Akbhar

Românii şi (şo)feritul

242 posts in this topic

Era un exemplu.

In extraurban o poți călca să depășești repede și să te trezești că nu mai ai loc să te repliezi la viteza aia, pentru că evident nu aveai cum să știi că în fața camionului era, surpriză, un alt camion. Sau că nu mai poți lua virajul ăla de stânga fara să îl tai animalic.

Putem face asta până mâine; viteza doar de dragul vitezei, sau justificată cu argumentul că ești un biet om normal care s-a născut înconjurat de idioți este un act egoist. Părerea mea.

Încă una, bazat pe observațiile mele: în Germania 180 nu este o viteză normală. Este o viteză uzuală, dar nu normală. Te las pe tine sa decizi care e diferența.

Încet încet și în Germania asta devine mai degrabă excepția decât regula. De la an la an se înmulțesc restricțiile de viteza...întâi apar "temporar", apoi uita sa le scoată și devin permanente, și câteva luni mai târziu apare și radarul. 

Sapt trecuta am traversat Germania de la Aachen la Kempten și cred că fără restricții au fost vreo 50km. 4 porțiuni de 10-15km. 

Ca să nu mai zic ca dacă prinzi o zi proasta dpdv al traficului scoți 70 la ora viteza medie, mai puțin decât pe e85... 

3 hours ago, james_kilowatt said:

Încet încet și în Germania asta devine mai degrabă excepția decât regula. De la an la an se înmulțesc restricțiile de viteza...întâi apar "temporar", apoi uita sa le scoată și devin permanente, și câteva luni mai târziu apare și radarul. 

Sapt trecuta am traversat Germania de la Aachen la Kempten și cred că fără restricții au fost vreo 50km. 4 porțiuni de 10-15km. 

Ca să nu mai zic ca dacă prinzi o zi proasta dpdv al traficului scoți 70 la ora viteza medie, mai puțin decât pe e85... 

De 2 ani se discuta in parlament introducerea limitarii si a picat de 2 X la vot. Initial la 120km si ulterior la 130km.

Oricum la cate sute de km sunt in refacere, unde limita este de 60-80km.... ajungi sa scoti in Suedia o viteza medie mai buna pe distante lungi, unde limita pe autostrada este de 110 cu cateva zone de 120km/h.   

Asta e chiar culmea, fix noi românii să ne plângem de autostrăzi menținute.

Pai da, ne luam benveu de la băbuțe ca să mergem cu 60 cu el? :)) 

La mine recordul negativ de viteza în Germania a fost acum 15 ani (eram proaspăt capsunar in Belgia, aveam o mașină cu peeeeste 100CP, eram smecher, ce mai) Aachen - Koln in aproape 5h. Aka o medie de viteza de vreo 10km/h. Întreaga autostrada era un cârnaț de 50km de mașini oprite. În ziua aia îmi propusesem sa fac 1300km, speram eu in vreo 12h... prost calcul. 

În alta ordine de idei waze face minuni. 

Parerea mea este ca 99,9% dintre cei de pe forum sunt oameni inteligenti, cu capul pe umeri si sunt exemplari in trafic, indiferent cu ce viteze conduc. Insa, aceste remarci, se adreseaza puhoiului snob, cei mai multi, chiar daca ar citi ce se scrie pe aici, nu ar intelege mai nimic... deci, discutiile noastre sunt, doar, sa ne descarcam psihic de anumite frustrari. Insa, problema exista si nu e rezolvata, problema ambuteiajului in trafic, in camp. Cei care bateti lumea asta in lung si lat, ziceti, in ce tara ati fost nevoiti sa stationati in camp, ca nu se inainta, fara a fi accident in fata. In Romania, se stationeaza si pe autostrada. Am ajuns, ca de sarbatori, sa ne decalam programul, fie sa plecam, mai devreme sau mai tarziu, cu o zi, sau noapte, pentru a evita statul in camp. Iar acest stat in camp se datoreaza, in proportie de 50%, soferilor si a limitarii la 50 km/h in localitate. Iar soferii nostri merg cu 50 la ora pe ceasul masinii fara a sti ca, de fapt merg cu 45( si ca ar putea merge, real cu 59 km/h fara sa primeasca nicio sanctiune), si o mai lasa si ceva mai moale... sa nu ii ia cumva radarul, si astfel merg cu 40 km/h in localitate, si cum, multe localitati din Romania se intind si pe zeci de km, ne deplasam extraurban cu 40 km/h. Cum explicati ca la un drum de Bruxel-Bucuresti, strabati 4 tari in 12 ore si Romanica in 8...?!!! Ah... dar traficul in Romania este, de altfel, si mult mai spectaculos, mai vezi pe unu' de face pisu dupa pom, pe altul, care l-a lovit inima si s-a dat dupa boschete... pe la Fetesti isi trece ciobanul turma de oi podul pe autostrada... adica, avem si cu ce ne mandri... sau poate avem noi o problema?!!!

1 person likes this

Doar ce povestea colegul mai sus cum a stat pe loc în camp pe autostradă fără să fie în România.

De altfel, creca am mai zis pe aici, fascinant cum ne plângem cu toții de aceleași chestii, dar ele continuă să se întâmple.

1 person likes this

Da... imi aparuse notificarea lui James in timp ce scriam. Ok, s-a stat in Germania, acum 15 ani... si?  fascinant ca problemele persista... poate nu ne adresam cui trebuie, postam unde nu trebuie 

1 hour ago, xxGiCuxx said:

. poate nu ne adresam cui trebuie, postam unde nu trebuie 

Pe grupul de feisbuc nu imi permit, aici suntem destui care ne cunoastem. Câteva luni am stat intr un loc de unde iesem si era linie dreapta si continua vreo 5km, militia mai zilnic la panda, limita 100, 5 din 7zile nimeream un drag participant la trafic ce tinea coloana cu fix 70, o singura data a iesit milițianul doar sa ii faca semnul de misca te!!! In rest durere la banana, eu unul ii opream la control doar ca sa treaca sirul din spate. Bravo celui zen care poate sa suporte asta, eu nu sunt si pizdui maxim. Oricum romanu se simte vinovat întotdeauna, chiar si pe autostrada cand vede radarul reduce la 100.

9 hours ago, mucix said:

Si cam cum ai califica tu acei șoferi care îi dau cu "180-200" în coloană, când depășesc trafic care merge cu 110-130?

Cretin, timpit, idiot, cum vrei tu. Vitezomania nu exclude discernamintul.

9 hours ago, mucix said:

Ceea ce înseamnă că mult mai mulți indivizi au acces la viteze de 180+ kmph (probabil că acolo e limita aerodinamică pentru 150cp)

Limita aerodinamica pentru 180Kmph e cam 110cp, -/+ functie de greutate si coeficientul aerodinamic.

Știam că greutatea nu joacă un rol prea mare in atingerea vitezei maxime, doar timpul cat durează sa ajunga acolo.

Dar e mai puțin important, sunt sigur ca ai dreptate, eu doar am dat niste numere cumva din burtă.

3 minutes ago, mucix said:

Dar e mai puțin important, sunt sigur ca ai dreptate, eu doar am dat niste numere cumva din burtă.

Doar voiam sa-ti sustin ideea ca acum caii putere au devenit prea accesibili. Cu 150cp limitele aerodinamice la o compacta sint pe la 210-220kmph dar vitezele de 150-160kmph sint mult mai usor de atins. Si nici asta nu e neaparat o problema atita timp cit exista discernamint. E o diferenta ca cineva sa mearga cu 150+ singur pe un drum si alta e sa mearga cu 120-130 in slalom printre masini care merg cu 60-80 din motive obiective (aglomeratie, treceri pietoni, intersectii, etc).

Cei care cauzeaza accidente din cauza vitezei se impart in vreo 3 categorii din punctul meu de vedere:

1. cretinii de mai sus care merg cu 120-130 printre alte masini care merg de 2 ori mai incet din motive obiective (deci nici conditiile de trafic nu permit deplasarea in siguranta cu viteze semnificativ mai mari decit media traficului);

2. idiotii care reusesc sa sara cu rablele-n boscheti singuri pe drum pentru ca nestiind sa conduca pierd controlul in viraje sau chiar pe drum drept (da!);

3. prostalanii care prind si ei 130+ odata pe an si atunci in ciuda capabilitatilor lor reduse ca soferi la acele viteze si ale masinii se incapatineaza sa continue sa depaseasca peste linii continue, in virfuri de panta, etc, surescitati de faptul ca au ajuns si ei la vitezele alea cu o masina care aproximativ atita poate si tin neaparat sa-si demonstreze si lor si celorlalti participanti la trafic ca masina lor e grozava, si-i vezi infipti in tiruri pe contrasens sau mai grav in alte masini de aceleasi dimensiuni betegind sau omorind alte persoane.

La mersul cu viteza totdeauna vor fi diferente intre soferi care merg frecvent si sint obisnuiti cu anumite viteze, sa zicem, 130-140, si cei care merg in general cu 80-90 si incep sa pedaleze doar cind se ambitioneaza prosteste dupa ce trece unul mai tare pe linga ei. De obicei e vorba de acea gloata de cretini care dupa ce dorm tot drumul incep sa accelereze cit pot atunci cind sint depasiti, sau dupa ce sint depasiti incep sa mearga lipiti de spatele celui care i-a depasit cu 30-40Kmph mai rapid decit mergeau pina in acel moment. Mi se intimpla relativ des asta si au fost vreo citeva cazuri cind astfel de idioti aproape au sarit in sant sau aproape au intrat in masinile de pe contrasens pentru ca nu au reusit sa intre in viraj cu cit am intrat eu, fie ca nu i-a tinut masina fie ca ei ca soferi nefiind obisnuiti cu asa ceva se panicheaza brusc si atunci se termina cu controlul masinii si totul se rezuma la daca ia sau nu ia curba cu acel unghi de bracare.

3 people like this

2 hours ago, mituc said:

Cretin, timpit, idiot, cum vrei tu. Vitezomania nu exclude discernamintul.

Cat timp se pastreaza distanta si mentine viteza eu nu ma simt. 

@mucix ""180-200" în coloană, când depășesc trafic care merge cu 110-130"

Devansam traficul respectiv, idem cei care merg cu 140 devanseaza traficul ce merge cu 90 110.

Daca mergem pe ideea de non autostrada consider ca 140 150pe un DN cu o banda pe sens e riscant rau, pentru mine condusul cu mai mult de 110 pe dn uri e obositor. Cat am fost navetist de vest mergeam cu 100 si rar 110. 

Eu zic ca traficul este extrem de periculos. Acum, fiecare alege cat de mult vrea sa stea in trafic...

2 people like this

Traficul este periculos ? nu cred mah :lolu: , mai conteaza ca Skoda face rachete ? un pulalau de biciclist nu stie sa stea la linia alba ;), vad si eu in sfarsit un taxi parcat neregulamentar probabil , dar care datorita faptului ca a incalcat legea a reusit sa opreasca racheta care putea spulbera ceva cetateni aflati prin zona  / Mercedesul nu conteaza, parca are numere de corp diplomatic deci nu se aplica legea la el ;)

https://observatornews.ro/eveniment/accident-stefan-cel-mare-filmat-camera-bord-video-381408.html?utm_source=Facebook%20Observator&utm_campaign=Facebook&utm_medium=Social&utm_term=articol&utm_content=381408&fbclid=IwAR2UGpbLmBZwK0toMp7p6O_QW59gFeRz_SJcDAhiEi6P--S4CEooMSQEIfY

On 7/25/2020 at 11:07 PM, xxGiCuxx said:

Eu zic ca traficul este extrem de periculos. Acum, fiecare alege cat de mult vrea sa stea in trafic...

Asa este. Si viata e extrem de mortala. Acum, fiecare alege cit de intels traieste.

Dar ce sa faci... n-ai ce sa faci!