Mazda CX5 - Jinba Ittai - Just like the symbiotic relationship developed over time by a horse and rider
vvede

Discutii generale

1835 posts in this topic

Par foarte plauzibile randarile astea:

https://indianautosblog.com/2017/12/2019-mazda3-2019-mazda-axela-rendering-294324/2019-mazda3-2019-mazda-axela-front-three-quarters-rendering

Eu sunt foarte curios la interior cat de mare va fi diferenta...

Mai erau si schitele acestea, care includ si interiorul:

https://www.carscoops.com/2018/10/2019-mazda3-heres-early-look-production-model-official-drawings/

Nu pot sa zic ca ma incanta la prima vedere :) 

Astazi am primit emailul de la Mazda despre lansarea noii Mazda3

"Buna ziua! 
Avem o veste interesantă ce vrem să o împărtășim cu dvs. șoferul Mazda, premiera mondială a noului Mazda3. 
Stiți deja sentimentul special de apartenență dintre șoferi și mașini pe care le obțineți într-o Mazda. 
Noua Mazda3 este prima mașină dintr-o nouă generație care ridică Mazda la un nivel complet nou. Mașina este creată cu pasiune și nu doar pentru specificațiile tehnice. 
Puteți alege între două tipuri diferite de caroserie, în care atât designul, cât și caracterul le separă. Un hatchback dominant cu aspectul puternic si simtul sportiv. Și un sedan care trezește emoțiile cu eleganța sa rafinată. 
Credem că Mazda ar trebui să facă mai mult decât să vă ducă de la A la B.
Noul Mazda3 va fi prezentat la Salonul Auto de la LA la 28 noiembrie 2018. 

Cu stima, 
Mazda Sverige"

Cu siguranta va avea 3 motorizari. O benzina si un diesel din actuala generatie si motorul Skyactive´X de 190CP si 230Nm.

Pe mine m-au spam-uit cu doua email-uri. In weekend ma duc la salonul auto de care zic ei si o sa ma uit si pe la Mazda.

5be5c24132aaa_ScreenShot2018-11-09at9_22_10AM.thumb.png.cf00e3271a0662600464c69ab91deda1.png 5be5c2706729e_ScreenShot2018-11-09at9_23_05AM.thumb.png.af727cb279885f846946fe9512de88f1.png

La inceput am crezut ca sunt 2 "dezveliri" pentru Mazda 3. Dar cu fusul orar la mine va fi ora 4,30 in 28 nov. fata de 7,30 - 27 nov.

Am speranta ca masina va arata cam 90% ca cea prezentata pana acum. La interior sper sa pastreze acel bord si ecran superb, in rest nu va fi cu siguranta ca cel din poze. 

La exterior cred ca va fi la fel , mai putin acele oglinzi extrem de subtiri si poate ceva modificari la lumini.

Oricum ar fi dau precomanda ....mai ales pentru motorul nou.

Mie dealer-ul de la Braila mi-a spus ca motorul de 180 - 190cp vine abia in septembrie. 

Sa vedem si pretul :ermm:, pentru modelul nou dar cu actualele motorizari pe benzina se vorbeste de un pret basis de 18.190€,cele cu noul motor pe benzina de 2.0L 187PS aprox. banuiesc ca va avea un pret mai piperat,mai ales ca va pune "capac" dieselului japonez .

3 hours ago, Bogdan68 said:

Oricum ar fi dau precomanda ....mai ales pentru motorul nou.

În general, la genul ăsta de apariții, e bine sa astepti măcar un an de zile.

Mă rog... dacă ai vreun gând serios cu masina.

Si pe mine ma tentează motorul ala, dar sunt curios cum va merge cu benzinele din Europa care au RON>95.

Cu siguranta noul motor va fi pus pe echiparile de top. Probabil pe la 25000 euro, sper. Din ce am citit 187CP sunt pentru USA, pentru Europa probabil vor fi 190CP. Una peste alta , sa vedem consumul declarat. Daca va fi, asa cum pretind cei de la Mazda, cu 30% mai economic atunci va avea pe la 5-5,5% 

6 hours ago, whitesnake said:

Si pe mine ma tentează motorul ala, dar sunt curios cum va merge cu benzinele din Europa care au RON>95.

Exista o marja de risc dar nu am emotii pentru bug-uri la motor sau cutie care tin de tehnologie sau conceptie. Motorul a fost testat 2 ani iar posibilele defecte pot apare si dupa un an de productie, ca la orice motor. De altfel acest motor are la baza noul 2,0l 184CP de pe Mazda MX5 la care au pastrat doar chiulasa de la cel de 2,0L si 160CP(sau vice-versa 2,0 184 are la baza skyactive-x dar cu tehnologia standard:ermm:).

Am renuntat la MX5 (comandat deja) pentru ca noul M3 va fi pe acolo ca performante chiar daca nu la fel de fun dar mai confortabila si mai utila.

Din ce am citit intr-un interviu cu un director Mazda se pare ca noul skyactive x va merge mai bine cu benzina mai slab calitativ, așadar este un plus pentru multi

https://piataauto.md/Teste-drive/2018/SPECIAL-testat-viitorul-motor-Mazda-SKYACTIV-X-Mazda3-prototipuri/

Ca pret si eu cred ca va fi pe la 25.000 euro varianta cu motorul de 190cp. 

M-ar tenta si pe mine modelul acesta peste vreo 2-3 ani cand termin leasing-ul la actuala, asta daca nu pun niste motorizari mai de doamne ajuta pe urmatoarea Mazda6 :ermm:

Acum am vazut ,motorul va avea un compresor mecanic :whistling::nea:,pai nu mai bine i puneau turbo ? 

Foarte bun articolul Ady. Sunt intrebari la care nu gasisem raspunsul pana acum.

Totusi intre timp au aparut informatii noi care actualizeaza datele din articol, gen 190CP pe M3, posibil 230-240 pe CX5 si M6 peste 2 ani. Noua Mazda 6 va fi pusa pe noua platforma Kai in 2020 cand va primi si motorul nou. Cel putin astea sunt zvonurile.

Allin, eu schimb masinile des pentru ca pe aici merita, chiar este indicat. Conditiile de buy-back sunt ideale pentru masini noi care au pana in 2-3 ani. Cum CX3 se apropie de 2 ani ii vine sorocul. 

7 minutes ago, colonelul said:

Acum am vazut ,motorul va avea un compresor mecanic :whistling::nea:,pai nu mai bine i puneau turbo ? 

Sunt doua chestii total diferite.

In cazul meu nu inseamna ca renunt la Mazda pe care o am acum, ci la Opel-ul din semnatura care cam cere schimbat, de asta ma gandesc la o noua achizitie in urmatorii ani. 

...eu stiu ca sunt diferite,dar turbo este mai OK ca si eficienta,ca si costuri...https://www.autoexpert.ro/turbocompresor-vs-compresor-mecanic-animatie/, oricum voi avea rabdare pina mai imbatrineste "gheisa" mea aspirata de 2.5 , in plus vine din urma noul sofer din famile la care i am luat deja masina,asa ca deocamdata voi privi de pe margine :crazy: ...

3 hours ago, adylun said:

Din ce am citit intr-un interviu cu un director Mazda se pare ca noul skyactive x va merge mai bine cu benzina mai slab calitativ, așadar este un plus pentru multi

https://piataauto.md/Teste-drive/2018/SPECIAL-testat-viitorul-motor-Mazda-SKYACTIV-X-Mazda3-prototipuri/

Păi tocmai asta e problema. SKYACTIV-X merge cel mai bine cu benzină de 90, care nu se gaseste la noi. Cu cât cifra octanica e mai ridicată cu atât motorul va merge mai mult in regim de aprindere prin scânteie si mai putin in regim diesel. Deci, cu cât benzina e mai sus cu cifra octanica cu atât consumul va fi mai mare.

Cam invers decât ne-am aștepta.