Mazda CX5 - Jinba Ittai - Just like the symbiotic relationship developed over time by a horse and rider
FanelkTattoo

Dragoste la prima vedere

26 posts in this topic

Salutare tuturor. Sunt nou pe forum. Acum 2 zile am achizitionat aceasta bijuterie.

M6, 2009, 2.2 diesel, 185 cp.

Masina arata ca noua la 117.000 km, foarte bine intretinuta cu istoric complet. 4df53052e9fd4abb62f3f7dbf1ff32e3.jpg8fc7780a75423f798eaacca782c2bd6c.jpg15e4c619f6a0aaa62d055f2c5d3b62dd.jpgc47c85a37d99c1476decd5bb9f00e07c.jpg

Sent from my SM-N9005 using Tapatalk

Cadou de Craciun ? :D

Sunt prea curios daca te intreb cat a dat Mosu' pe cadoul tau ? 

Nu a fost ieftin...am dat 11.750. Negociat de la 12.400. Dar parerea mea este ca a meritat. E ca noua!

Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente deosebite pe sosea!

Faina gheisa !!!  :Applause:  sa o stapinesti sanatos ...

1 person likes this

Salutare tuturor. Sunt nou pe forum. Acum 2 zile am achizitionat aceasta bijuterie.

M6, 2009, 2.2 diesel, 185 cp.

Masina arata ca noua la 117.000 km, foarte bine intretinuta cu istoric complet. 4df53052e9fd4abb62f3f7dbf1ff32e3.jpg8fc7780a75423f798eaacca782c2bd6c.jpg15e4c619f6a0aaa62d055f2c5d3b62dd.jpgc47c85a37d99c1476decd5bb9f00e07c.jpg

Chiar arata foarte bine! Sa o stapanesti sanatos!

Sa o stapanesti sanatos.

1) Revizie cat de curand

2) verifica saibele la injectoare - daca cumva exista chiar si vagi urme ca n-ar fi ok atunci musai verificat sorbul din baia de ulei sa nu fie colmatat

PS: are 175 CP :)

Sa o stapanesti sanatos.

1) Revizie cat de curand

2) verifica saibele la injectoare - daca cumva exista chiar si vagi urme ca n-ar fi ok atunci musai verificat sorbul din baia de ulei sa nu fie colmatat

Treaba asta cu sorbul din baia de ulei este atat de comuna? Trebuie sa ma astept sa se intample eventual?

Sa o stapanesti sanatos.

1) Revizie cat de curand

Modelul anterior are 185 de cai, sau 180, au fost 2 versiuni de putere. Asta cred ca are 185 pentru ca are evacuare dubla.

Ai luat o de la un handler Mazda sau de la privat? normal ar trebui sa aibe un istoric electronic, daca nu are ar trebui sa faci o vizita la un atelier Mazda si sa i faci revizia de 120000km si chiar sa i intrebi de faza cu sorbul ... Daca vrei sa i faci revizia poti merge cu filtrele si uleiul tau(Dexelia 5w30 ultraDPF) si platesti doar manopera la ei: 200€(+/- 20) , vad ca stai pe linga Mannheim( o fi mai ieftin sau mai scump,nu am idee)... eu zic ca merita sa faci asta,tinand cont ca ai dat ceva bani pe masina,deci ai grija de investitie acuma  :Peace:

Am luat-o de la privat. Din ce vad in hartii ultimul schimb de ulei+ filtre s-a facut la 113.000 km, in August. Voi merge sa vad de curiozitate care-i treaba cu sorbul si sa stau eu cu inima impacata ca totul e in regula.

Atita scrie: uleiul si filtrul de ulei ? ...ei asa fac,majoritatea le vand inainte de revizia de 120 000km cand trebuie schimbata cureaua de distributie + toate filtrele+lichidul de frina.Hai ca filtrele si uleiul le poti lua tu singur dar la ditributie trebuie sa mergi pe mina lor ca sa ai o garantie !!! Daca cauti in manualul masinii,in spate vei gasi niste tabele interesante unde vezi cand trebuie schimbate toate chestiile astea la masina,distributia am vazut ca o data la 120 000km  !!! restul nu mai stiu cum e la diesel !!! 

:LMAO: ai in spate un stop rosu si unul alb ?  :Applause:

In scurt timp voi merge sa vad despre ce este vorba mai exact. Fac o verificare completa si daca e nevoie schimb tot ce e de schimbat. Chiar daca ma cost mai mult, voi face revizii numai la Mazda. Vorba ta...macar am o garantie

@colonelul O lumina mijloc rosie ceata, una alba marsarier, cum au toate Mazdele. De ce razi?

...radeam ca am mai gasit una la fel,cea din fata  :Big Grin: ...cea din spate e tot Mazda si nu are, oricum era o gluma si de aia radeam !!!

post-15796-0-03225900-1482840556.jpg

Atita scrie: uleiul si filtrul de ulei ? ...ei asa fac,majoritatea le vand inainte de revizia de 120 000km cand trebuie schimbata cureaua de distributie + toate filtrele+lichidul de frina.H

Dieselurile de 2.2 au distributia pe lant.

My bad , atunci poate sa stea linistit e si mai bine ... tot am auzit pe aici diesel/ kit uri de distributie,vazusem in carte ca la fiecare 120000km se schimba,intradevar nu scrie si motorizarea,doar "diesel" ...

Durerile la dieselurile de pe GH sint altele. Una dintre ele ramine saibele de la injectoare, dar trebuie verificat daca s-a verificat distributia sau daca s-a reparat in garantie.

Voi incerca sa ma programez saptamana asta pentru o verificare, apoi revin cu rezultate

Ai grija, mersul la service este ca mersul la doctor, desi au aparate destepte, interpretarile sunt diferite...

Într-adevăr. Am fost cu ea la reprezentanta unde mi-au confirmat ca ultimul schimb de ulei s-a facut in august, mi-au verificat placute, discuri...tot pe dedesupt, a cautat-o de erori si toate cele, mi-a explicat ca nivelul uleiului indica mai multe chestii si mi-au spus ca masina e in stare perfecta. Nu are nici o problema.

De-aici, Dumnezeu cu mila...e masina second hand...ma pot astepta la orice, oricand. :)

Perfect !!! nici nu trebuiau alte vesti  :Peace:  :Applause: , stiu ei ce sa verifice cand mergi la ei, acuma mai ramine   sa ai tu grija de ea si sa i dai la timp ce are nevoie. Daca nu mai ai garantie la masina poti sa i faci revizia la Mazda si sa mergi cu uleiul si filtrele tale,mai scutesti niste bani,dar sa alegi alt service pentru revizie nu se merita pt. citiva euroi. Eu asa fac la revizie: merg la Mazda dar cu uleiul si piesele mele si fac economie de aproximativ 80€, acelasi ulei le duc care l au si ei dar la Mazda este cam de 3x mai scump ,iar filtrele le iau de pe pkwteile.de, Cand faci revizia la Mazda platesti cu putin in plus poate la manopera dar mai bine ca ei cine sa cunoasca o Mazda,plus ca daca apare soft nou ti l baga automat  :Peace:  si stiu la ce sa se uite !!! 

Inca o data: sa o stapinesti sanatos si cit mai multi km fara reparatii  :Applause:  :roadrage:     Eu pentru interior: bord+plastice folosesc Sonax ala rosu cu efect mat, e misto, 2 cirpe(lavete)  :LOL: /cu una dau numa pe bord si una pe plasticele din interior  , iar de spalat o spal numai la Aral,au statii moderne,este program care o spala si dedesubt, aspiratul gratis dupa aia !!! inca nu am folosit nimic pentru pielea de pe scaune,doar servetele,ele oricum sunt intr o stare ca si noua ...