Hyp

Rabatare oglinzi

87 posts in this topic

Salut,

Si la mine cand merge cand nu merge cea din stanga si din aceste motiv din vara anului trecut nu am mai pliat oglinda. A incercat cineva sa desfaca sa vada ce este acolo? E de la motor sau de la altceva?

La service am intrebat de problema si fara sa clipeasca mi-a facut oferta de schimbare doar motor. Acum am varianta sa schimb motorul sa sa nu o mai pliez.

Din nefericire nu mai am garantie.

Salut,

A mai observat cineva ca dupa schimbarea oglinzilor datorita neplierii acestora sa înceapă sa tremure sticla? Citind pe forum si de aceasta problema, dupa achiziția mașinii am fost foarte atent la oglinzi si nu tremurau, dupa schimbarea “defectului” parca au început sa tremure.

Sunt fericitul posesor a unei oglinzi defecte ( dreapta ) dupa ce a fost schimbată o data. Nu se mai deschide dupa ce se pliază. 

Eu nu mai folosesc plierea că poate nu se mai deschide. Încearcă să o ajuți un pic cănd trebuie să se deschidă/închidă sa vezi dacă merge.

1 person likes this

23 hours ago, MirceaH said:

Eu nu mai folosesc plierea că poate nu se mai deschide. Încearcă să o ajuți un pic cănd trebuie să se deschidă/închidă sa vezi dacă merge.

Asa merge, dar.....

Eu mă gândesc să le desfac sa le curat și să gresez. Poate rezolv ceva.

Si mie mi s-a intimplat, am schimbat oglinda dreapta acum 2 ani, si de curand a inceput iar sa nu mai rabateze, la mine ramane deschisa, nu se mai pliază ca cealaltă.

Am observat ca se intampla de regula dupa ce merg cu masina la spalatorie, poate intra ceva apa la mecanism.

Dupa o perioarda isi revine singura, nu am mai fost cu ea in service.

Si la mine se intampla. Oglinda de pe partea stanga, uneori, se pliaza, dar nu pana la capat, ramane asa....putin stramba. Isi revine ce-i drept, tocmai d-aia n-am dus-o la service inca.

Eu am schimbat de 3 ori motorasele de oglinzi pana acum - de 2 ori pe dreapta si o data pe stanga. Masina are 2 ani si 33k km.

Ma gandesc cu groaza ca se va termina garantia si tot nu scap de beleau asta.

On 31.07.2020 at 0:24 PM, malvolio said:

Eu am schimbat de 3 ori motorasele de oglinzi pana acum - de 2 ori pe dreapta si o data pe stanga. Masina are 2 ani si 33k km.

Ma gandesc cu groaza ca se va termina garantia si tot nu scap de beleau asta.

Si eu ma duc miercuri pentru a treia oară in 2 ani. Ne-am luat Mazda ce naiba.

Mi-au schimbat motorasul azi 5 August.