Sign in to follow this  
Followers 0
Vali8080

TDM Car Bacau

20 posts in this topic

Intr-un drum catre Focsani am vizitat service-urile Mazda TDM Car Bacau si Auto Xedos Focsani, impreuna cu un prieten proaspat posesor de Mazda 3. Prietenul are niste zgarieturi pe masina pe care vrea sa le remedieze si am considerat ca e o ocazie buna sa vedem ce alternative sunt pe langa service-ul Tester Iasi.

La TDM Car Bacau discutasem in prealabil la telefon cu un anumit domn, probabil sef de service. Am aflat locatia service-ului si am anuntat ca urmeaza sa ajungem acolo in urmatoarele 5 minute. D-l fusese anuntat si de colegii de la show-room ca urmeaza sa-l cautam la service.

Odata ajunsi la fata locului, o rugam pe doamna de la receptie sa ne puna in legatura cu d-l. D-na ne-a poftit sa asteptam jumatate de ora pt ca d-l "mananca". Am explicat ca suntem in drum, timpul e limitat si nu prea putem astepta jumatate de ora. D-na, intr-o dispozitie distrata sau iritata ne spune "Si eu va iubesc!"?! Am adaugat ca deja am discutat cu d-l la tel si ca ne asteapta. Ni s-a raspuns pe un ton clar iritat de data asta "Doriti sa va comand niste extinctoare? Arde undeva?" si "Doriti sa-l ridic de la masa?". In momentul asta am considerat ca discutia devenise prea penibila si am tras concluzia ca o minima atentie din partea lor este o onoare pe care chiar nu ne-o dorim asa mult. As fi apreciat ca macar sa ne fi spus la tel. ca urmeaza "sa se manance" si ca va trebui sa asteptam. Nici pe usa service-ului nu scria nimic de pauza de masa, desi programul era afisat. Am iesit convinsi ca nu mai avem ce cauta acolo si am continuat drumul.

codrin: Auto Xedos are topic separat. Am mutat acolo discutia despre ei.

hmm..se mai intampla si de asta...poate era la buda omu si avea dezinterie...si nu putea sa spuna asta...

nha...nu imi fac o parere dupa asta...o sa vreau sa cer o simulare de prima revizie la mazda 2 ...sunt curios daca mai plec sau nu la focsani/braila sau la ei

E foarte posibil sa pleci. Bacauanii sint printre cele mai hoate si corupte natii din cite exista pe pamintul romaniei. In service-uri din vaslui si bacau n-as calca (imi cer scuze celor care sinteti de pe acolo, dar stiti si voi ca nu maninc chiar asa mult rahat cum se pare).

N-am avut nici un fel de prejudecati legate de cum sunt bacauanii. Am vrut pur si simplu sa vad conditiile din service si sa discut putin cu oamenii, sa-mi fac o idee despre cat de cooperanti sunt. Apoi am relatat aici cum a decurs interactiunea. Fiecare trage propriile concluzii.

Din scurta mea experienta cu ei mi s-au parut inflexibili si aroganti iar concluzia a fost ca nu vreau sa ma intalnesc cu aceeasi atitudine avand masina in service la ei. Nu vreau sa stiu cum ar fi decurs discutiile daca as fi fost nemultumit de servicii.

Hyperyon, fiind vorba doar de o revizie, poti sa incerci s-o faci la Bacau. Poate ii prinzi in toane mai bune, sau poate ai sa fii tu in toane mai bune decat am fost eu in ziua respectiva :)

le-am cerut pe mail un deviz...o simulare de pret pentru revizie 1 mazda 2

mailul pe care l-am trimis:

> Buna ziua

> Ma numesc xxxxxxxxxxx si detin o mazda2 1,3 86cp cumparata de la

> Tester Iasi , aprilie 2008

> As dori o simulare de calcul pentru o prima revizie la ea efectuata la

> service-ul dumneavoastra

> De asemenea as dori sa vin cu consumabilele personale [originale

> mazda], deci simularea ar include doar manopera

> Multumesc

primesc doua mailuri...doua raspunsuri diferite...persoana diferite ...dar chiar si firma :lol: [le-am cerut explicatii de diferenta dintre mailuri..inca nu am primit]

mail 1:

Prima revizie costa circa 500 ron cu TVA.

Nu se poate efectua revizia cu consumabilelel aduse de dumneavoastra.

Cu stima,

Daniel Danilov

DIRECTOR

TDM Car SRL

Str. Milcov nr. 3-5

600 168, Bacau

Tel.:0234 562 000

Fax:0234 562 010

www.tdm.ro

mail 2:

Buna ziua!

-Nu se accepta pentru revizie sa veniti cu piesele dumneavoastra.

-Un cost aproximativ al reviziei materiale + manopera este 850RON

Cu stima,

Iliuta Vranceanu

Responsabil Garantii

Tel: 0234 512 630

Mob: 0751 194 888

Fax: 0234 589 041

E-mail: iliuta.vranceanu@necomotors.ro

ceva ceva imi zice sa dau pas la oferta lor

incerc focsani..daca nu braila...bucuresti..

hai sa va spun si eu parerea mea despre tdm bacau: dupa cum bine stiti unii dintre voi la intalnirea nationala am descoperit la masina o bataie pe dreapat atunci cand mergeam pe denivelari, piatra cubica sau mai stiu eu ce drumuri varza.... daca drumul era ok nu se auzea acea bataie . Cu toate astea dupa ce am plecat de la Balea eu m-am dus spre Vatra Dornei pentru ca era in plan si nu am vrut sa ma abat de la el chiar daca masina nu era ok,,,am riscat...ma rog.... M-am intors de la vatra dornei vineri pe 07.08.2009 iar in drumul meu am spus sa trec si pe la o reprezentanta mazda sa vad ce e cu acea bataie. Cea din bacau imi era cea mai apropiata asa ca am ajuns in fata la showroom. Am intrat si am intrebat de service si mi s-a spus ca ei nu au service al lor ci tot ce tine de acesta se face la service-ul ford dar sa ma duc repeda ca au program pana la 18 iar ceasul era 16:45. Asa ca m-am urcat repede in masina si m-am dus acolo. Intru si intreb unde este receptia pt mazda mi se arata o incapere micuta cu doua birouri, doi domni. Persoana care mi-a aratat era de la casierie ( biroul dinspre service) mi-a spus sa merg la primul birou cum intru. Mentionez ca am ajuns la service la ora 16:55-17. M-am dus la biroul respectiv si era un domn foarte arogant si sictirit din ce am vazut eu care avea putina treaba cu un alt client. L-am lasat sa termine dupa care l-am abordat. i-am spus desppre problema mea si faptul ca nu vreau decat sa o urce pe un elevator, sa verifice roata dreapta ( pe partea aia era acea bataie) si sa-mi spuna cam care ar fi problema si cat de grava e....ma rog era un simplu test....ceasul era 17:10. Raspunsul acestuia a fost ceva de genul: domne in juma de ora noi terminam programul si nu putem sa va ajutam daca vreti veniti luni. Atunci i-am spus ca totusi e 5 si 10, e posibil sa fie ceva naspa acolo si doamne fereste se poate intampla ceva pana la bucuresti. Raspunsul lui a fost acelasi pe un ton de om sictirit si cu o atitudine de ziceai ca e cel putin director. Un sictir mai mare pe fata unei persoana nu am mai vazut si atunci m-am enervat si i-am spus ca mai e totusi o ora pana la sf programului iar acesta nici nu m-a bagat in seama. Am plecat pt ca nu mai aveam chef sa ma enervez si mai tare si am sperat sa ajung cu bine acasa la bucuresti ( ceea ce s-a si intamplat ). Se pare ca la Bacau nu sunt buni bani din Bucuresti. Chiar nu vreau sa mai aud de service-ul din Bacau. Am fost si la alte service-uri , ma refer la bucuresti si nicaieri nu am avut parte de asa un tratament.

Eu ii ziceam si ceva de dulce. Uite d-astia trebuiesc concediati, sa lase loc altora care intr-adevar muncesc si produc avand grija de interesele clientilor. Cum ma, sa nu-i dai tu un scuipat ceva? :huh:

Din cite stiu eu pentru ca un service sa poata deveni agreat pentru o marca trebuie sa indeplineasca niste standarde. Avind in vedere modul repetat in care diversi (printre care si membri ai forumului) au fost tratati cu indiferenta si chiar nesimtire ar trebui contactati cei de la mazda romania.

Eu ii ziceam si ceva de dulce. Uite d-astia trebuiesc concediati, sa lase loc altora care intr-adevar muncesc si produc avand grija de interesele clientilor. Cum ma, sa nu-i dai tu un scuipat ceva? :huh:

si daca faceam asta ce rezolvam? daca faceam galagie si sa ziceam ca ajungeam la un sef trecea timpul si imi puneau placa aia ca vezi doamne s-a terminat programul. Eu zic saru'mana ca am ajuns acasa sanatosi :rolleyes: Oricum a doua oara si sa fie ultimul service si acolo nu ma mai duc, prefer sa inchiriez platforma si sa o aduc la Bucuresti asa cum e decat sa ma duc la ei. Dar Doamne fereste nu as vrea sa se intample asta niciodata

Desi sunt bacauan trebuie sa fiu de acord cu tot ce s-a scris despre service-ul Mazda din Bacau (Neco Motors - reprezentanta Ford).

Atitudine total neprofesionista si aroganta, nesimtire, cunostinte minime despre Mazda si peste toate acestea preturi incredibil de mari.

Va postez in attach un deviz pentru revizie Mazda3 + inlocuire piese uzate (4928 RON + TVA).

Pana la urma mi-am facut aceasta revizie la ei cu piese cumparate de mine si m-a costat 2500 lei. Regret si acum decizia luata (ca am ales acel service) deoarece a generat o gramada de probleme acea interventie (batai pe la roata si alte zgomote). Dupa revenire in service de cateva ori s-au remediat mare parte din ele, insa un zgomot ciudat la rotile din fata tot a ramas.

Mai am un dosar CASCO pentru bara fata deschis la ei si de 3 luni nu reusesc sa-mi aduca acea bara.

O sa merg sa inchid comanda si sa incerc la altii mai descurcareti.

salut, din ce vad eu ei ti au transmis gresit ca la 4900 mai calculeaza inca o data tva ul

legat de dealer : sper sa faca service in iasi , daca nu ma duc la braila

eu pentru o comanda de modul radio am asteptat 2 luni apoi mi au spus ca nu mai vine la ei si sa ma duc la altcineva...

va dati seama cum si o fura ? ca si cum de duci la kauf... iar ei te trimit sa cumperi de la carr...

nici macar cand am cumparat masina de la ei , nu au fost profesionisti (poveste f lunga )

sarbatori fericite

radu crede'ma daca esti dispus sa faci un drum pana la braila....fa pana la arian/bdt in bucale

eu voi face la arian nord

Mai avem ceva noutati de la "prietenii" din Bacau, de la o posesoare Mazda din membrii Club Mazda Romani de pe Facebook. Eu am sugerat sa faca o reclamatie la Mazda Romania si sa mute masina la Focsani. Poate ma ajuta cineva cu niste adrese de mail de la cineva competent din cadrul importatorului.

Multumesc anticipat.

Buna ziua, numele meu este Daria Cristina si am vazut ca sunteti creator la pagina Club Mazda, de aceea va scriu.

Am probleme cu o masina Mazda 2 pe garantie pana in aprilie - s-a stricat un rulment dreapta spate si este nevoie de inlocuire. Astfel am apelat la service-ul autorizat Mazda din Bacau pe data de 19.10.2010.Acestia au zis ca nu il au pe stoc si dureaza in jur de 7 zile. Am asteptat. Dupa 10 zile, adica vineri am sunat din nou si mi s-a spus ca nu a venit inca si ca nu au plecat piesele din Austria din depozit inca. Partea si mai rea e ca nici nu stiu cand vin si sincer m-am saturat sa merg pe jos. Mentionez ca sunt din Botosani si am lasat masina la Bacau pentru ca huruia ingrozitor si mi-a fost frica sa mai merg inca 350 km cu ea sa o aduc din nou. Am nevoie de sprijin. In cazul in care nu sunteti in masura sa ma ajutati, imi cer scuze de deranj. O seara placuta !

Miercurea viitoare am programat masina mea la Neco Motors Bacau pentru inlocuirea si vopsirea spoilerului spate.

Le-am trimis poze pe email, m-au sunat sa mai ceara niste lamuriri, au dat comanda de piese, s-au tinut de cuvant in ceea ce priveste termenul de aprovizionare, m-au contactat si mi-au trimis devizul pe email, le-am retrimis pe email devizul cu acceptul de plata al asiguratorului deoarece costul reparatiei este acoperit de o polita RCA, dupa care am stabilit la telefon data la care sa merg cu masina. Desi nu le-am trecut inca pragul, a fost buna colaborarea cu ei pana acum. Am emotii in legatura cu finalizarea lucrarii dar sper sa revin cu vesti bune.

Am ridicat masina din service. A iesit bine lucrarea. Nu se cunoaste ca a fost inlocuita si vopsita bara. Am apreciat si faptul ca mi-au predat masina curata la interior/exterior si ca nu mi-au butonat pe la navigatie si music-player.

Au spart gheata. Or fi mutat angajatii naspa la Subex.

Cu intarziere, postez niste imagini de la ultima revizie facuta la Neco Motors Bacau, pe 11.10.2013

16lhhxe.jpg

2mhhflv.jpg

2vudijp.jpg

La operatiunea de re-urcare pe rampa a participat aproape intreg colectivul serviceului, timp de 40 minute.

Chiar daca nu am primit vreun cuvant de scuza sau vreun discount la factura, sunt multumit ca am scapat teafar si ca nu mi-au izbit masina de pereti.

Se pare ca n-am de ales: ori imi fac timp sa ajung la Bucuresti pentru revizii, ori va trebui sa vand masina. Pacat de ea.

Poti incerca in Iasi, Hachi motors e chiar in Valea lupului, la intrarea dinspre Letcani. Si bacau-Roman-Tg Frumos-Iasi e un drum interensat :)

Neco Motors Bacau nu mai este service autorizat Mazda.

Asadar, Mazda nu mai are niciun service autorizat in zona Moldovei. Atunci cand am cumparat masina erau trei: Iasi, Bacau si Focsani. Daca stiam cum vor evolua lucrurile ma orientam spre o alta marca. La naiba, nu-s sclavul ei sa pierd timp si sa conduc 10-12 ore ca sa-i schimb uleiul si filtrele.