RobertM

CX5 2019

127 posts in this topic

Salutare,

Am decis sa cumparam un cx5 G194 4X4 AT6 pentru sotia mea.

Mergand la Mazda mi-au spus sa mai astept putin pentru a da comanda cu noua versiune de CX5 Takumi Plus. Livrare in ianuarie 2019 cu urmatoarele imbunatatiri fata de modelul actual:

- Piele Nappa maro

- Trapa

- Cadrane de bord digitale

- Comenzile de climatizare noi

- Interior negru (stalpi si plafon)

- Scaunele noi ventilate

- Kit de lumini LED

- Jante 19 noi. Model nou.

- Apple Carplay si Android auto

Sper ca nu am ratat nimic. Momentan trebuie sa mai astept putin pana apare suportul de la producator pentru a putea face comanda si discount-urile pentru noile modele updatate. 

Culoarea aleasa este White Pearl Snowflake. 

Am decis sa o si modificam asa cum am facut si cu Mazda 6 actuala si anume jante pe 20 inch (Japan Racing), plafonul si manerele colantate cu negru lucios si sa comand kitul (adaos) bara fata, spate si praguri laterale original Mazda. Am avut o masina in test drive pentru 3 zile. Modelul 2017.

Am facut si o simulare stangace in photoshop cu jantele si plafonul negru si adaosurile bara. 

Topicul cu Mazda 6 modificata si ea. 

Astept cu nerabrade sa o comandam. 

IMG_3740ms.jpg

4 people like this

Update:

Astazi am reusit sa dau comanda pentru masina care va veni cel mai probabil in februarie.
Mai au comandate pentru ianuarie doua pentru showroom dar alta culoare. Incearca sa vada daca le pot schimba culoarea. Tot Takumi Plus.

Din pacate in europa nu se aduce si modelul 2,5T de 230cp.

In schimb G Vectoring control a primit un update. Se numeste G Vectoring Control Plus.

Am mai comandat jantele pe 20 inch de la japan racing si cauciucuri:

Anvelope vara PIRELLI P Zero 245/45 R20 Y XL

Anvelope iarna NOKIAN WR SUV 4 - 225/55 R19 103Y

42302508_2389033871107559_4658310156168200192_o.jpg

Imi ramane doar as astept...

1 person likes this

Deci daca este cineva interesat sa cumpere cauciucuri noi noute de vara la un super pret,  pe 19 (225/55 R19 Bridgestone) sa imi spuna. Pretul cu siguranta o sa fie aproape simbolic. 

pai ce sa zic asteptare usoara .

cat este halatul? (pretul masinii)

Cu placere, am vazut deja mai multe CX-5 la mine aici vreau sa zic ca mai ales partea din fata este bestiala, imi place mult.

Cu vechiul model (penultimul) m-am plimbat , interiorul mi-a placut dar nu m-a dat pe spate aspectul exterior, aici imi place la nebunie aspectul, nu stiu de interior dar cand merg sa fac revizia la pisica mea urc in noul CX-5.

Apropo sa nu te supere faptul daca masina ta va fi fabricata in 2018 , daca iti este livrata in 2019 februarie ma gandesc ca anul fabricatiei poate fi o luna din 2018...

ps: prin kit banuiesc ca te gandesti cam ceva ce se facea pe la seaturi si se numea Aero , acum se poarta prlungire (lips) bara fata, difuzer spate si praguri, ideea este ca daca ai putina rabdare le gasesti la chinezi la jumatate de pret, ceea ce vinde mazda este la pret nesimtiti. De ex.la M3 la chinezoi este 720 euro kit complet , la Mazda asustria este 1600 euro ...acum tu stii mai bine, si evident ca plasticul la OEM e mai calitativ!

Da, la asta ma refer la kit. Legat de chinezoi nu stiu cat de bine se va potrivi pe masina.
Costa 1060 euro adaosurile de bara fata, spate si praguri.
Interiorul, imi place chiar tare mult. Calitatea materialelor, senzatia pe care o ai, este premium.
Acum poate tine de gusturi. Este doar o parere personala.

dupa parerea mea vei regreta alegerea jantelor de 20'.cele de 19 sunt exact ce-i trebuie acestei masini.

Balonul este de 45. Nu este chiar mic. Ai mers cu jante de 20?

In asteptarea masinii am comandat si spoilerul spate de la ATH Hinsberger Germania. Se potriveste la fix cu adaosurile OEM.

99a707bc975820418672b21027d511c3.jpg

c0444ffd88d6ed4055ff2f6681052083.jpg

Si tipsurile de la Borla 100mm.

ceb5f06c6057e22863182a2357bdf814.jpg

Pentru cei interesati de pret, spoiler ATH 300 euro plus 80 euro transport

Iar tipsurile 160 lei bucata.

1 person likes this

Salutare,

Dupa indelungi documentari si cateva test drive-uri, ma bate si pe mine gandul sa comand acelasi model cu aceeasi echipare saptamana care vine. Am o singura intrebare totusi, in legatura cu test drive-ul pe care l-ai mentionat la inceput, cum ai reusit sa ai masina timp de 3 zile?

Multumesc,

Salut. Trebuia sa imi schimbe volanul pe garantie la Mazda 6 (avea o mica urma de uzura si pompa de apa tot pe garantie)
Le-am zis ca vreau sa conduc un cx5 si sa cumpar doar ca intr-un test drive de 20-30 minute nu am cum sa imi dau seama.
A durat cam o luna pana am prins masina disponibila.

1 hour ago, X-eL said:

Salutare,

Dupa indelungi documentari si cateva test drive-uri, ma bate si pe mine gandul sa comand acelasi model cu aceeasi echipare saptamana care vine. Am o singura intrebare totusi, in legatura cu test drive-ul pe care l-ai mentionat la inceput, cum ai reusit sa ai masina timp de 3 zile?

Multumesc,

Te duci si o ceri cand este disponibila. Si eu am condus CX5-ul timp de 5 zile, dar la fel ca la colegul, am cerut-o in timp ce am lasat Mazda actuala pentru o interventie pe garantie.

Totusi un prieten care nu este client si era interesat de un CX5, a cerut-o si el un weekend si a primit-o fara probleme cand a fost disponibila.

Trebuie doar sa ceri si probabil sa arati ca chiar esti interesat de masina, nu vrei doar sa te plimbi de nebun...

1 person likes this

Multumesc pentru raspunsuri.

O sa fac si eu o intrebare la ei atunci, sa vad daca este posibil; mai ales ca ar urma sa fac si comanda luna asta.

A venit si difuzorul spate. L-am si dus la vopsit. Aceeasi culoare ca Mazda 6. Negru lucios. Cod 41w.

Ultima poza este de pe instagram. Cam asa va arata pe masina.

5bf44a28-0847-4ca9-95f1-1d93e0c56e4b.jpg

fcc417f9-ce40-4e62-aa2f-0b98c6540cdd.jpg

cd94b033-1e46-4995-a772-3c89e8c700a0.jpg

fcc417f9-ce40-4e62-aa2f-0b98c6540cdd.jpg

5bf44a28-0847-4ca9-95f1-1d93e0c56e4b.jpg

Cred ca se ataseaza cu dubluadeziv si are niste suruburi in partea de jos.

Update: au venit si jantele pe 20. Am cumparat si senzori de presiune. Pretul lor 320 lei bucata.
9dbd4f20b98a87e084d9995ef6e69722.jpg

425e3dc31bdf5d226e70098ceb87513e.jpg

1 person likes this

Ai mai primit ceva vești în legătură cu livrarea?

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

27 minutes ago, X-eL said:

Ai mai primit ceva vești în legătură cu livrarea?

Azi am primit eu ceva informatii: comanda data pe 09.11.2018, intra in productie pe 31.01.2019, cel mai devreme se livreaza la sfarsitul lui Martie.

Da, mi-au zis ca pe 27 ianuarie este livrarea programata.

Super, să nu uiți de poze :-D

On 09/01/2019 at 10:45 AM, RobertM said:

Da, mi-au zis ca pe 27 ianuarie este livrarea programata. emoji16.png

Mai intreaba odata, 27 Ianuarie este duminica. :)