vvede

Discutii generale

1403 posts in this topic

Eu am fost astazi la revizie. Tot stand pe acolo am vorbit cu cel de la care am luat CX3 - ul anul trecut . Chestionati-l pe el. 

Hamed Owrang

Consilier Vanzari

raw?appid=YMailNorrin&ymreqid=577b6fe0-41f9-2e68-1ce7-5a000301e700&token=zitEzqOML3j84e6ealFTT5U7-km5qEQF52lp7AcCuBZA88B0oyu2_X6sUvpS8f_m_0GGLKmlvh6tCZaNTU5nQ8A_bLXbY1xwGifG1HVrvgcaXYsR4RvwvgV3QYEmzl84               

Mazda Arian Motors Vest

Bd. Iuliu Maniu  246, sect.6, Bucuresti

Cod Postal: 061126

https://goo.gl/maps/4gsTLDTgwUp

Mobil +40-770 703 010  / 021 434 11 33
hamed.owrang@radacini.ro

A ajuns cx-30 in showroom Militari . Sper sa o vad si eu in iasi cat de curand

Pentru cei din Bucuresti si nu numai: 

Ok, am fost la casa auto si am vazut cx30.

Nu am vazut nici o turbina prin compartimentul motor, deci... whatever.

In rest e o mazda 3 mai inalta in fata, iar spatele are elemente de SUV/CUV.

Ca si CX3 versus mazda 2, lui CX30 ii inteleg existenta doar prin prisma celor care vor neaparat sa stea sus, sa aiba spatiu sa-si uite cumparaturile in portbagaj cu zilele (are un portbagaj destul de mare, cit la 3 sedan de lung/lat, si cit la 3 hatch de inalt) si cam atit.

In rest da, e o masina faina ca orice mazda.

5 people like this

@mituc Se sta mai inalt am inteles. Dar ca si spatiu la picioare atat in fata cat si pe locurile din spate ii tot ca la mazda 3 ?

Eu maine ma duc pe la Autosincron Cluj sa vad masina-n persoana. O sa postez ceva impresii - nu cred c-o scot la testdrive ci mai mult asa interior / exterior si portbagaj.

1 person likes this

29 minutes ago, bscorpion89 said:

Dar ca si spatiu la picioare atat in fata cat si pe locurile din spate ii tot ca la mazda 3 ?

Spatiul in fata la mazda 3 nu mi se pare nici pe departe o problema nici pentru cei mai inalti sau mai corpolenti.

In spate e mai mare la CX3.

In cx30 ai stâlpul c fix în fata ochilor ca în 3 hatch in spate? 

Pentru mine senzația de claustrofobie în spate e singurul punct care ma face sa caut alternativa la 3....inclusiv la asa - zisul suv cx30. 

2019 Mazda3 hatch in spate are vizibilitatea redusa cu 50% fata de modelul anterior si cam cea mai slaba vizibilitate din clasa.

Ceva masuratori si nu numai impresii subiective.

5d69357940550_ScreenShot2019-08-30at7_40_47AM.thumb.png.958bfe1a1f2ba41864c162f0665724e3.png

La ce ne mai trebuie vizibilitate daca avem camere peste tot, RVM si alte gadget-uri similare.

Vai de capul nostru.... Viitorul automobilistic  arată rau.

Eu nu m-am referit la vizibilitatea dpdv al sofrtului, ci al unui copchil plictisit pus pe locul din spate. Stii cât de ușor poate duce asta la un nivel de zgomot  interior de peste 120db? :)) 

48 minutes ago, james_kilowatt said:

Eu nu m-am referit la vizibilitatea dpdv al sofrtului, ci al unui copchil plictisit pus pe locul din spate. Stii cât de ușor poate duce asta la un nivel de zgomot  interior de peste 120db? :)) 

:yes:

Din ce am mai citit din postarile tale, sigur ai nevoie de un cx-5 

6 hours ago, TudorAdrian said:

Eu maine ma duc pe la Autosincron Cluj sa vad masina-n persoana. O sa postez ceva impresii - nu cred c-o scot la testdrive ci mai mult asa interior / exterior si portbagaj.

Tudor, ne-ai putea ajuta postând și câteva poze cu locurile din spate? Cum se stă, spațiu la genunchi, spațiu la cap și cum e senzația în spate? Mulțumim anticipat!

8 minutes ago, marius_cojoc said:

Tudor, ne-ai putea ajuta postând și câteva poze cu locurile din spate? Cum se stă, spațiu la genunchi, spațiu la cap și cum e senzația în spate? Mulțumim anticipat!

O sa incerc sa fac ceva poze daca e ok si cu cei de pe showroom.

Va tin la curent.

1 person likes this

CX-30 a aparut si la dealer in Craiova si au la test 2.0 122 cp.

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

15 hours ago, marius_cojoc said:

Salut, 

Doar ce-am ajuns si noi acasa. Cateva poze cu masina aici (nu-s profesioniste dar am incercat sa prind cate ceva):

https://imgur.com/a/vSonXrZ

Pareri:

- Masina foarte bine facuta in mare, calitatea se vede la interior. Design curat, toate par sa fie "la locul lor". Un mic "con" (mic) e faptul ca pentru usile din spate, au folosit plastic in partea de sus (de sub geam) insa partea cu manerul este piele

- Ca tot am vorbit de usi, buzunarele de la usi au toate compartimente pentru sticla de apa, etc. si in spate deci e practica

- In spate, incap fara nici o problema in spatele "meu" (ca si sofer); mai imi ramane o palma latime intre genunchi (daca-i tin la 90 de grade) si scaunul soferului. DAAR daca vrei sa stai mai comod poti tine picioarele intinse si intra suprinzator de mult sub scaunul soferului. Nevasta-mea statea lejer pe bancheta din spate cu destul de mult loc fata de scaunul pasagerului din fata reglat pentru ea. 

- E mai multa lumina in spate decat in Mazda3 in mare parte si datorita faptului ca geamurile sunt mai marisoare dar si faptul ca pilonul C are o mica fereastra care da un plus de lumina

- In retrovizoare se vede ok (nu la fel de mult ca la E46-le meu de acum) dar oglinzile laterale sunt genial amplasate si ofera o vizibilitate foarte buna fara prea mult efort (perceptia mea poate)

- Pe bancheta din spate, incap 3 persoane (tunelul de transimsie nu e asa de mare pe cat credeam ca va fi) pe distante medii (sa ai o calatorie cat de cat ok), iar 2 deja se lafaie

- Cotiera din spate e destul de ferma (lucru bun) si are 2 suporti pentru sticle / pahare de apa, cafea etc. 

- Un mare bonus in spate este faptul ca vine cu vent-uri de aer conditionat deci racirea / incalzirea in masina cred ca se va intampla mult mai repede decat daca ar fi fost AC doar in fata

- In fata e foarte mult loc (tre' sa fi destul de foarte mare ca sa ai probleme) si volanul, ca si pe Mazda3, e extraordinar

- Ca si inaltime, nu am avut absolut nici o problema cu plafonul sa zic ca e prea jos sau ceva. La femei coafate cu paru' valvoi poate tre' sa-si aplece putin capu' atunci cand intra-n masina :p

- Portbagajul e OK; nu enorm, nu mic - ok. Un carucior si ceva bagaje intra linistit. Rabatate, castigi destul de mult loc (spatiul devine destul de "drept" deci poti incarca chestii lungi & fragile pare-se). Inchiderea automata a usii de la portbagaj e misto - apesi un buton si coboara singura (super utila iarna sau cand e mizerie afara)

- Garda a la sol iarasi e ok; la drumurile din cartierele "rezidentiale" din Cluj (adica unde drumurile-s praf si alice) e numai buna si cred c-o poti scoate putin si pe "araturi" fara sa ai prea mari probleme (la bot poate tre avut putin grija daca inclinatia e prea mare)

- Ca si inaltime, masina e surprinzator de "scunda" :) Sotia era surprinsa ca e asa de compacta si draguta pe viu

- Am deschis si capota ca sa imi fac & am ramas placut surprins sa vad cat de mic e motorul (G122-ul benzinar totusi) si cat de mult loc de manevra este in jurul lui. Cred ca e putin mai usor de lucrat pe el pentru tehnicienii din service; pare aerisit locul 

Pot sa zic ca, da, ne-a placut foarte mult (sotiei si mai mult cand a vazut-o in persoana) si acum sunt ferm convins ca am facut alegerea potrivita pentru noi.

Ca fapt divers, nu aveau decat 1 model CX30 pe showroom si nu il puteai scoate la test-drive nici sa fi vrut; asteptau inca un lot de masini sa apara ca sa poata oferi test-drive pentru potentiali cumparatori.

Cam astea ar fi parerile mele in urma vizitei la Autosincron. Daca mi-a scapat ceva sau vreti sa mai intrebati una-alta, incerc sa ajut. Recomand, daca este posibil bineinteles, totusi sa o vedeti in persoana; s-ar putea sa fiti surprinsi (placut sau nu) de dimensiuni in persoana VS. poze sau video-uri 

4 people like this

Arata superb! Pe mine m-ai convins să fac efortul și să aleg CX-30. Weekendul viitor sper să reușesc să fac un test drive pe motorizarea Skyactive-G (nu contează dacă pe 3 sau 30 pentru că diferențele la greutate sunt mici, din câte am văzut). Având în vedere că locuiesc într-o zonă de munte, nu voi merge numai pe asfalt și asta ar fi alegerea cea mai bună. Din experiență cu Mazda 3 Hatch, în poze și în video-uri nu-mi plăcea cum arată însă când am văzut-o în realitate, am rămas uimit cât de frumoasă era (chiar și așa puțin ”cocoșată”). Dacă mi-a plăcut Mazda 3 Hatchback, atunci sigur o să-mi placă și CX-30! Personal, mulțumesc pentru poze și review! 

Să vă trăiască copilașul și să vă bucurați cu toți de viitoarea mașină!  

1 person likes this

2 minutes ago, marius_cojoc said:

Arata superb! Pe mine m-ai convins să fac efortul și să aleg CX-30. Weekendul viitor sper să reușesc să fac un test drive pe motorizarea Skyactive-G (nu contează dacă pe 3 sau 30 pentru că diferențele la greutate sunt mici, din câte am văzut). Având în vedere că locuiesc într-o zonă de munte, nu voi merge numai pe asfalt și asta ar fi alegerea cea mai bună. Din experiență cu Mazda 3 Hatch, în poze și în video-uri nu-mi plăcea cum arată însă când am văzut-o în realitate, am rămas uimit cât de frumoasă era (chiar și așa puțin ”cocoșată”). Dacă mi-a plăcut Mazda 3 Hatchback, atunci sigur o să-mi placă și CX-30! Personal, mulțumesc pentru poze și review! 

Să vă trăiască copilașul și să vă bucurați cu toți de viitoarea mașină!  

Ma bucur ca am reusit sa ajut putin. Da, Mazda3 e destul de "interesanta" in poze dar in realitate chiar e genu' de masina de pe care nu-ti poti desprinde ochii.

Succes cu achizitia & multumim pentru urari :)

Salut, 

Am fost azi la test drive in Craiova.

Modelul testat a fost cx30 skyactiv-G.

Sunt 100% de acord cu ce a zis Tudor mai sus.

În plus pot sa va zic ca imi place foarte mult cum sta pe drum. Foarte confortabilă si in fata si in spate. 

Motorizarea aceasta se simte puțin leneșă la plecatul de pe loc dar o dată pusa in miscare mi se pare ok. Are destulă putere sa faci depășiri liniștit.

Per total masina mi se pare foarte reusita.

2 people like this

6 minutes ago, LPSMRS said:

Salut, 

Am fost azi la test drive in Craiova.

Modelul testat a fost cx30 skyactiv-G.

Sunt 100% de acord cu ce a zis Tudor mai sus.

În plus pot sa va zic ca imi place foarte mult cum sta pe drum. Foarte confortabilă si in fata si in spate. 

Motorizarea aceasta se simte puțin leneșă la plecatul de pe loc dar o dată pusa in miscare mi se pare ok. Are destulă putere sa faci depășiri liniștit.

Per total masina mi se pare foarte reusita.

Manuala sau automata?

2 hours ago, TudorAdrian said:

- In spate, incap fara nici o problema in spatele "meu" (ca si sofer); mai imi ramane o palma latime intre genunchi (daca-i tin la 90 de grade) si scaunul soferului. 

Ce inaltime ai ?

1 hour ago, marius_cojoc said:

Manuala sau automata?

Manuală 

1 hour ago, Ronfrown said:

Ce inaltime ai ?

1,78 - 1,77 (im functie de greutatile de zi cu zi :p)

1 person likes this