mituc

Focus RS vs. TypeR vs. Vaca

49 posts in this topic

Nu stiu daca in configuratia acuala poti scoate sub 2, dar doar daca pui rsr-urile scazi sub 2:10.

Trebuie sa va obisnuiti unul cu celalat, sau mai mult tu cu ea :))

Masina poate, dar dureaza pana iti castiga increderea.

Sunt cateva tips&tricks care te scapa de cateva secunde bune: de la slow-in, fast-out sau franare cu stangul pana la studierea traselor ideale sau gandit cu un viraj inainte.

Aici George (gb_4x4wheels) stie mult mai multe. Pe H-ring, cu el in dreapta, am castigat cateva secunde bune de se minunau hothatch-istii :)) Si parca eram foarte aproape de stock, doar cu rsr-uri si un stg1 cred...

MPS-ul scoate lejer sub 2, eu am mers cu 2 harti mai jos si cu acceleratia la jumate si, constient ca franele sunt pe duca, franam cu cel putin 100m inainte de optimum braking point-ul din primul viraj...

Sa nu fie pe varianta scurta, daca monopostul scoate 1:55, greu de crezut ca tot pe acolo e si  mps-ul.

Pe varianta scurta scoti 1:45 din ce-mi amintesc...

Ce configuratie are monopostul ? La ultima mea iesire era un 458 parca si a scos pe la 2:02. Iar eu cum mps-ul 2:05, si hai sa nu spun ca am lasat 10 secunde prin modul conservator in care am mers, dar vreo 6-7 tot sunt. Nu cunosteam traseul, ca tocmai se largise, brake fading la greu, lift&coast mai peste tot etc...

Chiar sunt curios cat s-a scos pe tur - o sa-i intreb pe baietii de la Napoca.

In alta ordine de idei, eu cand testez o masina noua pe circuit incerc sa o descopar si sunt interesat mai putin sa merg "pe timp". Simulez diferite situatii pentru a observa cum se comporta masina in cazul unui client obisnuit si nu a unui pilot. Fac inclusiv nenorociri precum - franat in viraj, bruscat volanul, contrabracat prin smucire - toate aceastea pentru a scrie un test cat mai aproape de cititor.

Chiar glumeam cu Bogdan Marisca ca el nu prea intelege cum noua jurnalistilor ne subvireaza o masina. Din punctul meu de vedere, pilotii cu activitate si multi ani precum Marisca, Tempestini, Gartofan sunt in lumea lor si gasesc trasa ideala/raportul optim de mase chiar si la o caruta :))

Revenind la discutie, conteaza mult si materialul din spatele volanului asa cum este si cazul lui  Danny cu care am mers si care, din punctul meu de vedere, are o nebunie la volan care poate da secunde in jos mai repede decat o trasa super-studiata si abordata ca la carte, dar cu o viteza moderata si strangand din buci. 

Inteleg rolul testelor si nu vreau sa disec continutul postarilor,dar initial ai zis ca s-a mers curat,de-asta am intrebat.

Era cam singura sursa din care sa rezulte un comparativ raportat la un circuit din RO pe care unii dintre noi am mai si fost si putem compara macar ochimetric cu ce repere de masini avem la indemana.

Ma rog,nu conteaza,ideea era ca daca informatia exista sa si circule,daca nu,nu.

Din pacate ,nici de prin review-uri facute prin alte parti nu rezulta mai nimic.

@Danny,hai ca o dam in pilotaj sportiv.

Eu recunosc ca nu-l practic decat la modul foarte modest la incursiunile pe circuit,al caror scop principal e sa am o imagine cat mai clara a comportamentului masinii.

A, si sa ma simt si un pic pilot ,mai mult ca-mi place senzatia aia de a avea o casca pe cap fara sa fiu pe motocicleta si totusi nu se uita nimeni ciudat la mine. :LMAO: 

Secundele alea nu pot fi date in jos cu nemiluita,oricat de frumos pare intr-o discutie asa libera.

In functie de setup/configuratia masinii si bineinteles cu aportul materialului din spatele volanului,exista un prag la care toate instrumentele sunt epuizate si e foarte complicat sa mai cobori sub el.

Adancata nu e aerisit ca Hungaroring unde 3MPS se poate desfasura pe reprize lungi de acceleratii,nu e nici inghesuit ca Euroring pe care era strans de ‘’oo’’pentru ca  e un fel de pista de karting cu o linie dreapta de vreo 350 m la capatul careia ori esti in limitare in tr.3 sau tr 4 in plaja medie de turatie.

Din tips & tricks-urile enumerate:

Slow-in/fast-out nu e vreo smecherie,e pur si simplu abordarea specifica oricarui FWD,altfel caracterul subvirator specific face ca virajul sa fie inlocuit cu o linie dreapta parcursa cu rotile bracateJ

Franarea cu stangul poate fi un tips &tricks ,dar nu pentru castigat timpi pe un circuit ca Adancata,ci pentru a imbunatati,culmea,tractiunea pentru puntea fata in cazul lipsei unui diferential blocant.

Dar MPS are blocant,asa ca pe langa faptul ca e inutil, e si periculos pentru masini cu sistem de franare in configuratia stoc(si aici nu ma refer la tipul discurilor/placutelor) ,putand fi golit instantaneu in conditii de abuz pentru ca se bazeaza pe vacuumul din decelerare etc.

Altfel,pentru rally franarea cu stangul e foarte importanta si de nelipsit din stilul de pilotaj,cu rol atat pentru timpi,parcurgere trase , linistire a suspensiilor pe macadam sau pozitionarea corecta la saritori pentru o aterizare  fara infipt in bot etc.

Dar nu vorbim de rally sau autocross.

Stilul apartine fiecaruia si ,pentru ca maine tot sunt la etapa de la Sinaia ,poate reusesc sa surpind cate ceva din evolutiile lui Zaberca si Radut.

Eu apreciez stilul marca RadutJ

In conceptia mea despre tot ce inseamna domeniul asta auto,daca ar fi sa o reduc la o singura parere,as spune  ca :

Priceperea si munca inginereasca trebuie sa se regaseasca intr-un setup si comportament impecabil,astfel incat oricine sa poata conduce respectivul exemplar auto pana la un prag foarte apropiat de potentialul maxim,prag peste care sa poata face diferenta doar cei cu aptitudini si anternament in motorsport.

Adica aproape perfect si cu limitele setate foarte sus.

Nu sa fie  totul  un chin si o mare suma de compromisuri ,ca deh:

-ba comportamentul directiei

-ba puntea spate cu nu’s ce lipsa comunicare si inerta in comportamentul pe viraje

-ba setup raspuns motor pe plaja de turatie

-ba prea grea

-ba prea usoara

Etc

Desi tot ce am scris mai sus pare offtopic,are legatura cu vs. ,pentru ca daca prima impresie in Focus RS a fost una de docilitate maxima care te scoate din aproape orice rahat si te face sa te simti pilot,atunci modelul asta pare sa fie aproape de perfectiune.

Dar asta e doar meritul laudatului sistem AWD de pe Focus RS,sau mai sunt si alte minuni ascunse pe-acolo?

Sau nu e deloc perfect si e vorba doar de rahatul ala de conceptie cu cel mai bun raport calitate/pret?

Din punct de vedere al experientei la volan a lui gb_4x4wheels J ,si nu al configuratiilor/datelor tehnice,poti detalia diferentele intre 4Matic/4 Motion si sistemul de pe Focus RS?

1 person likes this

Dar asta e doar meritul laudatului sistem AWD de pe Focus RS,sau mai sunt si alte minuni ascunse pe-acolo?

Se pare ca cel putin golfR, cupra si typeR il besesc in freza pe RS in linie dreapta din orice pozitie mai putin plecarea de pe loc.

Si nu, strugurii nu sint acri.

Insa failwagen e failwagen, iar dintre cele doua ramase (focus si typeR) focusul are cel mai mare potential pentru modificari si cel mai mic portbagaj. F.ck you, Ford!

da pe linie dreapta golf r e , si cred ca si pe curbe datorita diferentialului nou aparut prima data pe gti performance

Din punct de vedere al experientei la volan a lui gb_4x4wheels J ,si nu al configuratiilor/datelor tehnice,poti detalia diferentele intre 4Matic/4 Motion si sistemul de pe Focus RS?

Nici cu A 45 AMG/4MATIC si nici cu 4Motion nu am mers in conditii de circuit, ma rog cu Golf R nu am mers deloc deci imi este imposibil sa spun cum lucreaza. Cu Mercedes-Benz A 45 AMG am reuist sa fac un scurt test iar diferentele fata de Focus RS din spatele volanului sunt urmatoarele :

1) la AMG apare subvirarea o idee mai repede si de aici te preocupi de toate cele necesare pentru ca puntea fata sa inceapa sa prinda aderenta

2) Focus RS are tendinte de supravirare (sistemul este setat sa trimita mai rapid o putere mai mare pe spate) si de aici mai multa placerea de a conduce.

Care este mai rapid in conditii de circulatie deschisa si mers la limita?  

Greu de spus... dar inclin spre AMG deoarere are cutie de viteze automata (o grija in minus :)))

PS: daca mergi curat, asta nu inseama ca mergi si la capacitate maxima. zici eu. 

Sa-mi bag motorina in loc de benzina, dupa ce am scris aproape 45 de min, nu stiu ce am facut de mi s-a sters tot...

Asa ca @tipografu, ramane sa dezbatem live :)))

Adica te-ai apucat de scris ieri, ai terminat azi si cu toate astea nu a ajuns nimic aici in topic?

Trebuie musai sa ne vedem:))

Chiar asa, tre sa ne vedem, eu daca scriu mai mult de 140 de caractere, job-ul imi zice sa emit factura  :))

2 people like this

Marti? 19? Junior?

Ajung si eu daca se întâmpla!

Pai doar dintr-astia sintem pe forumul clubmazda, dar daca vrei sa ajungi sa stii ca nu vei fi refuzat in grup. Cu ceva noroc poate-ti arata cineva niste masini care merg mai rar la services.

1 person likes this

Marti? 19? Junior?

Ca sa aflu informatii detaliate care insumeaza mai mult de 140 de caractere fara sa-mi fie emisa factura,sunt nevoit sa vin.

Asa ca,daca-i gratis,cu placere!:)

Eu voi fi prezent.

300whp cam bate spre 350PS crank asa cum spune producatorul. Deci treptele lungi il castreaza binisor, iar diferentialul spate n-o sa tina o crestere mai mare de 400-420. Meh...

Am creat acest topic pe vremea cind typeR era in versiunea FK2 si in acea versiune era dezamagitor de buna in comparatie cu Focus RS care nu avea nici portbagaj si care se simtea moale, prea elastic, artificial.

Ieri am ajuns sa conduc noul typeR pe platforma FK8. Iata concluziile:

• Imediat ce m-am acomodat cu pozitia la volan (in 10 metri cit am iesit din parcare) comenzile erau "acolo" toate;
  • schimbatorul e unul cu care m-am acomodat imediat, si ca pozitie, si ca design, cursa, comportament, rezistenta la inaintare.
  • ambreiajul este molcut dar simti pedala in pantof (spre deosebire de noua mazda 3 la care nu-l  prea simti, nici la versiunea 2013). La cum se comporta ambreiajul pare ca volanta e cu masa simpla, nu m-am documentat dar voi cauta sa vad daca gasesc informatii despre asta. Cursa pedalei este si ea una potrivita. Ne-am impacat imediat si cu ambreiajul.
  • are functie de autoblip si da, face blip o idee mai bine decit il fac eu, DAR, cind faceam eu blip-urile imi ieseau aproape perfect si au inceput sa-mi iasa asa incepind cu primul blip uitind ca are functia de autoblip. Asadar calibrarea pedalei de acceleratie este IDENTICA cu cea pe care mi-am facut-o la vaca. Bai, deci identica!!! Eu cred ca am fost hackuit si astia de la honda mi-au luat din chestiii!
  • Suspensia este mai putin hardcore decit la FK2 chiar si pe modul sport. De fapt cu rotile de 20" si cu totul dar pe mod sport suspensia se simte aproximativ ca la vaca (!!). Nu am incercat celelalte moduri insa.
  • Se simte ca e FWD si asta e bine, stii ce conduci. In viraje se comporta ca un FWD. Modul in care se propteste in roata din fata de pe exteriorul virajului iti reaminteste inca odata ca este FWD. Modul in care ia virajul cu toate 4 rotile cu spatele urmind fata insa imi aduce aminte de vaca. In virajele cu mici denivelari se simte ca are roti de 20".
  • Raspunsul pedalei de frina este de sus. De la primii 2mm. E ceva ce incerc sa implementez la vaca de ani buni cu furtune, kituri de frina, si mai nou cu modificari la etrieri. Eu aproape am reusit, la typeR vine deja asa. Ma rog, era la fel si la FK2.
  • Este mare. Se simte mare. Ai in fata doua saptamini de bot, zici ca esti in C63AMG. Si la manevrare se simte mare si pentru asta as da vina pe latimea pneurilor, dar latimea pneurilor ajuta masina aia sa fie ceea ce este.
  • Scaunele... pentru cei mai corpolenti ar putea fi o problema pentru ca sint foarte profilate. Spre deosebire de vaca nu mai trebuia sa ma proptesc cu genunchii in portiera sau in consola centrala in viraje.
  • Directia este precisa, feedbackul este unul bun. Nu e la fel de agila ca vaca la manevre la viteze  mici, si nici pe departe la fel de agila ca o mazda 3 2019 cu G-vectoring care face noua mazda 3 sa se simta senzational in situatii in care te astepti sa te sperii, dar lipsa asistarii in aceste situatii si modul in care masina comunica este unul excelent.
  • Motorul... modul in care trage masina aia imi aduce aminte de vremurile cind vaca avea vreo 330-340cp. O fi de la lipsa a aproximativ 100kg in comparatie, sau o fi de la raspunsul bun al motorului si al faptului ca face 400Nm unde vrei tu pe plaja de turatie (sigur face doar 400Nm?). Probabil de la etajarea transmisiei...
  • Treptele sint relativ scurte ceea ce e bine. Intr-a 5-a la 80Kmph motorul era la 2500rpm. Intr-a 6-a pe la 1800. Cam ca la vaca (cel putin a 6-a, a 5-a e mai scurta la typeR, 1-2-3 relativ similare desi o idee mai scurte care probabil au un aport in senzatia ca trage cum cei 320cp cum tragea vaca la 340).
  • Suportii motor sint relativ rigizi, motorul nu se prea misca, sunetul in cabina este unul placut si neplacut si putin derutant dar ok (da, de toate). In sarcina suna cum trebuie, la mers normal in sarcini mici se poate simti derutant. Probabil atunci trebuie scoasa de pe modul sport si lasata pe normal.

In concluzie este posibil ca pina la iesirea din productie sa iau un typeR. Este similara cu vaca din multe puncte de vedere, si mai buna din multe altele (spatiu, scaune, aspect, interior). Este mai putin buna decit noua Mazda 3 (2019+) din alte puncte de vedere care din nefericire nu sint in capul listei de prioritati pentru mine. Daca Mazda ar face o masina cu motorizare similara, si tractiune fata sau integrala sau ce vor ei e posibil sa reconsider, dar in momentul asta noul typeR este ce am vrut sa fac din vaca, si am reusit, in cei atitia ani de modificari, de studiu, de incercari esuate sau reusite, cu un buget absolut idiot pentru o masina achizitionata pe persoana fizica intr-o forma care nu era "kit-car", fiind tratata aproape ca un kit-car si ca baza pentru ce a devenit.

Focusul RS in discutia asta poate avea sens doar daca este luat tot ca baza pentru modificari majore. Plecind de la o baza care are deja AWD, un motor cu o cilindree o idee mai mare, samd, se poate ajunge mult mai sus insa acel nivel va fi nepotrivit pentru drumul public.

6 people like this

Ma bucur ca ti-a placut; am vazut vreo 7-8 jurnale de bord cu Type-R pe forumul Honda din Romania. Pe la mine, Type-R inca se vinde mai scump decat pretul de lista. Ce-i drept, nu cu $20.000 ca la inceput dar tot e mai mult cu $2-3000 ajungand undeva pe la $37.000.

Hyundai i30N gasesti la test drive? la mine nu se vinde i30N ci doar Veloster N care e cu $10.000 mai putin decat Type-R. 

Screen Shot 2019-04-13 at 8.18.58 AM.png

1 hour ago, IulianM said:

Hyundai i30N gasesti la test drive?

I30N ar fi o alternativa buna daca n-ar fi buget de typeR. Cind insa exista buget de typeR  chiar nu are sens sa te mai uiti la i30N pentru ca typeR e clar mai bun.

3 people like this

Am facut si eu drive-test cu noul Civic. Este dementiala masina, motorul este avid de turatii, se duce in limitare de nici nu ai timp sa-ti dai seama. Stabila, frane foarte bune, sunetul este impresionant, iar design-ul "obscen". Nu mi-a placut insa calitatea interiorului si pozitia la volan. Mi-ar fi placut sa fie pedalele duse mai inspre motor, astfel incat sa poti sta mai jos si cu picioarele mai intinse - ceva asemanator cu pozitia de condus din MX-5. Consumul foarte bun, in jur de 11%, condusa brutal de toata lumea. Vestea buna este ca exemplarul condus de mine se poate inchiria, costul fiind de 90 de eur/zi.

Oricum o iau in calcul ca achizitie pe temen mediu spre lung. Mai trebuie avut in vedere (spre deosebire de MX-5) ca se poate folosi si ca masina de familie - macar are 4 locuri.

1 person likes this

12 minutes ago, Fuzz said:

Nu mi-a placut insa calitatea interiorului si pozitia la volan.

Pozitia la volan este super in regula pentur un hatchback.

Calitatea interiorului... mda... e calitate de hatchback nu neaparat premium, ci doar decent. Si nu stiu cum va rezista cirpa aia de pe scaune in timp dar depinde si cit de frecata va fi si cit inseamna "in timp".

Ei o promovează ca fiind "alcantara". Are aderenta buna în comparație cu o tapițerie de piele. Si am uitat sa menționez scaunele alea sunt mănușa, nici prea tari, nici prea moi - se mulează perfect pe conturul unui om de talie medie. 

Pe la mine Type-R inca se vinde peste pretul de lista.

Focus RS nu mai exista, I30N nu se vinde (ci doar ceva in 3 portiere pe numele de Veloster care e praf la interior)).

Type R si GTI/R cred ca sunt singurele hot-hatch-uri in 4 portiere disponibile acum in SUA.

GTI-ul are discount, Golf R se vinde peste pretul de lista iar de Type R nici nu ma pot apropia; nici cu Civic Si nu am putut sa fac test-drive fara sa pun depozit. 

Screen Shot 2019-05-27 at 4.00.08 PM.png