Mazda CX5 - Jinba Ittai - Just like the symbiotic relationship developed over time by a horse and rider
ducu

Anulare RCA dupa vanzare auto

7 posts in this topic

Salutare, 

A reusit cineva sa anuleze o polita RCA dupa vanzarea masinii? Cum? :)

Si daca e anulata, a primit cineva ceva bani inapoi? 

Caut pe internet dar gasesc informatii contradictorii sau foarte vechi - 2011 gen.

Eu mi-am vandut masina veche in noiembrie si am cumparat-o pe cea noua in ianuarie.

In mod normal, politele RCA si CASCO pentru masina veche expirau in martie.

Am trimis pe e-mail o notificare asiguratorului si am atasat documentele nesecare. Parca era vorba de contractul de vanzare-cumparare si radierea de la fisc.

Pe urma, cand a venit masina cea noua am primit o reducere si la RCA si la CASCO echivalenta diferentei de 4 luni (noiembrie-martie) pentru care nu am mai beneficiat de cele doua asigurari.

Eu zic sa vorbesti in prealabil cu asiguratorul tau si sa ceri detalii.

Salutare,

A reusit cineva sa anuleze o polita RCA dupa vanzarea masinii? Cum? :)

Si daca e anulata, a primit cineva ceva bani inapoi?

Caut pe internet dar gasesc informatii contradictorii sau foarte vechi - 2011 gen.

Sal! Da,eu am reusit! Bine,nu era vorba de o Mazda dar principiul e acelasi.Eu am recuperat banii.Asigurarea expira in septembrie 2016.Am dus actele ce dovedeau ca am vandut masina..polita in original..actul de la fisc..copie buletin..Am preferat banii cash.

La fel si eu.

La fel si eu...pentru toate masinile ce le am vindut.

Vedeti ca dupa vanzarea unei masini, fie ca solicitati sau nu restituirea diferentei de prima, puteti transfera clasa de bonus la o masina pe care o inmatriculati ulterior ! Nu ignorati acest aspect !

Si eu am cerut banii inapoi de la RCA la vanzarea masinii si mi-au fost restiuiti in jur de 50% (valoarea lunilor ramase), deci merge sa iti iei banii usor, legal etc :BigGrin: