Mazda CX5 - Jinba Ittai - Just like the symbiotic relationship developed over time by a horse and rider
amoremotore

Skyactiv-X

410 posts in this topic

Am citit bine? AWD va fi doar pe hatchback?

1 hour ago, Wav3 said:

Am citit bine? AWD va fi doar pe hatchback?

Da, dar cred ca partea asta se stia de mult. Ce nu era foarte clar erau puterea, cuplul, emisiile si consumul finale.

Eu am ramas cu: Recommended fuel type  95 RON

Am atasat un pdf actualizat si cu consumul pentru Skyactiv-X, pentru o comparatie mai facila, pana se actualizeaza pdf-ul pe mazda.ro. 

Consum M3.pdf

Luati cu Translate! :yes: 

Din ce inteleg, ce se stie sigur e ca Sky-X are un senzor care nu a mai fost folosit niciodata in vreun motor.

Si acest senzor l-au gasit la o expozitie. Si se intreaba daca e acesta.

The dream engine "SKYACTIV-X" that is said to be released this fall. The combustion chamber incorporates a sensor that is not equipped in previous mass-produced vehicles. I found the sensor at a technology exhibition with people and cars. 

https://motor-fan.jp/tech/10010035

Nu era vorba ca va avea 18:1 compresia? 

Are 16.3:1 varianta finala. De ce?

Pentru ca tehnologie si marketing...

Misto sa-ti iei o masina de 180CP prin programul RABLA.

Voi astia care v-ati luat masini cu RABLA anul asta, cam de cat a fost reducerea totala fata de pretul de lista. Vreau sa-mi fac si eu o socoteala la cat ar ajunge un M3 X180 GT PLUS cu toate pachetele.

Referitor la performante dinamice. Scote fix ca un G165. Mai putin consumul si noxele.

Pretul initial, Sedan, G122, Plus, MT, Sound, Style + kit roata rezerva - 23.900 euro

-950 euro de la dealer, -6.500 lei rabla, -1.700 lei bonus hibrid, +500 euro cumpararea tichetului.

Pret final - 21.750 euro

Deci, 9% reducere. 

N-am negociat... poate se putea mai bine. :ermm:

48 minutes ago, whitesnake said:

Referitor la performante dinamice. Scote fix ca un G165. Mai putin consumul si noxele.

Exact. Asta nu vad cei care comenteaza de Sky X ca e la fel ca G165 sau ca e echivalent un turbo de 1,5 de acum x ani.

Fiecare vede ce il intereseaza. :sweat:

@PetriZed unde ai gasit roata asa ieftina?

Tu ai comandat-o dar defapt nu vine din fabrica, ci ca 'accesoriu' comandat separat, dar mie mi-a zis ca e 2500 lei cu toate accesoriile :huh:

Kit roate rezerva, 420 euro, Arian Nord.

Nu vine din fabrica, dar cred ca e facut de Mazda, si il instaleaza cei de la Arian inainte sa primesc masina.

2 hours ago, PetriZed said:

Exact. Asta nu vad cei care comenteaza de Sky X ca e la fel ca G165 sau ca e echivalent un turbo de 1,5 de acum x ani.

cuplul ala de diesel pe care-l anuntau care e pana la urma? deci ditamai tamtamul pt nimic, de-a dreptul lame. nici macar consilierii de vanzari de pe aici cu pantofi ascutiti numar 58 si gel in par nu prea au nas sa ridice in slavi cum faceau pana acum.

2 hours ago, PetriZed said:

Fiecare vede ce il intereseaza. :sweat:

mai trimiti o data, please, emoticonul asta si cand ti-o cadea retrovizoarea x peste nas? merci

1 person likes this

5 minutes ago, hpc said:

nici macar consilierii de vanzari de pe aici cu pantofi ascutiti numar 58 si gel in par nu prea au nas sa ridice in slavi cum faceau pana acum.

Nu accept astfel de limbaj.

Cum spuneam. Fiecare vede ce il intereseaza.

Eu n-am zis ca e motorul perfect, ci ca e interesant si exista clientela pentru el. Minoritara, evident.

Exact asa e si cu oglinda aia, poate pica, poate nu, nu ignor o masina faina ca M3 pentru astfel de probleme.

De alte firme cu probleme mai mari ce sa mai zicem?

Din nou, discutii subiective, fiecare alege ce vrea. De asta nu inteleg de ce nu sta fiecare pe forumul preferat si merge pe alte forumuri sa atraga atentia asupra lucrurilor negative.

Cine are cap le vede si ia decizia in cunostinta de cauza.

Legat de cuplu si marketing... ce vina am eu, da-le mail, da-i in judecata ca au mintit. 

Toata lumea face marketing! Toate brandurile mint. Mint lideri mondiali si noi ne agitam ca au mintit la cuplu! :down:

3 people like this

Altii au mintit ca ne fac autostrazi :whistling:

Marketing pentru nimic :rofl:

Marketing e peste tot. Minciuna multa

da, asta este. oricum, eu sunt dezamagit pt ca aveam luat in calcul un cx30 cu motorul asta.

dar no way acum dupa ce vad specificatii. fac si eu niste haz in situatia asta, ma scuzati. si apoi merg sa bat la poarta toyota rav4 hybrid, desi e un pic cam mare pt ce vreau dar cine stie. pana atunci, merry X-...ass

17 minutes ago, hpc said:

cuplul ala de diesel pe care-l anuntau care e pana la urma?

Cine anunta cuplu de diesel?

18 minutes ago, hpc said:

nici macar consilierii de vanzari de pe aici cu pantofi ascutiti numar 58 si gel in par nu prea au nas sa ridice in slavi cum faceau pana acum.

Despre cine anume e vorba? Daca tu cunosti pe cineva care consideri ca merita astfel de comentarii poate ar fi mai bine sa-i scrii in privat.

Dar banuiesc ca e vorba de tine la cit de superficial esti. Ai calculat vreodata cuplul la roata al unei masini dupa ce se trec valorile prin rapoartele de transmisie? Ai vazut care e diferenta dintre, sa zicem, un diesel de 2.2 si 175cp versus un benzinar de 165? Desigur in cazul asta situatia va fi tot in favoarea dieselului dar nu cu atit de mult cu cit te asteptai.

6 minutes ago, mituc said:

Ai calculat vreodata cuplul la roata al unei masini dupa ce se trec valorile prin rapoartele de transmisie? Ai vazut care e diferenta dintre, sa zicem, un diesel de 2.2 si 175cp versus un benzinar de 165?

nu stiu, a facut-o cineva in afara de tine? intereseaza pe cineva? stai linistit, nu ma refeream la tine, ziceam ca fac si eu putin haz, nu te ambala/ataca/incerca sa te justifici cumva. 

14 minutes ago, hpc said:

nu te ambala/ataca/incerca sa te justifici cumva. 

Nu prea vad ce crezi tu ca vreau sa justific.

14 minutes ago, hpc said:

intereseaza pe cineva?

Pai vad ca te intereseaza pe tine... de asta intreb. Dar ca idee, dintre un Brabus Rocket care cred ca are vreo 1100Nm cuplu motor maxim, sau un Bugatti Chiron, respectiv  o masina de F1 din 2010 cu 220-240Nm cuplu maxim cine crezi ca va cistiga pe 0-100, 0-160 sau 80-180, 100-200, etc?

1 person likes this

2 minutes ago, mituc said:

Nu prea vad ce crezi tu ca vreau sa justific.

Pai vad ca te intereseaza pe tine... de asta intreb. Dar ca idee, dintre un Brabus Rocket care cred ca are vreo 1100Nm cuplu motor maxim, sau un Bugatti Chiron, respectiv  o masina de F1 din 2010 cu 220-240Nm cuplu maxim cine crezi ca va cistiga pe 0-100, 0-160 sau 80-180, 100-200, etc?

vrei sa justifici ca tu esti mai breaz si stii sa calculezi, dar hai ca nu ma mai intereseaza subiectul ca ma plictisesti grav si mai esti si prin balarii pana la gat cu brabusuri etc.

zi tu cine castiga intre g165 si x. ca asta ziceam. nu castiga nimeni ca sunt acelasi partz dat cu parfumuri diferite.

spor la vanzari.

hpc, tu trebuie sa intelegi ca aici criticile la adresa marcii sunt mult mai brutal atacate decat prin alte locuri, si cam orice in afara de mazda este cazan.;)

Referitor la agentii de vanzari, desigur nu peste tot si sigur nu toti, dar sunt destui care habar nu au ce vand si se incadreaza, daca o poti lua ca o anecdota, in categoria descrisa de hpc mai sus...

Revenind la subiect, raportul de compresie vad ca e si asta cu "fas", parca era anuntat a fi cu vreo 30% mai mare ?!

1 person likes this