Mazda CX5 - Jinba Ittai - Just like the symbiotic relationship developed over time by a horse and rider
X-eL

CX-5 G194 Takumi Plus (2019)

75 posts in this topic

Salutare,

Ma alatur si eu in mod oficial comunitatii Mazda, dupa ce am semnat contractul sambata pentru un CX-5 G194 Takumi Plus, Soul Crystal Red. Termenul limita de livrare este (momentan) 31.03.2019, sper sa nu se modifice.

Ca si dotari suplimentare fata de Revolution Top, ar fi:

• Trapa
  • Plafon/stalpi de culoare neagra
  • Insertii de lemn in bord si usi
  • Oglinda fara rama
  • Scaune fata ventilate
  • Android Auto / Apple Car Play deja instalate
  • Comenzi scaune cromate
  • Kit lumini interior LED (plafon, zona picioare, portbagaj)
  • Tapiterie piele Nappa maro

Per total, design-ul interior ar trebui sa fie cam cel de pe modelul Exclusive anuntat recent pe site-ul japonez.

2 people like this

Salut,

Sigur, tocmai ti-am dat un PM cu detalii.

Salut,

As dori si eu un pret, daca nu e cu suparare.

Ma intereseaza sa cumpar acest model si as vrea sa stiu la ce sa ma astept din partea dealerilor.

Multam !

Bogdan 

Nice, sunt cam pozele de pe JP. Bine, in SUA si Japonia, pe langa dotarile suplimentare a mai aparut si un "mic" turbo acolo :D

La interior, pe langa ceasurile de bord full digitale (ca pe Mazda 6 Takumi Plus), ar mai fi piele nappa dark red, inserții lemn pe bord și uși, oglinda fara margini, scaune ventilate față, comenzi scaune cromate, interior negru (plafon + stalpi) și alte mărunțișuri existente anterior, dar ca optiuni separate. La exterior intradevar, nu cred sa fie mare lucru.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

Ceasurile posibil să fie introduse și pe Revolution Top, dacă am înțeles bine de la dealer. Aveam o foaie pe acasă cu modificările exacte, dacă mai dau de ea.

Ai dreptate; am gasit si foile respective intre timp. Nivelele de echipare de pe modelul 2019 au urmatoarele imbunatatiri:

• Emotion:
    • Sistem monitorizare unghi mort (BSM)
    • Oglinzi pliabile automat
  • Challenge:
    • Sistem monitorizare unghi mort (BSM)
    • Oglinzi pliabile automat
    • Apple Carplay / Android Auto
    • Asistent depasire banda (LAS)
    • Control automat faza lunga (HBC)
  • Takumi:
    • Jante aliaj 19"
    • Hayon actionat electric
  • Revolution:
    • Cadrane de bord digitale
  • Revolution Top:
    • Cadrane de bord digitale
    • Scaune fata ventilate

Nivelul de echipare nou, Takumi Plus:

• Trapa
  • Interior negru (stalpi & plafon)
  • Ornamente de lemn
  • Tapiterie piele Nappa maro
  • Cusatur & ornamente volan
  • Kit de lumini interior LED (plafon, zona picioare, portbagaj)
  • Comenzi cromate scaune electrice
  • Oglinda interioara fara rama
  • Jante aliaj 19" cu design nou

Imbunatatirile aduse nivelurilor de echipare deja existente aduc si ceva cresteri la preturile de lista aferente:

• Emotion: +800 EUR
  • Challenge: +800 EUR
  • Takumi: +800 EUR
  • Revolution: +400 EUR
  • Revolution Top: +800 EUR
  • Takumi Plus vs Revolution Top cu trapa: +1000 EUR

Cumva, vizibile sunt pe Takumi Plus:

- Tapiteria de piele Nappa

- Jantele

In rest, din punctul meu de vedere, sunt nice to have-uri. Am vazut M6 Takumi Plus si ma uitam atent dupa "Cusaturi si ornamente Volan". Nu am observat nimic interesant.

Jantele vor fi cele de pe M6, acelasi model, culoarea Gunmetal.

Pentru mine, la capitolul elemente estetice, au fost importante interiorul negru, luminile interior led si trapa. Primul nu exista deloc înainte și pentru celelalte 2 aș fi plătit oricum în plus în configurația anterioară făcută pe Revolution Top.

Nu spun acum că mă deranjează bordul digital și inserțiile de lemn, chiar din contră.

ai sa fii f multumit de pielea napa. Este faina tare. Ventilatia in scaune si incalzirea iar este f ok. 

Am condus cateva zile CX5 insa am fost tare dezamagit de spatiul din spate. Eu am 1.78 cm si stau cu scaunul un pic mai lasat pe spate. Cand m-am suit in spate la sofer nu ca loveam cu genunchii scaunul ci efectiv nu am putut sa intru acolo. Nu inteleg de ce spatiul din spate este mai mare la mazda 6. 

Vad ca si in Germania au aparut ceva brosuri pentru noul CX-5.

Jantele, din ce am vazut nu cred ca vor fi la fel ca cele de pe M6.

Screenshot_20181122-062830.png

Nu pare să fie signature din SUA, are interiorul alb, HUD pe plăcuța, fără piele Nappa etc.

De fapt e destul de mare confuzie între SUA și Germania: folosesc nume de echipari similare, dar complet diferite ca și semnificație. Sports line de exemplu e nivel de top in Germania și în același timp modelul de bază în SUA.

Austria în schimb are exact aceleași variante ca la noi, doar că acolo văd încă Revolution Top ca variantă maximă.

Uite si ceva in miscare:

pare Revoltution Top-ul care o sa fie din 2019. Jantele nu sunt extraordinare, dar trec cu vederea... mai am 4 luni de asteptat pana o sa pipai si eu asa ceva.

Trebuie să ne apucăm de goblenuri ceva, să treacă timpul mai repede

9 hours ago, andrei_dum said:

ai sa fii f multumit de pielea napa. Este faina tare. Ventilatia in scaune si incalzirea iar este f ok. 

Am condus cateva zile CX5 insa am fost tare dezamagit de spatiul din spate. Eu am 1.78 cm si stau cu scaunul un pic mai lasat pe spate. Cand m-am suit in spate la sofer nu ca loveam cu genunchii scaunul ci efectiv nu am putut sa intru acolo. Nu inteleg de ce spatiul din spate este mai mare la mazda 6. 

Da, am mai tot auzit de problema asta cu spatiul in spate si am si vazut problema in review-uri. Tocmai de asta am avut o surpriza foarte placuta cand am mers cu ea si am constatat ca am spatiu la genunchi in spate minim 10 cm, cu scaunul din fata reglat pentru mine; si eu am 1,84.

Cred ca depinde foarte mult de cat de sus iti place sa stai (sau nu). Daca ai scaunul setat jos, atunci trebuie dat si mai mult in spate ca sa stai cu picioarele intinse sau intr-o pozitie cat mai confortabila. Mie imi place sa stau mai sus, probabil de asta am avut mai mult spatiu in spate.

Pentru mine spatiul e more than enough. Am 1.79 m inaltime,plus sandale, fes si geaca. La test am scos scaunul copilului (cu tot cu suportul ala de Isofix) si l-am pus pe masina. Pentru mine e ok, la portbagaj mi-ar fi placut sa fie putin mai mare. Mi-am adus aminte, la CX5 2019 au modificat si buzunarele din spate de pe scaunele fata, arata mult mai ok si mai rigide acum. Si bineinteles design-ul zonei cu functii de climatizare.

....mai am 4 luni de asteptat pana o sa pipai si eu asa ceva.

Salut,

Nu vreau sa fiu răutăcios, dar chiar crezi ca doar 4 luni, sunt unii dintre noi care așteptăm de 6/8 luni.

Lasă-ne și pe noi să sperăm acolo, cine știe, poate poate :-D

54 minutes ago, Mikael said:

....mai am 4 luni de asteptat pana o sa pipai si eu asa ceva.

Salut,

Nu vreau sa fiu răutăcios, dar chiar crezi ca doar 4 luni, sunt unii dintre noi care așteptăm de 6/8 luni.

Salut,

Tu de exemplu când ai dat comanda și când trebuia să primești mașină?

39 minutes ago, ima said:

Salut,

Tu de exemplu când ai dat comanda și când trebuia să primești mașină?

Trebuia sa o primesc de pe 15 Septembrie 

Oficial măcar, care a fost explicația primită pentru întârziere?