Codrin

Games - ce mai jucam

274 posts in this topic

la servici sunt serios ca deh asta mi-e meseria insa acasa bag Age Of Empiers (un joc de strategie) la greu, zeci de ore. Adunat cred ca am depsit 6.000 de ore de joc din 1997 si pana in prezent ;))

Plecand de la cele de mai sus:

CIV IV - BTS - doar de vreo 2 luni, dupa niste mii de ore cu CIV III. Favoritul meu e scenariul WWII cu ultimul patch, unde pana acum am reusit sa termin cu Romania si Rusia pe 'Monarch'.

Left 4 Dead - Buna muzica, interesant conceptul, foarte fun in multiplayer.

C&C 3 - Putin stanjenitoare pozitia camerei, altfel cel mai fun din toata seria.

Call of Duty - World at war - Pana acum doar o misiune si crapa, trebuie sa vad de patch-uri. Cea mai buna grafica pe care mi-a fost dat s-o vad.

Eu ma joc pe Xbox in mare parte (cam orice apare pe net) si CoD4 cu colegii de la munca seara, ne strangem 10-15 si jucam pana la 1-2

nu prea mai apuc sa ma joc pe comp...mai mult cand mai prind un timp liber ..pe iphone

in schimb am instalate de orice eventualitate: gta IV, Need for Speed Undercover, Red Alert III, Mass Effect, Assasins Creed

Dintre need for speed-uri cele mai realiste din punctul de vedere al modului cum reactioneaza masina e NFS Most wanted. La nfs2u masinile dau impresia ca-s cam usoare, desi reactioneaza cum trebuie.

La nfs undercover masinile alea parca merg pe sine, iar sinele isi modifica directia dupa cum dai tu de directie. Un ckt de joc. Comportamentul asta a aparut de pe pa carbon, dar acolo aparent problema era ca cel putin cind se folosesc tastele ca si controale masinile par prea grele parca.

FIFA, SplinterCell, Lords of the Realm(good old times) si astept cu nerabdare de cativa ani Starcraft2

Test Drive Unlimited. Mi-a placut asa de tare incat am cumparat un set de volan+pedale cu force feedback. E o experienta destul de convingatoare :wink:

eu bag DotA la greu (harta mod pentru Warcraft III pt cine nu stie) iar mai nou Crysis si FarCry2.

Dintre need for speed-uri cele mai realiste din punctul de vedere al modului cum reactioneaza masina e NFS Most wanted. La nfs2u masinile dau impresia ca-s cam usoare, desi reactioneaza cum trebuie.

La nfs undercover masinile alea parca merg pe sine, iar sinele isi modifica directia dupa cum dai tu de directie. Un ckt de joc. Comportamentul asta a aparut de pe pa carbon, dar acolo aparent problema era ca cel putin cind se folosesc tastele ca si controale masinile par prea grele parca.

Nu ti-a placut nfs porsche? Este preferatul meu din seria NFS.

Rome, Medieval II Total War, Civilization IV cu diverse mod-uri

Counter Strike...e o boala...veche...de vreo 7 ani, acum ocazional, inainte disperat :)

In sfrasit! :))

Bravo Codrin!

Momentan joc PES2009, un simulator de fotbal. Alta mancare de peste fata de Fifa.

Ocazional : Medieval Total War 2, The Witcher, Gears of War.

In concediul asta mi-am belit ochii o sapt in continuu la Diablo2.

Bafta si timp pentru gaming va doresc!

Test Drive Unlimited. Mi-a placut asa de tare incat am cumparat un set de volan+pedale cu force feedback. E o experienta destul de convingatoare :wink:

Cit e de realist cu volan si pedale? Comportamentul masinilor era relativ ok insa raspunsul era neobisnuit de greoi, chiar si fata de cele de strada.

In sfrasit! :))

Bravo Codrin!

Momentan joc PES2009, un simulator de fotbal. Alta mancare de peste fata de Fifa.

Ocazional : Medieval Total War 2, The Witcher, Gears of War.

In concediul asta mi-am belit ochii o sapt in continuu la Diablo2.

Bafta si timp pentru gaming va doresc!

Daca ai jucat Fifa09 de PC, e de inteles. Este o porcarie de nu-ti vine sa crezi.

Jocul adevarat il gasesti pe PS3/xbox. Chiar daca pare straniu, jocul de PC si cel de consola difera complet. Au fost dezvoltate simultan de doua echipe diferite (nu este vorba doar de o portare).

Eu acum joc la servici zilnic cateva meciuri (pe PS3 si ne-am facut chiar si un minicampionat intern) si pot sa spun ca este foarte addictive, mai ales daca joci la dublu. Colegii au testat si PES (tot de PS3) si au zis ca e misto si ala...dar parca tot fifa e mai de feeling.

Cit e de realist cu volan si pedale? Comportamentul masinilor era relativ ok insa raspunsul era neobisnuit de greoi, chiar si fata de cele de strada.

Lipsesc fortele G pe care le simti in corp in realitate si nu ai cum sa simti viteza pentru ca e limitat campul vizual (ca in orice alt joc). In rest totul e foarte convingator dupa parerea mea. Spun convingator si nu realist pentru ca nu pot sa stiu cum se comporta un McLaren F1 in realitate de ex :)

Force feedback face toata diferenta. Se poate seta la un nivel la care chiar te lupti cu volanul. Simti greutatea masinii in volan, daca pierzi aderenta, orice denivelare, etc. Cu pedalele poti de ex controla fin acceleratia ca sa nu pierzi aderenta (fara driving assist). E foarte distractiv iar la capitolul realism depaseste cu mult seria NFS.

Ca hardware, eu am un Logitech MOMO wheel. Se simte foarte bine in mana (are greutate, ca un volan real) si e de calitate foarte buna. Dupa ceva vreme incep sa mai scartaie pedalele insa e de inteles fiind de plastic.

@ reydan

Da, ai dreptate, de PC vorbesc. Am jucat si eu Fifa2009 pe PS3. E superb. Am jucat si online un pic insa mi se parea ca toti ceilati oponenti au 3 maini cu cate 6 degete :))

Pana mi-oi lua un PS3, raman la PES pe PC.

Bafta!

1. Age of Empires (pe vremuri warcraft 2 si starcraft)

2. Worms (2 de preferinta)

3. jocuri fara complexitati grafice dar cu logica

4. nfs-uri

asa cum zice si id-ul me :DW3 Killer adica DOTA 8 ore din 24 :))

il provoc pe dani_L la un 1v1 :)

asa cum zice si id-ul me :DW3 Killer adica DOTA 8 ore din 24 :))

il provoc pe dani_L la un 1v1 :)

:Dfacem, facem...la o intalnire, poate luam si laptop-uri sau ceva si bagam cate-un joc =))))))))))

Oricum, ma bucur ca nu sunt singuru' cu DotA pe aici...e addictive tare, bagam la servici cand e timp ca descreieratii...

Am uitat sa mentionez ce ma mai joc eu. In mare parte joaca se desfasoara la servici asa ca bag:

-fifa09

-cstrike

-trackmania nations forever

-FEAR

-ricochet infinity

Iar zi de zi, ora de ora ma joc Red Alert Mobile >:)

DotA la birou seara, cu colegii, si pe acasa mai bag cate un M3 Challenge, cu AIul.

pai sa facem o partida adevarata deja suntem 2 tabere (firme) care ne intalnim frecvent in Bucuresti ...poate facem prin rotatie un mic campionat de Dota pe firme :)...castigatorii fac o tura cu mazda :))

Deci, daca te bat eu fac o tura cu masina ta si daca ma bati tu faci o tura cu masina mea? Inteleg corect? ;;)

Cum jucati de obicei? Adica ce mod?

ceva de genul asta :).... pai deobicei ne strangem la cate unul acasa 10 insi ...5 de la o firma 5 de la o firma ...se joaca SD sau AP ...si daca e dezechilibrat rau jocul mai schimbam din oameni sa plece toata lumea fericita acasa ....

Bine asta se intampla pt ca echipa mea este invincibila :)))))

Bine asta se intampla pt ca echipa mea este invincibila :)))))

deci sa inteleg ca doar 5 pleaca tot mereu fericiti acasa :)) degeaba schimbati echipele