Klaudius

Mazda6 2019 (2018), G194 Revolution

33 posts in this topic

In sfarsit, dupa o lunga asteptare de ..... 3 zile :), am intrat in posesia noii jucarii. Norocul meu a fost sa gasesc exact modelul dorit in echiparea dorita pe stoc la BDT (multumiri D-lui Ciprian Ene, pentru efortul de a face livrarea astazi desi initial era programata pentru luni). Doar culoarea nu era cea dorita, eu dorind, evident, Red Soul, dar arata bine si pe acest Gri Machine)

Asadar, masina e o M6 2018, G194, in echipare Revolution care sper sa ma tina tot cat vechiul M3.

P_20190208_173313_vHDR_On.jpg

P_20190208_173304_vHDR_On.jpg

8 people like this

Sa va stăpâniți sănătoși și fără incidente.

Îți recomand o vizita până la OvidiuH și îți garantez că te vei îndrăgosti de aceasta culoare.

1 person likes this

Sa o spatanesti sănătoase și drumuri bune fără incidente 

1 person likes this

Felicitari! E motorizarea potrivita pentru sasiul asta indiferent de conditiile de exploatare!

1 person likes this

Felicitări si sa o stăpânești sănătos!

PS: așteptăm si alte poze :p

Primele impresii dupa o zi si 150km in Bucuresti si imprejurimi:

- Aproape confortabila chiar si cu jantele de 19". Probabil pe 17" ar fi compromisul perfect pentru confort

- Antifonare buna, cel putin la viteze de pana la 120 cat am apucat sa merg maxim. 

- MRCC ul e de vis, testat atat urban cat si extraurban

- Farurile LED adaptive sunt super. Fata de vechiul m3, diferenta de vizibilitate e mare.

- Sunetul BOSE aproape excelent

- HUD ul e un gadget ce-mi place foarte mult.

- Consum (asta stiu ca intereseaza pe multi) :). Strict Bucuresti, mers zen, vreo 30km vineri seara, trafic mediu spre aglomerat, 12%. Inca vreo 30km sambata trafic lejer, 9.5%. Foarte bun dpmdv.

Consumul extraurban nu l-am verificat dar maine ies pe autobahn la joaca si o sa ma uit si la el. Ca idee, se poate scoate consum bun daca se merge linistit, dar cand bagi piciorul in acceleratie se face vartej in rezervor :)

Cum a zis si Mituc motorul asta e ceea ce trebuie pe masina asta, trage foarte bine, masina se simte mult mai vioaie decat CX5 cu motorul asta. Motorul de 2.0 165 cai pe M6 nu m-a dat pe spate la drivetest, mi  s-a parut destul de banal.

Regimul de exploatare va fi preponderent extraurban, aprox 18-20.000 km pe an din care >70% extraurban. 

...........to be continued

3 people like this

2 hours ago, Klaudius said:

- Aproape confortabila chiar si cu jantele de 19". Probabil pe 17" ar fi compromisul perfect pentru confort

Ai pneuri de iarna sau de vara? Poate iei de 17 pentru pneurile de iarna daca acum a venit cu pneuri de vara.

Sa o stapanesti sanatos! Foarte frumoasa! Mai rar sa auzim pe cineva ca a asteptat 3 zile. :D 

On 2/9/2019 at 7:51 PM, mituc said:

Ai pneuri de iarna sau de vara? Poate iei de 17 pentru pneurile de iarna daca acum a venit cu pneuri de vara.

A venit cu pneuri de vara Bridgestone Turanza. Cel mai probabil asa o sa fac, sa mai iau un set de jante si cauciucuri de iarna pe 17.

Bilanț la 2 saptamani si 1700 KM

- consum mediu pe cei 1700 Km din care vreo 1500 extraurban si vreo 200 urban => 8.3%, similar cu consumul de la 3 bk de 

1.6.

- Masina e foarte silentioasa, nici nu exista grad de comparatie intre vechiul meu M3 si asta. Motorul e foarte rafinat si silentios, are un mârait gros, placut, suna mult.mai bine decat G165-ul de 2 litri care mi s a parut cam zgomotos la drivetest. 

- Ca minusuri as putea mentiona rezolutia camerelor si lipsa T-ului de dupa 2.5 :).Nici sistemul de infotainment nu e grozav, as zice chiar rudimentar. O sa i instalez AA/CP in curand.

Interesant ca viteza afisata de vitezometru sau pe HUD coincide cu viteza reala de pe gps, eroarea e maxim 1kmph indiferent de viteza. La vechea m3 eroarea era de 4-5kmph.la 60, 6-7kmph la 100, si 8-9kmph la 140. 

Prin  martie o sa o sa i planific si un tratament la OvidiuH.

Ce zeamă recomandati pentru intretinere bord si alta plastice interioare?  Pentru zonele de piele am luat "Leatherique Prestine Clean".

11 minutes ago, Klaudius said:

Interesant ca viteza afisata de vitezometru sau pe HUD coincide cu viteza reala de pe gps, eroarea e maxim 1kmph indiferent de viteza. La vechea m3 eroarea era de 4-5kmph.la 60, 6-7kmph la 100, si 8-9kmph la 140. 

...depinde si de marimea rotilor.

2 hours ago, Klaudius said:

Ce zeamă recomandati pentru intretinere bord si alta plastice interioare?

Mie-mi place cum miroase Gyeon q2m preserve. Ideal ar fi ca dupa el sa finisezi elementele cromate cu altceva.

Sonax MattEffect RedSummer pentru Mazda6 ,miros placut si suportabil pentru mine...pentru celelalte masini folosesc Koch Chemie Top Star ...

WP_20160227_14_09_44_Pro.jpg

WP_20160227_14_10_55_Pro (2).jpg

WP_20160227_14_17_23_Pro.jpg

Un cadou surpriza, primit prin curier saptamana trecuta. Are si un mesaj audio personalizat care este redat cand ridici capacul cutiei.

Dragut din partea Mazda.P_20190327_124437_vHDR_On_1.thumb.jpg.2b8ae00b5f9a713820e89fa7312a4cf0.jpg

Masina a ajuns la 3200 km, motiv pentru care am considerat rodajul incheiat si am testat masina la 220 kmph pe autobahn.....not bad, not bad. A fost asa doar de proba, n-am de gand s-o abuzez in felul asta in mod regulat :)

Ma gandesc sa-i fac un schimb de ulei in curand avand in vedere ca masina e fabricatie iulie 2018 deci uleiul are vreo 9 luni de cand sta in ea, plus cine stie ce s-a mai contaminat in perioada de rodaj cu 'şpan' din motor.  

1 person likes this

3 hours ago, Klaudius said:

plus cine stie ce s-a mai contaminat in perioada de rodaj cu 'şpan' din motor.

Nu are span dar nu strica sa urmezi vechiul program de revizii cu prima la 5k km si dupa aia din 15 in 15 (sau chiar din 10 in 10 in functie de regimul de exploatare, mai ales daca-i preponderent urban).

Ma bucur ca ai ales ca si mine motorul de 2,5.  Baietii de pe aici mi-au recomandat asta. GAlagia de la rotile de pe 19 vezi sa nu fie de la presiune prea mare. Eu am mers cu ea din august pana in iarna cu cle pe 19 fara sa fac un test de presiune. Acum pe primavara cand am pus ceea ce am primit am ramas surprins ca aveam presiune de 2,9 bari. Eu nu as fi facut presiunea dar domnul de acolo a zis ca asa e bine. Acum nu mai este atat de rigida. Cand dadeam intr-o gropa ziceai ca se rupe masina in doua. Sunt curios ce tratamente face acest Ovidiu. Am mai vazut scris pe aici de el.Poate am sa-i fac si eu o vizita.

drumuri bune si ai grija de ea

1 person likes this

14 hours ago, andrei_dum said:

Sunt curios ce tratamente face acest Ovidiu. Am mai vazut scris pe aici de el.Poate am sa-i fac si eu o vizita.

Ai aici rezultatul tratamentelor aplicate :

15 hours ago, andrei_dum said:

Ma bucur ca ai ales ca si mine motorul de 2,5.  Baietii de pe aici mi-au recomandat asta. GAlagia de la rotile de pe 19 vezi sa nu fie de la presiune prea mare. Eu am mers cu ea din august pana in iarna cu cle pe 19 fara sa fac un test de presiune. Acum pe primavara cand am pus ceea ce am primit am ramas surprins ca aveam presiune de 2,9 bari. Eu nu as fi facut presiunea dar domnul de acolo a zis ca asa e bine. Acum nu mai este atat de rigida. Cand dadeam intr-o gropa ziceai ca se rupe masina in doua. Sunt curios ce tratamente face acest Ovidiu. Am mai vazut scris pe aici de el.Poate am sa-i fac si eu o vizita.

drumuri bune si ai grija de ea

Presiunea am 2.4 bari; nu e foarte rigida dar sa zicem ca e o idee mai rigida decat as prefera eu sa fie. Nu ma deranjeaza intrucat merg 70%-80% din kilometri extraurban.

O sa vad la iarna viitoare daca ma impresioneaza confortul cauciucurilor pe 17 pe care intentionez sa le iau, si daca da poate vand jantele si cauciucurile pe 19 si raman pe 17 si vara.

De asemenea, desi masina e destul de silentioasa si relativ bine antifonata, pe asfalt rugos la viteze mai mari zgomotul provenit de la cauciucuri e destul de prezent. Oare niste cauciucuri mai bune, cu nivel de zomot redus fac vreo diferenta? Or fi Turanzele astea mai zgomotoase? 17" vs 19" fac vreo diferenta in materie de zgomot? 

MTuranzele sunt foarte zgomotoase

MTuranzele sunt foarte zgomotoase
Eu le urăsc, probabil că renunț și la 19 deoarece trebuiesc îndreptate la 25000km.

Eu le urăsc, probabil că renunț și la 19 deoarece trebuiesc îndreptate la 25000km.

Unde ai gasit informatia asta ca la 19 trebuiesc indreptate la 25.000?

Vorbesc despre situația mea actuală, (nu știu dc ai înțeles că scrie în vreo carte), jantele mele necesită să fie îndreptate iar mașina are 25000km.

Np, sunt de părere că se merită mai mult o variantă pe 17.

Edited by Codrin

On 4/10/2019 at 4:25 PM, p0rtalu said:

probabil că renunț și la 19 deoarece trebuiesc îndreptate la 25000km.

Depinde mult pe unde si cum mergi.