Sign in to follow this  
Followers 0
alyn21

Masina pentru dezmembrat

13 posts in this topic

Salut

Vreau sa mi cumpar o Mazda 323f BA si sa o dezmembrez.

Masina este adusa din Austria si se mai poate scoate un rand de numere rosii.

Ce acte ar trebui sa mi dea proprietaru sau ce acte sa facem sa nu platesc dupa taxe la ea.

Pai daca nu o inmatriculezi definitiv nu platesti nici un fel de taxe la ea.

Pai asa cred. Doar ceva ca sa poti justifica originea anumitor piese (doar motor cred), ca nu poti omologa/identifica o masina la RAR daca nu ai factura pe acele piese (motor) sau un act de proprietate pe piese sau autoturismul donor.

De ce sa se inchida? Poate mai are cineva nevoie.

Intreb invers, vrei sa iei o masina oarecare, inmatriculata in RO, pe care ai vrea sa o tii intreaga pentru piese. Ii dai omului banii pe masina, dar ce faci cu impozitul la primarie?

Sa luam 2 cazuri: masina nu are fiscal sau are fiscal.

Daca n-are fiscal, o cumperi pe principiul dai banii iei masina si ai plecat fara acte fara nimic. Cel mult faceti o hartie de mana ca X i-a vandut lui Y masina Z la data/locul si eventual o copie CI ca sa nu ai surpriza ca vine politia sa-ti confiste bunul.

Daca are fiscal, o cumperi cu contract. Dupa esti obligat sa o iei pe numele tau la finante. Iti trebuie un certificat de distrugere de la vreun remat ca sa o scoti de la impozit. Problema e ca nu vreau sa o casez toata acum, vreau sa o pastrez intacta iar la nevoie sa imi iau ce am nevoie. Poate chiar caroseria o fac ornament de gradina.

Vad 2 variante:

1) un ciubuc lasat la remat sa imi dea certificat fara sa le dau masina in sine; 

2) sa scot toate piesele potential utile, sa umplu podul casei cu ele, restul la remat - dar iti mai da certificat de distrugere daca lipsesc piese importante gen cutie/motor/usi/parbriz/roti etc ? Doar caroseria cheala ?

Parcurile de dezmembrat cum fac ? 

31 minutes ago, ciprianro said:

Intreb invers, vrei sa iei o masina oarecare, inmatriculata in RO, pe care ai vrea sa o tii intreaga pentru piese. Ii dai omului banii pe masina, dar ce faci cu impozitul la primarie?

Daca masina e inmatriculata si are fiscal teoretic are impozitul platit pe anul in curs.

Nu stiu daca o poti cumpara fara sa aiba certificatul de atestare fiscala - poti? Intreb ca nu stiu, dar la cumparare poti avea pretentia asta.

1 hour ago, ciprianro said:

Vad 2 variante:

Mai e o varianta: masina se radiaza dar conditia este ca tu sa ai loc de depozitare pentru ea.

Asta e raspunsul pe care l cauti de fapt.

48 minutes ago, mituc said:

Nu stiu daca o poti cumpara fara sa aiba certificatul de atestare fiscala - poti?

Poti sa o cumperi dar nu o poti trece pe numele tau. E situatia ideala in cazul in care aceasta are motor mare si nu vrei sa platesti impozit. Ca sa fii cit de cit oki iti tre procura de la proprietar din acte pentru diverse treburi. Asta daca vrei sa circuli cu ea. Pentru dezmembrari nu ti mai trebuie nimic.

O radiezi de la politie, adica predai numerele de inmatriculare si talonul. Nu mai poti circula cu ea, dar masina ramane in proprietatea ta, in acte cat si fizic.

Problema e ca, daca ai procurat masina urmand calea legala si ai facut contract C-V cu fostul proprietar, esti obligat sa o bagi la tine la primarie.

Dupa asta, ramane la primarie - de unde NU o scoti daca o tii in curte, ferita de ochii lumii. De la primarie scapi ori prin certificatul de distrugere, ori contract C-V.

Altfel, anul viitor ia si scoate bani pe ea. Este bun impozabil care... atata timp cat il ai, platesti impozit.

N-am de gand sa platesc impozit pe un morman de fiare din care poate candva imi va trebui un cap de ata, de aia intreb ce pot face sa evit legea asta aberanta.

Nu. O radiezi de la primarie dovedind ca ai unde sa o depozitezi, caci acolo te doare. Aopi o poti radia si de la politie predind numerele si actele.

Eu zic sa te interesezi.

Copy paste de aici http://www.ditl3.ro/persoane-fizice/acte-necesare.aspx

5. Scoaterea din evidente a mijloacelor de transport:

• Declaratia pentru scoaterea din evidente a mijlocului de transport - Descarca formular ITL016/2016
  • Cerere pentru eliberarea certificatului de atestare fiscală - Descarca formular ITL010/2016
  • Certificatul de distrugere sau actul de vanzare cumparare;
  • Certificatul de radiere politie pentru mijloacele de transport radiate conform OUG 189/2005, art.6;
  • Actul de identitate;

Chiar daca vin cu actul de proprietate al unui teren privat detinut de mine, unde sa depozitez masina, acest act nu tine loc de certificat de distrugere.

Eu zic sa suni la primarie si sa intrebi. Daca faci dovada ca masina nu este pastrata pe domeniul public, ci intr-un spatiu privat,  poti lichida rolul fiscal pentru ea.