Mazda CX5 - Jinba Ittai - Just like the symbiotic relationship developed over time by a horse and rider
Haiducul

Pe unde vă mai faceți Casco?

13 posts in this topic

Salve!

De 3 luni și un pic am intrat și eu în rândul deținătorilor de un CX-5 din 2015. Deoarece am dat o căruță de bani pe măzduță, vreau să-i fac CASCO ca să pot dormi liniștit noaptea. Din ce m-am uitat pe forum și din ce am citit și pe net, toată lumea se plânge de toți asiguratorii. Nu caut cel mai ieftin, ci cel mai serios, mai profesionist, dacă există. Așa că aș vrea să vă întreb pe voi, cei cu Casco, cu ce asigurator colaborați, cât vă costă și ce experiențe ați avut.

Vechea mazda CX5 a fost asigurata in ultimi 3 ani la GENERALI.

M-a fericit un nene anul trecut in februarie si a fost declarata dauna totala.

Toata procedura si recuperarea banilor a decurs fara probleme. 

P.S.

Am avut si la OMNIASIG si totul a fost la fel de ok.

Mulțumesc frumos! Am și RCA-ul la Omniasig așa că o să le cer o ofertă.

Regula de baza.Este important sa vezi cu care asigurator are decontare directa dealerul tău.Orice problema in care nu esti vinovat o poti face pe casco cu decontare directa direct la dealerul tău.Eu am avut parte de un mic incident similar si in 10 zile problema rezolvată.Aprofundeaza subiectul si vei fi mai câștigat.

Eu din 2006 colaborez cu Groupama, cand am avut nevoie s-au miscat impecabil.

Dar asta nu inseamna ca si in viitor vor face la fel :yes:

Ca in orice lucru experienta unuia nu inseamna ca va fi la fel si a ta :yes:

Eu zic ca oricare din firmele de top in domeniu sunt de luat in calcul in functie de oferta primita.

Succes

Mulțumesc frumos,

în caz că ajută pe cineva, cei de la service-ul Compass (unicul service autorizat din zona Timișoara - Arad din ce am citit pe forum) au decontare directă cu Allianz, Uniqa, Groupama și Generali.

Numai bine,

Din experienta personala tot Groupama recomand. Omniasig sunt de asemenea ok, dar doar din familie stiu asta. Groupama vs Omniasig, din experienta mea, sunt mai prompti. In ambele cazuri contracte de >7ani si daune minore. De Allianz am auzid de bine, in schimb tot restul doar de naspa.

Salutare,

intrucat se aproprie cu pasi mari data de livrare pentru masinutza mult asteptata :D vroiam sa va intreb daca in continuare sunteti multumiti de Groupama, intrucat eu inclin sa ii aleg pe ei. Vad ca nu am frasiza deci un + (more or less) nu prea imi doresc sa am evenimente nefericite :D

Acum sincer in oferta mai era Generali, Uniqa si Omniasig, dar la unele e cu fransiza la altii nu.

Cineva recent care a ales Groupama sau a avut ceva probleme?

multumesc frumos!

Nu mai bine alegi in functie de service-urile de marca cu care asiguratorul are decontare directa?

Eu am Casco la Groupama la ambele Mazde, am avut si la alte masini la ei...l-am si folosit si n-am intampinat nicio problema. Reparatiile la reprezentanta intotdeauna, programarea la constatare rapida, majoritatea reprezentantelor au decontare directa cu ei...Sunt foarte ok, eu n-am ce sa le reprosez pe partea de asigurari auto.

On 21.06.2019 at 7:59 AM, Codrin said:

Nu mai bine alegi in functie de service-urile de marca cu care asiguratorul are decontare directa?

Ai idee, BDT cu ce asigurator are decontare directă? 

Cu Alianz sigur. Nu mai bine ii intrebi pe ei?

Generali la BDT a mers uns. Am si Allianz dar până acum n-am apelat la ei.