horean

Mazda 3 sedan vs Honda Civic sedan

141 posts in this topic

Salut @IulianM,

In Bucuresti nu sunt. Crede-ma ca nu sunt. Ma tot uit pe strada si nu vad. Am vazut, e adevarat, un TypeR si parca, parca am mai vazut vreo doua Civic hatch. Pana acum n-am vazut nici o Honda Civic oprita. Ca sa ma apropii mai bine de ea.

Referitor la aparitiile de pe club honda, probabil ca alea sunt toate masinile vandute de Honda in Romania.

Aici nu se vand pentru ca forma aia de masina nu "rezoneaza" cu gusturile proprietarului roman. Asta este... Chestie specifica fiecarui popor. 

In plus, Civicul mi se pare in continuare scump, iar reprezentanta Honda din Romania e total absenta. In fiecare saptamana, vad cateva reclame la TV cu Mazda. Cu Honda, nimic, niciodata. Trebuie sa fii prea excentric, prea pasionat si cu prea multi bani de dat pe masini ca sa-ti iei TypeR. Fara nici un fel de exagerare, eu cred ca s-au vandut mai multe BMW M3 decat Type R, in ultimul an. Vorbesc de Romania, evident.

Nu vrei sa stii cate Hyundai si Kia au aparut in Bucuresti. Am doi amici care in ultima luna si-au luat Tucson. Unul si-a vandut Octavia TDI si si-a luat Tucson 1.6 aspirat, iar celalat si-a luat Tucson 1.6Turbo dupa ce baiatul lui isi luase CX5 de 2.5 acum mai putin de un an. Sportage, i20, i30 la greu, peste tot...

In cartierul in care stau, pe o raza de 500 metri exista doua CX5 (ambele model nou), doua CX3, cel putin un 6 si vreo 4-5 Mazda 3. A mea, care este din 2015, este cea mai veche. In acelasi perimetru, am vazut o singura Honda HRV noua, aparuta acum vreo trei luni.

Trage si tu concluziile...

Concluzia mea e ca lumea vrea SUV-uri :)

Hai ca nu am mai postat pe aici demult. Am tot amanat achizitia unei masini noi, si in cele din urma am marit putin bugetul, am reconsiderat nevoile pentru urmatorii 5 ani si .....am luat un CRV.

9 hours ago, IulianM said:

Concluzia mea e ca lumea vrea SUV-uri :)

1 hour ago, horean said:

am reconsiderat nevoile pentru urmatorii 5 ani si .....am luat un CRV.

Pam - Pam! :D

1 person likes this

In Cluj parca e plin de Mazda mai nou. Bine, exagerez, dar nu-s putine :D Ceea ce ma bucura.

Honda Civic am vazut si eu vreo 2-3 in ultimele luni, dar cam atat. 

Sunt si de mai putin timp pe piata...e normal sa nu fie asa de multe Honde Civic pe drumuri. Plus ca nu au pretul de partea lor deloc, un 1.5 in echipare medie ajunge destul de scump, chiar daca vine foarte bine dotat. Nici imaginea marcii in Romania nu e excelenta, la noi daca nu cumperi VW sau Skoda nu ai parte de laude din partea vecinilor :)

Am fost si eu in situatia de a alege fix intre aceste 2 masini, Honda Civic si Mazda 3, dar Honda cu motorul de 1.0, nu 1.5. Honda e clar mai spatioasa, modul in care se conduce e foarte similar cu Mazda (as zice ca directia e o idee mai placuta la Honda, suspensia o idee mai placuta la Mazda), calitatea de fabricatie e similara, designul e subiectiv...am renuntat la Honda pentru ca nu am fost foarte convins de fiabilitatea pe care o poate avea motorul lor pe benzina care mai vine si cu GPF. Culmea e ca daca am tot povestit pe aici cat de enervanta e politica de stocuri si livrari a Mazda, de data asta am gasit pe stoc ce cautam, in timp ce la Honda ar fi trebuit sa astept.

1 person likes this

5 hours ago, AndreiMR said:

la noi daca nu cumperi VW sau Skoda nu ai parte de laude din partea vecinilor

La mine e Toyota sau Honda. 

1 hour ago, SerbanDuhul said:

Alt competitor pt mazda 3 sedan 

Preturile pentru CLA incep cind se termina preturile  pentru mazda 6... nu stiu cum ar putea fi cla competitor pentru 3 sedan pe aceeasi piata.

20 minutes ago, mituc said:

Preturile pentru CLA incep cind se termina preturile  pentru mazda 6... nu stiu cum ar putea fi cla competitor pentru 3 sedan pe aceeasi piata.

Nu vorbesc de preturi ci de masina in sine,de calitate feeling fiabilitate unde mazda exceleaza 

deci CLA este mai bun doar la vopsea si atat

1 person likes this

15 minutes ago, SerbanDuhul said:

Nu vorbesc de preturi ci de masina in sine,de calitate feeling fiabilitate unde mazda exceleaza 

La asta cu siguranta. Desi e greu de invins mentalitatea cumparatorului de masini premium, chiar  daca are un AMG ceva de 100+k eur (sau mai multe) si va vrea sa cumpere un A/CLA/GLA pentru fitiit prin oras (pentru el, sotie, amanta, copii, etc) se va duce spre CLA inaintea mazdei 3.

17 minutes ago, SerbanDuhul said:

deci CLA este mai bun doar la vopsea si atat

Acum la generatiile actuale da (pe niveluri echivalente de dotare).

Daca mazda rezolva problema vopselei si respectiv chestiile enervante care inca bintuie generatiile actuale de 3/6/cx5 fara sa introduca dude noi... A/CLA va avea o problema destul de mare din cauza pretului.

Chiar ma uitam pe vanzarile in 2018 in SUA intre Honda si Mazda:

Honda Civic: 325.000
Mazda 3: 64.000

Honda Accord: 291.000
Mazda 6: 30.000

Honda CR-V: 380.000
Mazda CX-5: 150.000

Trist e ca Mazda 3 si 6 au 15% mai putine vanzari comparativ cu 2017. La fel si Civic sau Accord. CX-5 si CR-V au crescut si probabil asta va fi si trendul in 2019. Nu stiu daca o masina compacta scumpa ii va ajuta pe Mazda sa creasca cand publicul cere CX-i++.

Si mai trist e ca CX-5 are acum motor potent, bate pe CR-V din orice pozitie si tot nu atinge 50% din vanzarile acestuia... si nici n-am ajuns la RAV-4 care e si mai praf si se vinde si mai bine.

Cine vrea premium entry-level va cumpara badge iar in SUA te bati cu Lexus, Acura, Infiniti, MB, BMW, Audi, Genesis, Buick, Lincoln, Tesla, etc. 

Si in Europa acum trendul SUV si poate ar fi cazul sa ofere CX-4, CX-6, CX-7, CX-8 in toate variantele posibile. 

8 minutes ago, IulianM said:

Nu stiu daca o masina compacta scumpa ii va ajuta pe Mazda sa creasca cand publicul cere CX-i++.

Ala e trendul in state. In europa clasa compacta si cross over-ele mici au o pondere mai mare.

1 person likes this

Bmw vrea sa ajunga sa aiba X1 2 3 4 ....21 in 10 ani deci si cx ar trebui

23 hours ago, IulianM said:

Si mai trist e ca CX-5 are acum motor potent, bate pe CR-V din orice pozitie si tot nu atinge 50% din vanzarile acestuia

Ce ziceam mai sus despre CR-V: revista Motortrend tocmai a pus un review cu noul CX-5 turbo https://www.motortrend.com/cars/mazda/cx-5/2019/2019-mazda-cx-5-turbo-first-test-review/ si par sa prefere in continuare CR-V 1.5t CVT in locul lui CX-5 2.5l turbo.

"figure-eight course, which evaluates braking, cornering, acceleration, and the transitions between them. The CX-5 2.5T's 27.7-second time at 0.62 g (average) isn't appreciably different from the non-turbo model's performance or, for that matter, from the results turned in by an all-wheel-drive 190-hp 2019 Honda CR-V 1.5, a well-rounded compact crossover and our 2018 SUV of the Year."

E SUV, de ce se pling astia de acceleratiile laterale pe 8?!