Jericho

Revizie II - 40.000km/2 ani

85 posts in this topic

10 minutes ago, zaibar said:

Revizie 2 la BDT.

20181023_172300.thumb.jpg.f5fc03d04641288ff5478348a4d1ec66.jpg

Tinand cont ca au folosit ulei 5W30 mi se pare cam umflata factura pentru revizia 2 (parerea mea).

Cati KM aveai la bord in data reviziei?

38.000 km. Nu stiu daca e umflata, ma asteptam sa fie mare pretul pt. ca stiam ca tre schimbate placutele de frana (scumpe) si lichidul de frana + manopera (e ceva de munca).

Plus ca prefer sa merg la ei chiar daca o fi mai scump. Mi s-au parut profesionisti in toate, vanzari, service, daune, etc.

Edited by zaibar

On 10/23/2018 at 6:00 PM, zaibar said:

38.000 km. Nu stiu daca e umflata, ma asteptam sa fie mare pretul pt. ca stiam ca tre schimbate placutele de frana (scumpe) si lichidul de frana + manopera (e ceva de munca).

Plus ca prefer sa merg la ei chiar daca o fi mai scump. Mi s-au parut profesionisti in toate, vanzari, service, daune, etc.

Te rog ajuta-ma sa clarific partea cu schimbatul lichidului de frana.

Lichidul de frana sa schimba la fiecare 5 ani, sau la cererea service-ului daca au fost constatate probleme la sistemul de franare si operatiunea implica si schimbarea lichidului de frana.

De ce a fost necesara schimbarea acestuia la revizia II in cazul tau?

9 minutes ago, alex23popescu said:

De ce a fost necesara schimbarea acestuia la revizia II in cazul tau?

Sincer, habar n-am. Eu am completat (tot la ei, fara cost) lichidul de frana inainte de revizie, pt. ca aproape disparuse complet. Cand am ajuns la revizie iarasi disparuse aproape complet. Nivelul a scazut pt. ca s-au tocit placutele pe fata.

Nu m-am uitat in manual, sau pe net, cand se schimba. Limita de 5 ani ai gasit-o in manual ?

Totusi sunt doar 22 ron, acum am vazut pe factura :)

In manualul mașinii este specificat foarte clar când anume trebuie înlocuit lichidul de frana. 

98B83956-4A2F-4EA2-A3C1-4DE7FD9A4CB1.png

3 people like this

Nu am consultat manualul si se pare ca informatia pe care o aveam era total eronata.

Mersi pentru confirmare.

Pai contrar celor scrise in manual, ei inlocuiesc la fiecare revizie filtrul de aer dar nu inlocuiesc din 2 in 2 revizii lichidul de frana... (sau o fac in doar cateva cazuri).

Primul aduce bani mai multi cu manopera minima, iar cel din urma aduce bani putini cu manopera multa.

3 hours ago, FlyR said:

dar nu inlocuiesc din 2 in 2 revizii lichidul de frana

Posibil sa nu mergi la service-ul care trebuie.

2 people like this

3 hours ago, FlyR said:

Pai contrar celor scrise in manual, ei inlocuiesc la fiecare revizie filtrul de aer dar nu inlocuiesc din 2 in 2 revizii lichidul de frana... (sau o fac in doar cateva cazuri).

Daca ajungi la reviziile anuale pentru ca s-a implinit perioada si nu numrul de kilometri, la modul realist vorbind, inlocuirea lichidului de frina e o pierdere de timp si o risipa de bani. Una e sa inlocuiesti lichidul de frina la o masina dupa 35-40k km mersi serios, si alta e sa-l inlocuiesti dupa 14-17k km la o masina fitiita cite 5km pe zi prin oras in trafic majoritar bara la bara.

Indiferen de numarul de kilometrii, lichidul de frîna are proprietati higroscopice spre deosebire de cele siliconice care retin bule de aer. De exemplu : 

Cînd cantitatea de apa în lichid atinge 3,5%, este atins si asa numitul punct de fierbere "umed". Acesta este momentul cînd lichidul de frîna trebuie schimbat.

Am facut si eu revizia a 2-a la BDT (38.000 km in 1.5 ani), 925 de lei: schimb ulei, filtre, lichid frana si placute frana fata.

Am cumparat separat din alta parte filtrul de aer, de polen si placutele de frana fata (TRW), toate au costat 270 lei.

27 minutes ago, SorinG said:

Am facut si eu revizia a 2-a la BDT (38.000 km in 1.5 ani), 925 de lei: schimb ulei, filtre, lichid frana si placute frana fata.

Am cumparat separat din alta parte filtrul de aer, de polen si placutele de frana fata (TRW), toate au costat 270 lei.

Cool.

Ma pregatesc si eu de revizia II si ma gandeam sa cumpar Filtru aer MAZDA 3, MANN-FILTER C 23 018.

Are sens sa cumpar ceva mai bun? Tu ce ai cumparat?

Mersi

Exact pe acela l-am cumparat si eu, iar filtru de polen Corteco, cu carbune activ.

1 person likes this

Lichidul de frana nu trebuia schimbat la a doua revizie? Parca asa am citi in carte...

Salutare.

In afara de verificarile si schimburile asemanatoare reviziei nr 1 ce-ar trebui in mod obligatoriu sa se mai schimbe la revizia 2?

Intreb pentru ca vad ca e o chestie relativa schimbatul placutelor, lichidului de frana, completarea lichidului de racire.

Multumesc

Placutele se schimba doar daca sunt tocite.

Ar trebui schimbat si lichidul de frana.

43 minutes ago, Adrian87 said:

Intreb pentru ca vad ca e o chestie relativa schimbatul placutelor, lichidului de frana, completarea lichidului de racire.

Placutele teoretic se schimba daca se constata ca uzura pe care au capatat-o de la ultima revizie pina la actuala este peste pragul de siguranta ramas. Ideal ar fi sa ti se spuna "atentie, in 3-5 luni va rugam sa va prezentati la un schimb de placute de frina pentru ca nu mai tin mai mult de 6 luni". Verificarea uzurii placutelor face parte din lists de verificari de la fiecare revizie.

Lichidul de racire se completeaza doar daca nu e la nivel. La fel si aici, verificarea nivelului lichidului de racire face parte din lista de operatiuni a fiecare revizii. La fel verificarea presiunii pneurilor, a starii pneurilor, a sasiului, articulatiilor si a tuturor elementelor de suspensie (arcuri, amortizoare, bucse, garnituri, etc).

Lichidul de frina ar trebui schimbat dupa 2 ani (sau din doua in doua revizii).

Insa tu probabil vei merge la casa auto, deci asteapta-te sa ti se faca clasicul "schimb de ulei si filtre" si cam aia e.

On 3/21/2019 at 11:25 AM, mituc said:

Placutele teoretic se schimba daca se constata ca uzura pe care au capatat-o de la ultima revizie pina la actuala este peste pragul de siguranta ramas. Ideal ar fi sa ti se spuna "atentie, in 3-5 luni va rugam sa va prezentati la un schimb de placute de frina pentru ca nu mai tin mai mult de 6 luni". Verificarea uzurii placutelor face parte din lists de verificari de la fiecare revizie.

Lichidul de racire se completeaza doar daca nu e la nivel. La fel si aici, verificarea nivelului lichidului de racire face parte din lista de operatiuni a fiecare revizii. La fel verificarea presiunii pneurilor, a starii pneurilor, a sasiului, articulatiilor si a tuturor elementelor de suspensie (arcuri, amortizoare, bucse, garnituri, etc).

Lichidul de frina ar trebui schimbat dupa 2 ani (sau din doua in doua revizii).

Insa tu probabil vei merge la casa auto, deci asteapta-te sa ti se faca clasicul "schimb de ulei si filtre" si cam aia e.

Bun finalul...insa nu, nici de data aceasta n-o sa merg la ei. Oscilez intre Bucuresti (BDT Splai - unde am fost la prima revizie) si Brasov.

3 people like this

5 minutes ago, Adrian87 said:

Bun finalul...insa nu, nici de data aceasta n-o sa merg la ei. Oscilez intre Bucuresti (BDT Splai - unde am fost la prima revizie) si Brasov.

Buna, buna tare abordarea!

De la Iasi la Brasov sau Bucuresti faci cam tot atit, depinde acum daca ai treba in zona sau nu, dar eu as prefera Bucuresti pentru ca hirtoapele de pe Oituz rapesc toata placerea condusului si mai pot aduce si defectiuni neasteptate.

Buna ziua ! Ieri am fost la Bdt - Splaiul Unirii pt a doua revizie. Halatul a costat 1150 (schimbat toate filtrele, ulei motor + lichid frana ). Personal recomand ! Succes !

On 5/15/2020 at 1:12 PM, Chelios said:

Buna ziua ! Ieri am fost la Bdt - Splaiul Unirii pt a doua revizie. Halatul a costat 1150 (schimbat toate filtrele, ulei motor + lichid frana ). Personal recomand ! Succes !

Salut ! Poti pune o poza cu desfasuratorul de costuri ? Mersi !

On 6/14/2020 at 8:58 PM, Chelios said:

Salut ! Maine am sa poatez!

Salutare...hai cu poza :woot: Multumesc !