tibia

Intereval schimb distributie

24 posts in this topic

Salut 

am o Mazda 1.6 diesel din 2004 

Ma intereseaza la cati km e recomandat sa schimb distributia? Acum am 176000 km. 

multumesc

Prima schimbare se recomanda la 240k insa daca masina a stat mult pe dreapta ar fi recomandat s-o schimbi cind poti.

Producatorul recomanda la 240000 km sau 120 de luni .

1 person likes this

Imi poate spune cineva cum se detensioneaza intinzatorul curelei de accesorii tot la 1.6 diesel?

Stiu,exista acea ureche,se foloseste o cheie,dar cel mai probabil exista o scula specială(urechea are o anumita forma)

Am vazut tutorial pe youtube la Peugeot,dar la Mazda nu prea ai spatiu,acolo se folosea o cheie de 15,dar la mine prima problema oo reprezinta spatiul(sunt conductele de la AC in zona, nu permite sa trag mai mult de cheie,cheia oprindu-se la un moment dat in conducte).

Deci nu pot sa trag de tot incat sa pot introduce cuiul ptr blocarea acestuia.

A doua problema ar fi taria arcului de la intinzator,ar merge cu o tubulara mai lunga sa bag pe acea ureche,dar incurca tevile de la AC.

Sa dau si cu putin wd40?poate s-a depus mizerie intre partea fxa si cea mobila a intinatorului,arcul in sine poate nu e chiar atat de tare.

Repet,in filmuletul de pe youtube totul a decurs f simplu.

@tibia la modelul din 2004, doar cureaua de distribuție, se schimbă la 240.000km, cureaua de accesorii și pompa de apă se schimbă mai repede. Exact cum a propus și mituc, poți să le schimbi când poți.

Sent from my Lenovo S860 using Tapatalk

@tibia la modelul din 2004, doar cureaua de distribuție, se schimbă la 240.000km, cureaua de accesorii și pompa de apă se schimbă mai repede. Exact cum a propus și mituc, poți să le schimbi când poți.

De ce ai schimba pompa de apa inaintea distributiei? Pompa de apa se inspecteaza, e bine s-o ai la indemina cind umbli la distributie, dar sint sanse sa nu trebuiasca schimbata nici macar odata cu distributia, ea nefacind parte din distributie la acest model de masina.

Cureaua de accesorii care iarasi nu face parte din distributie se inspecteaza la fiecare revizie si se schimba cind e necesar. Poate tine 15 ani, sau poate tine 2 ani daca a prins mizerii sau are vreo rola joc prea mare.

Eu nu am propus nimic, si nimeni altcineva. Doar am informat.

Am zis a pompa de apă se schimbă mai repede, in sensul că nu sunt garantate 240k ca și cureaua de distribuție. Sunt multe service-uri ce nu acordă garanție pe manopera de schimbare a distribuției daca nu se schimbă și cureaua de accesorii iar câteodată cer și pt. pompa de apă. Iar dacă mașina a stat mult, eu as recomanda schimbarea distribuției+curea accesorii+pompă odată pentru a scăpa de griji sau de posibile complicații ulterioare.

Pai daca mergi pe "sa scapi de griji" faci distributia la fiecare revizie si garantat va fi ok.

1 person likes this

Să nu devenim persiflanti! Nu?

Să nu devenim persiflanti! Nu?

Da, si nici sa nu dam informatii gresite luate de la mecanici de failwagane.

Imi poate spune cineva cum se detensioneaza intinzatorul curelei de accesorii tot la 1.6 diesel?

Stiu,exista acea ureche,se foloseste o cheie,dar cel mai probabil exista o scula specială(urechea are o anumita forma)

Merge cu o fixa de 15.

Merge cu o fixa de 15.

Am rezolvat,merci.

Nu a mers cu fixa de 15 ptr ca scăpa...o tubulara a fost mai bună.

Salut! La mazda 3 motor z6-1.6-16v-105cp- benzina distributie pe lant la cati km ar trebui schimbata distributia? Nu am probleme cu motorul,dar as vrea sa stiu la ce ma astept in viitorul apropiat. Multumesc !

Se schimba la 240 000 de km scrie in carte??

Se schimba la 240 000 de km scrie in carte

In cartea clubmazda scrisa gresit de unii care nu se uita in cartea masinii, probabil :)

Distributiile pe lant se inspecteaza si se schimba cind e cazul. De obicei nu prea este cazul decit daca este cazul, caz in care este cazul.

1 person likes this

In cartea clubmazda scrisa gresit de unii care nu se uita in cartea masinii, probabil :)

Distributiile pe lant se inspecteaza si se schimba cind e cazul. De obicei nu prea este cazul decit daca este cazul, caz in care este cazul.

Multumesc !

Salutare...

La un motor de 1.6 diesel, 109 cp, an fabricație 2008, exista undeva un lanț?? Mă refer la distribuție...când am schimbat distribuția nu am observat nimic și nici mecanicul nu mi-a spus de așa ceva... Dar citisem pe net și am aflat de la un posesor de Ford , același motor că ar avea...

Mulțumesc anticipat..

Pana la urma ai schimbat distributia sau nu ?

55 minutes ago, Bogdan888florin said:

La un motor de 1.6 diesel, 109 cp, an fabricație 2008, exista undeva un lanț??

Da. Intre axele cu came este un mic lantic.

On 17.03.2021 at 11:15 PM, Bogdan888florin said:

Ok... mulțumesc

Și la cat timp se schimbă?

Când produce zgomot.

Dar asta de obicei se întâmplă după mulți kilometri .