Aditu90

Regenerare DPF

53 posts in this topic

18 hours ago, Luiz said:

Salutare !

Poate a auzit cineva de o problema similara sau asemanatoare ! ?

Mazda 6 2.2 175 HP Skyactive-D 2014 aprox 2000000 km la bord. Cateva luni a aparut mesajul in bord “DPF Inspection Required “. Ok ! Se rezolva! Oricum urmau schimburi de lichide si filtre ! A fost dat jos filtrul si curatat . Totul parea in regula pana cand am observat ca are consumul mediu aprope dublu si face regenerari la aprox 30-40 km ( condus mixt ,zilnic aprox 50km in weekend drumuri mai lungi ) pentru ca nu cunosteam masina nu stiam de motorina care dilua uleiul. Din intamplare sau noroc inca nu ajunsesem la X. rapid inca un schimb de ulei dupa 5000 km. Si a inceput cercetarea ! La tester nici o eroare ! Am schimbat 2 senzori una de presiune absoluta nu avea probleme da-r era generatia veche ( manifold pressure sensor) si celelalt de la filtru ,senzor presiune gaze evacuare, nici asta nu avea probleme! S-a curatat egr-ul adica unul dintre ele si nu era grav, prin zona este un senzor Map s-a curatat si nu era grav nici el! Din disperare acum cateva zile am repetat curatarea filtrului si a iesit ok. Am montat-o la loc si nimic pozitiv! Tot asa regeneraza ! Si nu conteza cat si cum merg ! A facut un test de condus 120km mediu 90km/h si a regenerat de 3 ori ! Acum din preventie schimb uleiul cu filtru cu tot!

Multumesc anticipat pentru orice sfat sau ideie!

Baietii unde ai curatat filtrul de particule au facut reinitializare din diagnoza pentru filtrul de particule?

Daca nu vrei sa urmaresti tot videoclipul dute la minutul 18:00. Acolo explica de ce se face reinitializarea DPF.

Cred ca ai pus un 0 in plus. Vezi ca sunt zeci de pagini despre acest motor si aici si pe CX-5. 

d

1 hour ago, gtxandrei said:

Baietii unde ai curatat filtrul de particule au facut reinitializare din diagnoza pentru filtrul de particule?

Daca nu vrei sa urmaresti tot videoclipul dute la minutul 18:00. Acolo explica de ce se face reinitializarea DPF.

Da! Au facut reinitializare (adaptare ,resetare) .