Mazda CX5 - Jinba Ittai - Just like the symbiotic relationship developed over time by a horse and rider
Codrin

Jante / cauciucuri iarna

253 posts in this topic

Buna ziua,

A inceput promotia de roti complete de iarna,  pentru modelul Mazda CX-5   .  Preturile sunt pentru set complet de 4 roti, cu montaj inclus si TVA.

Seturile sunt disponibile in limita stocurilor propuse de Mazda Austria si se comanda cu plata integrala.

Termenul de livrare este de 10-12 zile de la confirmarea platii.

Cu stima,

?ui=2&ik=48cf0d855a&view=fimg&th=15ec27fff99b36c9&attid=0.7&disp=emb&attbid=ANGjdJ9l9c1QjmHuI0HVzC8H2O9-lUMKPcOEQuny9X_SQSk0zIwSxeV5dWS5XMKbeGXT0yi1urAe9mIxyoKuBKsUFjQ8mbXfuwVnqv9t0Kt-4BLUCAEBGqaTcmgUSgc&sz=w168-h156&ats=1506911557163&rm=15ec27fff99b36c9&zw&atsh=1

Ciprian  Ene

Consultant Vanzari

?ui=2&ik=48cf0d855a&view=fimg&th=15ec27fff99b36c9&attid=0.8&disp=emb&attbid=ANGjdJ9_ZxpuV5arHUY3cW_2sC3igMA0hFmP9GlN9ZGmYR0yS4cHkkQyiHbfpxEm6Xgv8Zd2LEF6YSequWHCBJXmTPY4gK9L2K-O6ANFyijQR56L1PgcHWaQaGNgB3Y&sz=w776-h4&ats=1506911557164&rm=15ec27fff99b36c9&zw&atsh=1               

Mazda BDT

Adresa : Splaiul Unirii 223, Sector 3, Bucuresti, Romania
Telefon : +4 021 321 13 93 ,  Mobil : +4 0751 261 818

ciprian.ene@mazdabdt.ro  www.mazdabdt.ro

59d372366b449_Screenshot2017-10-0314_17_29.thumb.png.ab8caf4f693bff00ac19597c5d132d45.png59d37236a23bb_Screenshot2017-10-0314_17_35.thumb.png.adf19c10e666897afba5dfac8fe70956.png

As avea trei intrebari:

- inregistrarea de senzori noi se face la reprezentanta?

- este problema daca senzorii de presiune pentru jante nu sunt achizitionate de la Mazda (dar parametrii sunt ok)?

- suporta sistemul doua seturi de senzori inregistrati (selectabili din setari)? 

- nu stiu care era procedura inainte. N-as crede, de vazut ce zice manualul.

- teoretic da

- pe modelele mai vechi mergeau inregistrate 2 seturi de senzori, ar trebui si aici.

Oferta include senzorii de presiune.

Mie mi se par cam scumpe variantele oferite de BDT, iar cei de Radacini Brasov mi-au facut o oferta si mai scumpa (cu aceleasi jane si anvelope).

Drept urmare, am inceput sa caut jante si in alte parti si singurele pe care le-am gasit apropiate de specificatiile lor sunt de 17x7,5 (in loc de 7-latime), respectiv ET 38 si ET 36 in loc de ET45 recomandat de Mazda. Furnizorul de jante ma asigura ca se potrivesc, ca sunt conform TUV etc. dar... sa il cred?

Jante ALIAJ 17" - BORBET CC black polish R17 8 5X114,3 ET45, se potrivesc?

Am comandat Diamond Cut 17 cu WRSUV 3, total 5814 lei cu tva inclus, la Radacini. Revin cu pareri la prima zapada. 

Jantele de pe CX5 2015/2016 se potrivesc pe modelul nou 2017? Ma gandesc mai mult la senzorii de presiune..nu stiu daca modelul anterior avea senzori de presiune.

As vrea sa cumpar jantele sh de la cineva care a avut modelul anterior. Iar daca avea senzori, ar putea fi probleme la montare, sa nu-i recunoasca?

Multumesc.

Se potrivesc. Pe vechiul model nu erau senzori.

@Codrin - pai daca nu erau senzori pe vechiul model, si acum sunt, nu o sa dea eroare? O sa recunoasca presiunea?

Mersi.

[mention=993]Codrin[/mention] - pai daca nu erau senzori pe vechiul model, si acum sunt, nu o sa dea eroare? O sa recunoasca presiunea?

Mersi.

Daca ai senzor extern, pe fiecare roata, nu o sa-ti recunoasca presiunea si o sa primesti o eroare pe bord. E acelasi lucru la toate sistemele cu senzor tpms individual. Ii poti cumpara aftermarket. Am luat eu pentru BMW acum cateva saptamani. Costa in jur de 200 lei bucata.

Pai deja sunt alti bani in plus..nu prea mai renteaza sa cumpar sh. Asta inseamna ca o sa cumpar roti complete noi de la Mazda..

Oferta pe care am primit-o de la Mazda Iasi pt set de roti de iarna de 17, cauciucuri Nokian, a fost de 1240 eur pt tot setul. 

Credeti ca gasesc mai bine in alta parte? Mersi.

Ce inseamna mai bine? Mai ieftin? Da. De origine? Nu. Cere pret doar pentru senzori si cauta jante pe 17.

4 hours ago, Pmaster said:

Credeti ca gasesc mai bine in alta parte? Mersi.

Eu am luat doar jantele de la dealer iar anvelopele de pe net. A mea nu are senzori in fiecare roată. Din oferta primita în 2014 mi-am dat seama ca dealerul avea anvelopele mai scumpe cam cu 150 lei /bucata fata de ce găseai pe piața. Jantele erau la preț ok și nu îți faci griji ca îți trebuie adaptori ai altele 

Pt mine o roată a ieșit așa:

janta Dezent RE 17" = 380

anvelopă Hankook = 530

Senzor Continental = 155

Am uitat sa specific, preturile mele sunt în RON/bucată.

Sunt destul de bune preturile de la reprezentanta, mai ales avand in vedere ca e vorba de o reprezentanta si jante OEM. Cand am cerut la BMW Cobalcescu oferta pentru jante/anvelope de 17 si tpms m-au lovit cu un pret de 10.000 lei. :) Bine, erau anvelope runflat, dar totusi.

In alta ordine de idei, celor ce cauta alternative aftermarket le recomand calduros sa aleaga jante cu vopsea adecvata sezonului rece. Nu toti producatorii ofera asa ceva si puteti avea surpriza dupa 1-2 ierni (vopsea umflata, exfoliere samd). Daca nu este mentionat nicaieri in descriere, inseamna ca nu sunt concepute pentru asa ceva.

Ce producator ai gasit sa spuna ca are vopsea buna de iarna?

Cei de la MSW au o linie speciala all season in gama lor pe care este aplicat un strat suplimentar de lac tocmai in acest scop. Dar mai sunt si altii. Eu de la ei am luat ultimele doua seturi de iarna.

Si la Dezent scrie la anumite modele de strat suplimentar de lac pentru iarna (asa am si decis intre doua modele).

On 20.10.2017 at 4:00 PM, Kowalski said:

anvelopă Hankook = 530

Senzor Continental = 155

Ai gasit jante cu ET45? Ca nu m-a lamurit nimeni, nici macar de la reprezentante, daca pot sa folosesc ET38, de exemplu. Raspunsul a fost: "Mazda recomanda ET45".

Dezent RE are vaianta cu ET45, doar lățimea e 7.5 in loc de 7 la modelul original.

Pe Alcar wheelbase poți accesa inclusiv documentul TUV, sa vezi că un model e compatibil cu mașina și în ce condiții.

On 20.10.2017 at 4:00 PM, Kowalski said:

anvelopă Hankook = 530

Senzor Continental = 155

Zi-mi si mie de unde ai luat senzorii, te rog.

1 person likes this

Cauti la distribuitorii de piese dupa codul celui original:

TPMS%20Continental%20433MHz%2005.JPG

Codul as fost cel cu S180....