Jon0014

Mazda CX-5 2017 vs Peugeot 3008

32 posts in this topic

BMW-ul asta X1 e din seria BMW-urilor FWD si cu posibilitate de configurare AWD, nu? parca e acelasi cu Mini Countryman.

Cam cat a fost discountul de la 57k? ma gandesc ca l-ai adus aproape de pret cu Mazda CX-5 Revo Top.

X1 este pe platforma de Seria2 Active Tourer și vine cu tracțiune fata, optional se poate comanda AWD. Se fabrica în Austria, spre deosebire de celelalte X-uri care se fabrica în US.

Am primit un discount foarte bun, mașina era pe stoc, dar nu prea s-a apropiat de RevoTop, însă sper sa merite diferența. Pachetul "M" creste prețul destul de mult.

pai si nu ne zici si de ce dintre cx5 si 3008, ai ales x1?    :)    e frumoasa masina, dar claustrofobica   :D   cel putin din punctul meu de vedere. si interiorul mi se pare cam imbatranit.

În principal am ales X1 pentru valoarea mai buna la revanzare, dar și pentru imaginea premium. Modelul nou este chiar spațios, iar interiorul este din zilele noastre. Modelul vechi era cum spui tu. 

Și pentru motorul sub 2 litri în defavoarea Mazdei și pentru ținută de drum, putere, frâne, amortizoare controlate electronic, etc. 

Sa il stapanesti sanatos si sa iti implineasca asteptarile. Nu vreau sa iti stric bucuria, dar imagine premium si X1 nu prea sunt in aceeasi fraza. Poate pe 5**+/X5+. Iar un motor de peste 2000cc la o masina de peste 30000E nu prea e o problema, nu?

Acum motorul mare poate nu ar fi fost o problema (deși prefer sa ma plimb de cei 5-600 de lei din diferenta de impozit, decât să-i dau statului), dar la revanzare sigur va conta motor mare vs motor sub 2000 cmc. 

PS: Mulțumesc pentru urări!

1 person likes this