do what you need to do"

3 people like this

Cine se baga la un engine swap? aspirat pe aspirat :D

246569535-2734152360218763-3715815800654

Meam... iti dai seama ce impozit si rca o sa aiba aci. In 2 ani platesti masina inca odata :rofl:

Nu mai merge inmatriculatul pe Bulgaria sau ce? :p

Apoi mergi ca in poza lui IulianM ca nu mai vezi nimic de filtrul ala!

Nu m-ar deranja deloc să-l am în câmpul vizual în fiecare zi (știind ce se ascunde sub el :p ).

Pun aici la offtopic ca nu-i aplicabil pentru UE din moment ce 2.5l turbo nu-i disponibil; prietenul meu cu Mazda3 2.5l turbo are consum de ulei la 4000 mile de i se aprinde martorul si a fost confirmat si de aia de la service (plus ca VIN-ul lui e din lista alora afectate).

Mazda a lansat un TSB si pare ca o sa-i coste ceva reparatia ca suspecteaza ceva pe la supape.

Probabil ca fie vor schimba supapele pe garantie sau chiulasa noua.

245994241-10101886252448842-417636504997 246049324-10101886252488762-921491365832 

Am sunat ieri 22/10 sa imi fac programare la revizie la BDT.

Voiam sa fie pe 8/11 la 8 dimineata. Dar am gasit abia pe 23/11... :ermm:

Eu am pe 4/11 cu rezervare facuta pe 17/09.

Intradevar, locuri mai erau cateva dar tin minte dupa 25/10

nu stii tu cum e cu BMW-ul Japoniei (TM) si cu motoarele "diesel cu benzina" (TM).

jurnalistii din "legacy media" sunt o adunatura de incompetenti. si greu gasesti cativa mai rasariti pe youtube, ca s-au prins si aia repede ca decat sa te scremi sa spui ceva original mai bine copiezi de la colegu'. hai cu 5-ul magic, pentru cunoscatori!