Mazda CX5 - Jinba Ittai - Just like the symbiotic relationship developed over time by a horse and rider
mazdamx51979

Mazda MX5 ND

17 posts in this topic

Salutare tuturor,

m-am hotărât să prezint și eu mașina și, totodată, să intru în familia MX 5.

Mașina este din aprilie 2017, a ajuns în proprietatea subsemnatului acum 2 săptămâni, avea 7500 de km, iar acum 8200 km.

Este modelul Revolution, motorul 2.0.

Am apucat până acum să fac 2 drumuri la Sinaia și ceva mărunțiș prin oraș. Va fi folosită exclusiv ca mașină de week-end, doar vara, în noiembrie, cel mai probabil, urmând să intre la „iernat”.

Atașez și câteva foto, unele de la momentul achiziției iar altele de la locul unde „domiciliază”.

Impresii:

- o tonă de distracție;

- suficient de încăpătoare pentru drumuri de 2-300 km (1.87, 84 kg), de distracție (valabil și pentru portbagaj);

- consum surprinzător de bun ( aprox. 6 afară, la un mers moderat, cu mici ruperi de ritm, în oraș nu am calculat);

- faruri excepționale;

- la fel de surprinzător de „permisivă”, a se citi confortabilă, relativ la suspensii (mai confortabilă decât mașina condusă zilnic);

- mi se pare foarte bine finisată și cu dotări „la zi”;

- cutia de viteze - o plăcere;

- se poate merge decapotat fără deranj până în jurul a 90 km/h și acceptabil (dar cu protecție șapcă, pălărie) în jur de 100/110 km/h;

- nu îi place neapărat autostrada, nici măcar acoperită, la viteze de 130-140 km/h fiind (destul de)20180704_123055.thumb.jpg.5b481e873c81a469da5e19c839d6d48b.jpgIMG-20180704-WA0002.thumb.jpg.5e67f112f88c08cb66a8f0ff19deeca1.jpg zgomotoasă;

- sistem audio Bose bun, dar nu senzațional (și cu ceva probleme la conectare Bluetooth, poate este o problemă particulară a mașinii mele);

- am făcut plinul și cu benzină 95 și sortiment mai scump și nu am sesizat diferențe de comportament (am totuși un mers ponderat);

- cumpărat protecție soft-top și tratament piele interior;

IMG-20180716-WA0009.thumb.jpg.f72ae4e3af2d21a94537f55ca7eaae9d.jpgIMG-20180710-WA0001.thumb.jpg.8b94c76032a3c4cadde62553f3fd29fd.jpg

Revizia a fost făcută la 6600 km, deci suntem în parametri.

Nu prezintă, cel puțin deocamdată, nicio problemă.

Am să încerc să vă țin la curent cu impresii legate de mașină!

5 people like this

Sa o stapanesti sanatos!Intrebare...Am 1.94 si 108 kg.Incape animalul intro asa masinuta?

Mulțumesc!

Nu cred că încapi. Zilele trecute am luat un prieten (1.88 și 106 kg) la o plimbare de 30 de minute. La întoarcere abia l-am extras din mașină...

Este adevărat că locul pasagerului este cumva mai "strâns" din cauza transmisiei, dar nici la volan nu cred că s-ar fi simțit mai bine. 

Sunt constrângeri de spațiu în toate direcțiile. Am scos suporții pentru băuturi dintre scaune pentru a mai câștiga ceva spațiu pentru cotul drept.

Dar uiți de toate când conduci...

Când mă urc în mașina cu care circul în mod obișnuit mi se pare uriașă...

Oricum, cel mai bine ar fi să încerci singur. Și nu doar să urci în ea ci să și conduci o vreme, să vezi cum te simți. 

1 person likes this

Bine ai venit printre noi si felicitari pentru achizitie. E foarte frumoasa.

O singura observatie: Asa ziceam si eu cand am luat-o pe a mea: Masina exclusiv de weekend si de drumuri lungi. M-am tinut de cuvant fix 1 luna :D

Succes,

Andi

1 person likes this

Mulțumesc,

Chiar nu cred că o voi folosi zilnic, nu este ceea ce îmi trebuie. Nu că nu ar putea fi folosită zilnic, în oraș și pe distanțe relativ scurte. Nu se pretează la drumuri lungi, cum ar fi București-Iași-Bucuresti în aceeași zi, cum se întâmplă frecvent pentru mine și pentru care situații există mașini mai potrivite. 

17 hours ago, vic2222 said:

Sa o stapanesti sanatos!Intrebare...Am 1.94 si 108 kg.Incape animalul intro asa masinuta?

Du- te la un showroom mazda care are un mx5, sau la una din intilnirile locale si intra in masina, sa nu ai vreo surpriza.

Si intra in modelul vizat se rine, ca toate-diferite la spatiu si pozitie atit pentru sofer cit si pasager.

1 person likes this

Salutare,

Revin cu impresii după un drum la Constanța:

- București-Constanța-București mers în general în limite, 135-140, consum general 7,3;

- mers decapotat pe autostradă circa 80 km, cu 100-115 km/h și în Constanța, Mamaia, Agigea; am tras softul pentru că a început ploaia;

- zgomot acceptabil;

- nevastă la dus la volan super fericită, cu vârfuri de viteză obraznice;

- cred că 500 km/zi sunt limita acceptabilă de mers cu această mașină, mai mult devine obositor;

- ținută de drum excepțională, stabilă și în același timp confortabilă;

- greu cu spațiile utile, am pus totul în portbagaj, inclusiv geanta soției, iar la opriri, desigur vanzoleala la portbagaj;

În cuvinte puține: fabrică de fericire!

Vă stau la dispoziție dacă aveți întrebări, sugestii, experimente )))

Seară bună!

3 people like this

On 27.07.2018 at 9:20 PM, mazdamx51979 said:

- nevastă la dus la volan super fericită, cu vârfuri de viteză obraznice;

Sa inteleg ca tu ai mers frumos, decent, in limite, iar ea nu!! Ehhhhh, nu sunt singurul se pare.

Sa o stapanesti sanatos si sa ai parte de ea ;)

On 7/20/2018 at 4:09 PM, mazdamx51979 said:

- cutia de viteze - o plăcere;

- se poate merge decapotat fără deranj până în jurul a 90 km/h și acceptabil (dar cu protecție șapcă, pălărie) în jur de 100/110 km/h;

Sa vezi cum e sa mergi decapotat dar cu 220 km /h si fara sapca pe cap.Iti spun eu,e superb:lolu:

Un pic de matreata daca ai prin par scapi de ea fara a da banii pe sampon de fite.

E o masinuta superba indiferent de vechime.

Sa te bucuri de ea!

Termenul de confort e relativ, functie de parerea fiecaruia.
Eu cu miata mea, care e din 2002, deci cu multi ani mai veche decat a ta, fac road tripuri si vacante anuale de 1000 pe zi, si asta fara A/C, decapotat ca altfel nu se poate.
Nu zic ca este foarte comod, dar pasiunea e pasiune.

Pentru 2 personane fara aere, este o masina ok. Incerc sa conving pe sor-mea sa mergem in concediu cu Roverul(pilot automat, aer automat, confort etc.) ea nu, nu vrea sa auda altceva in afara de miata, chiar si pt concedii pana in Croatia, Austria etc.....

Nu înțeleg de ce încerci să o convingi. În contextul discuției, desigur. Pe fond înțeleg perfect.

Sigur că este opinia fiecăruia. Eu unul nu cred că este mașină de 1000 km/zi, oricâta pasiune ar fi. Da, vacanțe de 3-4 mii de km, de două-trei săptămâni, cu drumul fracturat în bucăți de 4-500 km/zi merge, e chiar o plăcere. 

Mai cred că trebuie savurată și cu porția, altfel, ca în toate altele ce le facem în mod obișnuit, intervine plictiseala. 

2 people like this

De ce vinzi masina? Au aparut probleme mari la ea?

Sent from my SM-G955F using Tapatalk

1 hour ago, freya2012 said:

De ce vinzi masina?

Acest topic e un jurnal de bord si nu e pomenit nicaieri nimic de vreo scoatere la vinzare.

Si nu, MX5 ND nu au probleme de nici un fel.

1 person likes this

Es

Salutare,

Nu a apărut nicio problemă la mașină,  pur și simplu am un alt proiect,

Mulțumesc pentru interes