sidewinder

Mazda cx-5 G194 AWD titanium flash

43 posts in this topic

Salutare,
Deschid si eu prezentarea masinii proaspat venite. Mazda CX-5 G194 titanium flash.

Pe scurt, o tinuta foarte buna, trage civilizat si imi place foarte mult interiorul. Cateva poze, de la livrare, de la primul drum la constanta si de la pus folia pe faruri.
De cand a venit, face 2 sapt. miercuri a facut 1000km, a primit protectii portbagaj (si pe bara si pe plasticul de interior), tavita portbagaj de la mama ei (o caruta de bani), protectie ceramica si tratament hidrofob geamuri (A doua zi dupa ce a venit - evident la Ovidiu), folii AIR-80 foarte eficiente contra caldurii si folie pe faruri. 
Acum nu stiu daca sa pun benzina de 95 sau de 100. Pana acum numai 100 de la OMV si MOL de 100 sau cat e a vazut. Din ce stiu eu nu prea are rost, dar fiind noua parca merita ce e mai bun. Posted Image))

Si inca o chestie. Android merge foarte bine, doar ca nu inteleg cand ma lasa in waze la introdusul adresei sa folosesc keypadul telefonului si cand nu. Am incercat sa o pun in P si tot degeaba. Uneori, nu stiu cum, imi scria keypad on phone active la introducerea adresei. Si evident acum nu mai reusesc neam. 

IMG_20190601_130704_resized_20190610_030026178.jpg IMG-20190530-WA0003.jpg

IMG-20190530-WA0012.jpg IMG-20190530-WA0017.jpg

IMG-20190601-WA0009.jpg IMG-20190601-WA0010.jpg IMG-20190607-WA0007.jpeg 

7 people like this

Excelenta alegere (model si culoare)!

Arata mult mai bine jantele decat versiunea 1.

Unde ai pus foliile, cat a fost halatul? Ai pus si pe parbriz?

Felicitari, sa o stapanesti sanatos! :yes:

Vreau sa-mi pun si eu pe M3 folii. 

Ai pus si pe laterale fata si pe parbriz? Ai masurat cu aparatul la cat a ajuns transparenta la final?

Sau cat era din fabrica?

Si unde, daca ne poti spune!  :sweat:

Dupa cum arata relieful la ultima poza, as zice ca au fost puse la FX Auto.

@catoz  -exact pe Calarasi la FX auto foliile de faruri. 

Folia pe parbriz si geamurile laterale fata (transparenta inainte 82%, dupa fix 70% - mi-a si dat autorizatie pe geamurile fata si mi-a si pus sticker llumar; dupa m-am gandit mai bine si mi-a parut rau ca mi-a pus ca asa daca ma opreste, vede ala, ii dau autorizatia si sigur mi-o arunca ca am si pe parbriz)- airblue 80 la Tinted in garaj la Cocor - e un baiat de nota 10 acolo la care am mai pus si e ok. scor 700 lei.

@codrin - urate erau jantele dinainte de varianta 2019. Chiar ma gandeam ca prind cu jantele vechi si deja cautam altele.

Bag benzina de 100 in continuare? 

1 person likes this

sa o stapanesti sanatos. Este superba mai ales dupa ultimele ADD-onuri. Eu totusi nu prea inteleg, in sensul ca as vrea si eu si nu ma pricep asa bine la folii si nebunii

parbriz si geamuri laterale fata - FX Auto - bun, am gasit site-ul probabil o sa ma duc si eu acolo. Un pret ceva poti sa imi dai pentru operatiunea asta?

dar pe faruri sa inteleg ca s-a aplicat airblue 80 la Tinted in garaj la Cocor ??? De ce nu la FX Auto, ei nu pun cumva si pe faruri ? Si ma gandesc daca cumva strica ceva la faruri, sau este doar ceva strict pentru protectie. 700 RON doar pe faruri este alta intrebare :D

Multumesc anticipat

24 minutes ago, sidewinder said:

Bag benzina de 100 in continuare? 

S-a scris mult despre asta. Multe lucruri adevarate, multe mai putin adevarate.

Eu nu cred ca o sa simti ceva. Poate doar la portofel.

2.5G are raportul de comprimare de 13:1. Vechile motoare Skyactiv G aveau 14:1.

O eventuala creste de putere o sa se vada probabil doar la turatii ridicate si sarcina mare. Adica cu pedala la fund si pe la 5000 rpm. La regimul ala o sa cistigi ceva de genul 5-7%

Nu stiu cat o sa mergi tu in felul asta si cu siguranta nu o sa simti nimic.

Eu in general folosesc benzina de 100 doar vara, in perioadele foarte calde cand merg mai tare la drum intins - pe autostrada. Chestia buna e ca o s-o indepartezi putin de regimurile potential periculoase de detonatie. Altfel, pentru mersul in oras, la plimbarici usoare si pentru anotimpul rece... pierdere de bani.

Mult mai atent ar trebui sa fii cu locurile de unde pui benzina. O benzina curata de 95 e mai buna decat o benzina dubioasa de 100.

S-o stapanesti sanatos ! Foarte frumoasa, iar culoarea vine absolut deosebit pe caroseria asta. Am una in cartier si tot timpul imi suces gatul dupa ea.

(... puteai sa-i inchizi si tu capota motorului cand ai facuta poza aia...)

@BlackS0ull - scuze am scris eu alambicat si ametit pe repezeala.

-folia pe faruri 100 de lei la FX auto - mai aveau si la 250 cu regenerare dar au zis ca nu stiu daca pot sa o puna pe aia si prefera sa incercam cu asta. Strict pentru protectie. 

- folie pe parbriz si geamuri fata - la atelierul Tinted din parcarea Cocor la subsol -700 de lei - llumar airblue 80

multumesc frumos pentru clarificari. Am o mica curiozitate, de ce nu ai pus si foliile pe parbriz si geamuri fata la FX, am vazut ca fac si asta. Iarasi intreb intrucat nu ma pricep si cum in vreo luna imi vina masinutza, strang si eu informatii, ce e bine sa faci si ce nu :D

Posibil sa fie mai scumpi nu de 700 RON?

Multumesc de raspuns.

Dar n-am inteles ce ai vrut sa zici mai jos: pe geamurile fata ai sticker llumar (din cate stiu e obligatoriu) dar pe parbriz nu ai (pentru ca e ilegal sa pui folie pe parbriz :sweat:) si tu zici ca daca te opreste politia, dupa ce vede autorizatia, se prinde ca ai si pe parbriz? Cum? Pe autorizatie e trecuta si folia de pe parbriz? 

Si inca o intrebare, te-ai uitat din exterior, cum se vede cu AIR 80, se schimba culoarea la geam sau transparenta, pare geam cu folie sau geam normal din fabrica?

Mersi

2 hours ago, sidewinder said:

mi-a si dat autorizatie pe geamurile fata si mi-a si pus sticker llumar; dupa m-am gandit mai bine si mi-a parut rau ca mi-a pus ca asa daca ma opreste, vede ala, ii dau autorizatia si sigur mi-o arunca ca am si pe parbriz)

Hai ca te intreb si eu ceva :)

- ti-a pus aparat de masurat transparenta (ca nu stiu cum se numeste) pe geamuri / parbriz cu si fara folie?

3 hours ago, sidewinder said:

(transparenta inainte 82%, dupa fix 70%

As zice ca da.

Asa as zice si eu, dar am mai vazut chestii declarate din "burta" /  de pe diverse site-uri, fara o masurare live / fizica, de asta am intrebat.

Daca oamenii chiar au masurat pe bune.

@blacksoul - Nu stiu daca sunt mai scumpi. La Tinted am montat si pe mazda 6 folia acu vreo 4 sau 5 ani si a fost perfect. Si am pastrat mesterul. 

@petrized - dap. daca vede ca am pe fata omologata sigur se gandeste ca e si pe parbriz. Cu mazda 6, cum ziceam, de 4 sau 5 ani am si nu am avut nicio problema. Nici la ITP, nici la oprire in trafic. Bine am fost oprit cred ca 2 ori in 6 ani.:p

Se vede o mica tenta albastra. Pare cum e la mercedes cu geam de fabrica. Dar e foarte mica tenta. Ai impresia ca asa e parbrizul.

@catoz- da a masurat cu aparatul ala si inainte si dupa. Si avand 70% mi-a pus sticker si mi-a dat autorizatie.

Nu inteleg cand se trage frana de mana automat. Din ce am citit si a mers de cateva ori, cand o pui in P si masina a avut AUTOHOLD activat, trage si frana de mana. Dar sincer nu se intampla de fiecare data.

In rest am avut o oferta de RCA si CASCO super buna de la GENERALI. Se vede ca am avut 6 ani la ei fara dauna. RCA 430 de lei pe tot anul si casco 3600 de lei pe tot anul. Mai putin de atat nu pot cere.

1 person likes this

Autohold-ul, la fel ca i-stop, intra in functie de cat de tare este apasata pedala de frana.

22 hours ago, sidewinder said:

Si inca o chestie. Android merge foarte bine, doar ca nu inteleg cand ma lasa in waze la introdusul adresei sa folosesc keypadul telefonului si cand nu. Am incercat sa o pun in P si tot degeaba. Uneori, nu stiu cum, imi scria keypad on phone active la introducerea adresei. Si evident acum nu mai reusesc neam.  

Poți introduce adresa folosind butonul rotativ atunci când mașina e oprită. Împingi în sus de buton și apare căsuța de căutare și lista cu litere. Selectezi litera dorită rotind de buton și apăsând pe buton. E ceva mai dubios până te obișnuiești, dar merge. Cel mai simplu e cu comandă vocală. Nu știu dacă merge/poți tasta pe telefon direct.

Am descoperit ca daca esti P si cu frana de mana trasa (nu am incercat fara de mana trasa), se activeaza in waze cand dai search tastatura telefonului. Ceea ce e ok si logic pana la urma. Am folosit si comanda vocala, dar uneori cu adresa exacta ma cam cert cu tanti aia. Si de aia prefer keyboardul telefonului. Merge ok si cu rotita si cu literele dar asa e mai rapid. Oricum multumesc de precizari Akbhar.

@X-el - nu e vorba cand intra autoholdul. Nu inteleg cand dupa ce opresc masina se trage frana de mana automat. Am observat ca merge uneori cand ai AUTOHOLD activat dar nu tot timpul. Si ma gandeam ca e un algoritm de care nu ma prind eu. Oricum la GLC daca deschid usa sare in P automat si trage frana de mana. Deh asa zisele premium.

3 minutes ago, sidewinder said:

la GLC daca deschid usa sare in P automat

Pt ca la GLC (si in general Merc/BMW) are alt fel de schimbator - tip impuls, pe cand la Mazda e o maneta care se misca fizic

La mine tot timpul cu AUTOHOLD activat dupa ce am pus cutia in P si am oprit motorul se trage frana de mana automat. Fara AUTOHOLD trebuie actionat manual butonul.

Cu AUTOHOLD activat , maneta in D, P, N, la desfacerea centuri se activeaza automat frana de mana EPB.

15 hours ago, vvede said:

Pt ca la GLC (si in general Merc/BMW) are alt fel de schimbator - tip impuls, pe cand la Mazda e o maneta care se misca fizic

Sau cum am învățat si eu de pe aici, pentru ca GLC este mult mai scump. :)

Taranu' tot taran! M-am tot uitat pe la chinezi de diverse prostii pentru masina si printre altele am luat si un breloc in care bagi cheia cu totul (e primul lucru venit). Cam asa arata: (culoarea de pe margini aduce a culoarea masinii :BattingEyelashes:)

IMG_20190612_213243.jpg

IMG_20190612_213307.jpg

3 people like this

le-am vazut si eu si sincer ma bate si pe mine gandul :) sa iau 2, dar cand ma gandesc in cat timp or sa vina (probabil odata cu masina pe la jumatatea lunii iulie)

pe de alta parte am vazut pe FB un link cu un tip de face ceva frumos din piele. Si alea aratau frumos. https://www.facebook.com/HandmadeLeatherCZ/