Asterix

Upgrade navigatie CX-5

21 posts in this topic

Deoarece navigatia originala parea cam antica , am luat decizia sa o inlocuiesc cu una cu Android

Se poate vedea in poze ce a iesit :) 

Navigatia a fost achizionata de pe Aliexpress , cost cu transport 410 dolari , nu s-a platit vama pentru ca a fost expediata din UE

Se misca foarte bine, are Android 8, 4 giga de ram, ecran de 10.2 inch.Am schimbat si boxele cu unele Helix si calitatea audio este foare buna.Este plug in play cu decodor CAN, preia toate comenzile de pe volan si de la butoanele de langa  joystick.Inca incerc sa vad daca reusesc sa controlez volumul din joystick.

Va stau la dispozitie pentru alte intrebari ..

20181221_105551.jpg

20181221_105835.jpg

20181221_105932.jpg

1 person likes this

Bravo! Da link cu detalii despre produs/vanzator si eventual poze de la montaj. De asemenea pasii urmati pt montaj vor fi de apreciat :)

de aici a fost cumparata

https://www.aliexpress.com/item/Dasaita-10-2-Android-8-0-Car-GPS-Radio-Player-for-Mazda-CX5-CX-5-2013/32853667136.html?spm=a2g0s.9042311.0.0.47804c4ddWSkXZ

trebuie aleasa varianta cu canbus.

Sunt mai multi producatori, eu l-am ales pe acesta ca am vazut ca si-au mai luat asemanator si niste membri ai forumului din Germania.

instalarea se face destul de usor pentru cine e familiarizat.Eu am fost la un atelier specializat pentru ca nu aveam experienta cu demontatul fizic (trebuie dat jos tot bandoul acela de sub navigatie, pe urma trebuie avut grija la prinderea in cleme a navigatiei de bord).Partea electrica e destul de usoara, se potrivesc toate cablurile.Antena gps am pus-o chiar pe unitate, semnalul este foarte bun chiar si in Bucuresti in zone cu blocuri inalte

Pe unitatea OEM exista si un meniu care controla diferite functii ale masinii. Mai este disponibil pe noua unitate?

Fain, bravo! Pe mine, personal, ma pasioneaza ce anume nu merge cu unitatea asta. Care dintre functiile/butoanele existente nu mai functioneaza cum trebuie sau deloc? (gen joystick, buton de pe langa acel joystick, butoane de pe volan, etc). Daca poti face un review la treaba asta ar fi minunat.

Meniul e disponibil, o sa incerc sa-i fac o poza sa se vada toate setarile disponibile.. eu am utilizat foarte putin vechea navigație și nu stiu exact ce setari se pot făceau cu ea

Ce nu merge :

-usb-ul din consola

- afisajul pentru senzorii de parcare pe spate.. se aude doar sunetul în funcție de distanta

- merg toate butoanele de pe volan si vreo 2 de lângă joystick..dar pentru celelalte exista o aplicatie , mtcd tool, care le poate mapa

- ce n-am reusit ă fost sa asociez rotirea joystickului  de volum up / down

o sa revin cu un review după sărbători, cand probabil o sa am mai multe impresii

De exemplu la OEM, pot seta activarea sau dezactivarea keyless entry, activare/dezactivare semnalizare printr-o singura atingere si alte funcții. 

Acesta este meniul.se regasrsc toate ? Am si eu o intrebare : eu  acum deschid masina apăsând butonul de pe telecomanda.Credeti ca se poate activa deschiderea automată a mașinii cand ma apropii de ea?

20181223_110848.jpg

20181223_110828.jpg

2 hours ago, Asterix said:

deschiderea automată a mașinii cand ma apropii de ea

Daca ai full keyless descui masina apasand un buton micut de pe manerul usilor din fata. Masina nu se deschide singura cand te apropii de ea.

Nu cred ca trebuie neaparat  sa apesi acel buton ,ajunge sa te faci ca prinzi minerul cu mina si se deschide automat ;),cel putin asa functioneaza la mine,la inchidere trebuie sa apesi acel buton pentru a incuia masina :yes:.

Daca nu ai butonul nu ai full keyless, deci nu va functiona. Sau ma rog daca vrei neaparat poti monta dar costurile cred ca sunt prohibitive. 

Revin cu un update : nu au aparut alte probleme intre timp la navigatie, merge in continuare foarte bine.Ar mai fi de mentionat ca receptia radio este multumitoare , cel putin in oras.totusi trebuie sa recunosc ca nu prea am folosit radioul FM, am ascultat mai mult radio pe internet

Salut,

Urmaresc si eu aceasi model, insa as vrea sa-l pun pe Mazda 6, nu pe CX-5.

Are cinceva idee daca se potriveste? Producatorul are pentru M6 doar modelul de 9".

Multumesc.

Cel mai bine e sa întrebi producătorul.. Și la cx-5 exista mai multe variante.. Eu a trebuit sa trimit poze

On 2/2/2020 at 0:47 PM, BillyTheOne said:

Salut,

Urmaresc si eu aceasi model, insa as vrea sa-l pun pe Mazda 6, nu pe CX-5.

Are cinceva idee daca se potriveste? Producatorul are pentru M6 doar modelul de 9".

Multumesc.

Incearca la Eonon, eu am luat de la ei pentru M3

GA9398
Designed for Mazda 6 2009, 2010, 2011, 2012.

On 2/14/2020 at 11:13 PM, artware said:

Incearca la Eonon, eu am luat de la ei pentru M3

GA9398
Designed for Mazda 6 2009, 2010, 2011, 2012.

M-am uitat. Pentru modelul 2013+ nu au din păcate. 

Revin cu update : la un an si ceva de la achizitie merge la fel de bine ..Nicio problema ...

ar fi fost tare daca ar fi existat o varianta "usoara" de a schimba vechea navigatie (anii 2005) cu navigatia actuala de la Mazda.

Iar in meniul navigatiei pentru ce nu exista "senzor" setare etc, sa nu apara in meniu. (cum se intampla cu anumite optiuni ce nu apar)

16 hours ago, Nauer172 said:

Iar in meniul navigatiei pentru ce nu exista "senzor" setare etc, sa nu apara in meniu. (cum se intampla cu anumite optiuni ce nu apar)

Exista, in factory settings mergi si dezactivezi ce nu ai activ, eu am dezactivat tmps, dvr, etc.