avaxboy

Autoxedos Sibiu

20 posts in this topic

M-am uitat pe site-ul Mazda la dealerii din Romania si am observat ca in toate orasele unde exista puncte de vanzare Mazda exista si unitate service aferenta. Cu exceptia unuia: Autoxedos Sibiu.

Dupa cunostintele mele standardele de calitate ale serviciilor Mazda specifica faptul ca zonele de comercializare a produselor trebuie sa fie acoperite si de service-uri aferente pentru asigurarea perioadelor de garantie si postgarantie.

Alo Domnule Rigu Cristian !!! Se aude?

Voi ce parere aveti?

nici in Brasov nu e service mazda, dar presupun ca nici nu o sa fie, atata timp cat ARIAN apartine de Radacini (daca nu ma insel) si Opel-Chevrolet tot de Radacini. Ramane service-ul Opel-Chevrolet.

da, asta ziceam, cred ca ei considera service-ul Opel-Chevrolet si service Mazda. Pacat, pentru ca au neajunsuri multe si cunosc destul de putine despre masina.

Si la Timisoara este la fel...in cel de Opel, Chevrolet si SAAB se face si Mazda :)

Rules :P

da' macar noi avem...ia uite la avaxboy...sic sic sic :)))

A venit si criza si se pare ca cei de la AutoXedos nu numai ca nu mai intentioneaza sa faca un service pentru clientii lor din zona pe care o deservesc ci vor sa-si ia talpasita si sa-si vanda afacerea cu masinutze din Sibiu. Cel putin asa vorbeste gura targului.

La achizitia masinii, m-au aburit ca vor face in cel mult un an si service-ul aferent asa cum era normal. Totusi consider ca o mare vina este implicarea foarte slaba a sefilor Mazda pe Romania in coordonarea activitatii dealerilor pe care ii pastoresc.

Citez din Carnetul de Service si Garantie: "Desi orice dealer/reparator autorizat Mazda poate oferi servicii in conditii de garantie, Mazda va recomanda sa va adresati Dealerului Autorizat Mazda de la care ati achizitionat vehiculul, care sa se implice constant in obtinerea satisfactiei dumneavoastra."

Problema mea este urmatoarea:

Cel mai apropiat service al dealerului de unde am achizitionat vehiculul este la o distanta semnificativa de vreo 400 km (Sibiu-Focsani) de locul unde am cumparat vehiculul distanta pe care eu o consider semnificativa in cazul in care se adauga costul deplasarii la costul reviziei obligatorii din cadrul garantiei.

Consider ca si client ca acest cost nu ar trebui sa-l suport in situatia in care revizia la 1 an de zile este obligatorie pentru continuitatea perioadei de garantie a produsului.

Inainte de a pune aceasta intrebare la Mazda Central Europe la Klagenfurt voi ce ma sfatuiti sa fac? Sa apelez la un alt service autorizat Mazda mai apropiat? Ar cam fi vorba despre Brasov prin Arian Motors sau Cluj Napoca prin RMB Inter-Auto sau Autosincron. Voi ce stiti despre activitatea de service a acestor 3 dealeri Mazda?

Cumva offtopic, dar sa vezi ce frumos au facut astia de la citroen in Iasi. In 2006 mi-au spus ca vor deschide service-ul cam in 2 luni (discutia asta era prin martie), in 2008 in vara l-au terminat, si cam cu 3 saptamini inainte de data deschiderii (din auzite) l-au vindut dealerului local honda :))

E complicat sa ai un service dintr-asta si in conditii normale, iar cu vremurile astea... :roll: asta e, e posibil sa trebuiasca sa faci drumuri pe la service-urile autorizate din orasele apropiate. Macar tu stii una si buna, eu insa am service autorizat in Iasi si cel putin la cum stau lucrurile acum sper sa nu am de-a face cu el (e ford/mercedes/range rover/mazda/volvo/micrubishi/etc, desi exista zvonuri ca se va deschide unul dedicat mazda asa cum au pentru mitsubishi, insa e greu, economic vorbind).

tot off-topic, citisem mai acum vreo jumatate de an in ProMotor parca, un interviu cu nu stiu ce boss de pe la Mazda pe Europa si ar fi avut ei in plan sa deschida un punct asemanator celui din Austria care sa se ocupe de toata Europa de est, dar sa fie tot sub "aripa" celui din Austria. Cred ca au uitat si de asta, iar cu situatia asta, mari sanse sa mai deschida ceva dedicat, undeva in Romania, cred ca sunt destul de mici.

OnTopic:

Legat de service-ul din Brasov, eu unul nu ti-l recomand. Nu se pricep baietii, din cauza asta eu mi-am facut revizia la Volvo. Ce sa mai, nu as recomanda niciun service care nu e dedicat Mazda (din experienta si din ce am mai citit).

Chiar ca m-am saturat sa merg la Cluj pentru fiecare chestie mica pentru ca incompetentii astia de la Sibiu nu sunt in stare sa faca nimic. Apropo si la Cluj service-ul Mazda este defapt in service-ul Ford. GREAT!!

Ce anume n-au fost in stare sa faca?

Neata

Ce service recomandati in Sibiu, unde ss se priceapa la Mazda, la probleme specifice.

Avem posesori de mazda in Sibiu?

Multumesc!

Sunt plsesori de Mazda în Sb și sunt tot mai mulți în ultimul timp

In momentul asta sunt deja destul de multi posesori de Mazda in Sibiu. Ii vad pe drumuri in oras tot timpul.

A mai trecut timpul... s-a schimbat ceva? In bine?

Pana la urma se face revizia obligatorie la 1 an in Sibiu? 

Pe site-ul oficial apare Auto Xedos. Nu raspunde la niciun numar. Chair exista?

Mersi frumos

Neata!

A gasit cineva pana la urma service la Sibiu?

Mi-am luat de curand o noua Mazda :), de data asta,

6 GH(2012), intretimuta pana acum exclusiv la RMB Inter Auto Cluj.

Cum vreau sa o pastrez in aceleasi bune conditii, mi-ar placea sa stiu ca s-a mai miscat ceva si in Sibiu, la capitolul service Mazda.

Any news? Voi unde va reparati Mazdele?

43 minutes ago, AlexStanila said:

Any news? Voi unde va reparati Mazdele?

Probabil in cazul tau ar fi o idee buna sa mai mergi din cind in cind pe la Brasov...

Pai, la reprezentanta, vad ca e 1.300 de lei revizia.

Tinand cont ca nu avem in oras, si ca aceleasi piese adunate + manopera costa cam 700 lei intr-un service multimarca, eu m-am gandit asa:

Varianta 1: Merg la prima revizie in reprezentanta, si ma documentez temeinic, cu ocazia vizitei.

Apoi aleg un service multimarca, preferabil cu oameni pasionati, continuand reviziile acolo.

Cei din Sibiu: recomandari, ceva?

Varianta 2: Am rugat vechiul proprietar sa ma ajute cu intregul istoric de reparatii, pana la ultima piulita, ca sa stiu ce am eu de facut dupa.

La fel, aleg un service bun multimarca din recomandarile voastre de mai sus ;) si continui acolo.

Eu merg la Brasov la revizii. Imi place mai mult service-ul decat cel din Cluj. Filtrul de aer si cel de habitaclu mi le schimb singur, e o operatiune de max 2 min. La revizie cer doar schimb de ulei si filtru de ulei plus operatiunile necesare la numarul de km. Sunt multumit, iar Brasovul e frumos, merita sa faci o plimbare din cand in cand.

Da, buna idee. Voi incerca pe viitor.

Pana la urma, am ajuns la 900 de lei cu revizia, in loc de 1300, la Cluj, dar am schimbat tot, inclusiv filtrul de combustibil. Am fost la Art Garage in Sibiu. In pret a intrat si o verificare generala (articulatii, etc), si au resetat oil service cu testerul lor.

Cat te costa la BV ulei + filtru ulei + filtru combustibil?